Понад 9 мільйонів гривень на укриття в школах та садочках Тернополя: на що планують витрачати

Понад 9 мільйонів гривень на укриття в школах та садочках Тернополя: на що планують витрачати
  • Наявність укриття – головна умова для відкриття шкіл та садочків під час воєнного стану. Воно має бути безпечним та комфортним для перебування як дітей, так і працівників.
  • Яка ситуація з укриттями у школах та садочках Тернополя і на що витратять мільйони гривень — дізнавалися журналісти «20 хвилин». 
  • Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

Загалом на облаштування укриттів у садочках та школах Тернопільської міської територіальної громади у 2023 році виділили понад дев'ять мільйонів. Про це журналістам «20 хвилин» повідомила заступниця начальника управління з фінансових питань Олена Пельвецька.

Які школи отримали гроші

Традиційно напередодні нового навчального року комісія виїжджає до кожної школи та перевіряє наявність та стан первинних укриттів. Начальниця відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти управління освіти і науки Ірина Сум переконує, усе перевірили.

Відео дня

— До першого вересня всі заклади загальної середньої освіти приводили укриття до ладу. Одні потребували поточних ремонтних робіт чи прибирання, а ось інші – усунення аварійних ситуацій та покращення умов. Станом на шосте вересня, ремонтні роботи в закладах загальної середньої освіти не проводять. Можливо, ще десь завершують прибирання, — каже співрозмовниця.

7 796 900 гривень отримають школи в Тернополі

1,5 мільйона гривень виділили для облаштування укриття в  школі №24. Ще раніше директор навчального закладу Ігор Каразія наголошував журналістам «20 хвилин» про те, що мають додаткове велике приміщення, облаштування якого дозволить навчатися всім дітям в одну зміну. Наразі одночасно в укритті школи можуть перебувати 500 учнів, а після ремонту додаткового приміщення – 1600. 

В управлінні освіти і науки розповіли, на які саме роботи будуть витрачати кошти. 

— Перед тим, як приступати до облаштування укриття в додатковому приміщенні, необхідно зробити підвищення ґрунтових вод, каналізаційні стоки, щоб туди не потрапляла вода. Ці роботи мають виконати за п'ять місяців і виділили на них 4,5 мільйона гривень. Тільки потім зможуть приступити до облаштування укриття. Там потрібно не лише встановити лавки, а й привести до ладу стіни, зробити вентиляцію, — наголошують в управлінні. 

На ліквідацію надзвичайної ситуації в первинному укритті Тернопільської класичної гімназії виділили з бюджету 400 000 гривень. Що сталося за літо у підвальному приміщенні – розповіла Ірина Сум. 

— На прилеглій до гімназії території стався прорив системи з гарячою водою. Через що всі стічні води опинилися у підвальному приміщенні навчального закладу. І там треба було ліквідувати ситуацію, привести первинне укриття до ладу, щоб діти не перебували у відсирілому приміщенні, щоб там було комфортно, — каже начальниця відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти управління освіти і науки.

Окрім двох вищезазначених шкіл, ремонтні роботи в укриттях профінансували ще для семи закладів Тернополя. Це переважно поточні ремонти. Олена Пельвецька розповіла про суми витрат у 2023 році на кожен заклад загальної середньої освіти:

  • школа №4 – 450 000 гривень;
  • школа №5 – 479 000 гривень;
  • школа №7 – 1 000 000 гривень;
  • школа №11 – 2 746 600 гривень;
  • школа №19 – 340 000 гривень;
  • школа №21 – 555 300 гривень;
  • школа №23 – 326 000 гривень.

Майже 1 300 000 дали на садки 

Минулого року журналісти «20 хвилин» повідомляли, що через відсутність первинних укриттів з першого вересня двері для вихованців не відкрили тернопільські садочки №11, №16, №18. Тоді задля безпеки дітей та працівників, батькам запропонували розділити малечу у найближчі заклади дошкільної освіти.

Детальніше читайте тут: Дитячий садок не працює – що робити батькам Тернополя? Ми розібралися

Та чи змінилася ситуація за рік? За інформацією начальниці відділу дошкільної, середньої та позашкільної освіти управління освіти і науки Тернопільської міської ради Ірини Сум, станом на шосте вересня 2023 року, ці садочки відкриті. А питання з первинними укриттями поступово у деяких закладах ще досі вирішують.

— Якщо говорити за садочок №11, то під час будівництва цього закладу не передбачили ні підвалу, ні сховища. Тож адміністрація садочка підписала угоду з адміністрацією школи №8 і на випадок повітряної тривоги вихованці будуть разом зі школярами. Садочок знаходиться досить-таки близько. Діти в школі навчатимуться за змішаною формою, тож місця у сховищі вистачить всім, — розповідає пані Сум. — Що стосуються садочків №16 та №18, то на території закладів будуть зводити укриття за новою технологією. Наразі готують відповідні документи і згодом братися до виконання робіт. Для вихованців ці два садочки також відкриті. На випадок повітряної тривоги діти з вихователями будуть спускатися в укриття спеціалізованої школи №7 та НВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого». Вже підписали відповідні угоди.

Журналісти «20 хвилин» проклали маршрут і за допомогою онлайн-додатків дізналися відстань садочків від шкіл.

За даними Google Maps, відстань від садочка №11 до школи №8 – 20 метрів. Відстань від садочка №16 до спеціалізованої школи №7 — 350 метрів, а ось від садочка №18 до НВК «Школа-колегіум Патріарха Йосифа Сліпого» — 110 метрів. 

Відповідно до державних будівельних норм України В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту», захисні споруди мають бути розташовані на відстані 500 метрів від закладу освіти. Водночас фахівці ДСНС України рекомендували, щоб укриття були розташовані від закладу освіти на відстані до 100 метрів. 

Варто враховувати багато чинників щодо евакуації учасників освітнього процесу. Адже в дітей дошкільного віку під час повітряної тривоги може бути денний сон, й у такій ситуації діти та працівники потребуватимуть ще більше часу для евакуації. У холодну пору року всім учасникам освітнього процесу необхідно більше часу для одягання, а дітям дошкільного віку треба допомогти одягнутися. 

Також ми поцікавилися, чому укриття у садочках №18 та №16 не зробили раніше, адже повномасштабне вторгнення триває понад рік.

— Через повномасштабне вторгнення чимало дітей виїжджали за кордон, а деякі просто припинили відвідувати заклади дошкільної освіти. Як результат — кількість дітей у садочках зменшилася. У нашому садочку №18 немає підвалів та укриттів, тому у 2022 році нашим вихованцям та вихователям запропонували тимчасово перевестися в інші заклади, — каже керівниця ясла-садка №18 Галина Ковалець. — Влітку 2023 року ми порушили питання щодо відновлення роботи садочка №18, але не знали, як на це відреагують батьки і чи повернуться діти. Зараз бачимо, що поступово діти повертаються і наразі щодня садок відвідують близько 80 осіб. А отже і є доцільність вкладати гроші в побудову укриття, бо мова йде не про малі кошти. 

Щодо фінансування, то побудова та облаштування первинних укриттів у садочках №16 та №18 обійдеться в понад 1 000 000 гривень.

— Садочок №16 отримає на побудову та облаштування сховища 587 360 гривень, а ось садочок №18 – 570 000 гривень. Я не бачила архітектурний план, що саме там будуть робити, але фахівці нам пояснили, що такий варіант безпечний під час повітряних тривог. І цей архітектурний план пройшов експертизу. Крім того, на дооблаштування укриття 140 000 гривень отримав садочок №2, вони мають доробити в укритті дрібні деталі, — наголошує пані Пельвецька.

Як саме виглядатиме укриття у садочках №16 та №18 керівниці закладів ще не знають. Зі слів Галини Ковалець, фахівці лише приходили і робили різні заміри, а ось до кінця вересня мають вже показати розроблений проєкт і далі приступати до роботи. 

Керівниця садочку №18 наголосила, їй також цікаво, яке рішення запропонують фахівці, адже головне, щоб дітям там було комфортно та безпечно. Як тільки проєктна документація з’явиться — журналістам «20 хвилин» обіцяли все розповісти та показати.

 

Читайте також:

У міській раді пояснили, коли укриттями у школах можуть користуватися тернополяни

Навчання в умовах війни: як готуються школи Тернополя та для яких класів можуть скасувати дистанційку

Сільських шкіл цього року поменшає на Тернопільщині: що буде із учнями та вчителями

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (2)
  • galyav galyav
    Добрий вечір. Чи перевіряли укриття в садочку N20? Як нам повідомили, що в укритті дуже холодно, а через це дітки хворіють і по довго не можуть відвідувати садочок. То як так виділяють кошти з бюджету, що маленькі дітки мають мерзнути? Як тоді перевіряли укриття в даному садочку на придатність?
    Polina Daineha reply galyav galyav
    Вітаю. Ні, в садочок №20 ми не ходили. Зверніться в управління чи до керівника закладу. Запитайте, в чому причина

keyboard_arrow_up