Не торкайтесь листя голими руками: чим небезпечний борщівник і як рятуватись від опіків

Не торкайтесь листя голими руками: чим небезпечний борщівник і як рятуватись від опіків
  • Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Можливі й смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло, застерігають фахівці.
  • У жодному випадку не розтирайте уражене місце. Так ви можете рознести подразнюючу речовину буквально по всьому тілу. Особливо важливо не доторкатися до обличчя та очей.

Борщівник — широкі лопухи на височенних стеблах з білими розлогими «парасольками», розростаються уздовж шляхів, водойм. Саме тут цьому зеленому монстрові зростати комфортно і зручно. Цвітіння небезпечної рослини триватиме все літо. А опіки від доторку до рослини вкрай небезпечні.

Що таке борщівник, що робити, як ви доторкнулись до рослини і які категоричні табу існують, пояснили медики ДУ Тернопільський обласний центр контролю і профілактики хвороб.

Що таке борщівник і чому він небезпечний

— На території України поширені два отруйні види цієї рослини: борщівник Сосновського і борщівник Мантегацці, обидва походять з Кавказу, — пояснили фахівці. — Борщівник Сосновського з'явився в Україні в 1949 році, його завезли з Кабардино-Балкарії (північний Кавказ) і спочатку висіяли в ботсаду ім. Гришка, що в центрі Києва. Згодом його стали культивувати на різних сільськогосподарських станціях, зокрема в 60-х роках на Закарпатті.

Відео дня

Це була велика програма з підвищення врожайності, за якою борщівник використовувався як зелене добриво. Наприкінці ж 70-х років радянські вчені знайшли борщівнику іще одне застосування — як добавку до корму худоби, і знову почалося його активне вирощування у західних регіонах. Але буквально за кілька років там помітили, що корови його не дуже полюбляють, а в їхньому молоці з'явився гіркий присмак, тому з часом його перестали використовувати з такою метою.

— Інший вид, борщівник Мантегацці, був завезений в Україну у 1927 році, а саме – в Осьмолодське лісництво, що на Івано-Франківщині, але в якості декоративної рослини, — повідомили у ДУ Тернопільський обласний центр контролю і профілактики хвороб. — Та згодом обидва види знайшли у здичавілому стані: Сосновського – у 80-х роках, Мантегацці – у 60-х роках. Поки існували колгоспи і радгоспи, доти поширення цих рослин контролювалося, та з їхнім занепадом рослина стала поширюватися Україною швидкими темпами.

Борщівник Сосновського росте обабіч річок, доріг, лісів, а тепер поступово перебирається і на поля, дачні ділянки. Рослина має високе стебло і велике листя. Може виростати до трьох метрів. Квіти білого або рожевого кольору, суцвіття у формі парасольки. Листя і плоди борщівника багаті ефірними маслами.

— Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, що під дією ультрафіолетового, зокрема, сонячного випромінювання надають йому токсичних властивостей, — пояснили фахівці. — Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів.

Для цього достатньо нетривалого і несильного опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Час прояву опіку – від кількох годин до кількох діб. Особлива небезпека полягає в тому, що дотик до рослини перший час не дає жодних неприємних відчуттів, і ви можете просто не звернути на це уваги.

Не торкайтесь обличчя та очей!

— При сильних опіках піднімається температура, починається лихоманка, з’являються виразки, — кажуть медики. — Після лікування на їх місці залишаються темні плями. Можливі й смертельні випадки після контакту з борщівником. Особливо, якщо вражаються рот чи горло.

Перша допомога при опіку борщівником:

  • захистити ділянки дотику шкіри з рослиною від сонячних променів мінімум на дві доби;
  • промити уражені місця великою кількістю води з густою мильною піною;
  • обробити спиртом або слабким розчином марганцівки (знежирює шкіру, чим послаблює ураження);
  • обробити шкіру «Пантенолом» або іншим засобом від опіків;
  • невеликі пухирі краще не чіпати. Якщо вони продовжать збільшуватись – потрібно звернутись до лікаря, щоб він розітнув їх у стерильних умовах.

У жодному випадку не розтирайте уражене місце. Так ви можете рознести подразнюючу речовину буквально по всьому тілу. Особливо важливо не доторкатися до обличчя та очей.

— У пральній машині, при помірній температурі необхідно випрати одяг, в якому гуляли по чагарниках борщівнику, — радять фахівці. — Це убереже від поширення висипу по всьому тілу. Також необхідно ополоснути водою взуття.

Запам’ятайте! Збираючись на прогулянку в ліс або поле, де можуть рости отруйні рослини, надягайте штани й сорочку з довгими рукавами. Не робіть фотосесій на фоні борщівника. Знайдіть в інтернеті і роздивіться, як виглядають борщівник чи інші ядовиті рослини. До всіх цих рослин можлива підвищена чутливість. Щоб запобігти лиху, будьте обачними. Пильнуйте своїх дітей на прогулянках і бережіть себе.

 

Читайте також: 

Біля Ставу знову росте борщівник: коли приберуть та чим він небезпечний

Про першу домедичну допомогу при термічних опіках

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анатолій Булак

    Треба використовувати з коріням
  • Vira Bilinets

    Я розумію що нам не до того але вже треба щось робити з тим борщівником він вже всюди по Тернопільщині

keyboard_arrow_up