Які програми будуть доступними для ветеранів Тернопільщини: є плани
- Дмитро Харчук очолює установу понад три місяці. Учора, 13 березня, він провів пресконференцію за підсумками цього періоду. Про плани розповідаємо далі.
- Тернопільська обласна рада 11 березня одноголосно підтримала призначення Дмитра Харчука на посаду директора «Ветеранського простору». Загалом установа працює понад рік.
У громадах Тернопільщини працюють 102 фахівці із супроводу ветеранів та демобілізованих. Найбільше — у Тернопільській громаді, де діють десять спеціалістів, ще сім працюють безпосередньо в медичних закладах.
— Наші фахівці супроводжують людину, — розповів Дмитро Харчук, — допомагають вирішувати і соціальні, і юридичні питання, і просто бути поруч, коли це потрібно.
Більшість звернень стосувалася координації отримання пільг та послуг.
Будує команду професіоналів
В установі розробляють рейтингову таблицю фахівців. Її формуватимуть на основі кількості наданих послуг, активностей та інших показників роботи. Кожен фахівець регулярно проходитиме оцінювання — щоб рівень підтримки, яку отримують ветерани, був стабільно високим.
— Ми робимо акцент на якості, а не на кількості, — наголосив керівник КУ ТОРу. — Найкращих фахівців заохочуватимемо. З тими, у кого є труднощі, — зустрічатимемось, розмовлятимемо, шукатимемо рішення разом. Але якщо людина не відповідає вимогам цієї роботи — ми будемо прощатися. Ми хочемо, щоб люди розуміли: ця робота вимагає і серця, і професіоналізму одночасно.

Паралельно запроваджують систему категорій: без категорії, перша, друга і провідний фахівець. Рівень визначатиметься за результатами навчання та кваліфікаційних курсів.
— Нам важливо, щоб фахівець постійно розвивався, — пояснив Дмитро Харчук. — Навчання проводитимуть у закладах освіти, і це не формальність — це реальний інструмент зростання для кожного члена команди. Вартість навчання компенсуватиме Міністерство у справах ветеранів».
Фахівці установи працюють безпосередньо у громадах — на місцях, віддалено від центрального офісу — при громадах та медичних закладах. Саме тому співпраця з головами громад та керівниками лікарень та госпіталів є ключовою: вони забезпечують фахівцям комфортні умови праці там, де ті перебувають щодня.
— Нам важливо, щоб голови громад і керівники закладів розуміли: фахівець із супроводу — це не сторонній гість, а повноцінний член місцевої команди підтримки ветеранів — наголосив Дмитро Харчук. — Від того, які умови йому створять на місці, залежить якість допомоги людям.
Для закріплення цієї співпраці вже підписали більше десятка меморандумів — вони дозволять координувати роботу між установою, громадами на системній основі.
Три громади області досі залишаються без фахівців — і це питання установа тримає на контролі.
Розшукують і повертають
Найболючіший напрям роботи — родини тих, хто зник безвісти за особливих обставин.
— Це дуже чутлива робота, — розповів Дмитро Харчук. — Рідні місяцями, іноді роками не мають жодної інформації про своїх близьких. Наші фахівці консультують їх щодо алгоритму дій, допомагають оформлювати документи для отримання витягів з Єдиного реєстру, готують звернення до військових частин. Ми також координуємо взаємодію з профільними державними інституціями та міжнародними організаціями — усе, щоб родини не залишалися сам на сам із цим болем.
Цей напрям координує Петро Гурняк. За останні три місяці офіційно підтвердили звільнення з полону шістнадцяти людей із Тернопільщини.
Вийшли на міжнародний рівень
За сто днів міжнародне співробітництво установи набуло цілком конкретних обрисів.
Дмитро Харчук досяг домовленостей з консулом України у Гданську Олегом Височаном щодо підготовки угоди про співпрацю з польською спілкою ветеранів — поляків, які воювали у складі ЗСУ.

— Ця співпраця — дуже конкретна, — розповів очільник установи. — Йдеться про інформаційний супровід, допомогу з лікуванням українських військових на території Польщі, транспортування, вирішення документальних питань. Перша реабілітаційна поїздка вже узгоджена — до міста Гожув-Іловецький, лікування планують у лікарні міста Жари».
З консулом у Любліні Олегом Куцем опрацьовують дорожню карту щодо лікування поранених військовослужбовців, реабілітації дітей військових та дітей із прифронтових і тимчасово окупованих територій.
— Окремий напрям — організація спортивно-санаторного таборування для нашої команди з ампутаційного футболу "Вікінги", — зазначив Дмитро Харчук. — Наша команда тренуватиметься у Польщі, а там чи не найкраща база та тренери з амфутболу у світі.
Також триває співпраця з мером міста Любсько щодо передачі автомобілів і продуктів харчування для підрозділів Збройних сил України.
Новий простір зведуть в Петрикові
Проєкт нового осередку установи в селі Петриків отримав погодження Міністерства у справах ветеранів України. Загальна площа ділянки — близько чотирьох гектарів, площа забудови — понад 7400 квадратних метрів.
— Ми хочемо створити багатофункціональний комплекс, де поєднаємо психологічну, соціальну та фізичну реабілітацію, адміністративні й консультаційні послуги, — розповів Дмитро Харчук. — Будуть простори для навчання, зустрічей і розвитку ветеранських ініціатив.
Освітній блок комплексу передбачає навчальні класи та майстерні, курси перекваліфікації, навчання з ремонту електроніки, навчальний автосервіс, ювелірну майстерню та фотостудію.
Спортивна та реабілітаційна інфраструктура включатиме мультифункційне поле для футболу і баскетболу, волейбольний майданчик, тренажерні зони, майданчик для стрільби з лука та стрілецький тир для малокаліберної зброї.
— Окремо передбачаємо спеціальний простір для тренувань на кріслах колісних, — зазначив Дмитро Харчук. — Реабілітація через спорт — це повноцінний напрям роботи, а не додатковий елемент.

Для відпочинку і родинного дозвілля у комплексі облаштують велику площу для заходів, зону відпочинку з водоймою, альтанки та мангальні зони, кафе і буфетну залу, дитячий майданчик та сімейні зони дозвілля.
— Також передбачаємо капличку, імітацію бліндажів і окопів для тренувань або тематичних заходів, навчальні павільйони, — додав очільник установи. — Комплекс розрахований і на ветеранів, і на членів їхніх родин.
При проєктуванні передбачають адаптивні безбар'єрні доріжки та повну доступність інфраструктури для ветеранів з інвалідністю.
«Ветеранський простір» у цифрах
- 52 громади — де працюють фахівці установи
- 102 фахівці із супроводу ветеранів
- 418 звернень — за три місяці
- 351 звернення — вже опрацьовано
- 1235 разових запитів — надано допомогу
- 130 нових справ — зниклих безвісти
- 16 людей — офіційно підтверджене звільнення з полону
Довідка: хто очолює установу

Дмитра Харчука на посаду директора висунула Рада ветеранів Тернопільської області. Він — доброволець АТО 2014–2015 років у складі 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. 24 лютого 2022 року, попри бронь, повернувся до своєї бригади. Воював на Миколаївщині, Херсонщині, Луганщині та Донеччині. 26 грудня 2022 року отримав важке поранення біля Кремінної — три місяці лежачого режиму, 18 операцій. Звільнений зі служби у листопаді 2023 року. Упродовж 10 років, з 2015 до 2025-го, був головою ГО «Рух ветеранів Лановеччини», представник Тернопільщини у Всеукраїнській громадській спілці «Рух ветеранів України». Тернопільська обласна рада призначила його директором 11 березня 2025 року.
Читайте також: «Іти до ветерана»: Дмитро Харчук про супровід та обов'язок
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.