Незвичним для нашого вуха слово "грумер" називають людей, які здійснюють професійний догляд за домашніми тваринами: проводять гігієнічні та косметичні процедури для них. І хоча сама професія має досить давню історію, а догляд потрібен кожній тваринці, часто їх власники нехтують цим, а домашніх улюбленців "запускають" до жахливого стану.
— Моя історія розпочалась з того, що у мене вдома є Королівський пудель, за яким постійно потрібен догляд професіонала, — розповідає власниця салону Інна Бучинська. — Я "загуглила" де можна повчитись стригти його. До того вже рік була в зообізнесі та відкрила зоомагазин. В Україні на той час було складно, і як тільки знайшла, хто міг би якісно навчити — я поїхала, пройшла курси і згодом в Тернополі відкрила салон. Він працював паралельно із зоомагазином. Через деякий час зоомагазин довелось закрити, а салон вже 12 років успішно працює.
Жінка розповідає, що настільки полюбила цю професію, що навіть у час декретної відпустки приходила на роботу та бралась за інструменти.
— Насправді ця професія не незвична. Люди стригли собак ще 30 років до нашої ери, а в ХIV столітті, коли ми бачимо ці картинки пуделів з гарними зачісками, це була досить популярна професія. Люди приїжджали, стригли королівських собак щомісячно. І це норма, — розповідає пані Інна. — Можливо для тих, хто не має собак це "диковинка", але люди які мають породи тварин, які стрижуться, добре розуміють, що їм це потрібно і вже шукають спеціалістів, які можуть допомогти.
За час своєї роботи жінка зробила від 6 до 9 тисяч стрижок. Розповідає, що має постійних клієнтів, які приходять навіть з третім поколінням собак.
Часто люди не розуміють, що догляд професіонала потрібен навіть короткошерстим тваринам.
— Я популяризую позицію того, що вівчарку, хаскі, мопса потрібно приводити на грумінг хоча б раз-два на рік, бо в домашніх умовах немає того обладнання. Ці собаки не живуть у лісі, а у квартирі або на подвір'ї. Без догляду не може повноцінно пройти процес линьки, — говорить вона.
Догляд перукаря потрібен і кішкам. Варто знати породу тварини і розуміти, якщо її повністю шерсті позбавити, це тільки нашкодить.
— Є тварини, яких голити не можна. Бриття не вирішує проблему линьки. Дуже багато людей думають, що собаці чи кішці жарко або втомились від шерсті вдома і просто просять повністю зібрати її з тварини, — розповідає Інна Бучинська. — Це лише видимість того, що тварина припинила линьку, бо тварини продовжують процес, а побрита шерсть 1-2 міліметри може потрапляти в легені і залишатись там. А ще побрита шерсть в собак та котів не відновлюється. Ви ніколи не повернете її такою, як була при народженні. Тому, коли купляєте кота, ви маєте розуміти: він линяє. Є процедури, які зменшують линьку, але це не бриття.
Година послуг грумера у Тернополі коштуватиме вам від 150 до 250 гривень.
— Було і таке, що собаки кусали, але це було ще на початку моєї роботи, багато років тому. Але навіть в грумерів, які стрижуть по 25 років, було таке, що собаки кусали, — каже майстриня. — На жаль, у нас в Україні немає культури соціалізації тварини. І це не лише про грумінг. Часто собак купують, а їх розвитком не займаються. До кінологів звертаються лише коли щось стається. Тому потім при контакті з собакою можуть виникати труднощі.
Пригадує пані Інна і випадки, коли до неї приводили тварин, яких в попереднього грумера тримали двоє людей, аби постригти, тому в собак залишався негативний досвід.
— Агресивні тварини трапляються, просто досвід дозволяє нам не бути вкушеними. Я вже по мові тіла собаки, а інколи і по погляду розумію, коли щось не так і даю час собаці тоді "передихнути", — розповідає вона. — Доведено, що собаки емоційно сприймають світ на рівні 3-річних дітей. Тому тут лише терпіння та любов до тварин. Собаки зчитують феромони, тому тут важливо показати впевненість: ви невпевнені — вони невпевнені, і у вас нічого не виходить.
Досить часто тварин до грумерні приводять у "запущеному" стані.
— У нас є соціальна програма, коли ми раз у певний період беремо собаку з вулиці та приводимо її в порядок, аби знайти господарів. І хочу сказати, що вуличні собаки ніколи не бувають в такому стані, як домашні, — говорить Інна Бучинська.
Про тварин власниця салону говорить з неймовірною любов'ю. Розповідає, що може по п'ять годин проводити за приготуванням тварини для виставки і це приносить їй неймовірне задоволення.
— Це професія всього мого життя. Я вже не уявляю себе без неї, — завершує розмову жінка.
А про кого цікаво було б почитати вам? Пишіть відповідь у коментарях. І ми розкажемо їхню історію.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер