Цвіт глоду, білої акації та горобини можна збирати у червні. Чимало в цей період і квітучих трав.
Як правильно зібрати цілющі рослини, аби вони не втратили при цьому своїх властивостей, розповідає тернопільський фітотерапевт Марія Тройчак.
- Збираючи трави власноруч, людина вкладає у них свою енергетику. Старі люди казали, що, беручи цвіт, листя чи бруньки з рослини чи дерева, обов’язково потрібно попросити у Бога благословення: „Отець Небо, Земля-мати, благословіть цю рослину брати!”. Звісно, можна користуватися й травами з аптеки. Але при цьому ми не знаємо, де вони зібрані. А ще, оскільки не вклали в них своєї праці, то й ставимося до лікування ними більш легковажно.
Насамперед потрібно знати загальні правила збору. Цвіт кущових рослин завжди потрібно збирати з тильної, не сонячної сторони, вранці до 12.00, коли ультрафіолетові промені – ще не такі сильні. Збирають цвіт і трави сухими, без роси і не після дощу. Цвіт кущових рослин беруть разом із пагоном. Час для збору вибирають у пору буйного цвітіння рослини. Не варто чекати, доки вона почне відцвітати.
Збирати трави фітотерапевт радить в екологічно чистих місцях.
- Зазвичай ми з колегами їдемо для цього на Гусятинщину, Бережанщину, у Монастириський район, - каже пані Тройчак. – А з тих місць, що найближче до Тернополя – це Петриків, Підгороднє. Але при цьому від траси потрібно відійти хоча б 2-3 кілометри, аби рослини були чистими.
Зірвавши, одразу в олію
На початку червня фахівець радить запастися такою поширеною у нашому краї рослиною, як звіробій.
- Олія зі звіробою дуже корисна для тих, хто має хворобу вітиліго – шкірне захворювання, котре важко лікується, - розповідає Марія Тройчак. - Але щоб ця рослина допомогла, зібрати її потрібно правильно. Не можна надовго залишатии зірвану рослину - ефірні олії „втікають” і цілющі властивості зменшуються.
Тож олію зі звіробою потрібно роблять одразу на місці збору, наголошує фітотерапевт. Для цього треба треба взяти з собою в поле банку оливкової для зовнішнього використання чи нерафінованої соняшникової олії. Зриваючи цвіт, одразу кидати його в олію. Набравши повну банку, закрити кришкою. Принісши додому, кришку замінити на скляну та поставити банку на сонячне вікно.
У такий спосіб роблять витяжку з цієї рослини, не використовуючи пресу. На вікні банка повинна залишатися 21 день. Далі олію відціджують і зберігають у темному місці. Для лікування втирають у поражені ділянки шкіри 1-3 рази у день.
Якщо ж звіробій збирають для приготування чаїв, то зрізають всю наземну частину стебла у перші два тижні його цвітіння, продовжує фахівець. Сушити можна цілими кетягами, не обриваючи зі стебла цвіт та листя, у чистому, сухому, добре провітрюваному місці. Але не на балконі – на рослину не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Краще - в кімнаті, під столом. Наспід застелити папір, а зверху накрити марлею. Хоч би один раз у день перевертати.
- Нагадаю, що звіробій має велику цілющу силу, - додає Марія Тройчак. - Він добре лікує дисбактеріоз, хвороби кишково-шлункового тракту, покращує перистальтику шлунка, допомагає при отруєннях. Але його не можна передозовувати. Особливо – чоловікам. Їм чай із самого звіробою приймати не радять – він погано впливає на потенцію. Краще заварювати чаї з 3-5 трав. Причому до таких зборів усіх трав беруть по столовій ложці, а звіробою – чайну ложку. А от жінкам звіробій не шкодить. Навпаки, регулює роботу яєчників.
Із дерева – у спирт
Так само, одразу ж на місці збору, у банку зі спиртом збирають цвіт глоду, продовжує фітотерапевт. Зібравши, накривають скляною кришкою і залишають на сонці 21 день. Вживають по 20 крапель чотири рази в день. Він допомагає при лікуванні серцево-судинних захворювань, вегето-судинній дистонії.
- А тим, хто має проблеми із судинами, добре не забути зібрати цвіт білої акації, - нагадує Марія Тройчак. – Спиртовий настій цього цвіту корисний при тромбофлебітах, тромбозних вузлах, варикозному розширенні вен, різних шкірних захворюваннях.
Збирають цвіт акації теж одразу у спирт. На сонці тримають сім днів. Далі викидають у миску, додають один порізаний лимон з розрахунку на літрову банку. Вимішують, знову наталовують у банку і ще 7 днів тримають на сонці.
Навіть тим, хто не має проблем із судинами, таким настоєм добре протирати шкіру – він добре знімає сухість, допомагає при тріщинах на стопах. Використовують настій після ванни, втираючи в ноги знизу доверху.
Від аїру набиралися сили
Цвістиме у червні й чорна та червона горобина. Її цвіт у народній медицині використовують сушеним для заварювання чаїв.
- Для цього беруть одну столову ложку на 200 грам води, доводять до кипіння, настоюють 2-3 години і приймають при артрозах, артритах, високому тискові, - каже Марія Тройчак. - Обережними з прийомом таких чаїв треба бути тим, хто має розширені судини.
До Зелених свят збирають і корінь аїру. У народі кажуть, що саме в цей час ця рослина має велику лікувальну властивість. А за легендами, саме на цю траву на Зелені свята вперше сходить Святий Дух. Традиційно корінь аїру збирають у Зелену суботу. Крім того, що його стелять на підлогу, цю рослину можна сушити.
- Пам’ятаю, у дитинстві, коли у нас вдома встеляли аїром долівку, мама завжди казала нам, дітям, походити по ньому босими ногами, аби набратися його цілющої сили, його енергетики, - каже пані Тройчак. – При цьому потрібно казати такі слова: „Топчу-топчу ряст-ряст, Бог здоров’я дасть-дасть”.
З лікувальною метою вживають відвари із кореня аїру. Для цього беруть одну столову ложку подрібненої рослини, заливають склянкою окропу, 15 хвилин парять на слабкому вогні. Потім півгодини настоюють та проціджують. Вживають по 3 столові ложки 3-4 рази на день за 15-20 хвилин до прийому їжі. Такий відвар допомагає при захворюваннях підшлункової залози, регулює кислотність шлунка, зміцнює імунну та кровотворну системи організму. Також має сечогінну та жовчогінну дію, позитивно впливає на весь кишково-шлунковий тракт. А ще – це хороший антисептик, попереджує вірусні захворювання.
- Антисептичну дію має ще одна рослина, котра росте поруч багатьох осель – кущова рожа, з якої господині роблять варення, - додає Марія Тройчак. - Відвари з її пелюсток дуже допомагають як полоскання. Особливо – малим дітям. Для цього беруть одну столову ложку пелюсток на склянку води, доводять до кипіння, настоюють годину, переціджують та полощуть горло.
Наостанок фітотерапевт нагадує, що перед заварюванням чаїв чи приготуванням відварів сушені рослини потрібно прополоскати. Особливо – якщо ви не збирали їх власноруч.
- До того ж, кожна рослина має властивість вбирати в себе енергетику того місця, де вона росте чи де її сушать, - додає пані Тройчак. - У селах, буває, трави сушать у господарських приміщеннях, у хлівах. Цього робити не варто. Чай із такої рослини користі не принесе.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер