Експертні комісії замість МСЕК: куди тепер звертатися жителям Тернопільщини (інтерактивна карта)

Експертні комісії замість МСЕК: куди тепер звертатися жителям Тернопільщини (інтерактивна карта)
  • На Тернопільщині визначили 12 лікарень, де працюють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що замінили МСЕК. Розпорядження опублікували на сайті Тернопільської ОВА. 
  • Як розділили профілі експертних команд між лікарнями, куди звертатися – дізнавалися журналісти «20 хвилин». 

Фахівці МСЕК визначали ступінь втрати працездатності та групи інвалідності для людей будь-якого віку. З першого січня МСЕК припинили свою діяльність. На зміну їм запровадили оцінювання повсякденного функціонування особи. Його проводять експертні команди з лікарів-практиків у багатопрофільних лікарнях. Оцінювання може бути очне, заочне, дистанційне або за місцем перебування чи лікування. Всю інформацію мають фіксувати в електронній системі.

Передати справи та направлення до 10 січня

Загалом в регіоні працював Тернопільський обласний центр МСЕК, який включав 11 окремих медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Нагадаємо, що це: обласна №1, спеціалізована кардіо-офтальмологічна, спеціалізована онкологічна, спеціалізована психоневрологічна, спеціалізована фтизіопульмонологічна, тернопільська міськрайонна, теребовлянська, чортківська, збаразька, кременецька та козівська.

Відео дня

У грудні 2024 року на Тернопільщині затвердили маршрути передачі медико-експертних справ та направлень лікарсько-консультативних комісій з МСЕК до закладів охорони здоров’я. 

«До 25 грудня 2024 року в лікарні мали передати всі наявні правлення лікарсько-консультативних комісій, розгляд яких не завершили МСЕК, призначили після першого січня 2025 року або не призначили взагалі. Також 10 січня 2025 року мають передати до закладів охорони здоров’я медико-експертні справи, які розглянули до 31 грудня 2024 року», – йдеться у розпорядженні начальника Тернопільської ОВА. 

Які лікарні обрали на Тернопільщині 

З 2025 року до переліку медзакладів, в яких працюють експертні команди, потрапили по шість лікарень з Тернополя та районів. На сайті МОЗ України оприлюднили повний перелік:

  • Тернопільська обласна клінічна лікарня;
  • Тернопільська обласна клінічна психоневрологічна лікарня;
  • Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер;
  • Тернопільський регіональний фтизіопульмонологічний медичний центр;
  • Тернопільська комунальна міська лікарня №2;
  • Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги;
  • Козівська центральна районна лікарня;
  • Кременецька опорна лікарня;
  • Теребовлянська міська лікарня;
  • Чортківська центральна міська лікарня;
  • Заліщицька центральна міська лікарня;
  • Збаразька центральна лікарня. 

Журналісти «20 хвилин» створили інтерактивну карту, на якій ви можете знайти розташування необхідного медзакладу, телефони та електронну адресу. Інформацію отримали з офіційних сторінок лікарень та порталу «Опендатабот». Блакитні позначки на карті мають лікарні з районів, а ось помаранчеві – з обласного центру

Де і які команди працюють 

На базі лікарень працюють 50 експертних команд за дев’ятьма профілями, повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я. Наприклад, загальна, загальнохірургічна, кардіоневрологічна, онкологічна, офтальмологічна, психіатрична, травматологічна, фтизіатрична і хірургічна. 

Найбільше команд за такими профілями: загальнохірургічний – 14, травматологічний – 8, кардіоневрологічний – 7, хірургічним – 6. У кожній лікарні є кілька команд, а ось де, скільки, які саме – детальніше розповідаємо на графіку. Інформацію отримали з дашбордів Міністерства охорони здоров’я України.

Понад 160 лікарів вже долучилися до експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи, але процес ще триває, зазначили у Тернопільській обласній військовій адміністрації. Лікарі, які обіймали керівні посади в МСЕК, не можуть працювати в новостворених експертних комісіях.

ВАЖЛИВО! Перелік лікарів, які мають право проводити оцінювання у складі експертних команд затверджує керівник медзакладу. Цей перелік формують  на основі кваліфікації лікарів та їхнього досвіду – щонайменше один рік медичної практики. Повідомляють на сайті МОЗ України. 

«Склад експертної команди визначають для кожної справи окремо. У складі обов’язково має бути не менше трьох лікарів, одним із яких є терапевт або профільний лікар щодо супутнього захворювання або ускладнень. Згодом команди формуватимуться автоматично через електронну систему. Це забезпечить автоматизацію добору спеціалістів, що виключить суб’єктивний вплив на процес оцінювання і підвищить довіру до його результатів», – повідомляють на сайті міністерства. 

Чи вже розглядають справи

На базі лікарні №2, наприклад, створили дві хірургічні експертні команди. Перше засідання запланували на 10 січня, під час якого мають розглянути справи шести людей, але одна з них уже померла. Про це розповів Анатолій Кумпаненко, заступник директора з поліклінічної роботи. 

— МСЕК, який був розташований на території нашої лікарні, передав усі справи. Ми відсортували їх за датою подання документів на комісію. Маємо за серпень, вересень, жовтень. Першочергово викликаємо людей, які подали документи у серпні, – каже Анатолій Кумпаненко. – Наші команди можуть розглядати ортопедичні, терапевтичні, хірургічні вади. Зазначу, що територіального поділу немає, тож за потреби швидкого опрацювання документації, людина може подати звернутися в інший медзаклад. Наприклад, є пацієнтка, якій видалили нирку, вона має всю необхідну актуальну документацію, її справу можуть розглянути дистанційно у будь-якому іншому місті. Також ми готові виїжджати за місцем проживання пацієнтів, якщо вони у важкому стані або не можуть самостійно пересуватися. 

По дві загальних, травматологічних, хірургічних експертних команд вже працюють у лікарні швидкої допомоги, повідомив директор Ярослав Чайківський.  

— Вже отримали всі документи, відсортували й працюємо, маємо сформований графік засідань на місяць. Людей попередньо обдзвонюємо і повідомляємо про час та дату засідання. Керує командами медична директорка з питань експертизи та організаційної роботи Наталія Жеворонко. Від шостого січня проводять засідання, оглядають документацію, виносять рішення щодо встановлення груп інвалідності. У п’ятницю ми маємо опрацювати й внести в систему, що зробили за тиждень, – каже Ярослав Чайківський

Шість команд працюють у Чортківській центральній міській лікарні. Зі слів директора Ростислава Шульського, на восьме січня запланували перше засідання для розгляду справ. 

– У нас загальнохірургічний, кардіоневрологічний та травматологічний напрямки. Ми отримали всі архіви, незавершені справи й беремося до роботи. Попередньо розробили графік засідань, який оприлюднили у медзакладі разом з інформаційними листівками. Також адміністратор заздалегідь повідомляє людей, щоб вони з’явилися на засідання, на розгляд справи. Займається всіма питання заступниця директора з експертизи тимчасової непрацездатності Людмила Старовойт, – розповів Ростислав Шульський. 

Отож, як бачимо, зміни вже почалися. Чи будуть вони на краще? Покаже час. Напишіть у коментарях про свій досвід звернення до таких експертних комісій. Якщо є проблеми – ми обов'язково розберемось.

Читайте також:

Реформа МСЕК: що треба знати про маршрут пацієнта і процедуру оскарження

На Тернопільщині 8 із 12 керівників МСЕК – пенсіонери, але не всі за віком. Чим багаті?

Хто з керівників МСЕК на Тернопільщині заможніший: графіка

Кому потрібно проходити повторний огляд у новій системі, яка замінить МСЕК

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Галя Теслюк

    0969039476

keyboard_arrow_up