Вакцинація вагітних. Чи видають довідки про протипоказання до щеплення і як тепер виплачують декретні

Вакцинація вагітних. Чи видають довідки про протипоказання до щеплення і як тепер виплачують декретні
  • Вагітність не є протипоказанням для щеплення від коронавірусу, таку позицію затвердили у МОЗ. Що кажуть тернопільські лікарі? Чи видають вони довідки про тимчасові протипоказання до щеплення вагітним? Якими препаратами можна вакцинуватися, а якими — ні? 
  • Чи є зміни щодо «декретних» виплат і чи їх взагалі заплатять, коли від роботи відсторонили, бо не щеплена? 
  • Щоб прочитати публікацію повністю, варто авторизуватися. Якщо сподобається, оформіть підписку на преміум-матеріали. Цим ви допоможете нам робити більше цікавих матеріалів і бути незалежними! 

В Україні з 8 листопада почнуть видавати довідки про наявність протипоказань до вакцинації від COVID-19. Про це заявив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. А що робити тим, кому довідку потрібно пред'явити роботодавцю вже на 8 листопада?

У редакцію «20 хвилин» звернулася вагітна освітянка з Тернополя Зоряна (ім'я змінене на вимогу — прим.ред.). Каже, що вакцинуватися зараз не хоче, а з 8 листопада її можуть відсторонити від роботи без збереження заробітної плати.

Жінка працює у дошкільному навчальному закладі міста, тому її професія підпадає під наказ МОЗ, яким встановлено перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням з 8 листопада. 

Читайте також: Чи таки можуть з 8 листопада відсторонити від роботи невакцинованих? Розповідаємо, як діяти

Тобто, якщо жінка не матиме сертифікату про вакцинацію або ж документа, що вона отримала одну дозу дводозної вакцини від COVID-19, її можуть відсторонити від роботи та не виплачувати заробітну плату. Це передбачено Постановою Кабміну від 20 жовтня 2021 року №1096.

Відсторонятимуть керівники

Як вказано у Постанові Кабміну від 20 жовтня 2021 року №1096, контроль за дотриманням обов'язкової наявності щеплення проти ковіду покладається на керівників державних органів (державної служби), керівників підприємств, установ та організацій 

При цьому, відсторонення проводитиметься відповідно до ст.46 Кодексу законів про працю України, ч.2 ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та ч.3 ст.5 Закону України «Про державну службу».

Керівників таких установ попереджено, що таке відсторонення супроводжуватиметься  на підставі норм Законів, які регулюють оплату праці працівникові за виконану ним роботу. Звідси випливає, оскільки працівник роботу не виконуватиме, тому залишається, ймовірно, без заробітної плати.  Відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов’язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються. Строк відсторонення — до усунення причин, що його зумовили, тобто до пред'явлення роботодавцю документу про  отримання хоча би однієї дози дводозної вакцини від COVID-19.

Можуть не вакцинуватись

Не підпадають під вимоги вказаної Постанови Кабміну особи, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19, виданий закладом охорони здоров’я.

Нагадаємо, що МОЗ 29 жовтня 2021 року затвердило перелік медичних протипоказань та застережень для вакцинації від коронавірусу.

Із  переліком абсолютних і тимчасових протипоказань для вакцинації від коронавірусу можна ознайомитися тут. 

Стосовно вакцинації вагітних у документі зазначається єдине: «Крім того, існують протипоказання до введення окремих вакцин, наприклад CoronaVac від Sinovac Biotech, протипоказаний вагітним. Якщо у вас є питання щодо вибору вакцини, зверніться до свого сімейного лікаря».

Чому вагітним не можуть дати довідку

Директор  Центру первинної медико-санітарної допомоги Микола Медвідь каже, що у їхньому закладі немає підстав, аби видавати довідку про протипоказання для вакцинації будь-кому, вагітним у тому числі. 

Журналістка «20 хвилин» запитала у медичного директора Центру первинної медико-санітарної допомоги Надії Боднар, чи все ж звертаються до них вагітні, аби отримати довідки щодо протипоказань до вакцинації від коронавірусу. 

Щеплення треба зробити ще до вагітності

Усі жінки які планують вагітність, мають зробити профілактичне щеплення від ковіду двома дозами вакцини, наголошує кандидатка медичних наук, акушер-гінеколог, доцентка кафедри акушерства та гінекології факультету післядипломної освіти Оксана Хлібовська.

Базою кафедри акушерства та гiнекологiї факультету пiслядипломної освiти є саме пологовий будинок з гiнекологiчним вiддiленням Тернопiльської мiської комунальної лiкарнi №2. 

Пані Хлібовська розповіла «20 хвилин» про ризики для  щеплених і не щеплених вагітних зараз. 

Вагітна — це здорова жінка

Вагітність, однозначно, не є протипоказанням до вакцинації, бо вагітна, як правило, є здоровою жінкою, запевняє лікарка. Тому й довідку про протипоказання до вакцини вона отримати не може. До таких висновків дійшло МОЗ. У світі також рекомендують вакцинацію після 12-го тижня вагітності вакциною  Pfizer. 

Оксана Хлібовська звертає увагу вагітних на висновки і рекомендації Національної експертної групи з питань імунопрофілактики.

Так, Національна експертна група з питань імунопрофілактики рекомендує, якщо вагітна має високий ризик захворіти на COVID-19, наприклад, жінка працює в ковідній лікарні та/або має супутні захворювання, вона може обговорити можливість вакцинації з лікарем.

Якщо, на думку лікаря, користь від вакцинації перевищує потенційні ризики від неї, то жінку рекомендовано щепити мРНК-вакциною.

Якщо вагітна отримала першу дозу вакцини проти COVID-19 на векторній платформі до настання або під час вагітності, то лікар має розказати їй про співвідношення ризиків та користі від другого щеплення. На основі цього жінка сама вирішуватиме, чи отримати другу дозу цією ж вакцини під час вагітності чи вже після пологів.

Жінки, що вигодовують дітей грудним молоком, можуть щепитися вакцинами Comirnaty/Pfizer-BioNTech та AstraZeneca (Covishield, SKBio) без застережень.

Інструкцією вакцини CoronaVac від Sinovac Biotech, яку теж використовують в Україні, забороняється щеплення нею вагітних та жінок, які вигодовують грудним молоком.

Виплата «декретних»: як відбувається

Журналістка «20 хвилин» запитала у Фонді соцтраху, як буде здійснюватись виплата допомоги жінкам по вагітності і пологах, яких відсторонять від роботи без збереження заробітної плати. Як розраховується сума такої допомоги та які попередні місяці роботи включаються.

— Для працюючих жінок передбачені виплати у розмірі 100% від середньої заробітної плати, які надаються одразу за весь період декретної відпустки. Сума виплат залежить від таких показників, як: розмір середньоденної зарплати, кількість календарних днів декретної відпустки. При цьому, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців (з 01 до 01 числа) перебування в трудових відносинах, що передують місяцю, у якому настав страховий випадок, — каже заступниця начальника відділу страхових виплат та матеріального забезпечення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Олена Шведик.

Незалежно від перебування особи у відпустці без збереження заробітної плати, допомога по вагітності та пологах надається з першого дня набуття права на цю відпустку.

—У разі надання застрахованій особі відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами у період простою підприємства, установи, організації не з вини застрахованої особи, щорічної (основної чи додаткової) відпустки, відпустки без збереження заробітної плати, додаткової відпустки у зв’язку з навчанням, творчої відпустки допомога по вагітності та пологах надається з дня виникнення права на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, — уточнює вона.

За словами фахівчині, зараз є чимало запитань жінок і з приводу останніх оновлень впровадження е-лікарняних, які  врегульовують набуття е-лікарняними по вагітності та пологах статусу «готовий до сплати». 

Починати призначення працівнику матеріального забезпечення і оформлення заяви-розрахунку можна з дати видачі е-лікарняного. Датою видачі для електронних листків непрацездатності вважається восьмий день після дати закриття, яка зазначена в документі. А для е-лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день після дати відкриття. 

Набуття статусу «готовий до сплати»

Фахівчиня зазначає, сьогодні лікарняний по вагітності змінює свій статус із «закритого» на «готовий до сплати» через 7 днів після дати свого створення.

— На відміну від решти електронних лікарняних, які стають готовими до сплати через 7 днів після дати закриття, е-лікарняні по вагітності та пологах вважаються виданими та є готовими до сплати через 7 днів після дати відкриття, — пояснює пані Шведик. — Однак раніше такого врегульовано не було.


 

Коментарі

15:01 У день, коли Віталіка не стало, плакали усі. Тернопільщина прощається з Віталієм Даніловим 14:15 Харківська режисерка переїхала на Тернопільщину та влаштувала кінолабораторію для дітей photo_camera 13:20 В Україні з жовтня змінилася система виплат субсидій та пільг: що це означає 12:35 На вул. Лесі України самотньо блукала 2-річна дівчинка Від читача 15:01 На Тернопільщині шукають роботу 267 вчителів 11:32 Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у Тернополі очолив Літургію в Катедрі (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled 10:05 Судитимуть чоловіка, який до смерті забив різками односельця-крадія 09:02 Що приготувати з баклажанів: смачні закуски, супи і основні страви play_circle_filled 08:00 Сьогодні, 1 жовтня: Міжнародний день людей похилого віку 21:03 Дощі, тумани та магнітні бурі: як зустріне жителів Тернопілля другий місяць осені 20:00 Нашим захисникам потрібне тепло. Допоможіть робити окопні свічки, аби зігріти воїнів (РЕПОРТАЖ) play_circle_filled photo_camera 19:00 Ціни злетіли! Ми перевірили, чи реально знайти у Тернополі калію йодид і скільки він коштує 18:16 День працівника освіти в Тернополі: нагородження вчителів та подяка за їхню самовіддану працю play_circle_filled 17:43 Конфлікт інтересів: у Ланівцях судили міського голову 17:07 1 жовтня у Тернополі пройдуть традиційні сільськогосподарські ярмарки play_circle_filled 16:30 Кременчанка Діана Бонюк самотужки зібрала понад десять тисяч гривень на допомогу ЗСУ 15:47 Подружжя митців з Київщини хоче встановити у Чорткові «Дерево подяки» 15:04 У Лановецьку лікарню передали нове обладнання для кабінету кардіології
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up