Як з користю для здоров’я готувати овочі та фрукти на зиму

- Багато тернополян уже почали готуватися до зими, запасаючи фрукти, овочі, ягоди та зелень. Однак не всі хочуть готувати консервацію, витрачаючи багато часу сил та коштів.
- Як правильно робити запаси та що для цього потрібно, дізнавався журналіст «20 хвилин».
Як розповідає господарка Любов Пилипчук, краще за все заморожувати овочі та фрукти. Це не дорого, займає небагато часу та корисно. Але потрібно мати морозильну камеру.
- Ми маємо город та сад, тому овочів, фруктів та зелені у нас вдосталь, – розповідає пані Любов. – Деякі овочі купуємо в магазині. Стараюсь по можливості готувати різні запаси. Маємо окрему морозильну камеру, де і зберігаємо все. Ми заморожуємо вишні, абрикоси, малину, смородину та порічку на компот. Дуже зручно фасувати все відразу по порціях. Тоді лишається лише додати у воду цукор та фрукти.
Як правильно заморожувати
Ягоди та фрукти перед заморозкою треба помити, можливо, перемолоти блендером і прогріти до 60-90 градусів на 1 хвилину. Це стане на заваді руйнації вітамінів ферментами і якнайкраще збереже смак. Особливо це доречно для заморозки персиків, слив, шовковиці та абрикосів. У морозилці має бути достатньо низька температура, щоб фрукти швидко заморожувалися — не вище -10. Це допомагає зберегти вітаміни, нутрієнти та клітковину. – радить виконувач обов'язків міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун на своїй сторінці у Фейсбук.
- Домашню моркву перед заморозкою я перетираю. Тоді зимою її зручно додавати у різні страви. Так морква швидше замерзає і це потім значно спрощує життя. У підвалі морква до весни часто не доживає і стає в’ялою. Так само можна готувати буряк та капусту.
Зелений горох також можна заморозити. Його треба промити. Перед цим можна ошпарити окропом. Це допомагає зберегти всі вітаміни. Це значно швидше та корисніше, ніж консервувати горошок. Якщо ви готуєте його для салатів – морожений зелений горошок можна відварити, додавши сіль та цукор у воду.
- Якось ми заморожували качани кукурудзи, – розповідає пані Любов. – Але після відварювання смак вже буде не такий, як у свіжої, хоча це залежить від сорту самої кукурудзи.
Можна сушити
Сухофрукти, можуть зберігати в собі всю користь свіжих плодів. Сушити можна яблука, груші, сливи, ягоди, вишні, абрикоси та багато іншого. Однак не всі фрукти для цього підходять. Краще сушити дику абрикосу, оскільки в них менше води і вони краще піддаються сушці. Перед тим як сушити фрукти та ягоди, потрібно їх промити та відсортувати. З кістянок (абрикоси, сливи, вишні), потрібно видалити кісточку. Серцевину яблук та груш можна вирізати. Якщо ж ви будете робити з сухофруктів узвар – кісточки можна лишати. Щоб фрукти швидше та краще сушилися – їх треба порізати.
Овочеву сушку можна використовувати для приготування супів та соусів, або ж як корисну альтернативу картопляним чіпсам. До сушених овочів можна додавати спеції – радить Уляна Супрун.
Ціни на сушарки для овочів та фруктів починаються приблизно від 1000 гривень. У залежності від функціоналу, кількості режимів та об’єму, ціни можуть сягати і 7000 гривень. Однак сушити плоди можна в духовці або на сонці. Головне – накривати їх, щоб на них не сідали мухи. Такий спосіб значно довший і може займати кілька тижнів. Якщо використовувати спеціальну сушку або духову піч, потрібно дотримуватись температурного режиму.
Абрикоси - 60°С – 12-24 год;
Яблука - 60°С – 8-10 год;
Груші – 70°С – 8-12 год;
Вишня - 70°С – 14-24 год;
Слива - 60°С – 10-14 год;
Виноград - 60°С – 8-26 год;
Диня - 60°С – 10-16 год;
Персик – 60°С – 10-12 год;
Гриби – 50°С – 8-10 год;
Морква – 60°С – 8-10 год;
Баклажани – 60°С – 8-10 год;
Кабачки – 60°С – 7-9 год;
Гарбуз – 60°С – 6-8 год;
Солодкий перець – 60°С – 8-10 год;
Буряк – 50°С – 8-10 год;
Зелень – 60°С – 6-12 год.
Квашені овочі та фрукти
Як пише Уляна Супрун, квашена капуста – корисна. Головне – не пересолити, і дати їй достатньо ферментуватися (закваситися). Саме тоді в капусті з’являться корисні для кишково-шлункового тракту молочнокислі бактерії, молочна кислота, і збільшиться біодоступність мікроелементів капусти.
Квасити можна огірки, помідори, баклажани та навіть яблука.
- Квашені яблука сподобаються не усім, через незвичний смак, – розповідає Любов. – Колись пробували робити – не сподобалось. Краще їх зберігати в ящиках свіжими. До середини зими вони тримаються добре. Головне – правильно їх зберігати, щоб вони не були биті та перезрілі, бо почнуть гнити. У приміщенні, де зберігаємо яблука, не має бути холодно, бо яблука почнуть псуватися. Груші також можна зберігати в ящиках, але вони тримаються значно менше.
Як готувати зелень
Зелень можна запасати на зиму різними способами: заморожувати, сушити, заливати олією. Як радить Уляна Супрун – кріп добре заморожувати та сушити. Петрушку, м’яту, розмарин, чебрець, червоний перець, шавлію – сушити. Базилік – залити оливковою олією та заморозити. Так вдасться зберігати всі вітаміни та корисні речовини. Так зелень зручно додавати в салати, супи та інші страви.
Підійти до заготівель на зиму можна творчо та з користю для здоров’я. Для цього зовсім не потрібно годинами стояти біля плити та готувати консервацію.
А як ви готуєте запаси на зиму? Пишіть свої відповіді у коментарях!
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.