Мільйонні міжнародні кредити беруть місцеві комунальні підприємства у World Bank, NEFCO та EBRD. Якщо комунальне підприємство не в змозі сплатити міжнародного боргу, тоді його виплачуватимуть з місцевого бюджету. Часто організації закладають позику у тариф послуг, що надають, каже місцевий фахівець.
Сьогодні Європейський банк реконструкції і розвитку (EBRD, - прим. ред.) розглядає можливість надання Украні кредитів на загальну суму в розмірі 100 млн євро. Кошти передбаченні виключно місцевим органам влади. Зокрема, як повідомляє прес-служба фінустанови, кредитори передбачають надавати гроші комунальним підприємствам для фінансування різних енергозберігаючих технологій та інфраструктурних потреб.
Місцеві чиновники вже роками мають доступ до міжнародних кредитів. Зокрема, минулого року, на різні потреби КП "Тернопільводоканал" отримало від Світового Банку (World Bank, - прим. ред.) 36,6 млн дол США. Також згідно з даними Міністерства фінансів України, минулого року КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало від Північної екологічної фінансової корпорації Nordic Environment Finance Corporation (NEFCO, - прим. ред.) суму в 355 тис. євро під відсоткову ставку 6% річних. Окрім зазначенї суми, ще 9 липня 2014 року КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало від Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD, - прим. ред.) 10 млн євро терміном на 13 років під 5% річних.
Те що КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" цього року має зовнішній борг перед EBRD, підтвердили у міськраді міста. У відповіді на наш інфозапит у міськради повідомили, що станом на 1.10.2017 року сукупний борг Тернополя перед Органами державного казначейства склав 28 023 400 грн та 16 983 500 грн боргу КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" перед EBRD. Кредит у міжнародній фінансовій установі комунальному підприємству надано під місцеву гарантію. Що це означає роз'яснює фахівець в сфері економіки Віталій Теслюк.
- Отримання кредиту комунальним підприємством під місцеву гарантію означає, що кошти надані під заставу частини місцевого бюджету або нерухомості, що у власності міста, - коментує фахівець. - Те що підприємство комунальне не означає, що за нього сплачують жителі міста. Тобто по факту, повертати отримані кошти має виключно установа, яка отримала міжнародний кредит.
Фахівець каже, що місцева гарантія - це коли мерія виступає, як поручитель та гарант того, що комунальне підприємство в змозі віддати усі взяті кошти разом з відсотками. Однак, часто такі угоди закінчуються тим, що комунальна установа не може виплатити кошти, після чого починається процес реструктуризації і так далі. Після чого, весь тягар боргу лягає на бюджет міста.
Часто комунальні підприємства, що надають певні послуги населенню поступають хитріше, і позичені суми враховують у платіжки споживачів. Як результат міжнародне фінансове зобов’язання навантаження лягає на простих мешканців, - продовжує пан Теслюк.
Щодо міжнародних кредитів, які надають згадані фінансові установи, то фахівець каже, що такі організації після довгих процедур, різних перевірок відкривають так звану кредитну лінію на певну суму і на певний час. Суть такої кредитної лінії пjлягає в тому, що кошти підприємство освоює частинами на різні проекти.
- Міжнародні фінансові інституції дуже ліберальні, - наголошує фахівець. - Кращих умов ніхто не запропонує. 5-6% - досить вигідні умови кредитування. До прикладу, в Україні місцеві фінустанови на подібні проекти надають гроші з відсотковою ставкою понад 25%. Тому в міжнародному банку отримати кредитну лінію насправді досить важко.
- Сьогодні ми беремо участь в урядовому проекті розвитку міської інфраструктури, - розповідає начальник планово-економічного відділу КП ”Тернопільводоканал” Володимир Водовіз. Фінансування проектів відбувається з Світового банку.
Наша держава на різні проекти отримала 350 млн дол, з яких безпосередньо КП ”Тернопільводоканал” має можливість використовувати 36,6 млн дол, зауважує співрозмовник. Із зазначенної суми вже використали близько одного мільйона доларів.
- На ці гроші водоканал закупив різну техніку, лабораторне обладнання для контролю якості води тощо. Також сьогодні оголошено ряд нових тендерів на закупівлю різного обладнання, - наголошує пан Водовіз.
У водоканалі кажуть, що позика взята не під місцеву гарантію. Зазначену суму на рахунок організації ніхто не перераховує. Аби їх використати нам потрібно провести процедуру міжнародних закупівель. Такі закупівлі погоджують з Мінрегіоном та Світовим Банком, аж після цього відбувається фінансування, виключно того чи іншого проекту.
Загалом у водоканалі кажуть, що відсотки зі сплати кредиту досить малі і становлять усього 1%. Щодо повернення коштів, то пан Водовіз каже, що зараз діє пільговий період.
- За умовами договору, наше підприємство протягом п’яти років не повертає коштів, - продовжує співрозмовник. - Позику повертає безпосередньо комунальне підприємство. Термін освоєння коштів близько п’яти років, загалом позика взята на 20 років.
Як повідомляли раніше у КП ”Тернопільводоканал” зазначену позику у Міжнародному Банку включили у структуру нового тарифу.
У КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" ситуацію з міжнародними позиками редакції “RIA плюс” не прокоментували. Директор комунального підприємства Андрій Чумак в телефонному режимі зазначив лише те, що на сьогодні зазначені суми не освоєні. Після чого сказав, що не має можливості спілкуватися і перестав відповідати на телефонні дзвінки. Тому керівник комунального підприємства може звернутися в редакцію “RIA плюс” аби детальніше роз’яснити на які потреби у 2014 та 2016 роках КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало міжнародну позику.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер
Почитайте цю статтю про фінанси, щоб краще розуміти гроші https://www.rbc.ua/ukr/news/inflyatsiya-kreditu-ne-pomeha--1602761649.html