Хто віддаватиме десятки мільйонів доларів, які позичають місцеві комунальні підприємства у міжнародних банках

Хто віддаватиме десятки мільйонів доларів, які позичають місцеві комунальні  підприємства у міжнародних банках

Мільйонні міжнародні кредити беруть місцеві комунальні підприємства у World Bank, NEFCO та EBRD. Якщо комунальне підприємство не в змозі сплатити міжнародного боргу, тоді його виплачуватимуть з місцевого бюджету. Часто організації закладають позику у тариф послуг, що надають, каже місцевий фахівець.

Сьогодні Європейський банк реконструкції і розвитку (EBRD, - прим. ред.) розглядає можливість надання Украні кредитів на загальну суму в розмірі 100 млн євро. Кошти передбаченні виключно місцевим органам влади. Зокрема, як повідомляє прес-служба фінустанови, кредитори передбачають надавати гроші комунальним підприємствам для фінансування різних енергозберігаючих технологій та інфраструктурних потреб.

Кредити в різних міжнародних банках

Місцеві чиновники вже роками мають доступ до міжнародних кредитів. Зокрема, минулого року, на різні потреби КП "Тернопільводоканал" отримало від Світового Банку (World Bank, - прим. ред.)  36,6 млн дол США. Також згідно з даними Міністерства фінансів України, минулого року КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало від Північної екологічної фінансової корпорації Nordic Environment Finance Corporation (NEFCO, - прим. ред.) суму в 355 тис. євро під відсоткову ставку 6% річних. Окрім зазначенї суми, ще 9 липня 2014 року КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало від Європейського банку реконструкції та розвитку (EBRD, - прим. ред.) 10 млн євро терміном на 13 років під 5% річних. 

Тягар лягає на бюджет міста

Те що КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" цього року має зовнішній борг перед EBRD, підтвердили у міськраді міста. У відповіді на наш інфозапит у міськради повідомили, що станом на 1.10.2017 року сукупний борг Тернополя перед Органами державного казначейства склав 28 023 400 грн та 16 983 500 грн боргу КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" перед EBRD. Кредит у міжнародній фінансовій установі комунальному підприємству надано під місцеву гарантію. Що це означає роз'яснює фахівець в сфері економіки Віталій Теслюк.

Відео дня

- Отримання кредиту комунальним підприємством під місцеву гарантію означає, що кошти надані під заставу частини місцевого бюджету або нерухомості, що у власності міста, - коментує фахівець. - Те що підприємство комунальне не означає, що за нього сплачують жителі міста. Тобто по факту, повертати отримані кошти має виключно установа, яка отримала міжнародний кредит. 

Фахівець каже, що місцева гарантія - це коли мерія виступає, як поручитель та гарант того, що комунальне підприємство в змозі віддати усі взяті кошти разом з відсотками. Однак, часто такі угоди закінчуються тим, що комунальна установа не може виплатити кошти, після чого починається процес реструктуризації і так далі. Після чого, весь тягар боргу лягає на бюджет міста.

Часто комунальні підприємства, що надають певні послуги населенню поступають хитріше, і позичені суми враховують у платіжки споживачів. Як результат міжнародне фінансове зобов’язання навантаження лягає на простих мешканців, - продовжує пан Теслюк.

Щодо міжнародних кредитів, які надають згадані фінансові установи, то фахівець каже, що такі організації після довгих процедур, різних перевірок відкривають так звану кредитну лінію на певну суму і на певний час. Суть такої кредитної лінії пjлягає в тому, що кошти підприємство освоює частинами на різні проекти. 

- Міжнародні фінансові інституції дуже ліберальні, - наголошує фахівець. - Кращих умов ніхто не запропонує. 5-6% - досить вигідні умови кредитування. До прикладу, в Україні місцеві фінустанови на подібні проекти надають гроші з відсотковою ставкою понад 25%. Тому в міжнародному банку отримати кредитну лінію насправді досить важко.

Із 36,6 млн дол використали 1 млн

- Сьогодні ми беремо участь в урядовому проекті розвитку міської інфраструктури, - розповідає начальник планово-економічного відділу КП ”Тернопільводоканал” Володимир Водовіз. Фінансування проектів відбувається з Світового банку. 

Наша держава на різні проекти отримала 350 млн дол, з яких безпосередньо КП ”Тернопільводоканал” має можливість використовувати 36,6 млн дол, зауважує співрозмовник. Із зазначенної суми вже використали близько одного мільйона доларів. 

- На ці гроші водоканал закупив різну техніку, лабораторне обладнання для контролю якості води тощо. Також сьогодні оголошено ряд нових тендерів на закупівлю різного обладнання, - наголошує пан Водовіз.

У водоканалі кажуть, що позика взята не під місцеву гарантію. Зазначену суму на рахунок організації ніхто не перераховує. Аби їх використати нам потрібно провести процедуру міжнародних закупівель. Такі закупівлі погоджують з Мінрегіоном та  Світовим Банком, аж після цього відбувається фінансування, виключно того чи іншого проекту. 

Загалом у водоканалі кажуть, що відсотки зі сплати кредиту досить малі і становлять усього 1%. Щодо повернення коштів, то пан Водовіз каже, що зараз діє пільговий період.

- За умовами договору, наше підприємство протягом п’яти років не повертає коштів, - продовжує співрозмовник. - Позику повертає безпосередньо комунальне підприємство. Термін освоєння коштів близько п’яти років, загалом позика взята на 20 років.

Як повідомляли раніше у КП ”Тернопільводоканал” зазначену позику у Міжнародному Банку включили у структуру нового тарифу. 

У КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" ситуацію з міжнародними позиками редакції “RIA плюс” не прокоментували. Директор комунального підприємства Андрій Чумак в телефонному режимі зазначив лише те, що на сьогодні зазначені суми не освоєні. Після чого сказав, що не має можливості спілкуватися і перестав відповідати на телефонні дзвінки. Тому керівник комунального підприємства може звернутися в редакцію “RIA плюс” аби детальніше роз’яснити на які потреби у 2014 та 2016 роках КП "Тернопільміськтеплокомуненерго" отримало міжнародну позику.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (3)
  • Александр Лозохвост

    Почитайте цю статтю про фінанси, щоб краще розуміти гроші https://www.rbc.ua/ukr/news/inflyatsiya-kreditu-ne-pomeha--1602761649.html

  • Герасимчук Ростислав
    Не заважайте патріотам в вишиванках і на джипах молотити лаве, ніщеброди.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
22:01 Ціною життя врятував інших.... У Києві попрощалися з пілотом F-16 Максимом Устименком 21:03 Ексклюзивні відеокадри із квартири на Вишневецького, де трапилася пожежа photo_camera 20:03 Кілька квартир і півтора мільйона зарплати: як новий прокурор Тернопільщини прокоментував свої статки 19:02 Помер викладач Тернопільського педуніверситету Петро Михальчук Від читача 01:23 Вчителька з Тернополя стала амбасадоркою міжнарожної ініціативи EU Code Week 18:40 Відмивають стіни та дякують Богу, що залишились живі: репортаж із будинку на Вишневецького, де сталась пожежа photo_camera 18:03 У Бучачі народився хлопчик-богатир 17:20 Три випускниці з Тернополя отримали по 200 балів на НМТ 16:45 У Почаєві собака покусав дівчинку: господарю загрожує до двох років в’язниці 16:11 «Все знищено, але Бог зберіг моїх дітей». На Вишневецького згоріла квартира військового 15:35 Тернополяни представили Україну на Чемпіонаті Європи з греко-римської боротьби 15:05 Жителя Кременця підозрюють у дезертирстві та поширенні російської пропаганди 14:35 Норвезький журналіст іде 450 кілометрів на підтримку українських медіа photo_camera 14:05 До якої суми зросте мінімальна пенсія у 2026 році 13:35 За умисне вбивство знайомого в Почаєві судитимуть 62-річного чоловіка 13:00 Нетверезий водій на Tesla врізався в дерево та намагався втекти в кущі 12:20 Упокоївся батько митрополита Тернопільського і Кременецького Нестора Анатолій Писик 11:57 У Козівській лікарні тепер є отець-капелан 11:41 Як бізнес Тернопільщини може зменшити витрати на енергоресурси? (Прес-служба компанії Yasno) 11:22 У Бариші чоловік самовільно чистив потічок та отримав кримінальну справу
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up