Як вберегтись від застуди та як рятуватись, якщо помітили перші ознаки ГРВІ
Нежить, кашель, біль у горлі й підвищена температура... на жаль, це часті супутники людини в холодну пору. Зібрали основні рекомендації щодо профілактики застуди та гострих респіраторно-вірусних інфекцій. Зберігайте та надсилайте рідним.
Правила турботи про здоров'я в холодну пору року публікує Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
— Саме восени, на думку медиків, вірогідність простудних захворювань найвища. Зниження температури повітря, вітри,дощі та сніги в зимовий період призводять до переохолодження організму, від чого падає імунний захист, що у свою чергу призводить до гострих респіраторних вірусних захворювань, — кажуть фахівці.
Восени, звичайно, змінюється і харчування людини: зменшується кількість продуктів, що є джерелом вітаміну С і багатьох інших активних сполук, що також знижує захисні властивості організму. Часто саме зимовий період супроводжується стресами, які також негативно відбиваються на стані імунної системи.
Ключові поради, які допоможуть уникнути застуди:
- Із приходом сезону застуд дотримуйтеся правил особистої гігієни з особливою ретельністю. Мийте і дезинфікуйте руки після відвідин усіх громадських місць: віруси є чутливі до дезинфікаційних засобів, і це дозволить зменшити їх поширення через руки;
- При чханні й нежиттю використовуйте паперові хустинки. Коли чхаєте, завжди намагайтеся використати хустинку – це попередить поширення інфекції далі;
- Провітрюйте приміщення 2-3 рази на день по 15-20 хв. Найчастіше в осінньо-зимовий період люди заражаються, тривало перебуваючи у закритих приміщеннях;
- Уникайте куріння. Повітря, що містить тютюновий дим, є сильним подразником для слизової носоглотки та легенів, а людина, яка курить, буде більш схильною до інфікування;
- Робіть вологе прибирання приміщень – двічі на день;
- Якщо ви захворіли, залишайтеся вдома. Це корисно й для вас, бо зможете швидше вилікуватися, і для вашого оточення – не будете «ходячим джерелом інфекції» для інших;
- Харчуйтеся правильно: вживайте якнайбільше ягід, фруктів та овочів, що містять багато вітаміну С, наприклад, малину, шипшину, порічки, смородину, петрушку, шпинат, цибулю, ківі, грейпфрут. Корисними продуктами у період застуд є часник, імбир, куркума, гвоздика – вони містять ефірні олії, фітонциди та інші компоненти, що допомагають організму не захворіти.
Профілактикою будь-яких хвороб є заходи, спрямовані на зміцнення імунної системи, а це:
- Регулярно займайтеся спортом;
- Виділіть для себе достатній час для відпочинку та й загалом, ведіть загалом здоровий спосіб життя;
- Попередьте розвиток хронічного стресу.
Кілька порад, щоб не захворіти
- Перед виходом на вулицю перевіряйте показники термометра і одягайтеся відповідно до погоди.
- Не допускайте переохолоджень організму, особливо це стосується горла й ніг.
- Обов’язково снідайте, оскільки їжа, переварюючись, виділяє тепло, що зігріває організм зсередини.
- У транспорті та інших громадських місцях намагайтеся триматися подалі від тих, хто чхає або кашляє.
- Збільшіть у своєму раціоні кількість фруктів і овочів, вони необхідні організму для обміну речовин.
- Уникайте стресів, оскільки вони негативно позначаються на імунітеті.
- Намагайтеся провітрювати приміщення хоча б по 5 хвилин щогодини.
- Не перевантажуйте свій організм: якщо відчуваєте слабкість, усі нетермінові справи краще відкласти й провести день вдома під ковдрою. Саме в цей час імунна система завзято бореться з захворюванням.
Як надати собі допомогу у випадку ознак ГРВІ
Гострі респіраторні інфекції – велика група інфекцій, що можуть бути спричинені бактеріями або вірусами. У більшості випадків сезонні хвороби є вірусними інфекціями (ГРВІ).
Залежно від збудника вони мають різні ознаки і прояви, проте зазвичай захворювання розвивається поступово, його супроводжує відчуття «розбитості» та загального нездужання, нежить, біль у горлі тощо.
Восени і взимку захворюваність на ГРВІ зростає. Щоб захиститися від вірусних інфекцій варто дотримуватися декількох простих правил:
- регулярно мити руки або використовувати антисептик;
- правильно використовувати захисну маску;
- дотримуватися гігієни кашлю та чхання;
- уникати великих скупчень людей;
- дотримуватися фізичної дистанції;
- щеплюватися проти вакцинокерованих інфекцій, зокрема грипу та COVID-19.
Щойно помітите у себе симптоми ГРВІ, зверніться до сімейного лікаря або (якщо вам довелося переміститися внаслідок війни) – до лікаря у найближчому закладі охорони здоров’я, що надає первинну медичну допомогу. Не варто займатися самолікуванням.
Правила самодопомоги на випадок відсутності доступу до лікаря
Не призначайте собі ліки самостійно. Вірусні інфекції не лікують антибіотиками, більшість із них минає без застосування лікарських засобів.
- Уникайте контактів із людьми, щоб не поширювати інфекцію.
- Дотримуйтеся режиму провітрювання.
- Пийте багато рідини.
- Відпочивайте.
- Слідкуйте за температурою.
Проте за наявної хвороби обовʼязково зверніться до лікаря щойно ви матимете таку можливість.
Про що важливо пам’ятати, якщо ви або ваша дитина маєте підвищену температуру тіла?
- Збивати температуру у випадку гарячки у дітей та дорослих потрібно за різними показниками термометра. У дітей потрібно знижувати температуру, яка сягає позначки 38 °С, у дорослих – 38,5 °С.
- Для зняття гарячки потрібно використовувати парацетамол або ібупрофен. Не вживайте ацетилсаліцилову кислоту для зниження температури. При застосуванні таких препаратів можливе виникнення синдрому Рея, що спричиняє тяжкі ускладнення: печінкову недостатність та енцефалопатію.
- Після прийому препаратів температура не має падати одразу до 36,6. Зниження навіть на кілька десятих градуса означає, що ліки працюють.
- Якщо температура не падає або зростає, це може вказувати на недостатнє споживання рідини або неправильно розраховану дозу лікарського засобу.
- Щоб температура почала падати, не треба загортатись у ковдру, щоб «перепітніти». Це небезпечно. Варто навпаки зняти з себе зайвий одяг. Це допоможе тілу охолонути.
- Не натирайте себе/дитину алкоголем/оцтом, щоби збити температуру. Такі методи можуть спричинити інтоксикацію. Краще обтертися звичайною водою, на кілька десяти градуса прохолоднішою за температуру тіла.
Нагадаємо, раніше «20 хвилин» повідомляли, що у серпні вакцини проти ковіду доставили на Тернопільщину.
Читайте також:
Чи варто гуляти з дітьми, коли дощ і чи нежить є приводом, аби не йти до садочку та школи
Як не захворіти в холодну пору року: корисні поради від лікаря
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.