Кожен день – це боротьба, кожне рішення – це шанс. Як онкологи Тернополя рятують життя в умовах війни

Кожен день – це боротьба, кожне рішення – це шанс. Як онкологи Тернополя рятують життя в умовах війни

Онкологія стає все молодшою, адже події великої війни, постійні стреси залишають свій відбиток. За останній рік рак підтвердили у 3 376 жителів Тернопільщини.

У нашому регіоні є один медзаклад, де надають кваліфіковану допомогу онкохворим – Тернопільський обласний клінічний диспансер. Нині на диспансерному обліку перебувають 29 934 пацієнти. За коментарем щодо реалій онкологічної допомоги та преспектив розвитку звернулись до головного експерта з питань онкологічної допомоги, головного лікаря і генерального директора КНП «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер», професора Леоніда Шкробота. Від онкологів ми дізналися, як вони рятують життя в умовах воєнного стану та нестабільної економічної ситуації, чи забезпечує держава диспансер необхідними медичними препарати та обладнанням. 

Головний експерт з питань онкологічної допомоги, головний лікар і генеральний директор КНП «Тернопільський обласний клінічний онкологічний диспансер», професор Леонід Шкробот

Чоловіки частіше хворіють 

Впродовж 2024 року онкологію підтвердили у 3 376 жителів Тернопільської області, що на 315 випадків більше, ніж за 2021 рік. За кількістю хворих лідирують чоловіки – 1 723 підтверджених випадки на рік, проти 1 653 жінок. Зі слів завідувача хірургічного відділення онкодиспансеру Андрія Камінського, здебільшого пацієнти звертаються на третій-четвертій стадії захворювання, кожен випадок індивідуальний. 

– Наприклад, пацієнти з раком шкіри звертаються на першій-другій стадіях, рак гортані та кишківника, то це частіше третя стадія. Усе залежить від локалізації хвороби, – розповідає Андрій Камінський. – Пандемія Covid-19 та повномасштабне вторгнення дещо ускладнили ситуацію. Пацієнти бояться або не мають часу на профілактичні обстеження, що є погано. Бо на ранніх стадіях симптоматика часто слабко виражена, а саме під час профобстежень легше виявити зміни в організмі. ​

Відео дня
Практикуючий онкохірург, медичний директор онкодиспансеру Віктор Підвальний

Якщо говорити про те, які органи та системи може вражати рак, список досить широкий, наголошує практикуючий онкохірург, медичний директор онкодиспансеру Віктор Підвальний. Та найстрашніше, що з такими діагнозами все частіше звертаються молоді люди. 

– Щодо жінок, то у них переважно виявляємо рак молочної залози, ободової кишки, тіла матки, шийки матки, яєчників, легень та немеланомні захворювання шкіри. Якщо ми говоримо за чоловіків, то у них онкологія найчастіше уражає легені, передміхурову залозу, шлунок, ободову кишку, підшлункову залозу. Онкології байдуже на вік, стать чи соціальний статус. За 15 років роботи в онкоцентрі я помітив, що молоді пацієнти мають навпаки агресивнішу форму раку, – аналізує Віктор Підвальний. 

90% хіміотерапії є безоплатною 

Навіть в умовах великої війни українська медицина продовжує розвиватися, змінюючи підходи та методи лікування онкозахворювань. 

– Так, наш Тернопільський обласний клінічний диспансер – єдиний заклад в регіоні, де хворі на рак можуть отримати кваліфіковану допомогу. Аби зберегти якомога більшу кількість життів, онкологи знаходять ефективні методи, інструменти й технології. І на практиці доводять, що рак – це не вирок, він виліковний при діагностиці на ранніх стадіях, – говорить Леонід Шкробот. – Кожен день у лікарні – це боротьба, кожне рішення – це шанс, а кожна перемога – врятоване життя. Ось уже три роки онкологи працюють в умовах війни, коли ресурси обмежені, ризики зростають, а стрес стає супутником не лише для пацієнтів, а й для лікарів. 

Основні вектори для тернопільських лікарів-онкологів – це швидке виявлення хвороби, детальне діагностування, якісне лікування з найменшими побічними ефектами для організму та одужання. Нині медики поступово переходять на європейські та американські протоколи, застосовуючи індивідуальний підхід та оптимальну стратегію для кожного пацієнта. 

– Є імунотерапія – метод лікування, що активізує власну імунну систему організму для боротьби з раковими клітинами, показує значні успіхи в лікуванні багатьох видів раку. Долучаємо генетичне тестування, що допомагає виявити генетичні мутації, які можуть сприяти розвитку раку. Також є таргетна терапія – препарати, що впливають безпосередньо на ракові клітини, мінімізуючи побічні ефекти, є ще одним перспективним напрямком, – розповідає завідувачка І хірургічного відділення онкодиспансеру Оксана Туманова.

Завідувачка І хірургічного відділення онкодиспансеру Оксана Туманова

З моменту виявлення онкології до одужання важливу роль відіграє сучасна діагностика. Вона охоплює комплекс новітніх медичних технологій і методів, що дає змогу отримувати детальнішу інформацію про розвиток злоякісних пухлин і проводити їхнє лікування з вищою результативністю.  

Наприклад, сучасні методи візуалізації (комп'ютерна,  магнітно-резонансна томографії) дозволяють отримати детальну інформацію про розмір, розташування та поширення пухлини. А ось лінійний прискорювач допомагає зупинити ріст пухлини або повністю її знищити, мінімально ушкоджуючи здорові тканини пацієнта. 

– Після підписання договору онкодиспансеру з Національною службою здоров’я України ми маємо більше можливостей. Вже провели капітальні ремонти, закупили рентген С-арку, монітори для пацієнтів, апарати штучної вентиляції легенів, лапароскопічні стійки, – наголошує Леонід Шкробот. – Нині 40% операційних втручань ми проводимо лапароскопічно – через невеликі проколи на тілі. Головною перевагою лапароскопії є мала травматичність пацієнтів, швидка післяопераційна реабілітація. Також пацієнти можуть безоплатно скористатися комп’ютерною томографією. 

Завдяки розробці нових препаратів та розширенню програм державного фінансування покращується ситуація і з доступністю медикаментів для лікування раку. Онкодиспансер на 90% забезпечений хіміотерапією, що безоплатно надають пацієнтам. Нині медики відзначають кілька ефективних методів лікування раку.

– Наприклад, одним з основних методів, особливо на ранніх стадіях залишається хірургічне втручання. Ефективним методом лікування багатьох видів онкології є хіміотерапія (лікарські препарати) та променева терапія (радіація), що знищують ракові клітини. Імунотерапія й таргетна терапія є перспективними напрямками в лікуванні раку, що дозволяють досягти значних успіхів у боротьбі з цим захворюванням, – говорить Оксана Туманова. 

Бути онкологом – виклик 

Ось вже три роки тернопільські онкологи підлаштовуються під нові умови. Вони приймають на лікування важкохворих з інших регіонів та надають їм кваліфіковану допомогу, вони оперативно проводять діагностику, аби скласти загальну картину хвороб пацієнта, якщо той евакуювався до них без документів.

– Наша робота – це щоденні виклики, що вимагають не лише професіоналізму, а й неймовірної сили духу. Ми продовжуємо оперувати, лікувати, підтримувати, знаходити виходи навіть тоді, коли здається, що їх немає. Бути онкологом – це не просто професія, це відповідальність, що ніколи не закінчується. Не завжди є доступ до найновіших методів лікування та препаратів, що може ускладнити процес одужання пацієнта, але ми не зупиняємось, – каже Оксана Туманова. 

Попри виклики війни та робоче завантаження, лікарі-онкологи Тернополя намагаються знаходити час для підвищення кваліфікації, обміну досвідом з американськими, європейськими колегами. 

– Медицина постійно рухається вперед, хвороби прогресують і ми, онкологи, маємо бути в курсі всіх змін. Я багато років працюю в онкодиспансері й постійно є чому вчитися. Звичайно, через війну наші можливості обмежені, але ми намагаємося знаходити різні шляхи, щоб отримати більше інформації про нові ліки, винаходи, обладнання, удосконалити свої навички. Нещодавно наші мамологи проходили стажування в Римі, урологи стажувалися у Відні. Вони повернулися і поділилися зі своїми колегами напрацюваннями, інформацією, – говорить Леонід Шкробот. 

Завідувач хірургічного відділення онкодиспансеру Андрій Камінський

Також медики долучаються до заходів у режимі онлайн. Завідувач хірургічного відділення онкодиспансеру Андрій Камінський говорить, це не замінює повноцінного спілкування, але враховуючи ситуацію, інколи це – єдиний вихід бути в курсі сучасних тенденцій. 

Онкологи бажають всім пацієнтам міцного здоров’я, витримки, сил і віри. Вони наголошують, що саме люди – їхня рушійна сила у нелегкій боротьбі з онкологією. Вони закликають кожного переглянути свій спосіб життя, позбутися поганих звичок, більше часу приділяти своєму здоров’ю та в жодному разі не нехтувати профілактичними оглядами. Пам’ятайте, що ваше здоров’я – основа для щасливого та повноцінного життя.

Читайте також:

Рак може бути корисним? Що кажуть ті, хто борються і перемогли онкозахворювання (ЕКСКЛЮЗИВ)

Як виявити рак на ранніх стадіях: в МОЗ оновили настанови з діагностики та профілактики

Лікарня в Тернополі отримала нове обладнання для лікування раку

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Світлана Денега
    Жеруть хімію а вона їх

keyboard_arrow_up