"Потурбуйтесь про свого сімейного лікаря", - публікацію з такою назвою опублікували на офіційному сайті Національної Служби Здоров'я України 10 жовтня.
- Деякі пацієнти телефонують своєму сімейному лікарю, терапевту або педіатру на мобільний у, вочевидь, неробочі години. Але на відміну від невідкладної допомоги, послуги, які надають лікарі та лікарки первинної ланки, не відносяться до екстрених, - йдеться в публікації. - Нагадуємо, що ваш лікар або лікарка: є людиною, а не цілодобовим сервісом; має визначені робочі години та вихідні; має право обирати спосіб зв'язку з пацієнтом та вирішувати, коли відповідати на дзвінки та повідомлення; може призначити час і дату прийому пацієнту; має право вирішувати, чи є реальна потреба у виклику додому чи можна проконсультувати дистанційно.
А згодом про зміни, які чекають сімейну медицину, розповіли у відео. Його публікуємо нижче.
Коли реформа охорони здоров'я лише стратувала, МОЗ запустило потужну рекламу для того, щоб агітувати людей підписувати декларації з лікарями.
У Наказі МОЗ № 503 "Про затвердження порядку надання первинної медико-санітарної допомоги", йдеться про те, що сімейний лікар має надавати допомогу пацієнтам безперервно.
У пунктах 7 та 8 вказано, що у закладі навіть можуть створити черговий кабінет для обслуговування пацієнтів поза робочими годинами.
І навіть на початку пандемії коронавірусу колишня міністерка охорони здоров'я, яка розпочала реформувати медицину - Уляна Супрун, кликала пацієнтів при першій необхідності звертатись до сімейних лікарів, а амбулаторії закликала працювати 24/7.
Тепер, коли кількість хворих реально виросла в рази, вони дружно радять чекати - до понеділка, до робочих годин і так далі.
Про те, чи часто пацієнти переходять етичні норми спілкування та турбують лікарів посеред ночі, спілкуємось із сімейними лікарями.
- Турбувати сімейного лікаря вночі - це ніколи не обумовлено та не виправдано. Лікар вночі має право відпочивати. Це є його вільний від роботи час, - каже заступник керівника Центру первинної медико-санітарної допомоги Надія Боднар. - Ті, які працюють вночі за графіком - відпочивають вдень.
Жінка зізнається, що інколи пацієнти телефонують по 10 і навіть 20 разів під час того, коли лікар перебуває на прийомі з іншим пацієнтом. Це теж неправильно, адже порушує спокій інших людей. Хоча передзвонити лікар таки повинен.
- Одного разу до обіду в мене був прийом, - каже Надія Боднар. - Після цього потрібно було знайти телефон пацієнта, з яким я спілкувалась з самого ранку. Я порахувала кількість дзвінків. Лише до обіду в мене було 198 викликів. Це дуже велике навантаження насправді, тож, коли є можливість відпочити від роботи, лікар має відпочивати.
Коли почали впроваджувати реформу, пані Супрун оголосила, що первинна медицина буде працювати в режимі 24/7, продовжує сімейний лікар Тарас Савків. - Люди неправильно зрозуміли, почали роздавати телефони особисті усім, і пацієнти телефонують.
Лікарка каже, що краще було б встановити режим роботи по телефону з 9 ранку до 21 год, але повністю заборонити дзвонити людям вони не можуть.
- Як ми можемо заборонити дзвінки людям, якщо вони нам висловили свою довіру та чекають допомоги від нас, - каже лікар. - Але, з іншого боку, буває й таке,що приходиш втомлений з роботи, але мусиш ще відповідати на дзвінки.
Нагадаємо, 3 червня наші журналісти писали й про те, що "Швидка приїде не до всіх" .
У публікації йдеться про те, що відповідно до змін, передбачених медичною реформою, швидка має виїжджати лише на екстренні виклики.
- У нас теж є свої рекомендації та алгоритми роботи. Бригади екстреної допомоги маю виїжджати на невідкладні виклики, отже всі інші стани має обстежувати сімейний лікар: послухати, надати консультації та інше, - каже заступник директора з медичної роботи Центру екстреної медичної допомоги Ганна Мончак.
На сторінці нашого видання "20 хвилин" у Фейсбук ми запитали тернополян чи задоволені вони роботою сімейних лікарів. У відповідь отримали чимало повідомлень. Публікуємо деякі з них.
- Особисто до сімейного лікаря свого сина, ніяких претензій не маю. Чудовий лікар, бувало й телефонувала проконсультуватись і отримала вичерпну інформацію, - пише Тетяна Проник.
А от у тернополянки Оксани питання до лікаря є:
- В четвер зранку піднялася температура - 38.Телефоную своїй віп-дільничній, розповідаю про своє погане самопочуття, (ще маленький бонус їй кажу, що вагітна), і вона без жодних слів виписує мені ліки, кажучи що їх можна мені приймати. В інструкції читаю, що ці ліки заборонено вагітним і дітям до 14 років. Одним словом, я лікуйся чаями і тим самим збиваю собі температуру, - розповідає жінка.
"Перетелефонувавши до сімейної в понеділок і розповідаючи, що в мене почали боліти лімфатичні вузли і вони збільшилися,мені зустрічне запитання від кваліфікованої лікарки: "Може в тебе зуби хворі?" І далі мені говорить: "Я з сьогоднішнього дня у відпустці,якщо тебе щось цікавить то там є інша лікарка яка мене заміняє, записуйся на прийом. А мамі лікарка приписала антибіотики,навіть не оглянувши що з нею,просто поспілкувавшись по телефону,приписала їй корону. Людині, в якої температура вище 37.5 не піднімалася,і то була тільки 3 дні. Це абсурд,а не лікарі", - інший відгук.
На сайті НСЗУ знаходимо Карту України, із кількістю підписаних декларацій з лікарями в кожній із областей. Відповідно до інформації, понад 30 млн 600 тисяч українців обрали своїх лікарів. Це близько 75% населення країни.
На Тернопільщині понад 850 тисяч людей підписали декларації (Населення області 1, 072 мільйона мешканці за даними 2014-го року).
За даними НСЗУ, в області працюють 682 лікарі.
На сайті Комунального некомерційного підприємства "Центр первинної медико-санітарної допомоги" можна знайти інформацію та контакти усіх сімейних лікарів Тернополя. У 17 амбулаторіях працюють 109 сімейних лікарів. Майже у половини з них прийом декларацій вже завершився.
Лише у чотирьох лікарів - менше 300 пацієнтів. У більшості - від 1000 до 1 500 підписаних декларацій.
За одну підписану декларацію, раніше лікарня отримувала 370 гривень. У пресслужбі НСЗУ повідомляють, що зараз ця цифра збільшилась до 600 гривень, а згодом може бути і 710. Проте, не все так просто. Скільки грошей виплатять медику, залежить від віку його пацієнтів, складності його стану, і не залежить від кількості візитів до лікаря.
На інфографіці бачимо дані із 2018-го року, але коефецієнт і зараз незмінний.
Тай не усі кошти отримує лікар. Оскільки медичний заклад отримав автономію у розпорядженні коштів - скільки фінансів і куди направити вирішує керівництво закладу. Частина іде на закупівлю медпрепаратів, ще частина - на закупівлю обладнання, частина - на оплату комунальних послуг.
За інформацією управління охорони здоров'я Тернопільської міської ради, початкова цифра зарплати сімейного лікаря - 8 тисяч, а у залежності від стажу, категорій, кількості пацієнтів - до 24 тисяч грн. з нарахуваннями.
За коментарями щодо роботи сімейних лікарів ми звернулись у пресслужбу Національної служби здоров'я України. Відповідь отримали впродовж кількох хвилин після звернення.
- У лікаря є робочі години. Він працює у визначений час, проте уся комункація має відбуватись, відповідно до того, як це було узгоджено з пацієнтом, - коментує прессекретар НСЗУ Христина Петрик. - Якщо години є неробочі, а у людини є різке погіршення стану - телефонуйте "103". Це невідкладна допомога, якщо у вас виникають питання до роботи сімейних лікарів, або до роботи швидкої допомоги - звертайтесь на гарячу лінію НСЗУ "16-77" або надсилати письмову скаргу та повідомляти про це.
Щодо питання розірвання договору, то як лікар так і пацієнт, за словами прессекретаря, можуть розірвати декларацію. Усе це прописано у Наказі МОЗ
Отож, за потреб, розірвати договір може будь-яка із сторін.
А ви задоволені послугами свого сімейного лікаря? Чи доводилось телефонувати у не робочий час? як реагували медики? Чи надавали вам належну медичну допомогу?
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер