- Я відпочивала з друзями біля озера на вихідних. А через два дні помітила невелику чорну цятку на своїй нозі за коліном, - розповідає журналістка. - Кліщів у мене ніколи не було. Але я знаю, як вони виглядають. Налякало ще й те, що у друга після цього відпочинку на нозі з'явилась велика червона пляма. Ймовірно, вона теж від укусу кліща.
Тому самостійно видаляти паразита дівчина не наважилась.
Травмпункт знаходиться у КНП «Тернопільська міська комунальна лікарня швидкої допомоги», що на вул. Шпитальна, 2.
Вирушила туди. У приймальні травпункту - багатолюдно. Хтось на візку з поламаною ногою, хтось - на милицях. У черзі вистояла понад годину.
Згодом привітний лікар пояснив: дуже багато роботи з документами, адже кожного пацієнта доводиться оформлювати у онлайн-програму.
За словами лікаря вищої категорії Володимира Мацюка, щодня із кліщами приходить кілька десятків пацієнтів, інколи вони виглядають, як звичайні плямки на тілі. Тому обачність є вмотивована.
- Ми боїмось захворювання, яке переносять кліщі, - каже Володимир Мацюк. - У травному тракті кліщів є борилії - мікроорганізми, які потрапивши в наш організм, викликають бериліоз, або хворобу Лайма. Вона спочатку характеризується почервонінням більше двох сантиметрів, всередині якого знаходиться кліщ або головка кліща. Також в людини є підвищена температура до 39-40 градусів. Також це біль суглобів, напруга в м'язах.
Лікар радить, як можна спробувати самостійно видалити кліщ із тіла.
- Для того, щоб видалити кліщ, потрібно схопити його пінцетом та прокрутити проти годинникової стрілки п'ять-сім радів, - радить пан Мацюк. - Таким чином ми викручуємо кліща, наче пробку. Всі інші методи є недієві та можуть нашкодити вам, адже кліщ може залишити голівку в шкірних покривах. Якщо ви кліща викручуєте, а не відриваєте - небезпеки він не становить. Далі рану необхідно обробити спиртом або розчином йоду.
Якщо почервоніння на місці укусу немає, немає температури та загальної слабкості - до лікаря можна не звертатись.
- На аналіз ви можете віддати кліща, видаливши його самостійно, або якщо вам його видалять у лікарні, - продовжує лікар. - Якщо в паразиті аналіз підтвердить наявність берилій - негайно зверніться до інфекціоніста.
Щоб перевірили, чи був заражений кліщ, якого ви вийняли - потрібно звернутись в міський відділ Тернопільського обласного лабораторного центру МОЗ України за адресою вул. Острозького 21а.
Вартість перевірки становитиме 73 гривні.
Як виймають кліща у Тернопільському травмпункті, дивіться на відео.
А у вас були кліщі? Ви самі їх видаляли або звертались за допомогою до лікарів? Пишіть відповідь у коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер