Безкоштовно навчають операторів БПЛА: ми побували в гостях у волонтерського об’єднання

- Громадська організація «Країна рівності і правди» у час повномасштабної війни допомагає українським військовим.
- У лютому 2023 року волонтери спільно з партнерами створили навчальний центр операторів безпілотних літальних апаратів під назвою West Guard Drones.
- Інструкторів, які навчають бійців, з нагоди Дня Конституції, нагородив Міністр оборони Олексій Резніков.
- Ми побували в гостях у лідерок організації та дізнались про їхню роботу.
На годиннику 10:30 — в офісі тернопільської організації «Країна рівності і правди» кипить робота. Працюють комп’ютери, щохвилини лунають телефонні дзвінки із запитами. Невеличка команда працює, аби кожне прохання від наших захисників виконати якнайшвидше. А приміщення, у яке ми потрапляємо на розмову із лідерками організації – водночас виглядає наче патріотичний музей та склад з товарами. Тут і розмальовані гільзи та тубуси, і підписані воїнами прапори, і десятки грамот та подяк, а на підвіконні – коробки з-під дорогого обладнання, переважно дронів. Їх збирають наче на пам'ять про покупки, які зберегли життя хлопців.
Організацію заснували ще у 2018 році, розповідає її очільниця Юлія Мамчак. До повномасштабного вторгнення тут надавали безкоштовні юридичні консультації малозабезпеченим: пенсіонерам, людям з інвалідністю, багатодітним родинам тощо. Після 24 лютого волонтери повністю перемкнулись на підтримку ЗСУ. Серед основного, чим займаються – готують висококваліфікованих операторів БПЛА. Ми розпитали більше про навчання та його особливості.
Мистецтво управління дронами рятує життя
– Ми побачили, що скільки техніки не купуй, якщо хлопці не вміють нею правильно користуватись, то це кошти на вітер. А дрони сьогодні недешеві і знайти їх непросто. Військові інколи думають, що якщо вміють підняти апарат у повітря – цього достатньо. Проте, ворог вчиться надзвичайно швидко, він використовує надпотужні РЕБ-и (технічні засоби для захисту власних комунікацій від ворога – прим. авт.). Навіть звичайні антени, які у них поржавілі і старі, на жаль, працюють… – говорить Юлія Мамчак.
В організації розуміли, що багато воїнів, які наразі на фронті, ніколи не мали бойового досвіду і знань, як керувати дронами. Або ж комусь бракувало навичок як оператора, аби захистити свою техніку від ворожих засобів радіоелектронної боротьби. Тому у лютому 2023 року «Країна рівності і правди» спільно з «Центром підтримки аеророзвідки», очолюваним Марією Берлінською, і командою Victory Drones створили навчальний центр операторів БПЛА West Guard Drones («Західна гвардія дронів»).
– Аеророзвідка – це «очі» армії, які зберігають безцінне життя наших захисників. Тому ми почали безкоштовно навчати військових, маючи до них одне прохання: «Хлопці, ми вас усім забезпечуємо, лише вчіться будь-ласка!». Бо нам слід ефективно утримувати техніку і працювати так, аби давати ворогу якнайбільше «бавовни», – додає керівниця центру West Guard Drones Мар’яна Король.
Для військових і спецпризначенців навчання та проживання – цілком безоплатне, його забезпечує громадська організація. А сама програма підготовки складається з теоретичної та практичної частин. Спочатку хлопці реєструються за допомогою Google-форми. Далі вони повинні пройти онлайн-курс: «Застосування технологій в умовах війни» на платформі «Прометеус». Теорія, за словами Мар’яни, включає програмне забезпечення, види дронів, трохи про тактичну медицину тощо. У курсі багато інформації, яка корисна для будь-якого військового. А друга частина занять – відпрацювання знань.
– Після проходження теорії курсанти запрошуються у Тернопіль на практику. Проживання захисників реалізовується за співпраці ТНТУ ім. І. Пулюя. Практичні навчання тривають упродовж п’яти днів. Хлопці тренуються від ранку й до вечора, адже курс розрахований на значний об’єм годино-польотів. Плюс, проводимо для них додаткові лекції. Наприкінці тижня учні проходять квест. Це моє найулюбленіше, – усміхається Мар’яна Король. – Ми вивозимо хлопців у ліс та тренуємо у польових умовах. Вони аналізують помилки і далі пробують. Після цього вже орієнтуються у техніці та добре нею володіють.
А результат їхньої праці, кажуть жінки, видно, коли військові з передової надсилають відео. Мар’яна додає: відчувають гордість, що учні настільки професійні, тішаться «бавовною» і кількістю мертвих ворогів. Випускники школи воюють на «найгарячіших» напрямках – Бахмут, Вугледар, Соледар тощо.
Отримали нагороди від Резнікова
Відкрити навчальний центр було непросто, довелось прикласти зусиль, пригадує Юлія Мамчак. Все обладнання для підготовки операторів БПЛА закупили за власні кошти. Мають різні види дронів – цінні DJI Mavic 3, DJI Mavic Pro (який тільки навчаються «перешивати»), DJI Mavic Zoom та DJI Mavic Air тощо. Оскільки курс насичений, то техніки мають стільки, аби «польотних» годин вистачило кожному військовому для практики. Інструктори навчають по 5 курсантів у маленькій підгрупі, аби всім приділити достатньо часу. До речі, для реалізації проєкту залучили фахівців із багаторічним досвідом.
Юлія Мамчак та Мар’яна Король розповідають, що у День Конституції Міністерство оборони нагородило школи, які готують операторів БПЛА. На вручення запросили й West Guard Drones. Нагороди від Міністра оборони Олексія Резнікова отримали чотири інструктори.
Це молодший сержант Юрій Лещишин, який є доцентом кафедри комп’ютерних систем та мереж ТНТУ імені Івана Пулюя та має понад 7 років досвіду у військовій і науковій роботі з безпілотниками. Також Володимир Наконечний – інструктор-авіамоделіст із 22-літнім досвідом та кандидат у майстри спорту з авіамоделювання, і також два інструктори з практичного застосування квадрокоптерів, які працюють із БПЛА упродовж семи та дев’яти років відповідно – Мар’ян Брага і Ростислав Ковальчук.
Крім організації навчання, команда «Країна рівності і правди» береться виконувати чи не найбільш складні запити від тернополян та жителів області, які боронять Україну на фронті. Найчастіше хлопці просять про антидрони, дрони та оптику. З дронами виникають труднощі, пояснює Юлія.
Наприклад, DJI Mavic 3, який найкраще підходить для наших бойових умов, зняли з виробництва, а дістати такий за менше 2000$ нереально. На заміну для бійців купують дешевші пристрої, які намагаються розшукати за доступною ціною. Допомагає у цьому волонтер Андрій Безкоровайний. Він налагодив логістику та перевірку показників апаратів з діаспорянином Романом Когутом. Напрямок пошуку та передачі з дронів з Європи у волонтерському об’єднанні курує саме він. Ними користувались, проте вони у відмінному стані і без дефектів.

У травні організація оголосила масштабний збір «Мільйони на дрони!». Волонтери хочуть зібрати 3 мільйони гривень для забезпечення підрозділів аеророзвідки різних бригад та напрямків усіма необхідними засобами. Це безпілотники та комплектуючі, сервісна підтримка, запчастини, антени тощо. Більше інформації про те, куди спрямують кошти, можна переглянути у дописі на сторінці ГО.
– 1,5 мільйони ми вже маємо. Тобто, потрібна ще половина суми. Кожну копійку, яка надходить на рахунок організації, ми витрачаємо за призначенням. На збір суми маємо півтора місяці, адже техніка військовим потрібна «на вже». Тому просимо містян бути активними і долучитись до наближення омріяної Перемоги. Я вірю, що кілька сотень гривень не зроблять недостатку у кожній сім’ї, але хлопцям дуже допоможуть. І не важливо, скільки Ви задонатили, ми цінуємо кожну допомогу! – каже Юлія Мамчак.
Для тих, хто має бажання залишити донат на потреби аеророзвідки, залишаємо реквізити.
- Монобанка: https://send.monobank.ua/jar/5m5QuGMo53;
- Номер картки банки – 5375 4112 0732 9041.
- «Приватбанк», доларовий рахунок – USD UA573052990000026005043300099
- «Приватбанк», євровий рахунок – EUR UA713052990000026004043300948
- «Приватбанк», гривневий рахунок – UA633052990000026002013301485
Як військовим зареєструватись на навчання?
На даний момент у центрі провели 7 навчальних курсів для військовослужбовців, правоохоронних органів та прикордонної служби. Триває черговий набір на навчання. Ми запитали, як записатись.
– Це курс тільки для військових! На нашій сторінці у Фейсбуці (https://www.facebook.com/krpceat) завжди є гугл-форма, де можна зареєструватись. Дані зберігаються у нас і вони не персональні. Далі ми зв’язуємось з курсантами, розпитуємо про їхні теоретичні знання – і чекаємо на навчанні. Перед початком просимо у бійців принести лист з військової частини про те, що там знають, кого відрядили, чому, куди та на який термін. Деяка інформація курсу має обмежений доступ, тому ми остерігаємось колаборантів. Зараз взяли паузу, бо тривають запеклі бої і хлопців не відпускають. І також поки група ще не сформована, є охочі, але їх мало. Маємо набрати хоч 15-20 курсантів, – каже Мар’яна Король.
Для охочих стати операторами БПЛА, залишаємо контакти для запису на навчання: Мар’яна Король (+38 098 308 29 35; +38 098 232 13 54; адреса електронної пошти – [email protected]).
Для Перемоги працює величезна команда
«Країна рівності і правди» має ще кілька напрямків волонтерства. Приміром, співпрацюють з швейним цехом, де виготовляють одяг для військових під маркою West Guard. Раніше шили термобілизну, зараз форми та фліски, для яких купують тканину з Європи.
– Ми живемо за принципом – краще менше, але краще! – уточнює волонтерка Юлія Мамчак.
Крім того, хлопці залишають для команди списки потреб, які слід закрити. Тому організація передає на фронт антидронові рушниці, оптику, амуніцію, продукти харчування тощо. Всі ці справи, додають Юлія та Мар’яна, були б неможливими без цілої когорти небайдужих людей, які їм допомагають. Всіх цих тернополян жінки просять згадати бодай словом, без спільної праці нічого б не вийшло.
– Скажімо, у нас є кілька волонтерів з діаспори. Я не уявляю, як би ми без них працювали. Це Людмила Шидлюх-Фещак з Іллінойса (США) та отці Ярослав Мендюк та Микола Бурядник, братство Священикомученика Миколая Чернецького Парафії Св. Йосифа Обручника УГКЦ, – наголошує Юлія.
Рейси на фронт, до наших захисників, здійснюють водії Василь Романський та Роман Люлька. Андрій Безкоровайний, про якого ми вже писали, шукає вживані дрони та займається логістикою. Чудові сітки та кікімори для військових плетуть Людмила Іванюк і команда: Олександр Василько волонтерський штаб СШ№29 (Ятищук Анатолій, Петренко Людмила, Олена Кифор, школярі Євген і Богдан та інші небайдужі дівчата і жіночки), волонтерський штаб школи №26 на чолі з директором Галиною Ніродою, Оксана Возняк, Леся Козакова, Галя Хорощак, Марія Свірська, Олена Воловець і багато інших.
Окрему вдячність від організації висловлюють «Станції юних техніків». Регулярно підтримують діяльність організації Роман та Петро Татарчуки. В офісі зібрали цілу колекцію використаних гільз, які власноруч розмалювали діти-гуртківці під керівництвом педагогині Ірини Качанової. Також перетворюють використані гільзи у витвори мистецтва Орислава та Людмила Герасимчук, Лілія Войцехівська. Розпис на одязі дарує на ЗСУ Ірина Горошко.
Всеможливі прикраси ручної роботи творять Ірина Борщівська з донечками Вікою та Нікою. Ці «сувеніри» теж використовують для допомоги армії – їх надсилають у подарунок благодійникам, які донатять на ЗСУ, або продають на аукціонах. Інколи, аби створити один виріб, йде мінімум два тижні. Але кожен з них – унікальний. А красиві скриньки, у яких надсилають вироби, роблять у цеху Микити та Юри.
Долучаються до роботи громадської організації Інна Гайдамака (допомога у зборах, логістика), «Резонанс Медіа» (друк продукції), Надія Нанинець, Богдана Джоган, Леся Грохольська, Надія Мариняк, Ярослава Кормиш, Оксана Стецій, Марія Беднарчук, Марія Тесліцька, Галина Мусієнко (випікають з любов’ю смачне печиво для хлопців). З перших днів війни допомагають необхідними засобами, від техніки до медицини, Андрій Дацко з сім’єю.
Жінки наголошують на неоціненні ролі литовського фонду «Blue/Yellow for Ukraine», яка з 2014 року підтримує нашу армію.
На завершення Юлія та Мар’яна показують нам їхні цінні пам’ятки – прапори із підписами військових із різноманітних бригад та угруповань. Це підписи всіх, хто працює на один результат – знищення російського ворога. Багатьох тих, хто залишив своє прізвище на тканині, вже немає в живих… Тим не менш, усі вони – Герої, і зробили свій неоціненний внесок у Перемогу.
«Зараз ми проходимо справжнє випробування байдужістю, – завершує нашу розмову Юлія Мамчак. – Саме воно покаже, наскільки ми єдині, наскільки готові йти далі. Адже не можна залишатись осторонь цієї війни…»
Читайте також:
Для підрозділу ППО, в якому служить тернопільський волонтер Богдан Кіндій, потрібні «нічні очі»
З Києва до Закарпаття за два місяці: вчитель історії з Тернополя йде пішки і збирає кошти на ЗСУ
На Тернопільщині навчатимуть операторів безпілотників
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.