Спецтема: карантин

Що ви ще не знали про туберкульоз

Що ви ще не знали про туберкульоз

Аби захиститися від туберкульозу, батькам не потрібно ігнорувати щеплення своїх дітей. Також варто вести здоровий спосіб життя, берегти і покращувати імунітет. Тоді в дорослому віці можна вберегти себе від цієї недуги

Зазвичай вважають, що на туберкульоз хворіють безробітні, безхатченки, алкоголіки, наркомани, хворі на СНІД. Та ця недуга вражає і тих, хто працює. Серед хворих є учні і студенти, медики, заробітчани. На туберкульоз більше хворіють чоловіки, ніж жінки. Більше хворих – з села, ніж з міста. Більший ризик захворіти мають ті, в кого імунітет ослаблений хронічними захворюваннями, хто приймає гормональні ліки.

В зоні ризику ті, хто безпосередньо контактує з хворим, люди з віл-інфекцією, ті, хто мають ослаблений імунітет, хронічні захворювання. Також - старші люди з ослабленим імунітетом, діти, підлітки, в яких імунітет ще повністю не сформований. Якщо людина має такі симптоми – кашель, кровохаркання, болі в грудях, деяке підвищення температури, треба прийти до сімейного лікаря і зробити флюорографію. А головне – потрібно розпочати лікування. Якщо дотримуватися призначень лікаря, у переважній кількості випадків людина вилікується і забуде про цю жахливу хворобу, каже лікар-методист центру «Здоров'я» Галина Зот.

Лікування - тривале. Лише в стаціонарі хворі лікуються до півроку. А на курс лікування залежно від форми захворювання держава витрачає від 2 тисяч гривень до 10 тисяч доларів.

Тому принаймні раз на рік усі громадяни повинні пройти флюорографію. Якщо є підозра на контакт з хворим на туберкульоз, то додаткове обстеження не зашкодить. Медики протитуберкульозного диспансеру обстежуються 2-3 рази на рік. При потребі, хто має підозру, може пройти рентген-обстеження за місцем прописки чи в диспансері. Додаткова флюорографія не шкодить здоров’ю. Раз в три-шість місяців можна проходити це обстеження.

 

В стаціонарі – до півроку

- Кількість часу перебування пацієнта в стаціонарі порівняно з тим, як було 8-10 років тому, зменшилася вдвічі, це регламентують накази МОЗ, - зазначив головний лікар протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик. – Основне завдання – знебацилити пацієнта, щоб він не був заразним для оточуючих. Так у всій Україні. Таким чином максимально до півроку пацієнти можуть лікуватися в стаціонарі. Потім вони продовжують лікування амбулаторно.

Варто зазначити, що всі протитуберкульозні препарати постачають централізовано. Хворі повністю забезпечені препаратами для лікування туберкульозу. У кожному відділенні диспансеру є перелік наявних ліків в стаціонарі.

-Ніяких коштів за медикаменти пацієнти не платять, - підкреслив головний лікар.

До речі про ліки: вони не змінюються уже 30-40 років. Медики зазначають, що потрібно нові препарати.

Ефективність лікування вперше виявленого туберкульозу зараз складає 81%. Це один з найкращих показників в Україні.

- Тернопільщина входить в п’ятірку областей з високим відсотком вилікуваних людей від туберкульозу, - зазначила заступник головного лікаря протитуберкульозного диспансеру з лікувальної роботи Тетяна Романів. – Смертність від туберкульозу у нас найнижча в державі.

- Якщо туберкульоз виявили вчасно на початкових стадіях, пацієнт одужає, - підкреслює Вадим Рудик. - Якщо люди хочуть бути здоровими, зараз є всі можливості цього досягти. Якщо людина асоціальна, лікуватися не хоче, і таких випадків є багато, то хворого лікують примусово. За рішенням суду таких хворих доправляють в спеціальне закрите відділення Кременецького протитуберкульозного диспансеру. Лікують доти, поки пацієнт стає не заразним.

Для соціально незахищених категорій населення неабиякою допомогою в лікуванні є програма Глобального фонду, яку реалізують в Україні. Зокрема тим хворим, які не переривають лікування, двічі на місяць видають продуктові набори. Обласне товариство «Червоного хреста» працює за цією програмою з лютого 2015 року. На обліку є 58 пацієнтів соціально незахищених категорій.

- «Червоний хрест» проводить відбір найбільш соціально незахищених пацієнтів, і щоб вони мали зацікавленість в лікуванні, їм дають ще й продуктові набори. Це програма всеукраїнська, таким чином вдається оздоровити більше людей.  Навіть тих, які спочатку не хотіли продовжувати лікування після стаціонару. Завдяки таким заходам це дає позитивний ефект, - підсумував Вадим Рудик.

 

Діагноз встановлять до 4 годин

- В протитуберкульозних закладах є всі можливості, щоб виявити туберкульоз як рентгенологічно, так і в лабораторії, - зазанчає головний лікар протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик. - Ми досягли високого рівня діагностики, порівняно з тим як було 10-15 років тому. За чотири години можна поставити діагноз, якщо в хворого є підозра на туберкульоз. В нас є спеціальне лабораторне обладнання.

Крім того генномолекулярний метод дає можливість не лише виявити бактерії, але і встановити їх чутливість до основного з препаратів лікування від туберкульозу. Якщо є чутливість, то призначають стандартну схему лікування. Якщо ні – комісія медиків призначає індивідуальну схему лікування.

Коли бактерія туберкульозу чутлива до всіх препаратів, її побороти легко, зазначають лікарі. - Але є частина хворих, на яких ліки не діють, це значить що бактерія не чутлива до одного, двох чи більше, чи до всіх потитуберкульозних препаратів, - каже завідувач диспансерно-поліклінічним відділенням обласного протитуберкульозного диспансеру Надія Пелехат. - Це дуже страшно. Бувають такі ситуації, коли вдаються до паліативного лікування, коли людині неможливо підібрати схему лікування, бо бактерії не чутливі до існуючих препаратів. Тоді  людина довший час може бути заразною і небезпечною для своєї сім'ї і для всіх оточуючих.

 

Як вберегтися

- Починаючи з дитячого віку потрібно робити вакцинацію, - наголошує Вадим Рудик. - Відмовлятися від щеплення – це неправильний підхід. Поясню чому, - говорить головний лікар тернопільського протитуберкульозного диспансеру Вадим Рудик. – В розвинутих країнах, наприклад, Великобританії, Німечині, де рівень захворюваності є мінімальним, можна погодитися, що щеплення проводити не обов'язково. В Україні захворюваність в 7-8 разів вища, ніж в Німеччині. Ми змушені це робити, бо ситуація буде ще гірша.

Також треба підвищувати імунітет.

- Якщо захисні сили є на високому рівні, то ймовірність захворіти невелика. Якщо ви здорова людина, не контактуєте з хворим, займаєтесь спортом, не маєте шкідливих звичок, не зловживаєте алкоголем, це впливає на імунітет, - підкреслює Вадим Рудик.  

- Ми всі контактні, але чомусь одні хворіють, а інші ні. Бо велике значення має імунітет і супутні хвороби, які має людина, - додає завідувач диспансерно-поліклінічним відділенням обласного протитуберкульозного диспансеру Надія Пелехат. - Якщо маєш хронічні хвороби, приймаєш гормональні ліки, звичайно шансів захворіти більше. Крім того є соціальні групи ризику, і заробітчани.

 

Побільшало вперше виявленого туберкульозу

Останні 5 років йде тенденція зниження реєстрації хворих на туберкульоз. Тернопільська  область входить в трійку областей з найнижчими показниками захворюваності на цю недугу. Та є тенденція до зростання вперше виявлених форм туберкульозу, зазначила заступник головного лікаря з лікувальної роботи обласного протитуберкульозного диспансеру Тетяна Романів.

- Щороку в Україні недовиявлять 20-22% випадків туберкульозу. Це свідчить про те, що недуга продовжує поширюватися, - каже вона. - За 2016 рік в області на туберкульоз захворіло 475 чоловік, в 2015 таких було 409. Бактерії туберкульозу виявили в 248 хворих. Ці люди були небезпечні для оточуючих. Ці показники свідчать про пізнє і несвоєчасне виявлення таких хворих, які становлять небезпеку для членів своїх сімей і оточуючих.

Тернопільщина входить в п’ятірку областей з високим відсотком вилікуваних від туберкульозу. У нас – це 81%. Це люди, які знебацилюються, захворювання переходить в залишкові зміни. Такі люди в подальшому ведуть звичний спосіб життя, як і здорові люди, забувши про те, що колись вони хворіли на туберкульоз. Серед дітей ефективність лікування – 100%. Діти, яких лікували в диспансері, всі одужали, відвідують садки, школи, вузи.

 

Довідка

Серед хворих на туберкульоз 69,9% - чоловіки, 34,1% - жінки

Близько 60% випадків виявленого туберкульозу  – у жителів села.

Серед  тих, у кого вперше виявили туберкульоз, переважають соціально незахищені верстви населення:

53,5% - непрацюючі люди працездатного віку

25,1% - пенсіонери

8,6% - робітники і службовці

3,5% - учні та студенти

1,3% - медичні працівники

1,1% - безхатченки.

За інформацією головного лікаря обласного протитуберкульозного диспансеру Вадима Рудика

 

 

 

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:35 Нове рішення суду в справі рейдерського захоплення на Гайовій. Чи повернеться власник на свою територію? 15:03 В Україні послаблюють карантин з 5 червня: що дозволять? 14:29 Наскільки корисні маски і соціальна дистанція: науковці проаналізували 172 дослідження з коронавірусу 14:05 В Україні з'явилася нова фінансова "піраміда": які є ознаки шахрайства? Від читача 12:35 Кошти на будівництво амбулаторій використали неефективно -висновки рахункової палати 13:29 3500 доларів житель Тернопільщини ходив "вибивати" з чеченцем: буде суд 13:05 Які змії є на Тернопільщині (ІНФОГРАФІКА) 12:40 У працівників швидкої з Тернополя - коронавірус. Хворий і багатодітний водій, діагноз - під питанням stars 11:56 Через карантин підприємців звільняють від орендної плати. Хто не отримає пільг? 11:31 Подробиці смертельної аварії в Озерній: водій з кумом та двома земляками їхали на заробітки до Польщі stars 11:03 У лікарнях Тернополя – 11 хворих на COVID-19. Стан двох дітей середньої важкості (ОНОВЛЕНЕ) 10:31 Де у Тернополі не буде світла 3 червня 10:05 Коронавірус і карантин станом на 3 червня (ОНОВЛЮЄТЬСЯ) 09:50 В Україні виявили 483 нових випадків коронавірусної хвороби. Яка ситуація в областях? play_circle_filled 09:14 На Тернопільщині зростає кількість хворих на коронавірус. Яка ситуація в районах? 09:03 Офіційний курс долара знижується четвертий день поспіль. Євро - уже майже 30 грн 08:00 Цей день в історії, 3 червня: в Лондоні випробували перший парашут 07:03 Дощ та прохолодно: коли чекати потепління 21:30 У Тернополі стартує дитячий конкурс, де учасники танцюватимуть у парах online 21:01 Вже з 3 червня в обіг вводиться нова монета номіналом 10 гривень (ФОТО)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up