Не розуміють за що заплатили тисячі: тернополяни скаржаться на завищені платіжки за газ

Не розуміють за що заплатили тисячі: тернополяни скаржаться на завищені платіжки за газ
 • Деякі тернополяни незадоволені якістю перевірки внутрішньобудинкових систем газопостачання. Люди не розуміють, за що сплачуватимуть тисячі гривень, якщо фахівці надають послуги частково і до квартир навіть не заходять.
 • Чим загрожує несплата третьої платіжки за газ, чи отримує «Тернопільміськгаз» скарги – дізнавалися журналісти «20 хвилин».

У Тернополі перевіряти внутрішньобудинкові системи газопостачання почали від середини квітня 2024 року. Першочергово роботи проводять у найстаріших багатоповерхівках міської територіальної громади – 1952-1976 років. Про це «20 хвилин» розповів керівник відділу внутрібудинкової служби «Тернопільміськгазу» Богдан Коваль. 

Частина послуг лише на папері?

Серед об’єктів на першочергове обстеження — і багатоповерхівка на вулиці Героїв Крут, 4. Попередньо фахівці повідомили мешканців про проведення робіт та попросили перекрити крани перед лічильниками. Зі слів голови ОСББ Андрія Теслюка, на 100-квартирний будинок виділили лише дві години, що власне його і здивувало. Адже за правилами фахівці мають зайти у кожну квартиру і перевірити крани на витік газу.

— Ніхто у квартири не заходив. Я цікавився, чому ж так? Відповідали коротко: буде у квартирі запах газу, то нехай мешканці викликають аварійну службу. Спецприладом перевірили крани на фасаді та у під’їзді. Біля двох зафіксували витоки газу і щось ремонтували, але повторно прилад не застосовували, — каже Андрій Теслюк. — Деякі труби потребують зовнішнього повноцінного очищення, натомість газовики просто протерли їх вологою ганчіркою, але від цього об’єкти чистішими не стали.

Відео дня

А ось багатоповерхівці на проспекті Степана Бандери, 90-А вже понад 50 років. Там є 125 квартир, але в жодну з них газовики так і не зайшли, розповідає голова ОСББ «Магнолія 90-А» Надія Нищота. З її слів, люди обурені таким ставленням і не розуміють, за що мають сплачувати хоча б кілька гривень.

— Газовики сказали, що витоків газу у будинку не зафіксували. Але я не бачила в очі того спецприладу. Вони щось потерли ті труби на фасаді і на цьому робота завершилась. Будинку понад 50 років, труби старі. Це ж безпека людей, а все провели, аби було, аби поставити відмітку. Тобто, частина послуг залишається виключно на папері. Я дзвонила до головного інженера «Тернопільміськгазу», але він був зайнятий і нічого конкретного не сказав, — розповіла Надія Нищота.

Ні на вулиці Героїв Крут, 4, ні на проспекті Степана Бандери, 90-А фахівці не перевіряли системи газопостачання природним, інертним газом або повітрям тиском 500 даПа, запевнили голови ОСББ. Чому не дуже дивується і голова ГО «Рада голів ОСББ міста Тернополя» Сергій Лупак.

— Коли 17 квітня газовики проводили аналогічну перевірку у гуртожитку на вулиці Патріарха Любомира Гузара, 13, то мені доводилося контролювати кожен їхній крок. Один з працівників наголошував, що наповнював систему повітрям з рота і тиск нормально тримався. Мені від цього смішно, бо для перевірки треба повноцінний прилад. Ми сперечались, але прилад все ж таки дістали і перевірили як треба. Щоб ви розуміли, витоки газу були і не в одному місці. Тож, рекомендую головам ОСББ та домоправителям наполягати на комплексній роботі і чітко все контролювати, — каже Сергій Лупак.

Окрім цього, ні Андрій Теслюк, ні Надія Нищота не отримували акти виконаних робіт для звірки та підписання. Тож, які саме роботи працівники вписали в документи, і в скільки це обійдеться – питання поки що без відповіді.

— Газовики не зробили і половини від переліку робіт, затвердженого Міністерством енергетики України. Вони навіть акт виконаних робіт на підпис не принесли. То як доводитимуть, що надавали нам ці послуги? Але, мені цікаво почитати, що вони вписали в акт і скільки коштує кожна послуга. Відповідний лист направлю до «Тернопільміськгаз». Сподіваюсь, отримаю відповідь і зможу пояснити мешканцям будинку, — каже Андрій Теслюк.

Сплачуватимуть більше, ніж очікували

На офіційному сайті «Газорозподільні мережі України» заздалегідь опублікували орієнтовну вартість технічного обслуговування багатоквартирних будинків на 2024 рік. Для кожної області та міста свої ціни.

За даними «Тернопільміськгаз», який обслуговує виключно Тернопільську міську територіальну громаду, орієнтовна вартість обслуговування на багатоквартирний будинок коливається від 900 до понад 50 000 гривень. Також фахівці розрахували і орієнтовну вартість на одного споживача. Дану суму тернополяни сплачуватимуть раз на три-п’ять років.

Зокрема, орієнтовна вартість перевірки у будинку на проспекті Степана Бандери, 90-А – 7 214,06 гривень (по 133,59 грн зі споживача), а ось на вулиці Героїв Крут, 4 – 13 802,65 гривні (по 138,03 грн зі споживача). Та остаточних сум після перевірки мешканці ще не отримували.

Натомість мешканці гуртожитку на вулиці Патріарха Любомира Гузара, 13 мали сплатити 2615, 27 гривень, тобто по 16,45 гривень зі споживача. Проте, у платіжках від 28 травня зовсім інші суми.

— Загалом у нас 158 споживачів. Від гуртожитку не укладали єдиний договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, тож третю платіжку кожен отримує і сплачує індивідуально. Один з жителів надіслав мені скрін, де у платіжці вказали, що за обслуговування треба сплатити 39,62 гривні, — розповідає Сергій Лупак. — Якщо цю суму помножити на кількість споживачів, то виходить вже не 2 615,27 гривень, а понад 6 000 гривень. Я не розумію, за що сплачувати такі гроші.

Платіжка за технічне обслуговування 

Скарг не отримували

Про скарги щодо неякісного технічного обслуговування внутрішньобудинкових мереж від жителів багатоповерхівок, голів ОСББ та домоправителів у «Тернопільміськгаз» почули вперше від журналістів «20 хвилин». Зі слів головного інженера Володимира Даткуна, їхні працівники роблять все відповідно до постанови.

— Чи не в кожному багатоквартирному будинку, де вже провели технічне обслуговування виявляємо витік газу. Це обов’язково фіксуємо й усуваємо, бо це безпека мешканців. Якщо є потреба, то змащуємо крани, перевіряємо системи газопостачання природним, інертним газом або повітрям тиском. Але фарбувати труби ми не зобов’язані. Я не розумію, чим незадоволені голови ОСББ? Чому не написали скарги до нас? Чому на місці не сказали працівникам, що є порушення в їхній роботі чи неточності? – каже Володимир Даткун.

Щодня фахівці перевіряють по два-три будинки і першочергово – старі об’єкти.

— Для кожного багатоквартирного будинку чи гуртожитку наші фахівці виділять по дві-три години. Більше часу витрачають, якщо деякі несправності усувають самостійно, але переважно викликають аварійну службу. Технічне обслуговування проводить не один, а одразу кілька працівників, — каже Володимир Даткун.

А ось щодо актів виконаних робіт, то всі вони — у «Тернопільміськгаз». Саме в цьому документі мають вказати місце та перелік квартир, де провели технічне обслуговування. Та чим загрожує несплата за отриману послугу?

— Ми зобов’язані провести технічне обслуговування, бо є відповідні постанови. Акти заповнюємо, загальну суму вираховуємо. Не хочуть люди сплачувати – буде борг, але блакитне паливо у багатоповерхівці через це ніхто не вимикатиме. Ми не маємо на це право і відповідних наказів також, — пояснив Володимир Даткун.

Які роботи мають провести?

У Тернопільській області протягом 2024 року планують провести технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання за понад 2 600 адресами. Про це журналістам «20 хвилин» стало відомо з документів газорозподільної компанії «Тернопільгаз». Вже опублікували детальний перелік.

