Щоб легше перейти на зимовий час, відмовтеся від гаджетів перед сном

Щоб легше перейти на зимовий час, відмовтеся від гаджетів перед сном

Фізіологи і психологи відзначають, що не завжди і не для всіх переведення годинників відбувається непомітно. Хто найбільше відчуває зміни і як допомогти полегшити адаптацію, поцікавилася «RIA плюс»

За традицією в останню неділю жовтня 2018 року в Україні відбудеться перехід на зимовий час. У ніч з 27 на 28 жовтня о 4.00 стрілки годинників потрібно перевести на годину назад – на 3.00 – тож усім вдасться поспати довше. У 2011 році в Україні вже була спроба скасувати переведення годинників, але вона виявилася невдалою, і ми продовжуємо переходити на зимовий час через короткочасність світлої пори доби ще з 1981 року, повідомляє УНІАН.

 

Важливі сон і відпочинок

- Для організму це стрес, тому в цей час пацієнти більше скаржаться на коливання артеріального тиску, головний біль, загальну слабкість, зниження працездатності, - зазначає терапевт Василь Олійник. – Люди розповідають, що є проблеми зі сном – у когось сонливість, а в інших - безсоння, вони можуть депресувати. Осінь – час загострення хронічних хвороб, тому в цей час є більші ризики інфарктів та інсультів.

Відео дня

Щоб полегшити адаптаційний період, каже лікар, насамперед, внормуйте час праці і відпочинку. Треба старатися вчасно лягати спати, не пізніше 11 години вечора. Краще відмовитися від вечірнього користування гаджетами і перегляду новин, корисною буде прогулянка перед сном. Сон має тривати приблизно 7-8 год. По можливості старайтесь більше рухатись та проводити час на свіжому повітрі.

 

Зміна сезону впливає більше

Не всі відчувають дискомфорт від переведення годинників на годину назад, зазначає завкафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТДМУ, д-р мед наук, професор Степан Вадзюк. Це залежить від кількох факторів, зокрема від особливості вашої нервової системи.

- Питання впливу переведення часу треба розглядати з позицій віку людини і особливості її нервової системи, її процесів адаптації, - пояснює фізіолог. – Більш вразливими є люди з певними особливостями нервової системи, фізіологи називають таку систему слабкою, коли в корі головного мозку процеси збудження переважають над процесами гальмування. Це люди надто нервові, надто збуджені, вони надто бурхливо реагують на навколишні подразники – а переведення стрілок годинника і є якраз одним з таких подразників. От такі люди відчуватимуть дискомфорт, в них можливі погіршення самопочуття, порушення сну, зниження імунітету і погане самопочуття, але на загал про таке сказати не можна. У кого нервова система врівноважена, нема ніяких захворювань, такі люди не відчувають особливих змін, бо година - не такий великий проміжок часу, щоб аж так потужно відчувалися зміни в організмі.

Школярі також можуть відчувати цю зміну часу, бо порушуються їхні звичні добові ритми, але учні як раз йдуть на канікули, то ж матимуть час, щоб адаптуватися до нового часу. Адаптація триває до двох тижнів і все нормалізується. Цікаво, що на немовлят зміна часу практично не впливає.

До речі, в науковій літературі є підтвердження того факту, що до переходу на зимовий час людина пристосовується легше, ніж до літнього, зазначив пан Вадзюк.

Щоб зменшити негативний вплив зміни часу на організм, бажано було до цього готуватися – регулювати час будильником, щодня на 10 хвилин змішувати час назад. Тоді за тиждень ви б звикли до зміщення на годину. А хто цього не робив, тепер може зміцнити свою нервову систему, вживаючи їжу, багату на магній та вітаміни групи В. Вони сприяють покращенню роботи нервової системи. 

  • Я б наголосив, що більше навантаження на людський організм обумовлене не стільки переведення часу на годину, як сезонними змінами, - підкреслив професор. - Осінь характерна загостренням хронічних хвороб, починаючи з хвороб нервової системи і інших, погіршенням психо-емоційного стану. Організм слабне восени і навесні. Головне тут сезонні зміни, які мають негативний вплив, а тут ще і переведення часу виступає ще одним подразником, який доведеться сприйняти.

Також, як зазначив фізіолог, в дні адаптації до нових умов, варто зменшити розумові і фізичні навантаження. Менше стресів і не варто заганяти себе роботою, дайте організму тиждень-два звикнути до змін.

 

Коментар

"Як вплине зміна, залежить від вас"

Ірина Срібна, лікар-психотерапевт:

- Існує дві протилежні думки про переведення часу. Користь чи шкода? З однієї сторони перехід на зимовий час наближує нас до біологічного ритму, закладеного природою. З іншої сторони - будь-яка зміна викликає стрес. Тому як вплине зміна залежить від вас і вашого вихідного стану. Якщо ви схильні до змін фону настрою, чутливі, загалом маєте певні характерологічні особливості, що сприяють розвитку низької стресостійкості, то буде період дискомфорту. Ступінь дискомфорту буде виражений індивідуально. Як адаптуватися? А як ви адаптовуєтеся до змін? У той спосіб і аналізуйте свої ресурси у цьому питанні. Ми ж знаємо, що переведення - це фактор, який самостійно не провокує змін.

Якщо це для вас стрес - готуйтеся до змін поступово. Поступово розбивайте час на хвилини, правильно зазделегідь сплануйте зменшення чи збільшення часу у підготовці і власне для сну.


Довідка

Крім України в кінці жовтня зимовий час розпочнеться у багатьох країнах Європи, США, Мексиці, південній Австралії, Новій Зеландії, Ірані, Ізраїлі та ін (всього майже 100 країн), повідомляє УНІАН. Якщо в 2019 Європейський Союз відмовиться від переведення годинників, то Україна слідом теж може ухвалити таке рішення, повідомили в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі. У відомстві зазначили, що Україна взяла курс на євроінтеграцію, а значить повинна імплементувати європейське законодавство

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
17:45 Довічне ув'язнення отримав житель Чортківщини, який убив матір та брата, який став на її захист 17:30 Ватикан оголосив дату офіційного вступу Лева XIV на престол 17:03 Можуть бути затори: на Дружбі облаштовують постійний кільцевий рух photo_camera 16:10 Біля видавництва «Збруч» встановлюють нові бордюри та укладають бруківку: на Торговиці ремонтують тротуар photo_camera Від читача 16:49 Тижневий дайджест новин служби зайнятості Тернопільщини: 15:35 Куди піти, що побачити у Тернополі на вихідні 10-11 травня 15:00 Тернополянка викопала 100 кущів в парку, щоб обсадити дачу — поліція 14:03 «Ми Є»: в Українському домі музикою відзначили День Європи та підтримали ЗСУ photo_camera 13:15 Хто такий Лев XIV: ЗМІ дізналися цікаві факти про нового Папу Римського 13:02 «Діти кричали – наш Олежик повернувся!» З полону визволили 23-річного Олега Семчишина 12:17 43-річному чоловікові, який зберігав дитячу порнографію, оголосили про підозру 11:53 Частково ускладнений рух на дорозі регіонального значення у Шумську 11:20 Під час екстреного гальмування тролейбуса травмувалася жінка 10:35 Визначили перевізників на міських автобусних маршрутах у Тернополі — список 10:00 На території новобудови в Тернополі виявили 30 снарядів минулої війни 09:35 Жителька Золотого Потоку відзначила 100-літній ювілей і поділилася секретом довголіття play_circle_filled 09:02 Національний ярмарок вакансій відбудеться у Тернополі, Кременці та Чорткові 08:00 Нацбанк почав піднімати курс долара 22:00 У Тернополі Ірина Білик виступить з ексклюзивним концертом до свого дня народження play_circle_filled 21:00 У Тернополі створили футбольну команду ветеранів війни з ампутаціями photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up