Перша сивина майже в кожного викликає смуток і почуття жалю за тим, що молодість минає. Але ситуація – не безнадійна, кажуть косметологи.
Причому сивина зовсім не завжди свідчить про якесь захворювання волосся. Часто таємниця ховається значно глибше – у проблемах, що виникли в окремих органах, чи через "збої" у роботі цілих систем організму, наголошує дерматолог-косметолог обласного клінічного комунального шкірвендиспансеру Наталія Обаль.
Посивіла через серйозну хворобу
Тернополянка Любов Фещук (41 р.) вперше сиві волосини у себе помітила після 35-го дня народження. Шоку не було, як переконує жінка, просто щось "на душі зашкребло". Власне, своє посивіння тернополянка пов'язує не з віковими змінами, навіть не з стресовою роботою, а із серйозною хворобою та операцією, яку перенесла у 2000 році.
- По батьківській лінії у моїй родині колись усі сивіли пізно, - розповідає пані Фещук. – Досі пам'ятаю, як батько, жартуючи, дорікав мамі: "У мого тата перші сиві волосини з'явилися у 50! Це ти винна, що я почав сивіти у 30". Проте моя мама посивіла доволі швидко, причому якось відразу, а не поступово. Щоправда, про це ніхто досі не здогадується, бо вона все життя фарбувала волосся: від природи була блондинкою, тому, коли після других пологів волосся почало темніти, відтоді вона весь час його висвітлює.
Наша співрозмовниця стверджує, що спокійно ставиться до появи сивини, але ще не хоче "виносити її на люди".
- Перші сиві волосини з'явилися у гривці, потім кілька – на скронях, - пригадує вона. – Звісно, я спершу, як всі, не встояла – вищипала їх. Але "ефект" виявився нетривалим – через місяць-два сивина повернулася. Відтоді я почала користуватися фарбами для волосся. Причому, за порадою перукаря, висвітлюю свій природний колір. Спершу це було модне раніше мілірування. Тепер я комбіную 2-3 відтінки фарби: від каштанового до русявого. До речі, до перукаря пані Любов ходить приблизно раз на два місяці. Завдяки тому, що волосся – висвітлене, сивина фактично непомітна, навіть коли волосся значно відростає. Натомість жінка помітила, що у тих, хто фарбується "на темно", вади "свого" волосся видно набагато раніше.
Якщо процес почався, його не зупинити
Рання сивина - це проблема, з якою нині стикаються багато молодих людей, пересвідчилася дерматолог-косметолог Наталія Обаль.
- Однак не варто сприймати її, як першу ознаку старості, - пояснює косметолог. –. Зазвичай ті, хто рано виявив у себе сиве волосся, не виглядають старшими за однолітків.
Перші сиві волосини зазвичай з'являються у віці 30-40 років. Щоправда, в декого сивина помітна набагато раніше. Однак, як каже медик, у 20 років невелика сивина - це всього лише примха природи, яку легко приховати. Втім, кожна людина сивіє по-своєму: хтось - швидше, хтось - повільніше. Обєднує всіх лише такий факт: якщо процес уже почався, то його не зупинити.
- Колір нашого волосся залежить від пігменту під назвою меланін, - пояснює фахівець. - Цей пігмент виробляється в цибулинах волосин, у клітинах меланоцитах. А в клітинах кератиноцитах формується білок, такий необхідний для формування самої волосини
У той момент, коли білок і пігмент з'єднуються, як розповідає Наталія Обаль, волосина отримує певний колір. Відтак, залежно від виду меланіну, волосся отримує різні відтінки. Проте із віком, коли меланоцити припиняють активно "працювати", волосся втрачає колір, тому що вироблення меланіну поступово зменшується.
- До речі, існує поширена думка, що чоловіки сивіють швидше, ніж жінки-ровесниці. Можливо, це зумовлене тим, що жінки зазвичай приховують сивину, як тільки-но помічають її перші ознаки, - припускає Наталія Обаль. – Погодьтеся, зустріти на вулиці жінку з сивим волоссям в наш час - непросто. До того ж, багато дівчат починають користуватися фарбами і відтіночним шампунями у такому віці, коли й необхідності змінювати колір волосся ще немає. З іншого боку, якщо придивитися, то у кожної з нас точно знайдеться пара-трійка сивих волосин
Причини появи "срібла" у косах
Серед найпоширеніших причин появи ранньої сивини косметологи зазвичай називають спадковість.
- Якщо у ваших батьків "срібло" у волоссі зявилося рано, швидше за все, таке ж чекає і на вас, - стверджує Наталія Обаль. - Якщо ж таких родичів немає, причина може бути в чому завгодно. Так, часто сиве волосся з'являється внаслідок серйозного стресу. Але варто врахувати, що волосся не сивіє, наприклад, після перегляду фільму жахів. Для того, щоб людина посивіла від емоцій, має бути дійсно сильний стрес - не страх, а жах, не нудьга, а справжнє горе. Таке трапляється рідко і буває далеко не у всіх.
Ще кілька причин появи ранньої сивини можуть ховатися в неправильній роботі деяких органів, додає косметолог. Приміром, сивина може з'явитися через запущений гастрит, від проблем у роботі щитовидної залози, печінки, через неправильне харчування, брак міді, сірки та кальцію в організмі. Часто сивина з'являється і через "збій" обмінних процесів чи гормональні зміни.
- Зазвичай, рання сивина не є єдиним симптомом захворювання, часто спостерігаються й інші, - зауважує Наталія Обаль. - У будь-якому випадку, варто відвідати терапевта, який призначить повне обстеження організму.
Таке волосся потребує вашої уваги
Якщо волосся вже почало сивіти, фахівець рекомендує приділити йому особливу увагу, щоб адекватно реагувати на вікові зміни і грамотно, не завдаючи волоссю ненавмисної шкоди, спробувати відновити його колишній зовнішній вигляд.
- Варто розуміти, що рання сивина не означає, що людина втратить свій природний колір волосся повністю, - зауважує косметолог. - Традиційно, мова спершу йде про декілька сивих волосин чи пасем. Часто вони з'являються на скронях.
Людям зі світлим кольором волосся можна залишити все, як є, додає фахівець. Адже незначна кількість сивого волосся не буде помітною. Брюнетам трохи складніше - сиве волосся більше впадає в очі.
- Щоправда, існує думка, що чоловіків сивина тільки прикрашає, тому молодим людям навряд чи варто замислюватися про фарбування, - радить Наталія Обаль. - А для жінок у косметології існує велика кількість засобів, які дозволяють зафарбовувати до 100% сивини, не кажучи вже про декілька волосин.
Є безліч варіантів поведінки в такій ситуації, продовжує косметолог: можна змиритися з природним законом життя, а можна зафарбувати волосся барвниками, скористатися меліруванням чи й повністю змінити колір шевелюри.
- Щоправда, для початку потрібно обирати світлі відтінки, які гармоніюють з вашою шкірою, - радить пані Обаль. - Використовувати фарбу краще в два чи навіть три етапи, аби колір пофарбованого сивого волосся вирівнявся із відтінком фарбованого волосся натурального кольору. Найкраще тут підійдуть м'які барвники. При незначній кількості сивих волосин врятувати можуть навіть відтіночні шампуні. Однак раджу звертати увагу на те, щоб фарба містила натуральні барвники, які, окрім косметичного ефекту, наповнюють волосся і поживними речовинами. Варто використовувати також бальзами, оскільки потрібно бути готовим до того, що фарбоване сиве волосся важче вкладати.
Отже, сивина - це спосіб, яким наше волосся, втрачаючи своє забарвлення, відраховує час, прожитий нами, підсумовує косметолог.
- Тож нерозумно засмучуватися з приводу її появи, - додає пані Обаль. - Буквально на пальцях можна перелічити людей, яких оминають такі зміни.
Сиві волосини виривати не варто
Поява сивих пасем - неминуча, так само, як, приміром, в'янення шкіри, пояснює косметолог. Однак деякі профілактичні дії допоможуть якомога далі відсунути цей не зовсім приємний момент.
- Для цього у харчуванні фахівці радять не забувати про груші, білокачанну капусту, цибулю, ожину, суницю, малину, абрикоси і вишні, а також каланхоє - у вигляді соку, - розповідає Наталія Обаль. - Корисний для волосся і прийом вітамінів А, С, Е, рибофлавіну і фолієвої кислоти.
Для втирання в шкіру голови косметолог радить використовувати спеціальні настоянки. Наприклад таку: 1-2 столові ложки соку коріння петрушки, пастернаку або селери втирати у шкіру голови один раз на день.
- Косметологи радять ніколи не виривати сиві волоски, - додає пані Обаль. - Вирвавши одну, ви автоматично себе забезпечуєте себе кількома новими, тому що корінь в основі фолікула виділяє сироватку, яка "заражає" навколишні волосини. Тож якщо ви боретеся з поодинокими сивими волосинами, їх краще акуратно зрізати.
Коментар
Олександра КОПАЧ, лікар-терапевт:
- Однією з причин появи сивини, як я переконалася за десятки років своєї практики, є передчасне старіння судин внаслідок гіпертонічної хвороби – підвищення артеріального тиску. У наш час від цієї недуги страждає близько 20-30% людей. Із віком цей показник зростає і вже серед людей віком від 65 років сягає 50-65%.
Дуже часто люди не відчувають підвищеного тиску і багато років живуть із цією хворобою, страждаючи інколи від головного болю, поколювань у серці та пов’язуючи це зі змінами погоди. Однак, хвороба робить своє, незважаючи на те, знаємо ми про неї чи ні.
Також доволі поширеною причиною раннього посивіння, як відомо, є нервова перенапруга. Тож для профілактики раджу стежити за своїм тиском, вести здоровий спосіб життя, побільше рухатися, а також уникати різного роду інтоксикацій організму.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер