Ставлять на ноги після тяжких поранень: як військові проходять реабілітацію після травм у Тернополі

- Бійці, які отримали серйозні травми на фронті, можуть пройти курс реабілітації. Ми поспілкувалися із захисниками та лікарями, які надають їм допомогу.
- Що потрібно, аби пройти реабілітацію? Скільки доведеться чекати та чи потрібно платити? Про це у матеріалі!
На базі обласної психоневрологічної лікарі з 2021 року працює реабілітаційне відділення, де отримують допомогу наші захисники. Його створили для того, аби надавати допомогу пацієнтам після інсультів, однак після початку повномасштабного вторгнення там допомагають відновлюватися після травм та поранень нашим захисникам.
Допомагають повернутися до нормального життя
У реабілітаційному відділенні надають допомогу як військовим з Тернопільщини, так і з інших куточків України. Для цього є необхідне обладнання. Разом зі спеціалістами пацієнти виконують різні вправи, отримують комплексну допомогу аби відновити свої сили та повернутися до повноцінного життя. З військовими працюють психологи, якщо вони потребують такої підтримки.
Юрій Когут з Козівського району отримав травми під час евакуації від обстрілу. Спершу чоловік не міг самостійно ходити і був прикутий до ліжка.
– На передовій я потрапив в ДТП, коли тікали від ворожого обстрілу. Авто потрапило у вирву від вибуху і я отримав багато важких травм – черепно-мозкову, переломи хребців, перелом 12 ребр, ключиці, лопатки. Вже чотири місяці я проходжу реабілітацію. Спершу я взагалі не міг встати з ліжка. Перших півтора місяці були найважчим періодом. Мені зробили операцію, я розпочав курс реабілітації. Вчився заново ходити. Наразі мені роблять масажі, розроблюють рухи.
Чоловік каже – завдяки праці з лікарями вдалось досягти чимало результатів, але ще багато попереду.
– Я відновився приблизно на 60%. Лікарі кажуть – треба час, щоб відновитися та повернутися до нормального життя. Але я вже можу самостійно ходити, відчуваю себе набагато краще, – каже він.
Михайло Береза родом з Кропивницького. Він був у кількох лікарнях після поранення. Тепер на реабілітацію приїхав до Тернополя.
– Я отримав серйозну травму 26 липня цього року. Це був ворожий дрон з міною. Намагався його збити і міна вибухнула в двох метрах від мене. Я був у свідомості, вискочив з окопу, побіг до хлопців. Вони одразу викликали евакуаційну групу. Що було далі – не пам’ятаю. Прийшов до тями уже в лікарні. Там вже були мої рідні – мама, сестра та дружина. Я дізнався, що був у реанімації в штучній комі. Мені вирізали шматок черепа. Взимку мають поставити пластину. Зараз я лежу у лікарні та проходжу реабілітацію. Почуваюсь краще, але потрібно багато часу та зусиль.
Олександр Борборт родом з Луганської області. У 2014 році після початку російсько-української війни з родиною переїхав до Дніпра. Коли розпочалось повномасштабне вторгнення – пішов захищати Україну. У грудні минулого року отримав поранення під час бою на рівні шиї. Через це руки та ноги бійця були паралізовані. Вже вісім місяців триває реабілітація. Тепер чоловік може самостійно ходити, відновлює моторику та йде на поправку.
– Я був у Дніпрі, Києві, тепер у Тернополі. Тут мене почали ставити на ноги. Я дуже вдячний лікарям за їх турботу та допомогу, – каже він.
Є черги на реабілітацію
Після початку повномасштабного вторгнення кількість пацієнтів, які потребують реабілітації, збільшилось в рази, – розповідає завідувач реабілітаційного відділення Петро Скобляк. В пріорітеті наразі військовослужбовці. Дехто з пацієнтів може очікувати від кількох днів до кількох тижнів. Однак все залежить від стану людини.
– Приблизно 70% пацієнтів, які проходять реабілітацію у нашому закладі, – це жителі Тернопільщини, – каже завідувач відділення. – Також є військові з інших куточків України. Як правило, військові отримують реабілітацію поза чергою, але все залежить від їх стану. Адже є також пацієнти з інших відділень, які потребують такої допомоги. Це люди з різними травмами, після інсульту. Тому ми формуємо чергу залежно від стану хворого.
Петро Скобляк каже – багато військових мають стійкий психологічний стан. Вони не опускають руки та хочуть якнайшвидше одужати. Надзвичайно важлива підтримка рідних.
Як отримати допомогу
Директорка департаменту охорони здоров’я Тернопільської ОДА Ольга Ярмоленка наголошує – послуги реабілітації є безкоштовними для усіх громадян України, як військовослужбовців, так і цивільних. Лікувальні заклади, які можуть надавати таку допомогу, отримують кошти від Національної служби здоров’я України.
– Будь-який вид реабілітаційної допомоги, як стаціонарний, так і амбулаторний, надається безкоштовно мультидисциплінарною командою, в яку входять різні спеціалісти. Якщо військовослужбовець перебуває на лікуванні у Тернопільській області – він може звернутися до свого лікуючого та отримати направлення на реабілітацію. Також можуть звернутися до свого лікаря військові, які перебувають у відпустці та мають потребу в допомозі медиків. Потрібно лише направлення від лікаря. Більше ніяких документів, довідок, тощо не потрібно, – каже Ольга Ярмоленко.
Цивільні для проходження реабілітації також мають звернутися до свого сімейного чи лікуючого лікаря та отримати відповідне направлення. Прив’язки до місця проживання немає, тому пацієнт може обрати будь-який заклад України, який надає таку послугу. Це стосується і військовослужбовців.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.