Нові гривні та вилучення копійок: що виграє Україна

Нові гривні та вилучення копійок: що виграє Україна
Нові монети номіналом 1 і 2 грн з’явилися в обігу з 27 квітня. Та наразі у Тернополі такі монети бачили лише одиниці. Як виявилося, одно- та двогривневі монети дуже маленьких розмірів, - трохи більші однієї копійки

З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив додатковий випуск монет номіналами 1,2,5 та 25 копійок. Також у обіг ввели монети номіналами 1 та 2 гривні

Що виграє Україна від цих змін, а також чому обраний саме такий формат нових монет, пояснює директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Скільки вдасться заощадити

З 1 липня 2018 року магазини та інші заклади сфери послуг можуть проводити округлення сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги). Це дозволить державі економити більше 90 млн гривень на рік на карбуванні та спростить для українців щоденні розрахунки.

Відео дня

НБУ відмовиться від випуску монет у 1, 2, 5 і 25 копійок. Монети у 10 та 50 копійок карбуватимуть, як і раніше.

Перехід на монети номіналом 1 та 2 гривні також дозволить економити - за рахунок невеликого розміру та обраного матеріалу вартість їх виготовлення нижча за номінал.

Вибір дизайну

            Зараз усі українські монети  карбуються на Монетному дворі. Ескізи нових монет розробляли його штатні художники: аверс створив Володимир Дем’яненко, реверс – Роман Чайковський.

НБУ вирішив зберегти на монетах портрети тих самих особистостей, що і на банкнотах, тому монета номіналом 1 гривню має зображення Володимира Великого, 2 гривні - Ярослава Мудрого. Обидві монети сріблясті, а виготовляються вони зі сталі з гальванічним покриттям. Такий розмір та матеріал дали НБУ можливість знизити собівартість монет, зробивши її нижчою за номінал. Точна інформація щодо вартості виготовлення монет є конфіденційною.

            Щодо критики зручності та зовнішнього вигляду монет, Нацбанк пояснює свій вибір наступними чинниками:

·           нові гривні повинні помітно відрізнятися не лише від українських копійок, але й від монет інших країн - для запобігання шахрайству;

·           вони повинні бути придатні для використання в торгівельних автоматах, платіжних терміналах тощо;

·           вагу монет зменшують для спрощення їх перевезення;

·           матеріал та дизайн обирають з метою мінімізації витрат на карбування;

·           вагу також зменшують, щоб людям було зручніше носити монети у гаманцях;

·           елементи дизайну нових монет розроблено з урахуванням потреб людей з вадами зору.

Зношені банкноти вилучають з обігу

            За 2017 рік Нацбанк вилучив з обігу готівки на  суму  139,5 млрд  грн, а випущено в  обіг  було  майже 160 млрд гривень. Нові гроші на заміну зношених друкуються постійно - громадяни цей процес не помічають, оскільки він не створює для них додаткових незручностей.

            Загалом НБУ щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів. Майже половина - банкноти низьких номіналів (від 1 до 20 гривень). Наприклад, минулого року Національний банк вилучив з обігу з 749 млн штук зношених банкнот на суму 48 млрд гривень.

            Важливо розуміти, що Національний банк не вилучає та найближчим часом не планує вилучати з обігу дрібні монети. Вони й надалі перебуватимуть в обігу та використовуватимуться як засіб платежу необмежений період - до прийняття правлінням НБУ окремого рішення про їх вилучення.

VoxConnector спеціально для "RIA плюс"

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
15:15 Великодній кошик: м'ясні вироби, продуктові набори, прикраси та декор для свята (партнерський проєкт) 14:47 8200 доларів хабаря за документи на ставок – у пособництві підозрюють жителя Чортківщини 14:04 За хабар поліцейським жителю Тернополя загрожує до 4 років позбавлення волі 13:30 В Укренерго закликали економити електрику до 21-ї години Від читача 11:16 Кременецька опорна лікарня запрошує на роботу! 12:50 Учень тернопільської школи посів третє місце на Всеукраїнській олімпіаді з хімії 12:11 На Кременеччині автівка в'їхала в бетонну плиту — є постраждалі 11:45 На Тернопільщині захворюваність на грип та ГРВІ ще перевищує епідпоріг 11:15 У Тернополі попрощалися із ветераном пожежно-рятувальної служби Андрієм Коцюлимом photo_camera 10:40 Кадри перемоги, яку запам’ятають надовго: «Нива» показала найемоційніші моменти матчу з «Діназ» play_circle_filled 09:50 У пожежі в Тернополі постраждав чоловік 09:30 У Зарваниці відбулася Хресна дорога — молились за мир і єдність України photo_camera 09:02 Міноборони запроваджує нові посади для підтримки військових та їхніх родин play_circle_filled 08:00 У Тернополі розпочинається передвеликодня благодійна акція «Діти – дітям» 21:03 За квитками на показ фільмів стояли від ранку: яким був кінотеатр Україна у Тернополі. Дивіться відео! play_circle_filled 20:00 У Тернополі обговорили, як не допустити зменшення меж парків та їхню забудову 19:00 Майстер-клас з писанкарства і вироби народних майстрів: ярмарок великодніх подарунків провели у Тернополі 18:30 Командир взводу з 105 окремої бригади тероборони «Хантер» нагороджений «Золотим хрестом» від головкома 17:30 На Тернопільщині водій за 50 євро намагався відкупитися від поліції за перевищення швидкості play_circle_filled 16:30 Тернопільська «Нива» з розгромним рахунком перемогла ФК «Діназ»
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up