На Тернопільщині епідемія грипу та ГРВІ не є критичною і носить виключно сезонний характер. Кількість хворих зменшується - за перший тиждень нового року захворіло на 40,5% менше, ніж станом на останній тиждень 2016 року. Найважливішим є те, що летальних випадків, пов’язаних з цими хворобами не зафіксовано.
«Ситуація із розповсюдженням гострих респіраторних вірусних захворювань та ГРИПу в області — контрольована. Це завдяки ефективним заходам, які ми впровадили в медичних закладах Тернопільщини. Торік, у грудні, ми провели засідання техногенної протиепідемічної комісії, де прийняли відповідні рішення задля випередження захворюваностей, які були прогнозовані нашими спеціалістами, у епідеміологічний період цього року. Також, ми очікуємо наступну хвилю захворюваності на ГРВІ та грип в кінці січня та на початку лютого, відповідно профілактичні заходи в цей час посилюватимуться», — зазначає начальник управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА Володимир Богайчук.
З метою координації дій та попередження ускладнення ситуації з поширенням інфекційних хвороб за участю керівництва області та експертів медичної спільноти відбулася спеціальна нарада, повідомляє прес-служба УОЗ ТОДА.
«Ми зробили все для того, щоб лікування інфекційних хвороб пацієнтів Тернопільської області відповідало вищому рівню. Капітально відремонтована інфекційна лікарня, з держбюжету для цього було виділено понад 8 млн грн. Сьогодні ми забезпечені належними умовами для лікування інфекційних хворих. Другий етап — це максимальна координація дій органів державної влади та місцевого самоврядування на максимальне запобігання поширення захворюваності на ГРВІ та грип на території області. Вчасно проводитимуться санітарно-епідеміологічні заходи і карантин. Ми мали вже негативний досвід, коли техногенна комісія вирішили впровадити у школах області карантин, проте органи місцевого самоврядування — прийняли інше рішення. Внаслідок цього епідемія охопила багато шкіл Тернопільської області, — повідомляє голова Тернопільської ОДА Степан Барна. — Ми відпрацювали повний склад медикаментозного забезпечення обласної швидкої допомоги, кожна карета якої повинна бути стовідсотково забезпечена лікарськими засобами першої необхідності. Також на часі — профілактика, інформаційна кампанія, яка має проводитися закладами охорони здоров’я області».
За словами медиків, зараз у Тернопільській області невідомих штамів вірусу грипу немає. Епідеміологічна ситуація цілком контрольована.
«Зараз в Україні переважно циркулюють три різновиди вірусу грипу. А саме — вірус A H1N1, вірус A Н3N2 та вірус парагрипу. Буває так, що протягом кількох років циркулює один і той самий штам вірусу, відтак у значної частини населення до нього є вже вироблений імунітет, який зберігається від одного до трьох років. Теперішня епідемія грипу значно слабша ніж та, що була в Україні у 2009-2010 роках», — прокоментував професор, завідувач кафедри інфекційних хвороб ТДМУ Михайло Андрейчин.
На сьогоднішній день вберегтися від грипу та ГРВІ допоможуть профілактичні заходи, а також вакцинація – в першу чергу, вона рекомендована для осіб групи ризику, які часто і багато контактують з людьми: медики, працівники транспортної сфери, торгівлі та послуг. Дітям вакцинація рекомендована не раніше 5 років.
В аптечній мережі сьогодні є в наявності вакцина, зазначає Володимир Богайчук.
«Завдяки вакцині можна значно знизити рівень захворюваності. Разом з тим, треба пам’ятати, що після проведеного щеплення імунітет виробляється не відразу. На це потрібно від 10 діб до місяця, а іноді й довше. Цей час потрібно бути особливо пильним й намагатися уникати можливого інфікування», — зазначив Михайло Андрейчин.
Як стверджують експерти, самолікування може бути небезпечним – краще вчасно звернутися до лікаря.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер