Щасливі та здорові діти: що батькам потрібно робити щодня

Щасливі та здорові діти: що батькам потрібно робити щодня
Дуже важливі моменти в режимі дня школярів – це чергування навчання, фізичної активності і відпочинку. У початковій школі кожних 15 хвилин передбачені фізкульт-хвилинки, вправи для очей

Якщо школяр хронічно недосипає чи неправильно харчується - це основа для формування неврозів, знижується  розумова і фізична працездатність. Про те, як вберегти здоров'я школярів – у матеріалі.

Статистика свідчить, що після закінчення школи здорових дітей меншає в кілька разів, і майже у стільки ж разів стає більше тих, хто набуває у школі хронічні хвороби. Пильнувати дитяче здоров’я потрібно постійно, не тільки на канікулах, а і впродовж навчального року.

Із початком зими до лікарів приходить багато дітей із проблемами травлення, серцево-судинної системи, органів дихання. Цієї пори загострюються хронічні хвороби. Саме сімейний лікар або педіатр, з яким ваша родина для своїх малюків уклала декларацію, допоможе вам у цей період.

У рамках співпраці з Національною службою здоров'я України (НСЗУ) ми підготуємо кілька публікацій, які допоможуть вам зберегти своє здоров'я та здоров'я своїх дітей.

Відео дня

Як почуваються ваші школярики? Чи успішно адаптувалися до зміни режиму дня, шкільних навантажень, нових обов’язків, перепадів погоди та скорочення світлового дня? Чи зручні для дитини рюкзак і робоче місце в класі? Чи добре вона бачить зі свого місця шкільну дошку й усе, що показує вчитель? Чи добре чує сказане? Відповіді на ці та інші запитання допоможуть батькам разом із сімейним лікарем або педіатром зрозуміти, що відбувається з дитиною.

"Спілкуйтеся з вчителями"

Перша порада батькам від сімейного лікаря з м. Шумськ Михайла Данильчука – спілкуйтеся з дітьми, цікавтеся їхнім самопочуттям, намагайтеся зрозуміти їхні шкільні турботи.

- Чудово, якщо родина має традицію снідати та вечеряти разом. Неквапливе обговорення планів чи підсумків за родинним столом – прекрасна нагода дізнатися про виклики нового навчального року, - каже лікар. – Друга порада батькам – побачте все на власні очі, перевірте на собі. Сходіть у школу, класи, посидьте за партою вашої дитини, подивіться, як падає денне світло, як освітлюється в темну пору доби. Зверніть увагу на запахи шкільних їдальні та вбиральні, переконайтеся, що є умови для дотримання гігієни. Спілкуйтеся з учителями й адміністрацією школи. Це ваші спільники в школі на шляху до створення здорового середовища для дитини.

Перед початком навчального року діти проходили профілактичний огляд і отримали від педіатра чи сімейного лікаря необхідну для школи довідку (форма № 086-1/о), у якій, зокрема, зазначено групу для занять фізичною культурою. Разом із довідкою батьки  мали отримати й рекомендації – як загальні, важливі для усіх, так і персональні, залежно від особливостей та стану здоров’я школярика. Зокрема дітям із хронічними хворобами зазвичай радять пройти профілактичні курси лікування. Коли ж таких рекомендацій ви не отримали, або якщо почали помічати симптоми хронічної хвороби, яку не діагностували у вашої дитини, то ось третя порада: самостійно зверніться до вашого сімейного лікаря та вимагайте контрольованого нагляду.

- Ще одна порада – про сон. Важливо, щоб дитина висипалася. Вкласти школярика окриком «Ану бігом у ліжко» мало кому вдається. Найкращий спосіб домогтися, аби дитина дотримувалася режиму дня та вчасно лягала, – самим подати приклад. Добре, коли родина має єдиний час для сну й удома в цей період тихо та спокійно. Адже дитина не слухає батьків, вона на них дивиться, - наголошує Михайло Данильчук.

Як чергувати заняття

Дуже важливі моменти в режимі дня школярів – це чергування навчання, фізичної активності і відпочинку. У початковій школі кожних 15 хвилин передбачені фізкульт-хвилинки, вправи для очей. Це відрегульовано і працює, наголошує лікар. А вдома потрібні свої контролери. Батькам треба дивитися, як дитина сидить, чи не пише «носом», скільки часу вона знаходиться перед телевізором чи комп’ютером і т.п.

