ТОП сімейних лікарів області, які мають понад 2500 пацієнтів. Хто вони і яка в них зарплата? (ГРАФІКА)

ТОП сімейних лікарів області, які мають понад 2500 пацієнтів. Хто вони і яка в них зарплата? (ГРАФІКА)
  • Оптимальна кількість пацієнтів на одного сімейного лікаря в Україні — 1800. НСЗУ не забороняє їм укладати більше декларацій. Однак ми знайшли цифри, які вражають. На Тернопільщині є лікарі, які мають навіть на тисячу пацієнтів більше. 
  • Хто ці медики, у чому причина такого перевищення норми, як це позначається на зарплаті і наданні медпослуг? Розповідаємо далі.

Майже чотири роки в Україні діє реформа сімейної медицини. За цей час на Тернопільщині свого лікаря знайшли понад 904 тисячі жителів. Якщо ви ще не знаєте, наскільки «завантажений» ваш сімейний лікар, — усю інформацію про нього можна знайти на порталі НСЗУ. 

Зазначимо, що Служба здоров’я встановила оптимальний ліміт для лікарів. І це 1800 декларацій для одного медика. І якщо в обласному центрі перевищення ліміту незначне, то в районах цифри вражаючі.

За даними НСЗУ, 39% усіх сімейних лікарів Тернопільщини набрали максимальну кількість пацієнтів, та навіть її перевищили. 

Про тернопільських сімейних лікарів, які мають найбільше декларацій, ми розповідали в матеріалі Склали новий рейтинг сімейних лікарів. До кого найбільше йдуть тернополяни?. 

ТОП лікарів-рекордсменів

Розповідаємо про сімейних лікарів, які мають найбільшу кількість декларацій. Деталі на графіці нижче. 

Немає опису.

Немає опису.

Половина з лікарів-рекордсменів обслуговують пацієнтів на Кременеччині та працюють в КНП «Кременецький Центр Первинної медико-санітарної допомоги» Кременецької міської ради та обслуговують мешканців Кременецької, Почаївської та Лопушнянської ОТГ. 

Чому в медиків цього закладу таке навантаження, ми запитали у керівника місцевого Центру ПМСД Віталія Корнійчука.  

 — Проблема є і неабияка. І вона в кадрах. За останній рік у мене звільнились четверо лікарів, а новий прийшов  лише один. І, зрозумійте, я не можу йому дати одразу 1800 декларацій, бо він не впорається. Всього в нашому закладі 28 лікарів, які активно працюють, ще четверо — у декретній відпустці,   — пояснює головний лікар. 

 

За даними з НСЗУ, всього із лікарями КНП «Кременецький Центр Первинної медико-санітарної допомоги» уклали договір майже 66 тисяч пацієнтів. Тобто орієнтовно 2350  пацієнтів на одного лікаря. 

 

Як каже пан Корнійчук, чимало лікарів змушені працювати на дві амбулаторії одночасно: у самому Кременці та в селі неподалік. І навіть це не вирішує проблему. 

— Всього нашому закладу підпорядковується 14 амбулаторій загальної практики сімейної медицини. І п’ять із них зараз без лікарів. І дивіться, яка ситуація: у лікарів, які мають декларацій понад норму, а люди їм телефонують і просять прийняти ще. Як лікар може відмовити в такому випадку, якщо ми бачимо, яка зараз ситуація з коронавірусом?! Якщо людина не має сімейного — хто погодиться їй рятувати, у випадку, якщо буде негайна потреба? Людина не може тоді ні направлення до профільного спеціаліста отримати, ні відчувати себе в безпеці, — каже директор. 

Віталій Корнійчук каже, що за надлишкову кількість декларацій сімейні медики не отримують високих надбавок до зарплати, а от навантаження на них значно більше, ніж в тих, у кого декларацій менше за ліміт.  Головна причина такої ситуацї, на думку керівника КНП, у тому, що в сільській місцевості медики просто не мають належних умов для роботи, тому і працювати немає бажання. 

«Люди самі просяться»

Знайшли ми і самих сімейних лікарів-рекордсменів. Уже з інших медзакладів. 

Так, лікар Микола Галюлько, за даними НСЗУ, має 2519 пацієнтів та працює у двох амбулаторіях сіл Озеряни та Трибухівці. 

