11 клас – екстерном і весь час для науки: історія ліцеїстки з Тернополя Уляни Гербут

11 клас – екстерном і весь час для науки: історія ліцеїстки з Тернополя Уляни Гербут

Вивченню фізики та астрономії Уляна Гербут присвятила два роки. Вона вдало пройшла всі етапи олімпіад на всеукраїнському рівні й отримала запрошення на міжнародну молодіжну. Бронза в Непалі – лише початок, адже у майбутньому дівчина планує стати фізиком-теоретиком. 

З Уляною Гербут зустрічаємося у Тернопільському академічному ліцеї «Українська гімназія імені Івана Франка». Попри щільний розклад занять та неочікуване «замінування» навчального закладу, дівчина погоджується розповісти про свої досягнення та розвиток. Під час розмови наголошує, ні коронавірус, ні повномасштабне вторгнення з повітряними тривогами та блекаутами не стали на заваді для отримання нових знань. 

Від написання віршів до вивчення небесної механіки

Уляна Гербут – 10-класниця Тернопільського академічного ліцею «Українська гімназія імені Івана Франка». Ще донедавна дівчина захоплювалася написанням віршів, прози, а також представляла навчальний заклад на різних олімпіадах, що пов’язані з літературною творчістю та креативним письмом. Проте у восьмому класі вона змінює вектор на вивчення фізики, астрономії, і цьому присвячує весь вільний час. 

– Ще раніше тато неодноразово розповідав якісь цікавинки з математики та фізики, але це мене не надихало, як література чи українська мова. Але у восьмому класі я зрозуміла, що фізика – не така вже і нудна наука, що мені подобається її вивчати і математично описувати те, що відбувається навколо мене. Тоді я почала шукати фізико-математичні гуртки, але їх майже немає у Тернополі. Тому вирішила самостійно вивчати додатковий матеріал. У цьому мені допомагали соціальні мережі, де можна знайти чимало корисної інформації від інших навчальних закладів, – каже дівчина. 

Відео дня

Покращивши свої знання за літо, тоді ще дев’ятикласниця Уляна вирішує випробувати свої сили в олімпіаді з фізики, але результат виявився невтішний. Замість розпачу дівчина обирає інший шлях – підготовка до олімпіади з астрономії. Її не зупиняв той факт, що у шкільній програмі цей предмет вивчатиме з 11 класу. 

– Я самостійно вивчала обертальний рух та розв’язувала задачі на небесну механіку. Тобто, початкову шкільну базу мала. Тому вирішила, що олімпіада з астрономії – мій єдиний шанс заявити про себе у 2023 році. Мене підтримала вчителька Наталія Володимирівна і пояснила саме астрономічні аспекти, формули. На перше місце не розраховувала, бо моїми суперниками були 10-класники з більшим досвідом та знаннями, – згадує Уляна. 

Всі переймання були даремними, адже саме Уляна Гербут набрала найбільшу кількість балів серед ліцеїстів та представляла заклад на міському, обласному та всеукраїнському рівнях. До кожної олімпіади Уляна Гербут готувалася за завданнями попередніх років. Але наголошує, що особливо розраховувати на них не варто, адже теми та підхід змінюють. Тогорічні підійдуть тільки для відпрацювання знань на практиці. 

– Коли я дивилася на задачі, які треба розв’язувати на обласній олімпіаді, то вони мені здавалися нереальними. Але згодом навчилися і все дуже легко виходило. Кожен етап здавався надскладним, доки я не починала вчити, практикуватися та проводити роботу над помилками. Кожна перемога на олімпіаді надавала мені натхнення, я розуміла, що маю потенціал. Готова була працювати 24/7, адже у будь-якій справі лише бажання, мрій – замало, бо треба систематично вдосконалюватися. Задля цього навіть знайшла репетитора зі Львова, з яким розбирали задачі протягом трьох-чотирьох годин щодня. Але цей час проходив непомітно, бо робила те, що дійсно люблю, – ділиться своїм досвідом 10-класниця. 

Цьогорічне літо тернополянка присвятила підготовці до Міжнародної молодіжної олімпіади з астрономії та астрофізики (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics for Juniors–2024). Окрім самостійного відпрацювання, вона долучилася до зборів, на яких вивчали новий матеріал та удосконалювали свої знання. Збори тривали тиждень в одному з ліцеїв Києва.

– Це було випробування на витривалість. Чому? Бо о 09.00 приходили до аудиторії, чотири години слухали лекції, а потім одразу писали контрольні і так протягом тижня. За день було лише дві години перерви. Не йшла мова про вихідні чи якісь урочистості, ми постійно навчалися. Але четвертого серпня мені повідомили, що всі випробування я пройшла вдало і в жовтні представлятиму Україну на Міжнародній молодіжній олімпіаді. Я була щаслива, мої рідні та друзі також, — каже Уляна. 

Розраховувала на срібло

Міжнародна молодіжна олімпіада з астрономії та астрофізики у Катманду (столиця Непалу) проходила з 3 по 10 жовтня. Участь брали 21 команда з 19 різних країн світу. Україну представляли одночасно дві команди: перша складалася з п’яти учнів, а друга – з трьох. Уляна Гербут була однією представницею Тернополя серед киян, львів’ян та одеситів. 

– Олімпіада складалася з двох турів і все виключно англійською мовою. Теоретичний тур тривав чотири години, під час якого ми розв’язували задачі. Також був спостережний тур, який розділили на дві частини: завдання з картою зоряного неба на папері, спостереження з телескопом. Було цікаво, незвичайно, адже це нова країна, купа учасників з різних куточків світу. І так, росіян з нами не було, – додає тернополянка.

Разом вибороли командне золото, а ось за індивідуальним оцінюванням тернополянка отримала бронзу. 

– Результати нам оголосили на церемонії закриття. До цього часу ми могли тільки здогадуватися, чи вдалося перемогти. Коли назвали моє ім’я і передали бронзу, то я засмутилася, адже розраховувала мінімум на срібло. Я помітила несправедливість в оцінюванні, бо мені не зарахували дві задачі за інший метод розв’язання. Вони не дивилися на результат, хоча він збігався. Мені не вистачило малої кількості балів до срібла. А потім так подумала, що це – мій тріумф на міжнародному етапі, – каже Уляна. 

Своєю ученицею пишається вчителька фізики та астрономії Наталія Киричук. Зі слів жінки, це перша її учениця, яка пройшла всі етапи відбору та представляла Україну на міжнародній арені. 

– Активна, допитлива, розумна, працьовита – все це про нашу Уляну. Я пам’ятаю, як вона підійшла на першому уроці і поцікавилася, чи є в Тернополі гуртки, аби додатково займатися фізикою. Вона ніколи не залишає мене без додаткових запитань, але всі вони виходили за межі шкільної програми. Тому я шукала відповіді і пізніше надсилала їй. З Уляною подобається працювати, бо відчуваєш інтерес, зацікавленість у фізиці, астрономії. Коли їздила на олімпіади, то я навіть не думала, чи впорається вона. Просто вірила в її сили. Знаю, що вона хотіла срібло, але маємо бронзу. Це перша така міжнародна нагорода, а попереду буде більше, – каже пані Наталія.

11 клас закінчу екстерном

Ще у дев’ятому класі Уляна вирішила присвятити своє життя детальному вивченню фізики та астрономії. Зі слів дівчини, її не дуже цікавлять винаходи, а ось фізик-теоретик – більше до душі. 

– 11 клас планую закінчити екстерном, щоб не витрачати ще один рік на школу. Краще підготуватися до НМТ і вже отримувати професію. Хочу навчатися у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Бо розумію, що знань на уроках мені замало, я хочу більшого. До НМТ найбільше треба готуватися з історії України, а всі інші предмети добре знаю. Сподіваюсь, у мене все вийде. І вересень 2025 року я зустрічатиму студенткою, – каже ліцеїстка. 

Редакція «20 хвилин» вітає Уляну Гербут з досягненням на Міжнародній молодіжній олімпіаді з астрономії та астрофізики. Варто вірити у свої сили і рухатися тільки вперед!

Читайте також:

Наша гордість! У Тернополі нагородили найкращих випускників шкіл

400 балів з двох предметів на іспиті: випускник Остап Мних розповів про досвід та секрети

Тернопільщина на третьому місці за результатами середнього балу НМТ




 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (9)
  • Liudmyla Slipenka
    Молодчинка, лише зочеться, щоб такі обдаровані діти залишалися в Україні, бо вони потрібні.
  • Юра Захаров
    Мої вітання! 👏🏻
  • Оксана
    Молодець! Навчатись планує в Україні?
  • Володимир Козін
    Якщо хочеться по-справжньому займатись наукою то треба їхати в Київ, а Львів то таке ...

keyboard_arrow_up