Терапевт Валентина Супрунюк переконана, що завдяки моржуванню можна вилікуватися від багатьох хвороб. На власному прикладі вона переконалася, що про хронічний фарингіт можна забути.
Лікар радить переходити до зимового плавання поступово.
- Якось на відпочинку в Криму так змінилася погода, що температура води різко знизилася — після +21 стало +8 С. І я вирішила скористатися принципом, що треба лікуватися тим, від чого раніше хворів, якщо вже і захворію в останні дні відпустки, так і буде. Пам'ятаю, як занурилася тричі в воду, аж подих перехопило. Вибігала з води так, що навіть не відчувала камінців під ногами. Але відчуття були неймовірні, було так багато енергії. Зранку, на диво, горло не боліло. Тож наступні дні я так і купалася в холодній воді по 3-4 рази на день, - пригадує пані Валентина.
Вдома лікар вирішила загартовуватися, адже набридло по кілька разів восени і взимку мучитися з хворим горлом, почала купатися в Ставі. Місце обрала біля спортивних майданчиків в парку Шевченка, неподалік від “Циганки”.
- Перший рік я плавала до вересня, на другий рік — до жовтня, наступного — до листопада, а на четвертий рік — уже до грудня, - ділиться своїм досвідом лікар. - І так я “закрила” цілий рік. З 2014 року плаваю цілий рік. Про хронічний гранульозний фарингіт давно забула. Також плавання дуже добре розвантажує хребет, це профілактика остеохондрозу.
Моржування позитивно впливає на всі системи організму, зазначає лікар.
- Під дією холоду судини різко звужуються, це їх тренує і зміцнює. Коли судини шкіри звужуються, кров йде до внутрішніх органів і там виробляється велика кількість тепла. Тоді йде покращення мікроциркуляції внутрішніх органів, - пояснює співрозмовниця. - Крім того, збільшується кількість лейкоцитів в крові, я це перевірила сама, коли зразу після купання зробила аналіз крові. А лейкоцити поглинають усі шкідливі утворення.
Щодо дихальної системи - спочатку дихання наче перехоплює, а потім воно пришвидшується — це покращує вентиляцію і збільшує ємність легень, продовжує лікар.
Після купелі збільшується м'язова сила. Холодові процедури відновлюють працездатність. Багато позитиву є і для обміну речовин — з організму виводиться сечовина, сечова кислота та інші продукти життєдіяльності.
Лужність крові при холодових процедурах знижується. А при теплових - підвищується кислотність. Корисний ефект від холоду дуже потрібний для тих, хто страждає на подагру.
Необхідно все тіло занурювати в холодну воду. Душ такого ефекту не дає, наголошує пані Супрунюк.
Після крижаної купелі виділяється гормон ендорфін, це природні ліки від депресії.
- В мене таке відчуття, що після купелі виростають крила, - ділиться своїми відчуттями тернополянка.
Від дії холоду йде подразнення наднирників, а вони виділяють гормони кортикостироїди, які мають потужну протизапальну дію.
- Тому якщо пірнеш у воду і зробиш все правильно, ти ніколи не захворієш, бо виділяється більше лейкоцитів і власні протизапальні гормони, - пояснює лікар.
За статистикою, частота застудних хвороб знижується в 60 разів, а запальних захворювань, назви яких закінчуються на “-іт/ит” — в 30 разів. Моржуванням можна вилікувати радикуліт, пієлонефрит, фарингіт, стає менше проблем з тиском, лікується алергія, подагра, захворювання шкіри. Моржування взагалі омолоджує шкіру.
Плавання в холодній воді підвищує стійкість до стресу.
- У воді можна бути не більше 40 секунд. Перед тим, як зайти в воду, не потрібно розігріватися, щоб наш терморегуляційний центр не працював на зниження температури, - пояснює лікар. - Коли заходиш у воду, він починає працювати з 10-кратним навантаженням. І на виході з води відчувається тепло. Але такий ефект не безкінечний. Цей час, коли відчувається тепло, треба вловити. Потім треба витертися насухо і одягнутися тепліше. Часто чоловіки після купання довго ходять біля ополонки і не одягаються, і не зважають на вітер чи сніг. Так робити не потрібно. Це може призвести до переохолодження.
- хто має важкі ураження мозкових і коронарних судин;
- аритмії;
- декомпенсовану легенево-серцеву недостатність;
- холодову алергію;
- гарячкові стани;
- загострення хронічних хвороб.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер