«З інвалідного візка життя почалося»: після травми Іван Космина організовує сплави та став депутатом

«З інвалідного візка життя почалося»: після травми Іван Космина організовує сплави та став депутатом

Проект «Не падай духом» продовжує газета «RIA плюс» та сайт «20 хвилин». Ми розповідаємо про те, як тернополяни здолали важкі недуги та навчились жити зі страшними діагнозами. Вір у себе щодня, щосекунди!

Коли тобі кажуть, що ти ніколи в житті не встанеш із ліжка, не зробиш крок – це надзвичайно страшно. Хочеться кричати зі страху і зневіри, але згодом настає момент усвідомлення, що ти маєш право жити, а не існувати, радіти, бути щасливим, бути особистістю, новим собою, розповідає житель Тернопільщини Іван Космина.

Він заснував на Гусятинщині громадську організацію «Гусятинське районне об’єднання людей з інвалідністю «Вікторія» - аби люди з інвалідністю розуміли, що життя на діагнозі не закінчується, а лише починається. Іван Космина – депутат Гусятинської ОТГ. Активно реалізовує десятки соціальних програм для молоді свого рідного села Вільхівчик та Гусятинського району загалом. Крім того, саме завдяки його праці в районі встановлюють пандуси, так необхідні для мобільності людей на інвалідних візках чи мам з дитячими візочками.

Відео дня

Травмувався, коли стрибав у воду

До 2010-го Іван жив, як і всі, працював на будівництві у Києві. Заробляв добре, робота подобалася. Одного спекотного дня разом з хлопцями вирішив покупатися і стрибнув у ставок. І потім його життя перевернулось. У нього був перелом шийних хребців.

- У воді я відразу зрозумів – щось зламав, – пригадує Іван. – Але вперто не хотів вірити, що це шия… Спершу подумав – руки, тому через шок я не можу рухатися…

Чотири дні в реанімації на межі між життям і смертю. А потім десятки довгих днів, проведені у лікарняних палатах, реабілітація та повернення додому… Іван зізнається, що тоді він впав у страшний відчай.

- Мені здавалось, що до травми дерева були вищі, дівчата кращі, а життя цікавішим... – зізнається співрозмовник. – Але у березні 2011-го у лікарняній палаті познайомився зі студенткою медуніверситету, яка своєю присутністю змінила світогляд і наповнила моє серце любов’ю. Тоді я зрозумів, що життя з інвалідністю не закінчується! Якщо людина діє і любить, то не залишається часу на погані думки і депресії.

Саме тому у 2012 році чоловік почав свою громадську діяльність, створивши спортивно-оздоровчий рух "Вікторія". Разом з місцевою молоддю вони збудували спортивний майданчик. Кожного року оновлюють на ньому тренажери.

За встановлення пандусів

Одним із напрямків, які активно курує ГО «Вікторія», є доступність для людей на візках тротуарів, магазинів, аптек. Ситуація з пандусами (похила доріжка для забезпечення переміщення колісних транспортних засобів – прим. авт.) в Гусятинському районі, як і по всій Україні, плачевна. Вони начебто є біля кожного магазину, аптек, державних установ, але 85% цих пандусів не відповідають державним будівельним нормам (ДБН).

- Довелось з багатьма людьми пересваритися, щоб встановити пандуси НА стадіон, районної лікарні та до водолікарні у Гусятині. Я сам вкрай рідко користуюсь цими заїздами, але інші люди зможуть безперешкодно рухатися, мамам не потрібно тягнути візочки з дітьми на руках, - наголошує він.

Співрозмовник каже, щоб дуже хотів, аби в містах чи селищах створювали умови для того, аби люди з інвалідністю могли жити.

- Багато не потрібно, звертаючись до влади та підприємців: просто врахуйте висоту підйому тротуару чи пандуси біля магазинів, аптек, лікарень, - каже чоловік.

Відсудив кошти у міського голови

Крім пандусів, у нього багато ідей та планів. Нещодавно організував зустріч випускників, минуло 15 років із дня закінчення школи. А наразі силами місцевих активістів намагається встановити пліт біля сільського клубу. До речі, на гроші, які у якості компенсації моральної шкоди йому заплатив колишній міський голова Гусятина Михайло Левицький.

- На одній із сесій я, як депутат, запитав його, чому не встановлюють пандуси, він зухвало відповів, що моя травма нібито через те, що я напився горілки і скочив у воду. Попросив його вибачитися, адже насправді такого не було. Він відмовився, і я звернувся до суду. Тепер 7 тисяч компенсації моральної шкоди хочу витратити на облагородження рідного села. Закупив усі необхідні матеріали, а друзі обіцяли допомогти змайструвати пліт.

Улітку Іван Космина традиційно організовує у рідному Вільхівчику Свято здоров’я. 

- Хочу, аби молодь вела здоровий спосіб життя, щоб діти любили спорт, щоб більше проводили часу на свіжому повітрі та спілкувалися, - каже він.

Дбає про місце, де живе

Завдяки допомозі небайдужих нещодавно Іван Космина сприяв придбанню професійного стола для армрестлінгу, аби хлопці у селі могли займатися.

Чотири роки герой публікації є депутатом Гусятинської ОТГ. Каже, що за той час здобув цінний досвід – добиватися свого, миритися із заздрісниками та недоброзичливими людьми, спокійно реагувати на безпідставну критику.

- Я щодня працюю над тим, аби зробити кращим місце, де живу. Нарешті до села з’явилася хоча б якась дорога, раніше був лише напрямок. Хочу, щоб у Вільхівчику був свій спортзал. Заступник голови "Народного руху України" Михайло Савчук який є моїм добрим товаришем допоміг розробити проектно-кошторисну документацію, яку можна буде реалізувати. Разом із сільським головою Оксаною Чичун будем старатися, аби розпочати роботи вже цього року, - говорить він.

До своїх ініціатив Іван часто залучає молодь. Нещодавно разом із дітками вони прибирали спортивний майданчик у селі. Навели чистоту. Дітки отримали подяки від місцевого управління освіти.

- Моє село – це як моє подвір’я. Коли воно чисте, я радію. Мені подобається працювати саме з молоддю, вона швидко підхоплює ідеї, хоче щось змінювати, аби жити було краще,  - наголошує співрозмовник.

Має багато хороших друзів

Живе Іван разом із мамою, яка є його вірним помічником і товаришем. У чоловіка – лише пенсія, каже, що для щастя насправді небагато потрібно.

- Я не витрачаю на себе великих коштів, хіба на лікування треба. Живемо скромно. Але я щасливий, що можу виїхати на вулицю, поговорити з людьми, щасливий, бо можу щось робити. Нехай це для когось виглядає і неважливим, мізерним, - додає він.

Минулого року Іван Космина організував сплав по Збручі для людей з інвалідністю. На майбутнє він хоче частіше організовувати такі інклюзивні виїзди, де люди (з інвалідністю і без) вчились би нормальній комунікації.

Друзі підтримують і допомагають реалізувати багато ідей Івана. Він усім-усім дякує за витримку та допомогу. Чоловік також спілкується і з людьми, які живуть на інвалідному візку. Подружжя Пчолкіних – його друзі та натхненники.

- Уляна - українська професійна каратистка, громадська діячка, телеведуча. Фіналістка першого у світі конкурсу краси Miss Wheelchair World 2017, Польща, Варшава. Вони з чоловіком Віталієм займаються реабілітацією людей з інвалідністю, реалізовують багато важливих проектів. Я дуже пишаюся, що знайомий із ними, - наголошує Іван.

Чоловік каже, що друзі не жаліють його, а підтримують, і він дуже боїться їх підвести.

- Я хочу бути самодостатньою особистістю. На інвалідності життя не закінчується, потрібно просто жити далі, робити щось, не чекати жалю чи милостині, не замикатися в чотирьох стінах і не бути злим на увесь світ. Багато людей, здорових чи не зовсім, помирають не від травм, а при житті. Це – найстрашніше для мене!

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
10:20 Тернопільські капелани відвідали військових на Харківсько-Лиманському напрямку 09:14 Дві ранкові ДТП у Тернополі: де наразі ускладнений рух? 09:02 Жінка з Тернопільського району втратила 46 тисяч гривень, коли хотіла отримати допомогу 08:01 19 березня деякі споживачі у Тернополі будуть без електрики — адреси Від читача 11:20 Благодійний концерт за участю гуртів "Дивний простір" та "Spalah" 21:02 Як тернополянам оформити субсидію через «Дію»? Перевірили «20 хвилин» 20:15 Суд визнав депутата Тернопільської обласної ради Любомира Крупу загиблим на війні photo_camera 20:00 Артилерія, авіація і не тільки: росіяни посилюють обстріли Сумської області, — ЗСУ 18:35 Які культурні заходи цього тижня проведуть у бібілотеках Тернополя 17:03 Як поповники файну карту через додаток е-Тернопіль: «20 хвилин» перевірили photo_camera 16:45 На Тернопільщині чоловік збирав гроші під виглядом лікування дітей і військових — поліція photo_camera 15:49 Розпочинаємо тиждень з передачі 30 дронів FPV SAG 7/IX на фронт - Сергій Надал (пресслужба Тернопільської міської ради) 15:00 «За малюнками приховані біль і втрати»: військові під час реабілітації намалювали картини (ФОТО) photo_camera 14:20 У Тернополі відбудуться «Дні кіно від ТРО» 13:31 У Тернополі продають перші вербові котики: де придбати та скільки коштують 13:00 180 тисяч гривень за зняття «поробів» віддала «ворожці» жінка з Тернопільського району 12:30 Квитки розкупили на кілька сеансів наперед: Тернопіль відвідали актори фільму за повістю Кузьми Скрябіна play_circle_filled photo_camera 11:47 На проспекті Бандери зіткнулися два автомобілі: один водій втік 11:25 МОЗ оновило рекомендації щодо проведення щеплень вакциною проти COVID-19 для первинної вакцинації 11:00 Що таке шале? Про затишні будиночки на природі та хто їх будує (новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up