Пульсоксиметр – це пристрій, який дозволяє виміряти рівень насиченості крові киснем та пульс. Раніше це можна було зробити лише в лабораторних умовах, однак тепер є пульсоксиметри, які одягають на палець, і вони показують ваші показники за кілька секунд. Саме такі портативні пристрої порадила купити Ірина Микічак.
- Ми просимо не панікувати, - заявила заступниця міністра охорони здоров’я. - Ми просимо бути вдумливими. Ми просимо не вимітати аптеки, наші аптечні установи, не викупляти всі ті препарати, які не несуть ніякої лікувальної дії. Якщо у вас є додаткова копійка для того, щоб купити такі медикаменти про запас, то краще купити для себе пульсоксиметр, який був би на рівні з апаратом для вимірювання тиску чи термометром в сім'ї. Сьогодні це важливо. Цим ви підтримаєте і полегшите роботу сімейних лікарів, контролюючи особисто своє здоров'я.
А раніше відомий лікар Комаровський також на всю країну заявив, що лікар Євген Комаровський у відео на своєму YouTube-каналі розповів, що з легкістю визначити коронавірус у людини зможе пульсоксиметр.
Журналіст «20 хвилин» спробував знайти пристрій в аптеках міста. Чи не в кожній можна знайти різне медичне обладнання – термометри, тонометри, інгалятори тощо. Однак на пульсоксиметри у звичайних аптеках не так просто натрапити.
- На жаль, пульсоксиметрів у нашій аптеці немає, - кажуть в аптеці «Подорожник». – Краще запитати у магазинах медтехніки. В аптеках ви, скоріше за все, їх не знайдете.
Це ж нам порадили і в аптеці «БАМ». Там пульсоксиметрів також немає.
У «Аптеці Низьких Цін» нам розповіли, що наразі пульсоксиметрів немає, однак їх замовили.
- Ми чекаємо на пульсоксиметри, люди часто за них запитують, - розповіла фармацевт. – Поки що не можемо сказати, коли вони будуть і яка буде ціна.
А одній з аптек нам пощастило – на прилавку поруч з різною медтехнікою є і пульсоксиметр.
- Тільки вчора нам надійшли прибори, - розповіли у аптеці «D.S.». – Пульсоксиметр працює від двох батарейок. Його похибка складає 2%. Коштує 975 гривень.
Ми спробували знайти такі прибори в різних магазинах побутової техніки та мобільних аксесуарів. Однак єдине, що нам змогли запропонувати – фітнес-браслети які лише вимірюють пульс. Пульсоксиметрів не виявилось в магазинах «Ельдорадо», «Фокстрот», та «Ельмарт». Чи з'являться вони в продажі – невідомо.
На ринку в магазинах з різними аксесуарами, мобільними телефонами та технікою з Китаю нічого не вдалось знайти, однак деякі продавці кажуть, що невдовзі пульсоксиметри з'являться.
- Ми замовили пульсоксиметри, орієнтовно до кінця наступного тижня мають бути у нас, - каже продавець пан Сергій. – Ціни ще точно не знаємо. Орієнтовно 600 – 700 гривень.
Однак хоч в аптеках та магазинах техніки пульсоксиметр знайти важко, у магазинах медтехніки вони є. Ціни – від 820 до 1050 гривень.
- Пульсоксиметри хороші, надійні, це не китайська іграшка, яка показуватиме випадкові числа, - пояснила продавчиня Ольга в одному з магазинів медтехніки. – Ми вже 10 продали, люди не скаржились, що вони погано працюють.
У різних магазинах ми знайшли різні моделі пристроїв. Продавці кажуть – хоч ціни високі, але пристрої точні. А от довіряти недорогим приборам за кількасот гривень не радять. Вони можуть мати велику похибку.
У магазині медтехніки на вулиці Січових Стрільців, 17 пульсоксиметри коштують 820 гривень. Неподалік є ще один магазин з медтехнікою на Січових Стрільців, 3. Там трохи дорожче – 975 гривень. Однак і модель пульсоксиметра інша.
На вулиці Медовій, 6 у магазині медтехніки пристрій коштує 1050 гривень.
Ми знайшли різні пропозиції в інтернет-магазинах. Пульсоксиметр можна купити і за 600, і за 1500 гривень. На них ми побачили хороші відгуки від покупців.
Є і дешевші пульсоксиметри – по 400 – 500 гривень. Найдешевші пропозиції, які вдалось зайти – близько 300 гривень.
Однак якщо ви вирішили купувати пристрій в інтернеті – краще пошукати на різних платформах. Як ми помітили, ціни на одну і ту саму модель у різних продавців може відрізнятися на 150 – 300 гривень.
Хоча пульсоксиметр корисний пристрій, який може доволі точно показати рівень сатурації крові – не всі лікарі радять скуповувати їх для власного користування. Як пояснює сімейний лікар Михайло Данильчук – далеко не всім потрібен пульсоксиметр.
- Є багато лікарів радять купувати пульсоксиметри, - каже пан Михайло. – Особисто я цього своїм пацієнтам це робити не раджу. Звичайно, він дає оперативну інформацію про рівень кисню в крові, визначити стан пацієнта. Це зручно. Але для того щоб оцінити ситуацію правильно – потрібно враховувати багато інших факторів та показів.
Як пояснює лікар – звичайна людина не завжди може правильно оцінити свій стан. До того ж, на покази пульсоксиметру можуть впливати і різні фактори. Тому людина може неправильно трактувати покази і оцінити свій стан.
- Дехто має свої особливості пальців, хтось має фарбовані нігті, а це також може вплинути на результат, - каже лікар. – Грань між нормальними показами насиченості крові киснем і низьким дуже мала. Через специфічний колір нігтів пульсоксиметр може показати, що вам вже потрібно бути в реанімації. Таких дрібниць багато.
Тому навіть якщо ви придбали дорогий і високоточний пристрій – не варто розраховувати, що покази будуть точні. Також лікарі нагадують – самодіагностика – така ж шкідлива як і самолікування.
Якщо ж ви хворієте на коронавірус, або у вас запалення легень і ви лікуєтесь амбулаторно – можна порадитися зі своїм сімейним лікарем і придбати такий пристрій для того щоб стежити за своїм станом. Також такий пристрій допомагає лікарям при обстеженні пацієнтів. Однак скуповувати пульсоксиметри без потреби не варто.
Лікарі використовують пульсоксиметри для того щоб стежити за сатурацією (насиченням) крові киснем. У людей, які мають запалення легенів, концентрація кисню у крові знижується. А це небезпечно для всього організму.
Як пояснює професор університету Міссісіпі Георгій Пінчук – насиченість крові киснем фактично не залежить від того, скільки кисню в повітрі навколо нас.
- По-перше, коли ви читаєте, що "рівень кисню" у хворого впав з 96% до 89%, це в жодному разі не означає, що в повітрі, яким хворий дихає, або в повітрі, яке потрапляє під час дихання в легені цього хворого, знизилася кількість кисню, - пояснює Георгій Пінчук. - Ні. В тому повітрі, що ми його вдихаємо, кількість кисню практично завжди майже одна і та сама - 18% (решта - це головним чином азот). Якщо повітря в кімнаті "сперте," кількість кисню практично не міняється - ми відчуваємо дискомфорт тому, що в кімнаті накопичуються інші гази, наприклад двоокис вуглецю (завдяки диханню людей, особливо коли в кімнаті з зачиненими дверима й вікнами знаходиться багато людей), сірководень, і інші. На свіжому повітрі цих інших газів менше, тому ми почуваємо себе краще, але кількість кисню в ньому - ті самі 18%.
Лікарів цікавить не кількість кисню як така, а стан молекул гемоглобіну всередині ваших еритроцитів (червоних клітин крові), пояснює професор. Гемоглобін - речовина, яка служить як швидкісний потяг для транспорту кисню, має унікальну властивість: коли еритроцити знаходяться в легенях, він (гемоглобін) приєднує до себе молекули кисню, що приходять до легенів під час вдиху, а коли еритроцити з плином крові доходять до наших пальців, шкіри, печінки, мозку тощо - гемоглобін віддає ці молекули кисню, і вони використовуються нашими клітинами для їх життєдіяльності.
Близько 94 – 95% гемоглобіну в крові насичується киснем при нормальному стані організму – каже Георгій Пінчук. Решта молекул не робить цього через те, що клітини старі або пошкоджені. Однак під час хвороби насиченість кисню падає.
- Цей показник зменшується, коли в легенях розвивається запалення, - каже професор. - Справа в тому, що ідеальна сатурація можлива тоді, коли локальна температура в легенях знаходиться на рівні 36-36,6 градусів Цельсія (трохи нижча, ніж під пахвою або в роті), і середовище трохи лужне (як кажуть хіміки, pH знаходиться на рівні 7,5 - 7,6, трохи вище, ніж у рідкій частині крові або в слині). Запалення, як правило, змінює ці параметри: температура росте, а середовище стає більш кислим (pH 6,8 - 6,9). За цих умов, "жадібність" (афінність) молекул гемоглобіну до кисню падає, і показник сатурації стає 90-80% і навіть менше. Це небезпечно, тому що клітини нашого організму тоді не отримують достатню кількість кисню і страждають. В таких ситуаціях допомагає киснева маска - збільшення кількості кисню від 18% до 100% на якийсь час компенсує низьку афінність молекул гемоглобіну; але це, звичайно, не лікування причини зниження цієї афінності. Треба лікувати запалення.
Щоб дізнатися рівень сатурації крові лікарі і використовують пульсоксиметри.
Сатурація відображується на кольорі наших тканин, - каже професор. - "Чистий" гемоглобін має сіруватий або блякло-рожевий колір. Коли він зв’язується з двоокисом вуглецю, він стає пурпурово-синім (ми це бачимо, коли дивимося на наші вени). А коли він зв’язується з киснем, він стає яскраво-червоним. Є дуже чутливі прилади, спектрофотометри, які вимірюють, скажімо так, "ступінь червоності." При цьому вони "дивляться" вглиб, під шкіру, і ігнорують інші кольори. Саме такий спектрофотометр лікарі з'єднують з маленьким зажимчиком, який одягають хворому на пальця. Цей спектрофотометр можна калібрувати у відсотках сатурації, тобто зробити так, що коли "ступінь червоності" (умовно) - 1, прилад показує 100%; 0,99 - 99% тощо.
Однак варто не забувати і про засоби запобігання захворювання. А для цього не варто ігнорувати масковий режим, уникати скупчень людей та дотримуватися соціальної дистанції.
А ви купили б пульсоксиметр? Чи маєте такий пристрій? Пишіть у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
Kim Yi
Наташа Антонійчук
Olena Hrytsyuk
Serhiy Hrytsuk reply Olena Hrytsyuk
Наталія Гевко-Буняк