ВІЛ-інфекції на Тернопільщині побільшало серед молоді і тих, кому за 50

ВІЛ-інфекції на Тернопільщині побільшало серед молоді і тих, кому за 50
  • За віком серед ВІЛ-інфікованих переважають люди працездатного віку – 30-39 років, і 40-49 років, і це поширено як серед чоловіків, так і жінок
  • Як і в попередні роки, переважає статевий шлях передачі інфекції

Страх пройти обстеження на ВІЛ-інфекцію заважає максимально охопити такими обстеженнями населення України і зокрема Тернопільської області, зазначає головний лікар наркологічного диспансеру Василь Галанов. Цього року Всесвітній день профілактики і боротьби з цією недугою проходить під гаслом «Не будь дитиною – пройди тест на ВІЛ-СНІД»

- Наше населення поводять себе як діти, лякаються цієї хвороби, бояться пройти обстеження, щоб визначити, страждають вони на цю хворобу чи ні, - каже пан Галанов. – Хоча ми широко інформуємо про діяльність нашого спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення профілактики і лікування ВІЛ-інфекції/СНІД. Залишилося останнє – це свідомість людей, які могли би прийти і зробити обстеження. Цей страх треба подолати і зробити все для того, щоб люди мали можливість обстежитися. Більшість лікарень забезпечені швидкими тестами для визначення ВІЛ-інфекції. Для цього спрямовані і наші акції по місту і щодення робота відділення профілактики і лікування ВІЛ-інфекції/СНІД. Важливо знати, що коли людина обстежилася, тоді якнайшвидше їй можна надати допомогу. Зберегти їй життя і вилікувати. В запущених стадіях хвороби людині дуже важко допомогти.

Щоб зупинити епідемію ВІЛ-СНІДу до 2030 року глобальна стратегія наступна: щоб 90% людей знали свій ВІЛ-статус, 90% з діагностованою ВІЛ-інфекцією повинні проходити антиретровірусну терапію, 90% з тих, хто отримує лікування, повинні мати зниження вірусного навантаження.

Епідеміологічна ситуація стосовно ВІЛ-інфекції на Тернопільщині залишається складною і напруженою, про що свідчить збільшена кількість вперше виявлених випадків ВІЛ-інфекції, в тому числі серед вагітних, у молоді 17-19 років, реєстрація випадків в стадії СНІДу як наслідок настороги щодо своєчасного виявлення як за клінічними та епідеміологічними показами, виявлення ВІЛ-інфекції при гомосексуальному шляху передачі, зазначив завідувач наркологічного відділення наркодиспансеру, лікар-нарколог Володимир Климюк.

В рівній мірі однаково інфікуються чоловіки і жінки, зазначають медики.

- Небезпечною є вікова група 15-17 і 18-19 років, яка є індикатором погіршення епідеміологічної ситуації, - зазначив  пан Климюк. Продовжують реєструвати випадки ВІЛ-інфекції і СНІДу у віковій групі 50 років і старші, як наслідок несвоєчасного виявлення та звернення за медичною допомогою. Як і в попередні роки переважає статевий шлях передачі інфекції.

- Пізнє виявлення залишається актуальною проблемою для області, - зазначила завідуюча клініко-діагностичної лабораторії Ірина Наконечна. – Тому медичні працівники не лише за клінічними показами, а й загалом мають пропонувати обстеження на ВІЛ-інфекцію. Тому закликаю усіх прийти обстежитися незалежно від віку. Це безкоштовно і анонімно, і з професійними консультаціями фахівців наркодиспансеру.

 

ВІЛ-інфекцію в області почали визначати з 1987 року. В перші роки були лише поодинокі випадки, - розповідає лікар-епідеміолог спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення профілактики і лікування ВІЛ-інфекції/СНІД Тамара Буртняк.

– За перші 10 років зареєстровано 44 випадки, а вже в 1998 році – таку кількість зареєстрували за рік, - зазначила фахівець. - З кожним роком збільшується кількість ВІЛ-інфікованих в області. Змінилися якісні і кількісні показники. Якщо в попередні роки переважним шляхом передачі був шлях передачі в середовищі споживачів ін’єкційних наркотиків, то зараз у 75% випадків основним шляхом передачі є статевий шлях передачі. Не обов’язково, щоб люди мали багато і різних статевих партнерів, інколи один незахищений статевий контакт може привести до ВІЛ-інфікування.

Турбує той факт, що ВІЛ-інфекція як помолодшала, так і постаріла, каже Тамара Буртняк. Якщо в перші роки основна група серед інфікованих була у віці 25-45 років, то зараз випадки інфікування реєструємо в групі 17-19 років і старших 50  років. Це свідчить про поширення епідемії і активність епідемічного процесу.

Що треба робити, коли людина дізналася про позитивний результат тесту, розповідає лікар-інфекціоніст Софія Копач.

  • Коли пацієнт отримує позитивний результат про ВІЛ з лабораторії, його скеровують до лікаря-інфекціоніста, - зазначає Софія Копач. – Ми пояснюємо, що це за вірус, як він передається, визначаємо імовірну контактну особу. В подальшому пацієнт проводить психотерапію з психологом, і проводимо загальноклінічні обстеження на базі спеціалізованого амбулаторно-поліклінічного відділення, визначаємо вірусне навантаження і рівень імунітету ВІЛ-інфікованої людини. За результатами обстежень можемо виставити клінічну стадію, наскільки довго хворіє і готуємо до антиретровірусної терапії. За сучасними протоколами пацієнт має розпочинати терапію з моменту постановки діагнозу.

Лікар зазначила, що немає єдиної схеми лікування пацієнтів, бо це залежить від багатьох факторів: залежить від стану внутрішніх органів і їх функціонування, до вірусного навантаження. В подальшому людина отримує ліки або в Тернополі, або в п’яти районах області. Також лікаря проводять диспансеризацію пацієнта – деякі обстеження проводять раз на рік, деякі кожних три місяці.

 

Довідка

Спеціалізоване амбулаторно-поліклінічне відділення лікування і профілактики ВІЛ-інфекції і СНІДУ функціонує у складі обласного наркодиспансеру з травня 2017 року, знаходиться за адресою Купчинського, 8. Надає медичну, медико-психологічну та соціальну допомогу ВІЛ-інфікованим та хворим на СНІД в області, здійснює диспансерне спостереження за ВІЛ-інфікованими та хворими на СНІД.

На диспансерному обліку зараз перебуває 909 ВІЛ-інфікованих пацієнтів. Цього року було

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
19:30 100-річчя відзначила жителька села Бариш, що на Бучачині 19:00 Дев'ятиповерхівка виросте на вході у парк «Здоров'я». Ми дізналися, чи законно photo_camera 18:15 Перестало битися серце тернопільського краєзнавця, журналіста та письменника Михайла Ониськіва 17:55 В Україні планують повернути довоєнні податки та перевірки бізнесу Від читача 14:50 Питання-відповідь. Чи потрібно пред’являти військовий квиток під час реєстрації особи як безробітної? 17:08 Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор очолив релігійну організацію «Почаївська лавра» play_circle_filled 16:33 59-річний чоловік вкрав самокат у парку «Сопільче» 16:00 Реставрують арку у центрі Тернополя. Що там намалюють? (ФОТО ДНЯ) photo_camera 15:45 Писанку висотою понад метр розпишуть на тернопільському фестивалі «Великодні мотиви» 15:13 Передчасно відійшла у вічність доцент ЗУНУ Олександра Марцінковська 14:09 Водій, якого дістали з салону машини у Копичинцях, потрапив до реанімації. Стали відомі обставини аварії 13:35 Захищаючи Україну, загинув молодий снайпер з Ланівців – Микола Юрчишин 13:05 Житель Тернопільщини незаконно «нарубав дров» на 270 тисяч гривень 13:05 Велике прибирання: У Тернополі стартувала загальноміська толока (пресслужби) 12:01 У Західноукраїнському університеті обиратимуть ректора. Чи балотуватиметься знову Андрій Крисоватий? 11:10 Дошкільнят із Заліщиків навчали дорожній грамоті, а учнів – поведінці на канікулах 10:27 У Кордишеві горів православний храм. Чи був це підпал? photo_camera 09:55 Робота у Тернополі: свіжі ваканcії від тернопільських компаній 09:39 У промисловому районі Тернополя вимикатимуть світло. В Обленерго пояснили причину 09:00 На Тернопільщині прогнозують холодну та вітряну погоду. Будьте обережні на дорогах
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up