Історія Марти Вінтер та євреїв з Чорткова

Історія Марти Вінтер та євреїв з Чорткова

Книгу про життя євреїв з Чорткова у період Голокосту -  «Донечка, про яку ми завжди мріяли. Історія Марти» нещодавно представили у Тернополі. В основі сюжету - спогади Марти Вінтер, єврейки, якій вдалося вижити під час переслідувань у період нацистської окупації. Книгу представили в Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці.

Книга нещодавно вийшла з друку у серії «Бібліотека спогадів про Голокост» Українського центру вивчення історії Голокосту.  Переклала книжку ГО «Гельсінська ініціатива – ХХІ». Представив її у Тернополі голова цієї організації Олександр Степаненко.

 

Рятували чужі люди

Відео дня

- Книжка надиктована людиною, яка пережила цю історію - Мартою Горан Вінтер, - каже Олександр Степаненко. - Літературна редакція створена письменницею з Ізраїля Наомі Монгернштерн. Це історія дівчинки, яка пережила нацистську окупацію у віці 6-9 років.  Чим унікальна історія? Після того, як її батьки загинули, її рятували абсолютно чужі люди через те, що не могли поступити по-іншому.

Книжку "Донечка, про яку ми завжди мріяли" можуть читати діти віком від 10 років. Як пояснив Олександр Степаненко, розповідь ведеться від імені дитини, на очах якої відбувалися жахливі події переслідувань. Все, що відбулося  з Мартою та її сім'єю, описано з погляду малолітньої дівчинки.

- Книга має персоніфікований погляд на події очима дитини, яка пережила цю трагедію, чогось не розуміючи, чогось не знаючи, про щось здогадуючись, - каже пан Степаненко. - Але вона дозволяє вжитися в ту історію, зрозуміти, що коїлося тоді з людьми. Розповідь вражає саме тим, що дитина опиняється  в таких нелюдських умовах. 

Тато пішов і не повернувся

Спочатку героїня описує щасливі моменти дитинства до переслідувань. Потім дівчинка згадує, як після її шостого дня народження почалися важкі випробування для євреїв. Спочатку всіх євреїв у Чорткові змусили жити в гетто – спеціальних таборах, обведених колючим дротом, де в маленьких квартирах могло проживати кілька сімей. Потім в гетто стало небезпечно перебувати – Марта жила в підвалі. Дівчинка згадує, як одного дня тато пішов на роботу і не повернувся. Марта розповідає, як мама її вчила поводитись так, щоб німці не запідозрили, що вона єврейка.

Згадує, як заборонили євреям молитись і ходити в синагогу. Проте мама знайшла вихід, як врятувати життя доньці, - звернулася за допомогою до знайомої родини у Варшаві. Марта попрощалась з мамою на вокзалі, дитину вдалось вивести у до Польщі під іншим ім'ям, так вона уникнула смерті. Подальші події життя Марти розвивались у колі чужих і незнайомих людей.

Книга ілюстрована малюнками, сімейними фотографіями євреїв - героїв оповіді та фотографіями будинків і місць Чорткова, про які йдеться у книжці. Книгу розповсюджують по бібліотеках, школах, можна її почитати в форматі PDF в інтернеті. В книжкових магазинах вона продаватися не буде.

Сама героїня твору Марта Вінтер зараз проживає з чоловіком, дітьми та онуками в Ізраїлі, здобуває докторську ступінь. У передмові  до книги жінка пише, що вважає себе доброю бабусею, любить гратися  з онуками, подорожує з родиною Ізраїлем. Любить вчитися. Пише про Чортків, де народилася.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:23 Тривають дебати у справі Михайла Головка про хабар 16:23 Шукаєш роботу? Актуальні вакансії, які варто переглянути (оновлено 30 квітня) 16:03 У Домі печалі встановлять кондиціонери: скільки грошей планують витратити photo_camera 15:53 Хочеш знати правду? Унікальне відеозвернення Сил спеціальних операцій ЗСУ (соціальна реклама) Від читача 13:03 Робота є! На Тернопільщині потрібні продавці 15:40 У парку «Сопільче» запрацював зоокуток photo_camera 15:20 Михайло Діанов пішов служити в поліцію, хто ще з ветеранів доєднався 14:50 У травні в Тернополі відбудуться турніри з дворового мініфутболу для дітей 14:05 Аварія біля Шляхтинців: травми отримали троє людей 13:50 Ще одну ділянку біля парку планують передати інвестору для забудови 13:11 У 105 бригаді Тероборони розпочала роботу служба супроводу 12:40 За смертельну аварію в Смиківцях судитимуть водія вантажівки 12:15 На Тернопільщині працювала протиповітряна оборона: що відомо 12:00 На зупинці громадського транспорту «Дендропарк» демонтують продуктовий магазин 11:30 Штрафи UA запустили «Антиборг» — сервіс, що запобігає блокуванню рахунків через борги 11:00 На Галицькій розпочинають ремонт дороги – рух транспорту обмежать на місяць 10:45 Змінили місце проведення сільськогосподарського ярмарку на Дружбі 10:15 Приватні медзаклади та медичні виші долучаться до проєкту з підготовки фахівців з реабілітації 09:50 Працівник ТЦК за 5 тисяч доларів обіцяв допомогти уникнути служби. Справу передали в суд 09:40 Аварія біля села Шляхтинці: що відомо photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up