Нові гривні та вилучення копійок: що виграє Україна

Нові гривні та вилучення копійок: що виграє Україна
Нові монети номіналом 1 і 2 грн з’явилися в обігу з 27 квітня. Та наразі у Тернополі такі монети бачили лише одиниці. Як виявилося, одно- та двогривневі монети дуже маленьких розмірів, - трохи більші однієї копійки

З 1 липня 2018 року Національний банк України припинив додатковий випуск монет номіналами 1,2,5 та 25 копійок. Також у обіг ввели монети номіналами 1 та 2 гривні

Що виграє Україна від цих змін, а також чому обраний саме такий формат нових монет, пояснює директор департаменту грошового обігу НБУ Віктор Зайвенко.

Скільки вдасться заощадити

З 1 липня 2018 року магазини та інші заклади сфери послуг можуть проводити округлення сум розрахунків готівкою за товари (роботи, послуги). Це дозволить державі економити більше 90 млн гривень на рік на карбуванні та спростить для українців щоденні розрахунки.

НБУ відмовиться від випуску монет у 1, 2, 5 і 25 копійок. Монети у 10 та 50 копійок карбуватимуть, як і раніше.

Перехід на монети номіналом 1 та 2 гривні також дозволить економити - за рахунок невеликого розміру та обраного матеріалу вартість їх виготовлення нижча за номінал.

Вибір дизайну

            Зараз усі українські монети  карбуються на Монетному дворі. Ескізи нових монет розробляли його штатні художники: аверс створив Володимир Дем’яненко, реверс – Роман Чайковський.

НБУ вирішив зберегти на монетах портрети тих самих особистостей, що і на банкнотах, тому монета номіналом 1 гривню має зображення Володимира Великого, 2 гривні - Ярослава Мудрого. Обидві монети сріблясті, а виготовляються вони зі сталі з гальванічним покриттям. Такий розмір та матеріал дали НБУ можливість знизити собівартість монет, зробивши її нижчою за номінал. Точна інформація щодо вартості виготовлення монет є конфіденційною.

            Щодо критики зручності та зовнішнього вигляду монет, Нацбанк пояснює свій вибір наступними чинниками:

·           нові гривні повинні помітно відрізнятися не лише від українських копійок, але й від монет інших країн - для запобігання шахрайству;

·           вони повинні бути придатні для використання в торгівельних автоматах, платіжних терміналах тощо;

·           вагу монет зменшують для спрощення їх перевезення;

·           матеріал та дизайн обирають з метою мінімізації витрат на карбування;

·           вагу також зменшують, щоб людям було зручніше носити монети у гаманцях;

·           елементи дизайну нових монет розроблено з урахуванням потреб людей з вадами зору.

Зношені банкноти вилучають з обігу

            За 2017 рік Нацбанк вилучив з обігу готівки на  суму  139,5 млрд  грн, а випущено в  обіг  було  майже 160 млрд гривень. Нові гроші на заміну зношених друкуються постійно - громадяни цей процес не помічають, оскільки він не створює для них додаткових незручностей.

            Загалом НБУ щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів. Майже половина - банкноти низьких номіналів (від 1 до 20 гривень). Наприклад, минулого року Національний банк вилучив з обігу з 749 млн штук зношених банкнот на суму 48 млрд гривень.

            Важливо розуміти, що Національний банк не вилучає та найближчим часом не планує вилучати з обігу дрібні монети. Вони й надалі перебуватимуть в обігу та використовуватимуться як засіб платежу необмежений період - до прийняття правлінням НБУ окремого рішення про їх вилучення.

VoxConnector спеціально для "RIA плюс"

Стежте за новинами Тернополя у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
16:33 59-річний чоловік вкрав самокат у парку «Сопільче» 16:00 Реставрують арку у центрі Тернополя. Що там намалюють? (ФОТО ДНЯ) photo_camera 15:45 Писанку висотою понад метр розпишуть на тернопільському фестивалі «Великодні мотиви» 15:13 Передчасно відійшла у вічність доцент ЗУНУ Олександра Марцінковська Від читача 14:50 Питання-відповідь. Чи потрібно пред’являти військовий квиток під час реєстрації особи як безробітної? 14:09 Водій, якого дістали з салону машини у Копичинцях, потрапив до реанімації. Стали відомі обставини аварії 13:35 Захищаючи Україну, загинув молодий снайпер з Ланівців – Микола Юрчишин 13:05 Житель Тернопільщини незаконно «нарубав дров» на 270 тисяч гривень 13:05 Велике прибирання: У Тернополі стартувала загальноміська толока (пресслужби) 12:01 У Західноукраїнському університеті обиратимуть ректора. Чи балотуватиметься знову Андрій Крисоватий? 11:10 Дошкільнят із Заліщиків навчали дорожній грамоті, а учнів – поведінці на канікулах 10:27 У Кордишеві горів православний храм. Чи був це підпал? photo_camera 09:55 Робота у Тернополі: свіжі ваканcії від тернопільських компаній 09:39 У промисловому районі Тернополя вимикатимуть світло. В Обленерго пояснили причину 09:00 На Тернопільщині прогнозують холодну та вітряну погоду. Будьте обережні на дорогах 08:01 Сьогодні, 29 березня – Всесвітній день фортепіано і шанувальників Кока-Коли 08:00 Цей день в історії, 29 березня: Ніагарський водоспад зупинився на 30 годин 21:05 Тернопільські плавці здобули 26 медалей на міжобласному турнірі 20:29 В низці сіл поблизу Тернополя 29-го березня вимкнуть світло через плановий ремонт 20:00 «У труні поховали не мого брата!». Сестра військового зі Збаражчини у пошуках правди
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up