У чому підступність цукрового діабету та хто у зоні ризику
14 листопада традиційно відзначається Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Що це за хвороба та чому може бути небезпечнішою, аніж здається, розповідаємо нижче.
Про це повідомляє Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
— За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, понад 400 мільйонів людей у всьому світі мають цукровий діабет. Приблизно у 193 мільйонів людей він недіагностований. Близько 90% припадає на цукровий діабет ІІ типу. В Україні понад 1,2 мільйона людей мають діагноз «цукровий діабет». Але це лише офіційна статистика. Насправді їх може бути більше, —йдеться в повідомленні.
На початку хвороби ознаки та симптоми відсутні
Підступність цукрового діабету ІІ типу в тому, що на початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. Це призводить до того, що вперше діагноз цукровий діабет ІІ типу встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років. Саме тому важливим є раннє виявлення. Це сприяє кращому управлінню хворобою та запобіганню ускладнень.
Скринінг є не тільки інструментом діагностики, але і засобом профілактики, який може зберегти здоров'я на довгі роки. Важливо приділяти цьому увагу і вчасно проходити обстеження.
Хто у зоні ризику
— Окрім того, що цукровий діабет поширена проблема – в Україні він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування, — повідомляє Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
У зоні ризику люди:
- з надлишковою вагою;
- 45 років і старше;
- мають сімейний анамнез діабету чи серцевих захворювань;
- страждають на високий кров’яний тиск;
- ведуть малорухливий спосіб життя.
Як підтримує держава
Держава постійно вдосконалює механізми виявлення цукрового діабету І чи ІІ типу та підтримки людей, які вже живуть із цією хворобою.
— Наразі програма «Доступні ліки» охоплює 55 лікарських засобів для лікування діабету ІІ типу, 4 лікарські засоби для лікування нецукрового діабету, 63 інсуліни та 45 медичних виробів (тест-смужок) для вимірювання рівня цукру в крові при діабеті І типу. Тобто ці препарати пацієнт може отримати безоплатно або з частковою доплатою. Цьогоріч програмою скористалося вже майже 600 тисяч людей. Нагадую всім пацієнтам про програму та прошу лікарів розповідати людям про гарантовані державою можливості, — зазначив Віктор Ляшко.
Останнім часом відзначається тенденція до збільшення випадків діабету серед молоді, що пов'язано з несприятливими змінами у способі життя та харчових звичках.
Базові правила, які дозволяють знизити ризики й діабету, і усіх неінфекційних захворювань
- Регулярна фізична активність
- Здорове харчування (багато корисної інформації є на порталі ЗнаЇмо) та контроль маси тіла
- Відмова від куріння та вживання алкоголю
9 способів знизити рівень цукру в крові в домашніх умовах
Спосіб №1: їжте овочі без крохмалю
Здебільшого всі способи, як знизити рівень цукру в крові, стосуються споживання певних продуктів. Наприклад, відмінно з цим завданням можуть впоратися некрохмалисті овочі. До них можна віднести огірки, броколі, моркву, шпинат. Останній продукт є найефективнішим захисником від цукрового діабету.
Спосіб №2: їжте гречану крупу
Це один з найбільш корисних способів знизити рівень цукру в крові в домашніх умовах. Гречана крупа є в кожному будинку, тому вас не утруднить зварити її і їсти в будь-який зручний час.
Спосіб №3: більше прогулянок на свіжому повітрі
Не повірите, але свіже повітря йде на користь вашої крові. Однак важливо саме ходити, а не лежати в гамаку або сидіти на лавці. Американські вчені з’ясували, щоденні прогулянки здатні знизити ризик летального результату від діабету більш ніж на третину. У чому ж причина? Ходьба дозволяє клітинам стати більш сприйнятливими до інсуліну, а це призводить до управління рівнем цукру в крові. Корисно здійснювати прогулянки протягом двох кілометрів на день.
Спосіб №4: їжте горіхи
Відомо, що горіхи вкрай корисні для організму, в тому числі і тому, що вони дозволяють знизити рівень цукру в крові. Вони є джерелом мононенасичених жирів, що не призведе до збільшення рівня цукру. Експерти кажуть, що жир в горіхах робить клітини більш чутливими до інсуліну, а це допомагає контролювати рівень цукру в крові.
Найбільш корисними вважаються волоські горіхи. Точніше, перегородки в його шкаралупі, які використовуються в профілактиці цукрового діабету.
Спосіб №5: їжте цільнозернові продукти
Зерна вкрай корисні, щоб знизити рівень цукру в крові в домашніх умовах. Можна їсти вівсяні висівки, жито, ячмінь, багаті клітковиною і містять бета-глюкан. Такі речовин здатні збільшити час, необхідний для шлунка, що дозволяє переварити їжу і допомогти запобігти збільшенню цукру в крові.
Спосіб №6: якісний сон
Кожна людина повинна спати вночі, щоб відчувати себе добре, мати запас сил і енергії на весь день. Але не тільки тому. Восьмигодинний сон дозволяє знизити рівень стресу, а це знижує рівень цукру в крові і знижує кров’яний тиск.
Спосіб №7: використовуйте корицю
Кориця — вкрай корисний інгредієнт, який здатний знизити рівень цукру в крові. З’їдаючи її натщесерце, можна домогтися істотного успіху. Також відомо, що ця спеція стимулює секрецію інсуліну в підшлунковій залозі. Корицю можна додавати в каву, йогурти, сир, каші і навіть чай.
Спосіб №8: їжте чорницю
Додавши в раціон чорницю, Ви відчуєте на собі всю пишність її користі. Ця ягода є найкориснішою серед всіх ягід і фруктів. Справа в тому, що біологічно активні сполуки в чорниці збільшують чутливість до інсуліну, тим самим запобігаючи розвитку цукрового діабету.
Спосіб №9: додайте в раціон молочні продукти
Молочні продукти теж дуже корисні в плані зниження рівня цукру в крові. Для помітного позитивного ефекту слід пити як мінімум 500 мл молочних продуктів невисокої жирності. Причина користі в лактозі, білку і жирах, які містяться в молочних продуктах.
Читайте також:
Чи варто гуляти з дітьми, коли дощ і чи нежить є приводом, аби не йти до садочку та школи
Як не захворіти в холодну пору року: корисні поради від лікаря
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.