Починається Великодній піст: як постити правильно

Починається Великодній піст: як постити правильно

- Спочатку було важко, але з роками виробляється сила волі, бо без певних продуктів можна обійтися, - каже тернополянка, яка постить уже кілька років поспіль.

Великодній піст є найсуворішим та найголовнішим постом, у період якого варто утримуватися від веселощів, радощів і приділити час на духовний розвиток. Початок Великого посту в 2020 році розпочнеться у понеділок 2 березня, а завершиться в суботу 18 квітня. Великдень християни відзначатимуть 19 квітня.

Медики радять відмовлятися від м'яса треба поступово, шукаючи альтернативу. Варто порадитися з лікарем і зважити на свій стан. Добре на цей час продумати меню і пошукати цікаві рецепти.

"Спочатку було важко"

Тернополянка пані Ольга постить уже багато років. Два роки тому спробували постити і її діти донечки-близнючки.
- Ми постановили з дітьми таку жертву принести — відмовляємося від м'яса до Різдва, — розповідає жінка. — Діти погодилися, і поки все йде нормально. На стравах із м'яса не наполягають. А інші продукти залишаються: молочне, яйця, риба. Щодня готуємо різне. На першу страву — супи, борщ, молочне. На друге — картоплю у різних варіантах, каші, салати.
Як каже співрозмовниця, спочатку їй було важко, але з роками виробляється сила волі, бо без певних продуктів можна обійтися.
- Під час посту не лише легше стає для тіла, — каже жінка. — Відмова від певної їжі допомагає і в житті: бути стриманою, не образити ближнього.

Відео дня

Треба підготуватися

Незалежно від того, суворий піст чи несуворий, головне для людини — бути морально готовою до певних обмежень, зазначає дієтолог Наталія Суслова
- Продукти тваринного походження в раціоні треба зменшувати заздалегідь, робити такі розвантаження не щодня, а хоча б раз на два-три дні, — радить дієтолог. — Зміни повинні бути поступовими, щоб було комфортно і без наслідків. А не так, що от до сьогодні я їм усе, а завтра від усього відмовляюся. Тому варто обережно до таких речей підходити, відміняючи щось поступово, шукаючи альтернативу певним продуктам. Та насамперед людині варто задуматися, чи їй можна це робити.
Варто звернути увагу і на фізичне навантаження. Якщо людина працює на вулиці, переохолоджується, то їжа повинна бути особливо збалансованою, багатою на білки, жири і вуглеводи. Бо в перший же тиждень відмовитися від певної їжі, змерзнути і захворіти — це аж ніяк не той результат, якого людина очікує від посту.
- Харчування стає не те що одноманітнішим, я сказала б спокійнішим, — зазначає Наталія Суслова. — Можна готувати гречаники, запіканки, комбінувати різні продукти між собою, фарширувати овочами - тут працює фантазія господині. Для того, щоб організм не постраждав, треба готуватися, продумати на час посту свій раціон, пошукати цікаві рецепти. Ту ж капусту можна тушкувати, можна готувати з грибами, вареники з капустою наліпити, капустяну запіканку приготувати, а можна і пиріг з капустою спекти. Господиня повинна підготуватися, знаючи, що в її сім'ї планують постити, щоб це було корисно, смачно, цікаво і без наслідків для організму.

Очищаються нирки і печінка

Піст позитивно впливає на здоров'я, бо відмова від продуктів тваринного походження полегшує роботу шлунково-кишкового тракту, зменшує навантаження від продуктів розпаду білків. Це своєрідне розвантаження печінки і нирок, розповідає Наталія Суслова. Але потрібно пам'ятати, що не можна постити дітям до 18 років, вагітним, жінкам, які годують грудним молоком, і літнім людям, тим, хто має важкі хронічні захворювання; хто одужує; кому за життєвими показами обмеження певних груп продуктів робити не доцільно. Враховуючи, що наші продукти бідні за своїм складом, то на це варто зважати, якщо дбаєте про здоров'я.

Тимчасове обмеження не призведе до серйозних наслідків, пояснює лікар. Звичайно, якщо йдеться про здорову дорослу людину, а не про дитячий організм, який росте і постійно потребує білка, наголошує Наталія Суслова.

- Якщо у раціоні є замінники м'яса: риба, кисломолочні продукти, яйця, нічого страшного за цей невеликий проміжок часу не станеться, — каже лікар. — Та враховуючи, що зараз період небезпечний в епідеміологічному плані через вірусні інфекції, ослаблювати організм, різко обмежуючи якісь продукти харчування не варто. Достатньо в п'ятницю і середу полегшити харчування відмовою від продуктів тваринного походження. А повністю виключати їх з раціону не бажано.


Відмовляються і від цукерок

Тваринні білки дуже важко замінити, наголошує дієтолог. У невеликій кількості білок є у крупах, горіхах, бобових, у рослинному сирі тофу, навіть у картоплі є білки. Однак їх кількість є недостатньою, до того ж рослинний білок не настільки добре засвоюється, як тваринний. Можна споживати більше бобових, бо відсоток білка там великий, утім, засвоюваність таких білків наполовину менша.

Дехто на час посту відмовляється не лише від м'яса і/чи м'ясних продуктів, а й від солодощів чи шоколаду.
— Спокуси є різні — це і алкоголь, і солодощі. Відмова від них тільки оздоровить організм. Солодощі ж не є життєво необхідними продуктами, до того ж вони негативно впливають на імунну систему. Якщо в цей період обмежити споживання солодощів і кондитерських виробів, це теж дасть користь, — зазначає Наталія Суслова. — До складу солодощів входять продукти тваринного походження. Але є ж солодощі абсолютно без них. Ті ж вегани, вегетаріанці використовують замінники яєць, а замість масла чи сметани додають банан чи рослинну олію. Солодощів здебільшого уникають через тваринні жири, бо у перелік обмежень вони не входять. Тож у піст досить лише трішки змінити технологію їх приготування.

Обмежувати себе варто більше у побутових речах — це зміна ставлення до людей, близьких, оточуючих. Ось це головне, вважає лікар. А їжа не є основним критерієм оздоровчого впливу посту.

— Є такі випадки, коли після посту покращення здоров'я не настало, а навпаки, було погіршення, - зазначає лікар. - Тому пройшовши обстеження, порадившись із лікарем, знаючи свій організм, людина приймає рішення — постити чи ні. Якщо ж людина уже має досвід, добре переносить піст і відчуває від нього моральне і фізичне оздоровлення, то може постити.

 Меню на кожний день посту

 

Коментар

"Молитись та робити добрі справи"

​ Петро Рубльовський, протодиякон Кафедрального собору Різдва Христового:

- Найперше, чого потребує душа людини - це молитва. У піст важливо молитві приділяти ще більше часу. Навіть вчені доводять, що молитва позитивно впливає на психо-емоційний стан людини. Люди, які регулярно відвідують Богослужіння та моляться постійно - набагато спокійніші, добріші та смиренніші. Кожна людина - це окрема особистість тому сказати для всіх чітко як потрібно себе налаштовувати на піст - не можливо. Найменше, що кожен може зробити - це у будь-якій прикрій ситуації сказати собі "Господи, прости йому грішному" і відпустити ситуацію. 

Є три поради для людей на час посту і взагалі для праведного життя: це молитва, прощення і добрі справи. Якщо їх дотримуватись - то і злості можна уникнути і людина теж стає добрішою до світу. Якби зараз кожен жив за цими правилами - то світ був би набагато світлішим та кращим. Треба зрозуміти це для себе та відкрити серце для світла, яке прийде. 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • тарас
    щось той пишний диякон сам страждає від чревоблудія, але розказує людям як правильно не їсти
  • David Starr
    В цілому усе так, але людиною потрібно бути постійно, а не лише в піст чи після церкви.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
12:50 Тіло безвісти зниклого чоловіка знайшли в лісі на Кременеччині 12:30 5-річний хлопчик постраждав в аварії на автодорозі Зборів-Козова 12:03 Через зливу затопило подвір'я та городи, а град побив розсаду: наслідки негоди на Тернопільщині play_circle_filled 11:35 Аварія в Кровинці: серед постраждалих — дві дитини Від читача 11:22 Концерт BAH.ROMA 11:00 Планувала виїзд в США, натомість втратила майже 40 000 грн — від шахраїв постраждала дівчина з Чортківщини 10:30 Шукають житло для дитбудинку сімейного типу 09:58 У Тернополі чоловік побив інспектора з паркування 09:22 Зливи та шквальний вітер спричинили підтоплення й аварійні відключення на Тернопільщині 09:05 На Донеччині загинув Герой з Тернополя Максим Соловей 08:00 Долар і євро подорожчали: НБУ встановив офіційні курси на 5 травня 21:01 На території середньовічного замку у Скалаті тривають реставраційні роботи 20:40 Затоплена вулиця в Саранчуках, град на Підгаєччині: наслідки негоди на Тернопільщині play_circle_filled 19:34 Шестеро потерпілих в аварії на дорозі Теребовля-Кровинка 19:03 Як у Тернополі проходили паради випускників: дивіться відео! play_circle_filled 18:30 На території колишнього села Пужники на Тернопільщині віднайшли останки понад 30 осіб 18:00 Рік умовно дали уродженцю Кременця за поширення комуністичної символіки 17:01 Як знизити ризик укусу змії та як надати першу допомогу 16:00 Футбол: збаразький «Галич» припинив співпрацю зі своїм головним тренером 15:10 День пам'яті Героя України Сергія Коновала відкрили у парку Шевченка
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up