Фізіологи і психологи відзначають, що не завжди і не для всіх переведення годинників відбувається непомітно. Хто найбільше відчуває зміни і як допомогти полегшити адаптацію, поцікавилася «RIA плюс»
За традицією в останню неділю жовтня 2018 року в Україні відбудеться перехід на зимовий час. У ніч з 27 на 28 жовтня о 4.00 стрілки годинників потрібно перевести на годину назад – на 3.00 – тож усім вдасться поспати довше. У 2011 році в Україні вже була спроба скасувати переведення годинників, але вона виявилася невдалою, і ми продовжуємо переходити на зимовий час через короткочасність світлої пори доби ще з 1981 року, повідомляє УНІАН.
Щоб полегшити адаптаційний період, каже лікар, насамперед, внормуйте час праці і відпочинку. Треба старатися вчасно лягати спати, не пізніше 11 години вечора. Краще відмовитися від вечірнього користування гаджетами і перегляду новин, корисною буде прогулянка перед сном. Сон має тривати приблизно 7-8 год. По можливості старайтесь більше рухатись та проводити час на свіжому повітрі.
Не всі відчувають дискомфорт від переведення годинників на годину назад, зазначає завкафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки ТДМУ, д-р мед наук, професор Степан Вадзюк. Це залежить від кількох факторів, зокрема від особливості вашої нервової системи.
Школярі також можуть відчувати цю зміну часу, бо порушуються їхні звичні добові ритми, але учні як раз йдуть на канікули, то ж матимуть час, щоб адаптуватися до нового часу. Адаптація триває до двох тижнів і все нормалізується. Цікаво, що на немовлят зміна часу практично не впливає.
До речі, в науковій літературі є підтвердження того факту, що до переходу на зимовий час людина пристосовується легше, ніж до літнього, зазначив пан Вадзюк.
Щоб зменшити негативний вплив зміни часу на організм, бажано було до цього готуватися – регулювати час будильником, щодня на 10 хвилин змішувати час назад. Тоді за тиждень ви б звикли до зміщення на годину. А хто цього не робив, тепер може зміцнити свою нервову систему, вживаючи їжу, багату на магній та вітаміни групи В. Вони сприяють покращенню роботи нервової системи.
Також, як зазначив фізіолог, в дні адаптації до нових умов, варто зменшити розумові і фізичні навантаження. Менше стресів і не варто заганяти себе роботою, дайте організму тиждень-два звикнути до змін.
Ірина Срібна, лікар-психотерапевт:
Якщо це для вас стрес - готуйтеся до змін поступово. Поступово розбивайте час на хвилини, правильно зазделегідь сплануйте зменшення чи збільшення часу у підготовці і власне для сну.
Крім України в кінці жовтня зимовий час розпочнеться у багатьох країнах Європи, США, Мексиці, південній Австралії, Новій Зеландії, Ірані, Ізраїлі та ін (всього майже 100 країн), повідомляє УНІАН. Якщо в 2019 Європейський Союз відмовиться від переведення годинників, то Україна слідом теж може ухвалити таке рішення, повідомили в Міністерстві економічного розвитку і торгівлі. У відомстві зазначили, що Україна взяла курс на євроінтеграцію, а значить повинна імплементувати європейське законодавство
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер