У Тернопільському онкодиспансері відкрили сучасний мамологічний кабінет. Обстеження для пацієнтів будуть безкоштовними – така умова американських благодійників. Кошти на обслуговування дороговартісної техніки обіцяє виділяти обласна адміністрація.
Сучасний мамологічний кабінет з унікальним обладнанням відкрили 26 вересня в Тернопільському обласному онкологічному диспансері. Обстеження молочних залоз проводитимуть на потужному цифровому мамографічному комплексі Selenia Dimensions Mammography System.
Це обладнання в якості гуманітарної допомоги онкологічний диспансер отримав у червні цього року від благодійних організацій зі США «Радіологи без кордонів» та «Разом для України». Орієнтовна вартість обладнання становить пів мільйона доларів.
Благодійна фундація «Разом для України» та організація «Радіологи без кордонів» уже впродовж чотирьох років допомагають Тернопільщині обладнанням для лікарень, розповів Володимир Богайчук. Спочатку допомагали нашим бійцям на сході України, а тепер активно допомагають обладнанням медичним закладам області.
- Упродовж цих років ми отримали багато радіологічного обладнання для районних лікарень, Університетської клініки, дитячої обласної лікарні, онкодиспансеру, - розповів начальник управління охорони здоров’я ТОДА Володимир Богайчук. – Апарат, який наші партнери подарували Тернопільському онкодиспансеру, один з кращих рентгенологічних апаратів у світі. Якщо звичайні мамографи роблять лише знімок молочної залози, то цей мамограф з комп’ютерним томографом дає можливість робити знімки зрізами, пошарово. Це дає можливість кращої діагностики і дає можливість реально врятувати сотні життів. Це дуже потужне обладнання. Воно дасть нашим громадянам можливість отримати якісну медичну послугу.
Це обладнання надзвичайно потрібне для Тернопільщини. Саме в мамологічному кабінеті онкодиспансеру щорічно обстежується понад 3 тисячі пацієнток, при цьому виконується близько 12 тисяч мамографій, зазначив Леонід Шкробот. Мамографічне обстеження є основним інструментальним методом діагностики не лише злоякісних захворювань молочної залози, а й доброякісної патології і дозволяє проводити скринінг-обстеження ще на доклінічних стадіях, коли жінка навіть не знає про проблему. Таке обстеження дає найвищий результат в лікуванні раку молочної залози.
- Рак молочної залози стрімко помолодшав і, на жаль, є тенденція до того, що виявляємо пацієнтів з запущеними стадіями, а від цього залежить результат лікування, - наголосив Леонід Шкробот. - Якщо говорити про стадії 1 і 2А, то практично усіх жінок можна вилікувати. Звичайно, це залежить від генетичного типу, від гормон-чутливості, інших чинників, але в більшості випадків захворювання є виліковне. На жаль, в 3-й стадії таке питання уже сумнівне, а в 4 стадії стоїть питання лише продовжити тривалість життя і покращити його якість. Тому надзвичайно важливе питання раннього виявлення. Зараз держава забезпечує валову частку хіміопрепаратів, променева терапія є безкоштовною. Ми маємо всі середники, щоб надавати повноцінну допомогу. Питання лише за раннім виявленням.
На монтаж, калібрування та налагодження роботи мамографічного комплексу витрачено близько 45 тисяч гривень.
- Ми довго акумулювали кошти, щоб його встановити, були технічні проблеми, але за два місяці нам вдалося встановити це обладнання і налагодити його роботу і наші партнери це оцінили, - продовжує пан Шкробот. - Зараз апарат працює в тестовому режимі, на ньому обстежують по кілька пацієнток на день.
А повністю - з видачею документа, з записом інформації на диск, мамограф працюватиме уже в жовтні, зазначає головний лікар.
- В день лікарі можуть обстежити 30-40 жінок – це його нормальне навантаження, - зазначив пан Шкробот. - Апарат неновий, але він пройшов на заводі повністю оновлення вузлів.
Щоб пройти обстеження на мамографі, потрібно лише направлення лікаря-онколога.
Протипоказів до обстеження практично немає, лише вікове обмеження. Зазвичай з 35 років потрібно робити профілактичні знімки, щоб в динаміці лікарі могли виявити перші стадії захворювання. Але якщо жінка в молодому віці жінка хворіє, ми також робимо мамограму, далі після лікування і ще раз контрольну.
Обстеження на мамографі будуть робити як жінкам, так і чоловікам, зазначила рентгенолог.
Скільки жінок зможуть обстежувати на отриманому обладнанні залежить від того, коли давати пацієнтам результат обстеження, зазначає лікар.
- Зараз тенденція така, щоб видавати результати обстеження того ж дня, - каже Тетяна Григоренко. - А від того залежить кількість пацієнтів, яких можуть прийняти за день. Якщо результат будемо видавати пізніше, то можна обстежити більше людей. На старому апараті приймали за день 20 пацієнтів, цей апарат може і 50, але залежить від часу, який витрачатимуть на одного пацієнта. Американські лікарі розповідають, що обстежити на мамографі можна за 10 хвилин. Але щоб записати диск з результатом, потрібно ще 15-20 хвилин. Тобто загалом на пацієнта потрібно десь півгодини.
Голова неприбуткової організації «Радіологи без кордонів» лікар Тарек Гілл теж наголошує, що лише на ранній стадії рак є виліковним. Він має 42 роки досвіду у цій галузі.
- Цифрова мамографія – найновіший спосіб зображення молочних залоз, - додала лікар-
Це надзвичайно економить час пацієнта і є надзвичайно інформативним методом для лікаря. Мамографія відбувається протягом 5-10 хвилин.
- Але варто пам’ятати, що це ака процедура, яка супроводжується великою тривогою пацієнта, - каже містер Гілл, - тому що рак грудей як правило безсимптомний і пацієнти перед цією процедурою є тривожними. Тому ці 10 хвилин треба використати не лише для того, щоб зробити знімок, а і для того, щоб встановити контакт з пацієнткою і зробити її перебування в лікарні максимально комфортним. Якщо створити таке безпечне середовище для пацієнтів, вони будуть більш схильні проходити таке обстеження. Тому що, наприклад, жінки в США часто не роблять таке обстеження через страх.
Містер Гілл також зазначив, що співпраця з Тернопільщиною полягає ще і у роботі їхньої пересувної клініки, яка зараз відвідує малі населені пункти. Ця клініка може забезпечити мамографію, ультразвук та лабораторні дослідження.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер