Алло, 103? Дзвони – не дзвони, а якщо це не екстрена ситуація, то швидка на виклик не приїде. Такі зміни передбачає медична реформа. Які послуги для населення стануть платними, з'ясували "20 хвилин".
Бригади приїжджатимуть лише на екстрені випадки, наприклад, на місце аварії. А ось високий тиск чи підвищена температура – це вже не проблема швидкої.
- І що тепер робити? Куди їхати, коли вночі піднімається температура до 40 градусів? Таке враження, що народ просто хочуть знищити. Ми не Європа, у нас зарплати – найнижчі в Україні, - бідкається тернополянка Вікторія Федорець.
Згідно з медичною реформою, якщо раніше бригади ділилися на лікарські та фельдшерські, то тепер залишаються тільки бригади екстреної медичної допомоги. До їх складу входитимуть два парамедики і екстрений медичний технік.
Парамедик має надати екстрену медичну допомогу при травмах або захворюваннях дихальної, серцево-судинної, ендокринної систем, а також пошкодженнях опорно-рухового апарату. Парамедик буде робити хворим уколи, зупиняти кровотечі і робити серцево-легеневу реанімацію. Водії, які повинні перекваліфікуватися у медтехніків, крім турботи про автомобіль, мають допомагати реанімувати пацієнтів.
Для забезпечення виконання поставлених завдань у складі Центру створені оперативно-диспетчерська служба, 5 станцій екстреної (швидкої) медичної допомоги, у складі яких функціонує 23 підстанції і 27 пунктів постійного базування бригад Е(Ш)МД. Мережа підстанцій та пунктів базування бригад Е(Ш)МД сформована з врахуванням 10-тихвилинної транспортної доступності в містах і 20-тихвилинної доступності поза межами міста. Більше про зміни розповів директор Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Михайло Джус.
Втілення медичної реформи, за його словами, почалося ще в 2018-му році.
- Тоді в тестовому режимі запрацювала електронна медична інформаційна система «Централь 103», яка в режимі онлайн фіксує кожен виїзд, причину, час виклику, вчасність доїзду до пацієнта та час прибуття до лікарні. У 2019-му за виділені кошти від уряду та обласної ради на область закупили 42 автомобілі «Сітроен» з медичним обладнанням та обладнання для навчально-тренувального відділу Центру. Також розпочались зміни у системі професійної підготовки працівників екстреної медицини. До 2025-го року склад всіх бригад екстреної медичної допомоги відповідатиме єдиному стандарту. Усі фельдшери з медицини невідкладних станів, які зараз працюють у бригадах екстреної медичної допомоги, пройдуть перенавчання. Лікарі залишатимуться працювати в системі екстреної медичної допомоги і також пройдуть курси підвищення кваліфікації за новими стандартами.
Відповідно до рішення Тернопільської обласної ради від 4 червня 2019 року № 1380, Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф перетворили в комунальне некомерційне підприємство «Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» Тернопільської обласної ради.
- Є план розвитку системи екстреної медичної допомоги в Україні: нові відділення відкриють у шести лікарнях області; на законодавчому рівні визначать поняття «перша допомога»; школярі вивчатимуть курс надання першої допомоги, - перераховує Михайло Джус.
З 1 квітня 2020 року у повному об’ємі запрацює Програма медичних гарантій. Центр зобов‘язується забезпечення цілодобового прийому звернень за єдиним телефонним номером екстреної медичної допомоги. Бригади швидкої надаватимуть медичну допомогу на місці події, під час транспортування та при особистому зверненні пацієнтів до підрозділу екстреної (швидкої) медичної допомоги пацієнтам, які перебувають у загрозливих для життя станах (див. графіку – прим. авт.).
- Безкоштовно отримуватимуть допомогу при надзвичайних ситуаціях природного і техногенного характеру та ліквідації їх наслідків. ЇЇ зможуть отримати і потерпілі у разі виникнення надзвичайної ситуації з великою кількістю постраждалих, або при нещасних випадках, у тому числі зумовлених дією диму, вогню та полум’я, електричного струму, блискавки, пов’язаних із транспортними засобами, наслідках злочинного нападу тощо. Бригади швидкої транспортуватимуть хворих, які потребують госпіталізації та спостереження у лікарнях. Також ми будемо забезпечувати супровід осіб, стосовно яких здійснюється державна охорона. Буде забезпечене цілодобове консультування пацієнтів лікарем екстреної медичної допомоги по телефону. Усі інші звернення, які не ввійшли у перелік гарантійних послуг, обслуговуватимуть сімейні лікарі. Насправді перелік ситуацій, на які буде виїжджати бригада, скорочується! А перевезення будуть платними, - наголошує Михайло Джус.
Реформувати мають і протитуберкульозні диспансери та інші спецзаклади. Протягом минулих років відбулося закриття багатьох із них. Як це відбувалося та куди мають звертатися хворі, про це більше читайте згодом.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 41 від 9 жовтня 2024
Читати номер
David Starr
wham
UpToNoGood reply wham
Юлия Александровна reply UpToNoGood
Алла Ярошенко reply Юлия Александровна
Teren Teren reply Юлия Александровна
Лілія Левицька
ВолодяУкраїна!!!