— Спочатку амбулаторія в мене була лише одна. Потім вирішив, що можу робити більше. Згідно з медичними нормами, лікар може працювати на півтора ставки. І я так роблю. У Трибухівцях я працюю по дві години два рази на тиждень. Усі решта дні я в Озерянах, — розповідає лікар. — Чи важко працювати з такою кількістю людей? Ясно, що так. Але, зрештою, зараз усе, здебільшого, у телефонному режимі. Якщо маю 2,5 тисячі пацієнтів, і я йду в відпустку — є два лікарі, які мене страхують Мої пацієнти можуть звернутись до них. 

Пан Галюлько каже, що серед сімейних лікарів є і конкуренція: у кого більше пацієнтів — у того більша зарплата. Серед проблем — брак молодшого медперсоналу. Бо з нового року діє закон про те, що медсестри мають отримувати не менше 14 тисяч гривень на місяць. Тож тих, хто отримував 6-7 тисяч просто… скорочують. 

— Є лікарі, які приходять на обстеження, але вони не мої пацієнти, і я ніколи їм не відмовлю і не переконую підписувати декларацію з мною, — говорить лікар. — У Бучачі я працюю вже 11-ий рік. Люди мене знають, тому і йдуть до мене. Думаю, причина в тому. 

Штогун Лариса НикифорівнаСімейна Лікарка з Шумська Лариса Штогун має 2353 пацієнти. Розповідає, що людям відмовити не може, коли вони звертаються з проханням укласти декларацію. 

— Я маю поважний стаж роботи. Працюю в Шумську з 1980-го року, люди мене знають: не лише з міста, а й з сіл. Я довго працювала в стаціонарі, тому, напевно так. Звісно, це нелегко: на прийомах завжди багато людей, сиджу довше, ніж інші лікарі. Але справляюсь, — розповідє вона. — Маю пацієнтів з Шумська, з сіл, які неподалік і з Хмельниччини, Білогірського району. Оплата за пацієнтів поза лімітом менша, але я не маю як відмовити, якщо людина просить її прийняти. Совість не дозволяє. Приходять ті, кому колись вже доводилось в мене лікуватись. Я стараюсь віддавати і молодим спеціалістам тих, хто погоджується, але чимало хочуть таки до мене. 
 

Скільки лікарів в області перевантажені

Щоб дізнатись, чи допускає Національна служба здоров’я аж настільки значне перевищення ліміту пацієнтів, ми відправили інформаційний запит у цю структуру. 

— Пацієнт має право обрати лікаря, який надає ПМД, за умови, що кількість пацієнтів, які вже обрали такого лікаря, не перевищує оптимальний обсяг практики ПМД. Обсяг практики може відрізнятися від оптимального залежно від соціально-демографічних, інфраструктурних та інших особливостей території, у межах якої мешкають особи, що належать до відповідної практики. Після досягнення ліміту  медичний заклад або лікар приймають рішення самостійно, чи підписувати нові декларації понад ліміт, враховуючи вищезазначені чинники, — пояснюють у відповідь на наше звернення в НСЗУ. 

Крім того, ми уточнили, у якої кількості сімейних лікарів області уже укладено максимальну кількість декларацій. 

Тож, на кінець 2021 року 34.8 % лікарів ПМД Тернопільської області досягли оптимального обсягу практики. Ця цифра загальна для сімейних лікарів, педіатрів та терапевтів. Якщо йдеться лише про сімейних, то ліміту уже досягли та перевищили його 39% з усіх лікарів.

Великі зарплати від великої кількості пацієнтів? 

Підрахувати заробітки сімейних лікарів справа непроста. Впливає на неї не лише вік пацієнтів, а й рішення керівництва закладу, який надає послуги. Бо, як відомо «гроші йдуть за пацієнтом», але не усі вони доходять в руки лікареві. 

НСЗУ надали дані щодо середньої місячної зарплати за 9 місяців 2021 року в сімейних лікарів загалом на Тернопільщині та в обласному центрі зокрема. 

Цифри такі: середньомісячна зарплата лікаря первинної медичної допомоги в Тернопільській області — 17 057 грн. У м. Тернопіль — 21841 грн.

— НСЗУ сплачує кошти за надані послуги медичному закладу, відповідно до тарифів та умов договору. Оплата праців лікарів регулюється колективним договором медзакладу. Тариф на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги визначається як базова капітаційна ставка за обслуговування одного пацієнта, що подав декларацію про вибір лікаря, який надає первинну медичну допомогу  та становить 786, 65 гривні на рік, — пояснюють в НСЗУ.

До тарифу на медичні послуги з надання первинної медичної допомоги щодо кожного пацієнта застосовуються коригувальні коефіцієнти залежно від вікової групи пацієнта.

Наприклад, за дитину до 5 років тариф складає 1939 грн, а за літню людину від 65 років — 969 грн

Розрахунки за декларації, які укладені понад ліміт ще складніші. У НСЗУ нам лише повідомили, що до тарифу застосовуються коефіцієнти залежно від рівня перевищення ліміту декларацій. Їх розмір визначений вищенаведеною постановою. 

Роз’яснення до цих коефіцієнтів ми у Листі НСЗУ від 29.12.2018 р. N 1424-18 Щодо змін у законодавстві, які стосуються оптимального обсягу практики первинної медичної допомоги

 Тож, дані приблизно такі: 

До 2200 пацієнтів оплата – 370 грн/декларацію

До 2400 пацієнтів – 296 грн/декларацію

До 2600 пацієнтів – 222 грн/декларація

До 2800 пацієнтів – 148 грн/декларація

До 3000 пацієнтів – 74 грн/декларація

Понад 3000 пацієнтів – 0 грн.

У селах бракує медичних кадрів? 

Запитали ми в НСЗУ і про те, чи справді в селах та селищах області є проблема з браком кадрів? 

 У відповідь отримали дані, що переконують: медиків у селах стає більше, але… поступово. 

— Кількість лікарів поступово зростає. На кінець 2021 року кількість лікарів первинки зросла на 28 осіб, порівняно з аналогічним періодом 2020 року. На кінець 2020 року на Тернопільщині було 676 лікарів первинної медичної допомоги. З них 309 працювали у смт та селах. На кінець, 2021 року — 704 лікаря ПМД. З них 320 працювали у смт та селах, — коментують у НСЗУ. 

Загалом, за відкритими даними НСЗУ,  понад 384 тисячі людей з Тернопільщини, які живуть в селах та СМТ уклали декларації з сімейними. Всього ж у сільській місцевості проживає понад  601 тисяча (дані станом на 2017 рік, нових даних про кількість населення в області немає).   

У НСЗУ, нам також розповіли про Програму медичних гарантій, яка стимулює медичні заклади і громади реагувати на потреби пацієнта. 

— Велика роль у цьому належить місцевим органам влади, які можуть заохочувати лікарів приїжджати працювати саме до них. В Україні є приклади громад, які задля залучення лікарів оплачують навчання випускників шкіл у медичних вузах з умовою, що вони будуть працювати у громаді. Або надають житло та транспорт, виплачують стартову суму, запрошуючи лікарів з інших областей, — кажуть в Службі. 

Чи є така Програма в нашій області, теж обіцяємо розповісти згодом. Наразі ж просимо наших читачів написати у редакцію, в випадку, якщо у вашому селі чи селищі є проблема з медичним обслуговуванням. Залишайте свої питання щодо якості надання медичних послуг в вашому населеному пункті, і ми передамо їх у Національну службу здоров'я України. 

Коментарі (1)
  • Читач26

    Все одно великі розриви між зарплатами

    керівників медзакладів і лікарями,приблизно в три—чотири рази

13:02 У Тернополі продовжили час продажу алкоголю. Чи підтримуєте таке рішення? 12:03 У Зарваниці відбулася Всеукраїнська проща освітян: як все відбувалось (ФОТО) photo_camera 11:03 У тернопільському депо поповнення: доставили новий тролейбус Skoda (ФОТО ДНЯ) photo_camera 10:05 В обласні дитячій лікарні з'явився сучасний інкубатор для новонароджених photo_camera Від читача 12:09 Компенсація за безкоштовне розміщення ВПО збільшиться у двічі 09:06 За попередню добу COVID-19 забрав життя жінки, але кількість нових захворювань зменшилась вдвічі 08:02 Сьогодні, 25 вересня: Всесвітній день мрії 20:03 Воїнам на передову терміново потрібні маскувальні сітки. Потрібні робочі руки, долучайтесь! 19:04 На честь 150 років від дня народження Соломії Крушельницької створили сайт про життя оперної діви play_circle_filled 18:04 Наталія Фаліон та гурт «Лісапетний батальйон» відсвяткують 30-річчя на сцені благодійним концертом у Тернополі play_circle_filled 17:03 Війна забирає найкращих: Тернопільщина прощається з захисником Олександром Микитинцем 16:07 «Якщо перестану посміхатися — я вмерла». Катерина «Пташка» опублікувала перше фото після звільнення з полону 15:05 У Тернополі за неправильне паркування масово штрафують водіїв: у порушників евакуюють авто
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up