Для порівняння обрали близькі за цінами чи поживною цінністю продукти.
Також зважали на енергетичну цінність продуктів, адже це та кількість енергії, що вивільняється з продуктів в процесі їх перетравлювання. Та варто врахувати, що в деяких випадках у продуктах з великою енергетичною цінність вміст жирів є дуже високим (масло, олія, свиняче м’ясо), а це не дуже корисно для організму.
Із таблиці ви можете обрати для себе варіанти, які можна вживати в їжу замість тваринної продукції. Одна зауважте, що співвідношення білків, жирів ті вуглеводів у правій та лівій колонках можуть відрізнятися. Тому вираховуючи свій денний раціон, звертайте увагу на упаковку.
Молоко звичайне – соєве, горіхове чи гречане
Яке б молоко ви не обрали, соєве, горіхове чи гречане, організм його засвоїть легше, аніж молоко коров'яче. До того ж, у деяких людей організм не засвоює лактозу. Вартість звичайного молока менша, аніж його замінників у півтора раза та за калорійністю, наприклад, соєве молоко коров'ячому майже не поступається.
Кисломолочний нежирний сир – тофу
Тофу – це сироподібний продукт, який виробляють з соєвих бобів. З нього можна приготувати безліч страв, але зловживати цим продуктом не можна, адже в ньому містяться фітогормони, надлишок яких може спричинити збій у роботі ендокринної системи.
Тофу можна знайти не в кожному супермаркеті. Ціна, як і калорійність, не поступається кисломолочному продукту.
Масло – соняшникова, оливкова олія
І соняшникова олія, і масло є доволі калорійними продуктами, а тому зловживати ними не варто. Оливкова олія корисніша, має у своєму складі вітаміни А, D, K, E, але й вартує дорожче – від 50 гривень за півлітра, соняшникова вдвічі дешевша – від 25 гривень.
Котлети – фалафель
Фалафель – це також котлети, але з меленого нуту (вид бобових). В інтернет-магазинах цей продукт вартує від 50 гривень за 200 грамів. Це дорожче, аніж звичайні котлети у вигляді напівфабрикатів. Але продукти мають майже однакову калорійність.
Риба – морська капуста
Морська капуста є чудовим замінником рибі, до того ж вона є досить доступною та корисною. Адже збагачена йодом.
Для порівняння обрали один з найдоступніших видів морської риби – хек. Її ціна та ціна морської капусти є майже однаковими, як і поживна цінність.
Морозиво – сорбет
Відмінність між морозивом та сорбетом у тому, що перше роблять з молока, масла, вершків та цукру, а другий десерт – з підсолодженої води та фруктового соку чи пюре.
Сорбет є кориснішим, бо натуральніший. До того ж, ви можете приготувати його самі. У магазинах він дорожчий, аніж морозиво і знайти його важче. Він не такий калорійний, як морозиво, а додаючи різні соки, ви самі обираєте його насиченість та вітамінний склад.
Коментує дієтолог Мар’яна Лебідь:
– До посту варто готуватися заздалегідь. Комусь для цього достатньо два тижні, а комусь тиждень. Мова йде про поступовий перехід у зменшенні вживання, м’яса, молочних продуктів, та інших продуктів тваринного походження.
Нічого поганого не станеться, якщо ви в один день відмовитеся їсти свинину чи телятину. Але піст триває досить довго і вдале поєднання продуктів забезпечить організм всіма необхідними мікро- і макронутрієнтами.
Для ситості і отримання всіх незамінних амінокислот, які є в м’ясі, хорошим поєднанням буде в одному прийомі спожити бобові та крупи. Коров’яче молоко замінити на рослинне: кокосове, вівсяне, горіхове, соєве, гречане. Таке молоко засвоюється набагато легше в нашому організмі, не утворюючи слиз.
Твердий сир – на сир тофу (сир з соєвих бобів). Омега-3, яку отримуємо з рибою, заміняємо на шрот льону, або насіння чіа.
Продукти тваринного походження замінити на рослинні, вони легші для організму людини, а тому і швидше засвоюються, і загалом позитивно впливають на вашу травну систему. Тому за ці 48 днів, якщо все правильно робити, очищення буде і на фізичному рівні.
А ви дотримуєтесь посту? Як складаєте свій раціон? Діліться в коментарях.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 37 від 11 вересня 2024
Читати номер