Біль в певній ділянці тіла чи збільшені лімфовузли ще не означає, що є рак, кажуть медики. І навпаки - є випадки, коли рак спочатку і не болить. Наприклад, рак легень на початку протікає практично без симптомів.
- Коли вже виявили рак в певному органі, болі у відповідній ділянці тіла можливі. Але якщо десь вам на комп'ютері показують картинки, і кажуть, що в місці, де світиться, може бути рак – це до офіційної медицини не має стосунку. Певні симптоми - лише привід звернутися до лікаря, - каже онкохірург Назар Чорний.
Ризик захворіти на рак мають кожний 3-4 чоловік і кожна 5-6 жінка.
- На рак товстого кишечника хворіють заможніші люди, які їдять більше м'яса, спочатку місяць-другий лікують геморой. А коли бачать, що не допомагає, приходять до онкологів, - зазначає Назар Чорний. - На рак стравоходу, рота, шлунка більше хворіють люди, які часто вживають алкоголь і не мають можливості нормально харчуватися. Рак легень частіше зустрічається в тих, хто зловживає алкоголем і курить, а також, у тих, хто працює на шкідливому виробництві - у шахтах, копальнях. Також це - ковалі, ті, хто добуває граніт. Ці люди - у групі ризику.
Від початку хвороби до появи симптомів проходить лише два роки. І за цей період хвороба розвивається, і люди звертаються уже на пізніх стадіях. А скільки буває випадків, що навіть з відкритою раною і багатокілограмовою пухлиною до лікаря не йдуть.
- У нашого професора Ігора Галайчука є добірка фото, на яких пацієнти доходжували з пухлинами до таких розмірів, що пухлина важила 10 кг. Так же не має бути, щоб молочна залоза не була повністю вкрита шкірою, поверхня – рана, а жінка не звертає уваги. Таких випадків є багато, - розповідає лікар. - Був один такий пацієнт з раком шкіри, де практично половина шиї була, як суцільна рана, м'язи погнили, було видно хребці, судини. А він так шарфом замотувався і ходив собі. Чоловік вирішував проблему лише алкоголем.
- Люди мають прийти на профогляди навіть коли все добре, а не коли болить чи втратили вагу. Коли пішла велика втрата ваги – це свідчить, що хвороба значно розвинулася, - розповідає лікар. – Звичайно, мінус 5 чи більше кг можна розцінювати по-різному. Якщо людина стала менше їсти – це нормальна реакція, але якщо їсть, а втрачає вагу, бо їжа не засвоюється, є проблема. Звертайте увагу, якщо є розлади стільця – постійні закрепи-проноси, це теж не нормально. Будь-яка кровотеча, крім місячних, це не норма. Це має насторожити жінку, треба піти до гінеколога і зробити УЗД, рентгет. Але люди, на жаль, не звертають на таке уваги. Думають: «А вип'ю таблетку і мине, а нема часу, а треба бараболю посадити, посапати, підгорнути, викопати».
Особливо щорічні обстеження потрібні людям з груп ризику, також якщо в родині був рак і якщо людина старша 40 років. Також онкологи масово заохочують обстежуватися у дні молочної залози і меланоми. Усі мають раз на рік проходити рентген-обстеження грудної клітки. Після 40 років чоловіки мають раз на рік проходити огляд уролога, жінки – мамолога. Також раз на рік, чи частіше, бо можливо є ерозії чи інші проблеми, обстежуватися в гінеколога.
- Можна діагностувати рак і за маркерами в крові. Це стосується більше гормонзалежних органів – яйників, щитоподібної, молочної залоз. Але, людина має прийти, і хоча б здати кров, - каже лікар.
Якщо діагностувати захворювання на першій стадії, або передрак, в багатьох видах раку на 95% можливо вилікуватися, каже онкохірург.
Найпоширеніші локалізації раку в жінок – рак молочної залози і рак шийки матки.
В чоловіків – рак передміхурової залози і рак легенів.
Дуже добре на ранніх стадіях лікується рак в певних локалізаціях - перша стадія раку молочної залози, рак кишки. Гірше – рак шлунка, підшлункової залози, печінки, саркома, рак яйників, щитоподібна залоза.
- Соціальний фактор, робота в шкідливих умовах, вік, якась патологія, яка довго не виліковується – мають насторожувати лікарів, - зазначає співрозмовник. - Наприклад, сімейний лікар побачив у пацієнта збільшений лімфовузол. Він його лікує антибіотиком. Не допомагає. Він змінює ліки на інші, а треба скеровувати на обстеження до онколога, а не просто міняти антибіотики. Постійні рецидивуючі пневмонії щороку можуть призвести до виникнення онкопатології. Для того потрібне обстеження не раз на 5 років, а щороку. Тоді можна побачити пухлину в першій стадії і адекватно пролікувати. Не потрібно боятися обстежитися. В нас люди бояться діагнозу рак. Але я завжди говорю, що до цього потрібно ставитися, як до якоїсь справи, яку людина повинна вирішити. В нашому житті присутні багато таких справ, наприклад, екзамен. Це нас лякає, але ми маємо це зробити, і жити далі.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 38 від 20 вересня 2023
Читати номер
тарас
А