Лікують бузок, каштан та акація

Ароматні ліки з бузку, каштана та акації, приготовані на спирту чи оливковій олії, допоможуть оздоровитися. Бузок дасть душевний спокій, а акація та каштан допоможуть судинам
Найкраще для ліків брати свіжі квіти, а цілющі настоянки готувати просто під деревом чи біля куща, наголошує лікар-фітотерапевт народної медицини Марія Трочак. Адже так, за її словами, найкраще зберігаються всі ефірні олії, тож ліки будуть ефективні. Декоративні рослини не підходять, лише прості, дикі, каже фахівець. Квіти потрібно збирати в перші два тижні цвітіння рослини. І пам’ятати, що це мають бути рослини, які ростуть не біля дороги, а з парку чи лісу.
- Щоб ліки були ефективними, потрібно усе зробити правильно, - наголошує Марія Тройчак. - У нас люди назбирають сировину у пакет, поки прийдуть додому - мине чимало часу. Потім виникають нагальніші справи, і так той цвіт ще лежить, поки дійдуть руки. Готують настоянки через два-три дні, а найцінніші речовини уже втрачені, тому й ефекту від таких ліків не буде.
Щоб ліки були ефективними, варто готувати настоянки під деревом. Серед помилок, які часто допукають, – занадто довге або недостатнє настоювання трав. Тому потрібно записувати, коли ви поставили витримувати настоянку.
Каштан допоможе судинам
Каштан пришвидшує потік крові у венах, перешкоджає тромбозу, покращує мікроциркуляцію, має протизапальні властивості.
- Квіти каштана потрібно відразу біля дерева скласти у банку, залити горілкою або спиртом, - розповідає Марія Тройчак. - Удома банку накрити скляною кришкою, настоювати на підвіконні з сонячного боку 14 днів, потім перекласти вміст банки в миску, натерти лимон зі шкіркою, перемішати, скласти у банку і знову під скляною кришкою поставити на два тижні настоюватися. Через 28 днів буде готовий засіб, який допомагає при тромбофлебіті, варикозі, зміцнює судини. Його слід втирати в болючі місця, а також знизу догори по судинному руслу ноги.
Тим, хто має геморой, допомагають ванночки зі свіжих чи сухих квітів каштана.
- Каштан допомагає зняти запальний процес, лікує тріщинки, - каже Марія Тройчак. - Розчин для ванн готують у співвідношенні 1 ст. л. сировини на 200 мл води. Для ванни потрібен хоча б літр розчину, тому краще склянку квіток залити 1 л води, настояти 4-6 годин, охолодити і сідати у таку ванночку.
У каштані лікувальні властивості має все дерево – кора, квіти, листя і плоди. Кору заготовляють до початку руху соку з гілок, яким по 3-5 років, квіти – в перші два тижні цвітіння, листя – в кінці червня-на початку липня, а плоди – восени, коли вони ще не впали на землю, а зелені шкірки розтріскалися і плоди набираються сонячної енергії, але ще є на дереві. Саме з таких плодів добре робити каву. Плоди каштана треба правильно висушити в сушарці при температурі 50-60С, перетерти на порошок. Можна додати корінь цикорію, корінь кульбаби і у пропорції 0,5:1:1 приготувати суміш.
- Чайну ложку такої суміші залити склянкою окропу, можна додати молоко, і буде надзвичайно смачна кава для тих, хто має знижений тиск, - радить Марія Тройчак. - Вона є цілющою і нешкідливою.
При геморої, варикозі, тромбофлебіті, навіть при гіпертонії готують таку настоянку з плодів: 100 г плодів очищують, подрібнюють, заливають 1 л горілки, настоюють 5-7 днів. Настоянку приймати 3-4 рази на день по 5-10 крапель. Тим, хто має згущену кров, такі ліки треба пити під контролем лікаря і часто робити аналіз крові.
Бузок зніме ячмінь
У тінистих місцях ще можна зібрати квіти бузку, але для ліків потрібен не декоративний, а простий несхрещений бузок.
Цвіт треба зібрати з куща, добре ущільнити його в банці, залити горілкою і приготувати настоянку, яка допомагатиме при ревматизмі, артриті, невралгії. Склянку квітів слід залити 0,5 л горілки, настояти 14 днів і використовувати для компресів. Ці компреси помічні при головному болю, мігрені. Також бузок допомагає швидко загоїти рани при фурункульозі. При болях у суглобах, ревматизмі можна робити настоянки на олії, а можна і 10%-ві спиртові настоянки.
- Здавна відомо, що бузок допомагає при душевних проблемах. Природа дає не лише фізичне здоров’я, а й душевну опору, - каже Марія Тройчак. – Колись усі села були в бузку, цей аромат витав над селом, люди з насолодою дихали ним на повні груди, настрій піднімався, відчувалося умиротворення. Зараз бузок багато хто повирубував, все заасфальтували, село незахищене. А ця рослина є важливим оберегом. Ще з давнини ведеться, що вона приносить щастя тим дворам, де росте.
Бузок має великі лікувальні властивості. Цілющими є не лише квіти, а й листя, стебла і кора. В них містяться флавоноїди, алкалоїди, кумарини, ефірні олії, які завжди допомагають людині. Для лікування застосовують свіжі та висушені листочки і квіти.
- Ми дітьми листочками бузку вміли лікувати ячмінь, - розповідає Марія Тройчак. – Зривали 4-5 листочків, мили холодною кип’яченою водою. Треба було їх подрібнити, потовкти, цю масу покласти на цілий листок, і прикласти як компрес на око на 10-15 хвилин. За день треба було так повторити 5-7 разів - і ячменю як не було. Це вміли робити всі діти, бо знання передавали з покоління в покоління. Ми знали, що в сезон треба набрати свіжих квітів і насушували їх на зиму, бо бузком добре полоскати горло при ангінах, тонзилітах, фарингітах.
Колись і від зубного болю рятувалися бузком.
- Квіткою чи листком вміли знімати цей біль, - продовжує співрозмовниця. - Краплину соку зі свіжого листя чи квітів бузку капнути на болюче місце - і за кілька хвилин біль минає. Але не ковтати його, бо пам’ятайте, що бузок отруйний.
Акацію - для судин
Скоро зацвіте біла акація, тож важливо не пропустити цей час і зібрати цілющі квіти. У цвіті акації є глікозиди, акациїн, ефірні олії, тому настоянки з нього також треба готувати під деревом. Щільно складаєте цвіт у банці і заливаєте оливковою олією чи спиртом. Для лікування ветиліго квіти слід залити оливковою олією, а для лікування варикозу можна заливати і олією, а можна і горілкою чи спиртом. Настоювати під скляною кришкою 14 днів на вікні з сонячного боку, щоб добре заломлювалися сонячні промені. При варикозі засіб потрібно втирати у ногу ще лежачи в ліжку. Робити це треба по судинному руслу ноги зранку і на ніч, а при ветиліго (білих плямах на шкірі) - втирати засіб 3-4 рази на день.
- Люди чекають, поки акація повністю розцвіте, але квіти потрібно збирати набагато раніше, - радить Марія Тройчак. – Для ліків заготовляють напіврозквітлі квіти. А от кору і листя збирають під час всього періоду вегетації. Підготовану висушену сировину слід зберігати в сухому прохолодному місці, що добре провітрюється. Підійдуть скляні банки, паперові мішечки чи з тканини.
Також акацію використовують при захворюванні верхніх дихальних шляхів, ГРВІ як відхаркувальний засіб. Чайну ложку квіток акації потрібно залити 250 мл окропу, настояти 30 хвилин і вживати тричі на день по столовій ложці.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Al'ona MalikДуже корисна стаття!!!! Дякую!!! Сьогодні спробую залити акацію спиртом)