- Дошкільнятам і молодшим школярам взагалі не рекомендують телевізор, комп’ютер і гаджети, але цього в наш час не уникнути, тому треба контролювати час, проведений за комп’ютером, щоб достатньо часу відпочивали очі і мозок, - розповідає завідувач шкільним відділом міської дитячої поліклініки Світланою Козак. - Молодшим школярам треба виховувати звичку відпочивати після кожних 15-20 хвилин  роботи за комп’ютером, а старшим - через 20-25 хвилин. Надмірність впливає на психіку дитини, на порушення постави і зору. Якщо порівнювати наприклад тривале читання і тривалу роботу за комп’ютером, останнє шкодить більше через миготіння екрану, швидкі зміни картинки, тут дуже велика концентрація уваги, постійно треба стежити за змінами і реагувати на ці зміни, тож втома настає швидше.

Школа, плавання, боротьба чи танці, репетитор з англійської і математики – робочий день дитини деякі батьки намагаються заповнити по-повній.

- Не можна у 8 годин дня втиснути все, - наголошує Світлана Козак, - бо тоді, як і в дорослих, в дитини буде синдром хронічної втоми. Дитина ще не зріла в багатьох моментах. Звичайно, якщо дитина активна, і справляється, то чому б ні. Але можливо, це лише забаганка батьків і втілення їхніх нереалізованих мрій. Треба зважати, чи може усе це осягнути дитина. Я вважаю, що не варто в дитини забирати дитинство.

Або ожиріння, або недостатня вага

За результатами медоглядів, які тернопільські школярі проходять в 6, 10-11, 14-16 років, медики найбільше діагностують ортопедичну патологію.

 – Практично 90% усіх проблем - порушення постави, сколіотична, кіфо-сколіотична постава, - продовжує співрозмовниця. - У школі вчителі повинні звертати увагу на те, як сидять діти за партами, а вдома за цим повинні стежити батьки. На другому місці – порушення зору, і третє місце – це ендокринологічна патологія. Зараз дуже багато дітей є або з ожирінням, або з недостатньою вагою.

Це пов’язано зі способом життя і харчування, наголошує лікар. Надмір ваги виникає через гіподинамію, діти мало рухаються, і є перекоси в харчуванні.

- У раціоні дітей мають бути не перекуси і газовані напої, а повноцінна здорова їжа, - наголошує лікар. - Дитина обов'язково має поснідати. До речі, на сніданок може бути не лише молочна каша, а й цікава канапка. Але варто пам’ятати, що каша – це хороший початок дня, додайте фрукти і дитині стане цікавіше. Але не смажене, не копчене, не гостре. Старайтеся, щоб діти в школі, особливо молодші школярі, їли ще й шкільний сніданок. Багато батьків дають учням кишенькові гроші. Але якщо некорисну їжу заборонили продавати в школах, то біля шкіл є куди збігати і купити чіпси-сухарики-колу. Напевне і вдома батькам потрібно вчити культури харчування, щоб дитина розуміла такі поняття як „корисне-некорисне” і їла повноцінну їжу, яка дасть їй усі потрібні речовини для росту і розвитку. Має значення спосіб приготування – смажене може і смачніше, але дитині краще приготоване на пару або запіканка, менше маринадів, краще солене чи квашене.

Ще не варто забувати, що дитина має їсти приблизно в один той самий час і не може бути нерівномірних перерв між прийомами їжі, бо це має значення для секреторики травної системи і для профілактики захворювань.

Дитині потрібно показувати власним прикладом і пояснювати, що для її здоров'я є корисним, а що їй може зашкодити, зазначає Світлана Козак. Якщо батьки більше часу проводять перед телевізором, не гуляють і в харчуванні надають перевагу напівфабрикатам, солодощам, пиву-газованкам і дитина це бачить, такий приклад буде не на користь здоров’ю дитини.

- Щодо дефіциту маси – в нас останнім часом еталон зовнішності для старшокласниць – модель, - розповідає лікар. - Дівчатка  недоїдають. Треба на це звертати увагу, бо підлітковий вік - це час статевого дозрівання. А в нас були непоодинокі випадки, що у школярок припинялися місячні у зв’язку з цим. Жири потрібні для формування статевих гормонів і нормального функціонування жіночого організму.

Для того, щоб оцінити, чи є справді дефіцит маси у дитини, насамперед потрібно зважити і поміряти дитину.

- Врахуйте, що є момент спадковості, - пояснює лікар. - Якщо батьки маленькі, то дитина не може бути Гераклом. Також відстежується динаміка росту і як дитина набирає вагу. Якщо батьків турбує цей момент, то насамперед треба звертатися до педіатра – зважити, поміряти, подивитися щитоподібну залозу, за потреби звернутися до ендокринолога. Тоді буде план дій. А, можливо, паніка була хибною і дитина розвивається у своєму ритмі.

Чим можуть допомогти батьки

- Якщо батьки помічають, що дитина мружиться, сідає ближче до телевізора, нижче нахиляється над столом, коли пише, не зволікайте з візитом до лікаря, - зазначає Світлана Козак. - У школі двічі на рік перевіряють гостроту зору, і якщо є проблема, мамі пишуть записку, де вказують, який є зір і просять звернутися до окуліста. До речі, не кожні мама-тато зразу це роблять.

Простими речами - як от звертати увагу на те, як пише дитина, як сидить, що їсть, батьки можуть допомогти зберігати здоров'я. Це профілактика дитячих порушень постави, зниження гостроти зору і проблем з травленням.

- Батькам варто контролювати вагу ранця, рюкзака чи портфеля, - зазначає лікар. - Бо молодшим школярам не можна більше 2,5 кг носити на спині, старшим школярам - не більше 4,5 кг. Це впливає на поставу, тож зайвого до школи не кладіть.

Часом дорослим доведеться змінити свої звички, зокрема в приготуванні їжі.

- Домашня випічка, печиво, вареники чи пельмені принесуть більше користі, ніж куплені в магазині мюслі, - каже лікар. - Наші традиції – борщ, каші, запіканки, узвар. Так, інколи доведеться перечитати літературу, вийти з зони комфорту, змінити свої звички заради здоров’я дитини. Важливо, щоб був контакт з дитиною, тоді ви будете знати її проблеми. Залишаються лише прості побутові речі - привчити до гігієнічних навичок, самообслуговування, самостійності, незалежності, давайте дитині право вибору. А приготувати їсти, одягнути чи покласти спати в чисту постіль, погуляти, проконтролювати – це щодення праця батьків.

Як вберегти дітей від ГРВІ та грипу

Найчастіше з настанням холодів батьки звертаються до сімейного лікаря з проблемами червоного горла, сухого кашлю в ранковий період і субфебрильною температурою (37 – 38 градусів) у діточок. Що з цим робити, радить сімейний лікар з Шумська Михайло Данильчук.

- У розмові з пацієнтами великий акцент я роблю на тому, що дитина, аби не хворіти, має гарно харчуватися та тепло одягатися. Далі ми розбираємося з кожною дитиною симптоматично. І звісно, я всім рекомендую вакцинуватися від грипу, намагаюсь це популяризувати. Минулого року в нашому невеличкому містечку ми вакцинували 20 дітей, тоді я вважав що це рух вперед. Але цього року, ще до початку сезону ми зробили щеплення вже 120-ти дітям. Це виключно наші пацієнти, а не статистика всього міста. Я розумію, що це маленький крок, але якщо порівняти 120 із 20-ма минулого року, то це значний поступ. Наступного року буду намагатись збільшити кількість вакцинованих від грипу щонайменше до 200 пацієнтів, - каже пан Михайло.

Особливих відмінностей у сезонній захворюваності, порівняно з минулими роками, немає, усі захворювання мають певну циклічність, тобто ті самі фарингіти та ГРВІ – все те, що притаманно для цієї пори року, особливо у дітей, переконує лікар.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:04 Біля АТБ на «Дружбі» водій напідпитку зніс електроопору photo_camera 22:02 Нацбанк ввів у обіг монети «Український борщ»: коли і де можна придбати play_circle_filled 21:01 Тернопільські вибухотехніки розміновують Схід України play_circle_filled 20:02 Вбивства, катування і розбійні напади, які не розкрили: якою буде доля резонансів? Від читача 15:39 Тернопільські безробітні тепер знають як допомогти собі у кризових станах 19:00 Пільги для внутрішньо переміщених дітей у Тернополі: ми зібрали весь перелік 18:03 У Тернополі в останню путь провели історика та краєзнавця Олександра Семеніва 17:05 Небесне військо поповнили два Герої з Тернопільської громади 16:30 Яка вартість овочів та фруктів на ринку у Тернополі: дивіться актуальні ціни photo_camera 15:36 У Тернополі на будівництві загинув чоловік 15:05 Тернопільські віндсерфінгісти здобули перемоги на Чемпіонаті України 14:03 Біля Збаразького кільця будують нові кіоски із зупинкою громадського транспорту: ми дізнались деталі photo_camera 13:55 Назавжди 22: на Тернопільщині попрощалися з Героєм з Шумщини Олександром Марковцієм 12:38 У ДТП на Тернопільщині загинув мотоцикліст 12:05 Обленерго оновило графіки відключення електрики на 2-8 жовтня 11:21 Вдруге за тиждень: в Ігровиці знову перекинулась фура з буряками 11:02 На «Дружбі» буде нова церква play_circle_filled 10:10 На Кременеччині горів житловий будинок 09:47 У Тернополі відкрили меморіальну дошку на честь загиблого Героя Віталія Стадника play_circle_filled 08:58 2 жовтня не буде води на вулиці Грушевського, а 3 жовтня — в районі ТЦ «Орнава»
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up