Економія на світлі: як нічний тариф допомагає зменшити суми у платіжках

- Холодильник, бойлер, пральна машина, кавоварка – усі ці прилади щодня «крутять» ваш лічильник, збільшуючи суми в платіжках. Але що, якби електроенергія коштувала вам удвічі дешевше?
- Багатозонний облік дозволяє економити, особливо вночі. Як це працює, скільки коштує та як перейти на вигідний тариф – розповідаємо далі.
Впродовж 2024 року на багатозонний облік електроенергії перейшли 9 318 жителів Тернопільської області. Загалом нині такі лічильники діють орієнтовно у 54 000 господарствах. Про це «20 хвилин» розповіла Марія Федик, прессекретарка «Тернопільобленерго».
Як багатозонність впливає на тариф
З першого червня 2024 року в Україні діє фіксована ціна на електроенергію – 4,32 грн/кВт-год незалежно від обсягу споживання. При двозонному обліку нічний тариф на 50-60% менший порівняно з денним, а при тризонному обліку нічна енергія може бути втричі дешевшою за денну. Зі слів комерційного директора Сергія Оляніцького, відповідно до періоду доби застосовують відповідні коефіцієнти.
Якщо обираєте двозонний тариф, то використана електроенергія рахуватиметься так:
- з 23:00 до 07:00 – 0,5 тарифу;
- з 07:00 до 23:00 – повний тариф.
А ось, якщо тризонний тариф, то у цьому випадку система інша:
- 1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (з 08:00 до 11:00, а також з 20:00 до 22:00);
- повний тариф у напівпіковий період (з 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00, з 22:00 до 23:00);
- 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23:00 до 07:00).
Важливо! Якщо ви маєте багатозонний лічильник, то масово користуватися побутовою технікою вигідніше з 23:00 до 07:00. Йдеться про пральні машини, мультиварки, бойлери, кондиціонери для обігріву.
До речі, найбільшими пожирачами електроенергії у вашому будинку можуть бути електроплити, тепла підлога, сушильна машина та інші прилади, про які детальніше читайте у матеріалі: Найбільші пожирачі електроенергії у вашому домі: як заощаджувати (ІНФОГРАФІКА)
Під час подачі показників тернополяни повинні бути максимально уважними, аби уникнути плутанини та помилок, а багатозонний лічильник дійсно допомагав економити.
– Потрібно обрати потрібний тип лічильника. Опісля подати показник «день» (Т2) та «ніч» (Т1), якщо це двозонний лічильник. При подачі показників тризонного лічильника, потрібно внести показники «пік» (Т3), «напівпік» (Т2) та «ніч» (Т1), – розповідає Сергій Оляніцький.
Що варто знати про лічильники
Якщо споживач хоче перейти на багатозонний облік електроенергії, то обов’язково треба замінювати лічильник. Його можна придбати як у «Тернопільобленерго», так і у спеціалізованих магазинах. Ми промоніторили різні сайти й з'ясували, що один такий лічильник може обійтися від 1 350 до 5 280 грн, все залежить від характеристик.
Натомість фахівці «Тернопільобленерго» наголошують, під час купівлі лічильника споживач повинен звертати увагу не лише на ціну, а й на технічні характеристики приладу. Ознайомлюють споживачів з переліком необхідних характеристик:
- клас точності – не нижче 1,0;
- чутливість не менше – 12,5 мА;
- номінальна напруга – 380\220 В;
- кількість тарифів – не менше чотирьох;
- кількість тарифних зон – не менше 12;
- робочий діапазон температури – від -35 до +70;
- споживана потужність в колах напруги – не більше 10 ВА.
- наявність повірочного виходу;
- наявність захисту від перенапруги на вході лічильника.
Також треба звертати увагу на можливість фіксації лічильником порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, на наявність модуля інтерфейсу для можливості програмування та локального зчитування даних. А ось термін служби кожного лічильника має бути не менше 24 роки.
Як замінити лічильник
Для заміни лічильника треба звернутися до Центру обслуговування клієнтів. Нині їх діє 17 у різних громадах Тернопільщини, адреси та контактні телефони можете знайти на інтерактивній карті.
Записатися до фахівця можна за номерами телефону або за допомогою онлайн-сервісу, що дає можливість обрати зручну дату та годину. А ось приходити туди бажано вже з підготовленим пакетом документів.
– Берете із собою паспорт, ідентифікаційний код, договір про надання послуг з розподілу електроенергії за наявності. Якщо договору немає, то підійде право власності на нерухоме майно. Фахівець центру обслуговування формує відповідну заяву, споживач її перевіряє і підписує, – говорить комерційний директор Сергій Оляніцький.
Налаштування багатозонних лічильників працівниками Тернопільобленерго за ініціативою споживача обійдеться у 679,38 грн. До вартості послуги з заміни лічильника додаються транспортні послуги, все залежить від місця проживання споживача.

Також фахівці повідомляють, заяви про заміну лічильника приймають в індивідуальному порядку від кожного споживача. Проте є виключення.
– Комплексну заміну звичайних лічильників на багатозонні здійснюємо згідно з планом інвестиційної програми. Його щорічно затверджує Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг. У такому випадку її проводимо безоплатно, – повідомив комерційний директор «Тернопільобленерго».
А ви користуєтесь багатозонними лічильниками? Чи відчуваєте різницю, чи дійсно вдається економити? Пишіть свої відповіді у коментарях.
Читайте також:
Зіпсовані продукти й тисячі гривень на паливо: підприємці Тернополя про обмеження електрики для них
«Генератори, свічки вже маємо»: тернополяни розповіли, як готуються до можливих блекаутів
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
-
Володимир КозінЗамануха на лоха. Як відбити вартість двозонного лічильника? Прати, посуд мити, пилососити, ремонт робити не будеш - бо сусіди побють за шум. А може не спати, а прасувати/пекти і т.д. бо ж треба зекономити? А може холодильник тільки на ніч вмикати? Певно взагалі тільки жити вночі і буде ок.
-
Anton LunovНу, якщо прати вночі - сусіди навряд подякують.Поліна Дайнега reply Anton LunovAnton Lunov не знаю, у нас нічого не кажуть) все ще залежить від пралки