Ми проаналізували даний документ та з’ясували, що протягом поточного року роботи проводитимуть у багатьох містах та селах, зокрема: Збараж, Чортків, Заліщики, Борщів, Скала-Подільська, Бучач, Монастириська та інші.

А ось у Тернопільській міській територіальній громаді протягом 2024 року планують обстежити системи газопостачання у понад 1700 об’єктах. Йдеться не лише про Тернопіль, а й Велику Березовицю, Ангелівку, Байківці, Великий Глибочок, Великі Гаї та інші. Повідомили на сайті «Тернопільміськгазу».

Дивіться на графіці, де чия зона відповідальності Джерело: «ГазПравда»

Міністерство енергетики України затвердили перелік робіт з технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання. Отож, фахівці мають провести:

 • планове випробування газових систем на щільність;
 • технічне обслуговування систем газопостачання, запірних пристроїв, котлів для опалення;
 • перевірку герметичності газопроводів і газового обладнання;
 • усунути витоки газу.

Один раз на п’ять років мають перевіряти системи газопостачання, які експлуатують менше ніж 25 років. Якщо обладнання старіше – раз на три роки. Роботи проводитимуть природним, інертним газом або повітрям тиском 500 даПа.

Ваша квартира — ваша відповідальність

Законодавство дає чіткий перелік обов'язків компаній, які обслуговують мережі в будинках. Їхні спеціалісти повинні планово обстежувати щільність газової системи багатоповерхівки. А ще пересвідчуватися в герметичності обладнання й усувати витоки газу. Після перевірок фахівці мусять скласти спеціальний акт. У документі — вказати перелік порушень, а головне — компанія має запропонувати шляхи вирішення проблем.

Слід пам'ятати: відповідальність облгазів — це мережі від входу в будинок і до дверей квартири. На інших ділянках, наприклад у помешканні користувача, вони можуть працювати, але за окремими договорами й за оплату. Те саме з повіркою чи заміною лічильників, чищенням вентиляційних каналів.

За мережі в приватних будинках відповідають самі споживачі. І облгази не зобов'язані проводити ремонти чи перевірки власним коштом — так каже закон. Тобто споживач повинен укласти окремий договір з компанією та оплатити її послуги. Експертка-консультантка «ГазПравди» Катерина Плотнікова наголошує, періодичність проведення деяких робіт у місцях загального користування багатоповерхівок та у приватних житлових будинків дещо відрізняється.

Зокрема, перевірку на герметичність з’єднань газопроводів та газового обладнання приладовим методом або мильною емульсією з усуненням виявлених витоків газу в приватних будинках проводять раз на рік.

Один раз на рік спеціалісти повинні візуально оглядати газопровід, перевіряти наявності вільного доступу до них, стан пофарбування і кріплень. Також наявність футлярів в місцях прокладання через зовнішні і внутрішні конструкції будинку, стан ущільнення міжтрубного простору, очищають його від бруду та, в разі потреби, відновлюють.

У приватних будинках ділянки газопроводів випробовують на щільність під певним тиском лише тоді, якщо його протяжність –  понад 5 метрів.

Читайте також:

Третя платіжка за газ: тернополяни мають віддавати до 700 грн за обслуговування труб

Подекуди на 10 градусів менше від норми: «20 хвилин» перевірили, чи дійсно тепло у під'їздах

Отримати пільги на комуналку ветеранам та їх родинам тепер буде простіше

 

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (6)
 • Wolodymir Gryvas

  Обл.газ контролює  фірташ, в Австрії ціни  йдуть  верх треба і нам підносити а державі  похер
 • Василина

  На жаль - це все на словах, гарно сказано, а в реальності інша ситуація.
 • Читач48

  Одне питання куда блять ділись гроші які сука блять я платив 30 років? Чи ви підари блять думаєте що люди забули про те що в тариф за газ включено вартість обслуговування мереж?
 • Жінка з власним іменем Марія

  З нерозуміючих можна брати доки не винесуть все з хати

keyboard_arrow_up