«Звикаю, що я тепер вільна людина»: історія піхотинця Романа Борща, який пережив 33 місяці полону

«Звикаю, що я тепер вільна людина»: історія піхотинця Романа Борща, який пережив 33 місяці полону
  • «Ми нарешті вдома. У мене не вистачає слів, до кінця не усвідомлюю, що все закінчилося…» – перші кадри, на яких звільнений з полону тернополянин Роман Борщ ділиться емоціями та дякує за звільнення, розлетілися у соціальних мережах.
  • У російському полоні морський піхотинець пробув 33 місяці. Додому його вдалося повернути 30 грудня разом зі 188 українцями. 

В Україні Романа Борща знають як пластуна, журналіста, військового та просто гарну, відповідальну людину. Десятки дописів зі словами підтримки та привітаннями для нього і досі ширять у соціальних мережах. Дружина, батьки та вся родина радіють, що їхній Роман нарешті вдома. Вони з нетерпінням очікують моменту, коли вдасться обійняти рідну людину, побачити рідні очі. 

24 лютого зірвався у Маріуполь

Роман Борщ родом з містечка Городище, що на Тернопільщині. Зі слів рідних, він завжди був активним: займався різними видами спорту, долучався до заходів у школі, а потім і коледжі. Згодом приєднався до складу національної скаутської організації України «Пласт».

Відео дня

Там захопився журналістикою та займався висвітленням діяльності організації. Перший досвід роботи отримав у тернопільських медіа, а далі успішний відбір на всеукраїнському телеканалі та переїзд до Києва. 

– Окрім журналістики Роман цікавився військовою темою, фронтом. Він разом з іншими пластунами пройшов різні вишколи, зокрема військово-патріотичного спрямування. Також організовував курси тактичної медицини. З командою телевізійників їздили у відрядження на Донеччину. Він неодноразово наголошував, що готовий підписати контракт, обирає підрозділ, щоб стати на захист України. Ми його завжди підтримували, – розповідає дружина Оксана Борщ. 

Військова історія Романа Борща розпочалася у 2018 році, коли він пройшов навчання у Миколаєві та підписав контракт. Зі слів дружини, для себе Роман обрав 503-й окремий батальйон морської піхоти, де ніс службу до початку 2021 року.

Роман з дружиною Оксаною у Маріуполі

Після повернення до цивільного життя тернополянин наголошував родині, що на випадок повномасштабного вторгнення він готовий взяти до рук зброю та повернутися до своїх побратимів… Що і зробив у лютому 2022 року.

– Зранку 24 лютого Роман разом з побратимом поїхали до Маріуполя. А 25 лютого він повідомив мені, що дістався до військової частини й готується до оборони морського порту. Частково з ним вдавалося тримати зв’язок. Востаннє говорили телефоном 23 березня 2022 року, а 25 березня Роман потрапив у полон до росіян. Це сталося під час спроби вийти з Маріуполя, – розповідає Оксана Борщ. 

Пані Оксана проводжає Романа на фронт (фото зробили 24 лютого 2022 року)

Боролися за нашого Ромчика

Про те, що Роман Борщ є серед полонених військових, його родина дізналася у перші дні. Дружина називає це щасливим збігом обставин, адже останнє повідомлення від коханого допомогло уникнути багатьох етапів під час пошуку та встановлення його місця знаходження. Для себе родина обрала шлях інформаційної тиші. Вони не відвідували акції, не давали інтерв’ю про Романа.

– Довгий час статус Романа був «ймовірно полон». Ми чекали, щоб росіяни підтвердили його перебування через Червоний Хрест. Дякуємо людям, які передавали нам звістки від Романа, які казали, що він живий. Вони самостійно знаходили мене чи маму Роми й повідомляли певну інформацію. Я вірила їм, бо були такі «перевірочні маркери». Кожну нову деталь ми передавали у Координаційний штаб. Ми дуже-дуже вдячні цим людям, – згадує пані Оксана. 

Останнє фото Романа Борща з Маріуполя у 2022 році

На кожне свято родина полоненого захисника мала одне бажання – живий та здоровий Ромчик вдома. Зі слів дружини Оксани, вони вірили, сподівалися, хоча інколи здавалося, що все роблять не так чи замало. 

Нарешті вдома…

У російському полоні Романа Борща утримували 33 місяці. 26 грудня тернопільському захиснику виповнилося 29 років. Повернення додому – результат важкої праці всієї родини, а також справжнє новорічне диво. 

– Я отримала кілька повідомлень з привітаннями та святковими смайлами, що наш Рома незабаром буде вдома. А згодом чоловік мені подзвонив з телефону журналістки. Він на пам’ять знає мій номер, а я його не змінювала і ось настав той момент, коли я почула голос свого Роми. Я намагалася стримувати свої емоції, хоча дуже щаслива, що все вдалося. Ми з ним жартували, а потім сказали слова кохання. Часу на розмови було не так багато, – розповідає Оксана Борщ.  

Після обміну зі звільненими захисниками встигли поспілкуватися колеги з ТСН. Роман Борщ дав своє перше, але таке коротке інтерв’ю, в якому поділився емоціями та подякував за підтримку. 

Наразі тернополянин проходить комплексне обстеження, йому відновлюють документи. Зі слів родини, можна трохи видихнути, адже їхній захисник нарешті в Україні й незабаром можна обійнятися. 

– Рома повідомив, що почуває себе нормально. У нього немає критичної втрати ваги. У місцях позбавлення волі він погоджувався на фізичні роботи, щоб займати розум і тіло. Наразі має пройти повне медичне обстеження і будемо відштовхуватися від лікарських висновків. Головне, що у нього немає складних поранень, що він живим повернувся додому, – наголошують в родині. 

Вітаємо в Україні!

Слова привітання Роману Борщу надсилають колеги-журналісти, пластуни, викладачі та знайомі. Вони радіють разом з родиною, що пекло російського полону позаду і Роману вдалося вистояти. 

«Роман Борщ захищав Україну з 2018 року. У полон потрапив у 2022-му, боронячи Маріуполь. Дякуємо тобі, друже Романе, за силу, витримку і вірність. Раді зустріти тебе вдома! Слава Україні!», – йдеться на сторінці Пласт – український скаутинг.

«Просто найкраща новина цього року: мій товариш, журналіст, колега по Еспресо Роман Борщ повернувся з полону! Ромчику, ти не уявляєш як я рада! Слава Богу і вдячність усім, хто до цього причетний!!! Дякуємо Головному управлінню розвідки Міністерства оборони України», – пише на власній сторінці у Фейсбук Анжеліка Сизоненко.

Роман Борщ разом з колегами до повномасштабного вторгнення 

«Неймовірна різдвяна радість! Захисник Маріуполя,  морський піхотинець, телевізійний журналіст і мій пластовий побратим Роман Борщ повертається додому після 33 місяців російського полону. Слава Богу! Низький уклін за терпіння і боротьбу Оксані Борщ! Дякую усім хто боровся за повернення Романа додому!» – пише на власній сторінці у Фейсбук Андрій Ковальов. 

Радіють за Романа Борща і в студентській раді факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка, де навчався піхотинець. 

«Роман Борщ, наш випускник 2020 року, захисник Маріуполя – серед тих 189 українських воїнів, які сьогодні повернулися додому. Понад 33 місяці (а це майже 3 роки) Роман пробув у російському полоні. І сьогодні, у переддень нового року, він нарешті вдома – в Україні. З поверненням на Батьківщину, Романе! Пишаємось, донатимо, віримо!» – пишуть на сторінці університету. 

Читайте також:

Мріяв обійняти доньку, яку не бачив понад рік: історія відновлення тернопільського захисника

Життя після вогняного пекла: тернопільський захисник бореться за здоров'я та мріє потримати дитину на руках

Пише докторську на «нулі»: науковець, педагог, психолог, юрист з Тернопільщини тримає оборону на передовій

«Найважливіша нагорода – наша Перемога»: бійцю з Тернополя вручили відзнаку «Срібний Хрест»

Колишній військовий пройшов 40 км горами в амуніції, щоб зібрати кошти для ЗСУ. Підтримайте збір

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
  • Виталий Кравченко

    Цэ вин так думае, що вильна людына, алэ, цэ нэ так, завтра знову в бий, и ось тут, самэ цикавэ, або ТЦК, якый в народи нарэклы ,, людоловы", за любов до ных, або на вийну, а там, як повэзэ, в полон кращэ нэ попадаты.
  • Наталя Гупало

    Дякувати Богу що повернувся молодий захисник Роман і нехай всі що в московії теж повернуться адже їх чекають рідні друзі і вся Україна.
  • Микола Шкарупа

    З поверненням на Українську землю.Ось таких людей треба вибирати в ОДА...
  • Viorika Danilova

    🙏🙏🙏

keyboard_arrow_up