— Ті ж комбайни, які колись виготовляли на нашому заводі, не будуть конкурентоздатними порівняно з продукцією інших заводів, які працюють у СНД і Західній Європі, — пояснює начальник управління стратегічного розвитку міста Юрій Дейнека.
Так, колись у нашому місті виготовляли багато бурякозбиральних комбайнів, тарілок та іншого фарфору, світильників, тканин, інших товарів. Та продукція дійсно мала попит за часів Союзу. Нині в приміщеннях екс-гігантів переважно працюють фірми-орендарі.
— Колись між усіма заводами була налагоджена система постачання та збуту. Згодом усе це втратили, — продовжує він. — І тепер робота заводів просто була б неприбутковою. Ми живемо в іншому часі. Товар має бути конкурентоздатним, щоб його купили. Аби відновлювати заводи, потрібно мати нові технології, цікаві споживачеві товари, а ще — величезні інвестиції.
Більше того, колишні промислові гіганти нині перебувають не у державній чи комунальній, а у приватній власності. Міськрада, як каже посадовець, може виступати хіба що посередником між інвесторами та господарями промзони.
Простіше, продовжує він, на місці старих промислових об’єктів відкрити нові.
— Наприклад, нещодавно до нас приїжджали представники заводу “Порше”. Вони хотіли виготовляти кабельно-провідникову продукцію, як-от “Борднетце”, — пояснює пан Дейнека. — Ми показували їм приміщення колишніх заводів. Однак потенційні інвестори не зійшлися у ціні із власниками тих об’єктів і поїхали ні з чим.
У міськраді створили базу даних промислових підприємств, приміщення яких пустують. До нього увійшли комбайновий і фарфоровий заводи, “Сатурн”, частина “Ватри”, а також закинуті об’єкти на вулицях Поліській, Бродівській і Текстильній. Про це розповідають інвесторам, аби вони вклали гроші у сучасне виробництво.
— Буквально у квітні, напередодні інвестиційного форуму, до нас звернулося керівництво “Текстерно”. Вони хотіли продати частину своїх приміщень на Текстильній, — пригадує посадовець. — Ми внесли ці дані у перелік пропозицій для інвесторів. Усюди, де буваємо, роздаємо ці списки, може, хтось зацікавиться… Також інвестпропозиції розміщуємо у журналах, буклетах та в інших носіях. Проте охочих придбати промислові об’єкти та започаткувати там бізнес наразі немає.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 20 від 14 травня 2025
Читати номер