На Зелені свята, коли люди прикрашають дахи будинків гілками дерев, а також, коли люди самі вирішують поремонтувати дах чи комин, тоді в області найбільше падінь з висоти, кажуть медики.
Останній випадок – хлопець падав з п’ятого до другого поверху, у березні оперували хлопця, який вижив після падіння з шостого поверху. Та виживають не всі. Торік молодий чоловік впав з шостого поверху офісного центру і загинув на місці. Буває гинуть, впавши з висоти другого чи третього поверху.
Падають хто з драбини, хто з даху, хто з вікон, інколи це майстри, які виконують висотні роботи. Але професіонали, які виконують висотні роботи, не так часто травмуються. Більше є травм з необережності, чи через нерозважливість, бувають і кримінальні травми, розповідають медики.
В центрі політравми оперують найважчих
При падінні з висоти є висока енергія травми, питання життя чи кількості травм залежить від того, на яку поверхню впала людина.
— Це дуже важкі пацієнти. Вони проходять всі етапи травматичної хвороби. Ми їх оперуємо зразу, потім через деякий час. Працюємо в режимі реанімація -операційна – реанімація – операційна, потім профільне відділення – а згодом - реабілітація.
Пацієнти стають на ноги за місяць-три, залежно від травми, яка домінує. Якщо нема пошкодження спинного мозку, ті відновлюються швидше. Дехто ще довго пересувається за допомогою милиць. На повне відновлення може піти більше року.
— Лікування політравми вимагає і великої кількості коштів на витратні матеріали, не всі питання покривають державні програми, — каже лікар. — Як правило, таким пацієнтам потрібно багато імплантів, бо трапляється, що буває перелом вертлюгової западини, стегнової кістки. Лікарня підключається, чим може. Соціально незахищеним допомагають волонтери, які хочуть допомагати конкретно якомусь пацієнту.
Врятувала дошка
Дивом залишився живим після падіння з шостого поверху житель села Зеблази Кременецького району 21-річний Іван. 9 березня близько 10 години вечора він упав в шахту ліфта недобудованого приміщення Кременецької райлікарні. Пішов туди хлопець з друзями.
Після двох з половиною місяців після трагедії Іван уже помаленьку ходить на милицях, розповідає його мати пані Світлана.
- Одне тільки дякую, що то було біля лікарні, інакше не вижив би, - каже пані Світлана. – В нього в порожнині було 3 літри крові. Лопла селезінка, її зразу удалили, зшили печінку, кишківник, легеню, було багато переломів – нога, ребра, ключиця. Що я можу сказати? Дивом лишився живим. Хлопець, який був з ним, показував фотографію, що там внизу була така груба дошка, як знаєте, такою накривають хату під черепицю. То від того падіння вона лопла надвоє. Напевне та дошка йому зберегла життя, бо удар більше на неї прийшовся. А на той поверх каже, що і не хотів іти. Друг покликав. То вже темно було. Пам’ятає тільки, що мав сходити до низу, що мав іти до дому. А далі нічого не пам’ятає, ні як падав, ні як впав.
Як розповідає лікуючий лікар хлопця, спочатку хлопця оперували в Кременці, а коли стан стабілізували, то привезли в ортопедію університетській лікарні. Тут йому прооперували стегнову кістку, поставили PFN стержень. Він пройшов курс реабілітації, і в стабільному стані виписали в райлікарню.
- Cтержень дає можливість починати реабілітацію з першої доби після операції, - розповідає обласний травматолог Олександр Ружицький. – В подальшому прогнози даного перелому на даному металофіксаторі сприятливі, хлопець буде ходити.
Як допомогти до приїзду медиків
Категорично не можна переміщувати постраждалого без потреби. Дозволяється тільки перевертання з живота на спину, якщо неможливо встановити, чи постраждалий живий, чи ні, а також у стабільне положення на боці, якщо він лежить на спині. Всі інші види ощадного переміщення допускаються у разі, коли місце пригоди стає небезпечним. В цих умовах необхідно продовжувати протекцію голови і шиї.
Яку правильно допомогти людині, яка впала з висоти, дивіться на відео ТУТ
Як допомогти людині, яка впала з висоти
* за інформацією експертів проекту «Врятуй мене» від сайту 20minut.ua і Тернопільського мед університету, які навчають надавати домедичну допомогу
Довідка
Сім'я Івана - соціально незахищена, мама - інвалід, батька немає. Хто може допомогти Івану, тел мами - 0-97-63-96-492 пані Світлана.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер