П’яних водіїв працівники ДАІ виявляють за допомогою німецького приладу Drager або ж за наявності зовнішніх ознак сп’яніння відправляють на медичне освідчення.
– Особисто я ніколи не сідаю за кермо у нетверезому стані, – розповідає тернополянин Андрій Токарський. – Але деякі мої знайомі перед поїздкою дозволяють собі випити 50 грамів горілки або пляшку пива. Кажуть, що ніяка експертиза не покаже перевищення вмісту алкоголю у їхній крові. Думаю, вони трохи перебільшують, але цікаво, що з цього приводу кажуть медики.
Випивши 100 грамів сорокаградусної горілки 80-кілограмовий чоловік може сідати за кермо через 4 год. 20 хв. Втім, це лише загальні медичні дані, адже важливу роль при цьому відіграють індивідувальні особливості організму.
– Вживання п’ятдесяти чи сто грасів 40-градусної горілки, 200 грамів вина чи одного літра пива – це вже легка ступінь сп’яніння. – розповідає завідувач організаційно-методичним відділенням Тернопільського обласного наркологічного диспансеру Галина Юренко. – Якщо людина, маса якої 80 кілограмів, випила 100 грамів 40-градусної горілки, то алкоголь з організму виводиться за чотири години двадцять хвилин. Але це лише загальні методологічні розрахунки. У кожному окремому випадку час виведення алкоголю залежить від багатьох показників.
Насамперед, за словами Галини Юрченко, час виведення алкоголю залежить від функцій печінки. Якщо печінка здорова, алкоголь виводиться швидше, якщо ні – тоді довше. Зазвичай, у молодих людей алкоголь виводиться швидше, оскільки у них здоровіша печінка.
– У жінок час виведення алкоголю на 20% більший, ніж у чоловіків, – каже пані Юренко.
Час «тверезіння» також залежить і від місця роботи. Якщо людина, наприклад, працює на виробництві, де є токсичні речовини, тоді алкоголь теж буде виводитися довше.
Корисне посиланняНайбільша база пропозицій продати чи купити ЗАЗ в Україні. Аutomoto.ua - пошуковик на 100 автосайтах.
Тобто, у кожному випадку час виведення алкоголю з організму залежить від багатьох факторів.
Отож, беручись за чарку, водій повинен пам’ятати, що керування автомобілем у нетверезому стані є одним з найважчих порушень правил дорожнього руху.
Та хоч покарання для нетверезих водіїв досить солідне, все одно багато водіїв, дозволяють собі сідати за кермо “під мухою”. Так, за даними Державтоінспекції, станом на 26 грудня, у Тернопільській області водії впродовж 2012 року скоїли 47 280 порушень правил дорожнього руху, з них 3386 порушень – це якраз керування автомобілем у нетверезому стані.
На даний час даішники виявляють нетверезих водіїв за допомогою німецького приладу Drager. Такий алкотестер використовує у своїй роботі європейська поліція.
Працює Drager таким чином: водій робить повний видих, повітря потрапляє у приладі у спеціальний відсук з оцтовою кислотою, яка вступає в реакцію тільки з парами спирту, а сила реакції перераховується у проміле. Такий метод дозволяє отримати дуже точні результати.
Перед початком використання алкотестера інспектор надягає одноразову насадку-мундштук, кілька секунд чекає сигналу «готово», який повинен висвітлитися на дисплеї приладу, і пропонує водієві «подути в трубочку». Через кілька секунд прилад видає результат випробування, після принтер тестера роздруковує чек, на якому вказані прізвище водія та результат вимірювання.
На основі результату, який показує Drager, інспектор ДАІ може скласти протокол про вживання водієм алкогольних напоїв.
Якщо водій не згіден з результатами, які показав тестер, він може вимагати поїздки до лікаря і там пройти медичне освідчення.
У тернопільських даішників на озброєнні лише близько десятка приладів Drager. Але водіїв, які сідають за кермо “під мухою”, все одно це не врятує. Патрульний дільничний у випадку відсутності алкотестера може відправити водія на медичне освідчення, якщо є підозри на сп’яніння.
– Якщо від водія чути запах алкоголю, або є інші ознаки, що свідчать про вживання алкоголю, то державтоінспектор має право відправити водія на медичне освідчення. – розповідає керівник сектору взаємодії з громадськістю Тернопільського обласного УДАІ Микола Лецкалюк. – До інших ознак, що можуть бути свідченням вживання алкоголю належать зміна кольору шкіри обличчя, скляні очі, нечітка координація рухів чи неадекватна поведінка.
Якщо ж водій відмовляється пройти медичне освідчення, тоді вважають, що він керував автомобілем у нетверезому стані.
Допустима доза алкоголю в крові – 0,2 проміле. Якщо замір перевищує допустиму дозу, тоді водія карають за керування автомобілем у нетверезому стані. Згідно ст. 130
Кодексу України про адміністративні порушення, керування автомобілем у нетверезому стані тягне за собою накладання штрафу від розміру 150 до 200 неоподатковуваних мінімумів (це від 2550 до 3400 грн) або громадські роботи на строк від сорока до п'ятдесяти годин, або адміністративний арешт на строк від семи до десяти діб.
У торговій мережі зараз пропонують чимало препаратів типу “антиполіцай”, які мали б врятувати водіїв від штрафів за кермування автомобілем у нетверезому стані, однак їх ефективність досить сумнівна.
– Такі препарати можуть перебити хіба що запах алкоголю, – розповідає начальник сектору взаємодії з громадськістю обласної ДАІ Микола Лецкалюк. – Але є ще ряд інших ознак, які можуть викликати підозру, що водій вживав алкоголь.
Окрім того, якщо інспектор відчуває інші запахи, тоді він може відправити водія на медичне освідчення, кажуть в Державтоінспекції.
Василь СОЛТИС, 0-96-725-70-22
№ 17 від 23 квітня 2025
Читати номер