Вентиляція, спальні та ігрові: як за понад мільйон гривень облаштували укриття у двох садках Тернополя

Вентиляція, спальні та ігрові: як за понад мільйон гривень облаштували укриття у двох садках Тернополя
  • У 2023 році з міського бюджету виділили понад 1 000 000 гривень на створення, облаштування первинних укриттів у садочках №16 та №18.
  • Чи з’явилися обіцяні укриття за майже рік, в якому вони стані, чи відповідають нормам – журналісти «20 хвилин» відвідали та перевірили.

У вересні 2022 року управління освіти і науки Тернопільської міської ради не дозволяло відновлювати роботу садкам, які не мали первинних укриттів. Серед них і садок №16 та №18. Тоді задля безпеки дітей та працівників, батькам запропонували розділити малечу у найближчі заклади дошкільної освіти.

Влітку 2023 року керівники закладів №16 та №18 підписали договори на користування укриттями з адміністрацією найближчих шкіл і повернулись до роботи.

Відео дня

Вже у вересні 2023 року заступниця начальниці управління з фінансових питань Олена Пельвецька повідомила журналістам «20 хвилин», що з міського бюджету на облаштування укриттів у цих закладах виділили понад 1 000 000 гривень. Зокрема, на садок №16 – 587 360 гривень, а ось на садок №18 – 570 000 гривень.

Обидва заклади журналісти «20 хвилин» відвідали 30 травня 2024 року. Там ми поспілкувалися з керівницями, а також побачили, де перебувають діти на випадок повітряної тривоги.

Садок №18

До повномасштабного вторгнення у закладі було шість груп та орієнтовно 200 вихованців. Наразі кількість зменшилась до 90-95 дітей, а ось груп стало п’ять. Зі слів директорки Галини Ковалець, саме приміщення шостої групи і переоблаштували під найпростіше укриття.

— Міська рада виділила 570 000 гривень. До нас приїздили спецкомісії з різними фахівцями. Вони оглядали заклад, вимірювали відстань від садочка до найближчих багатоповерхівок, радилися і дали дозвіл на облаштування укриття. Бригада будівельників демонтувала вікна, заклала отвори, укріпила стіни цеглою та арматурою, у спальні замінили стелю. Також оновили фарбу на стінах, встановили вентиляцію, замінили вхідні двері. Підлога та вбиральня ремонту не потребували, — розповіла пані Галина.

Знайти укриття легко, адже на вхідних дверях та у приміщенні садочка розклеїли вказівники з відповідними написами. Розташоване воно на першому поверсі, має два входи-виходи та складається з п’ятьох кімнат.

Найбільша кімната – ігрова зона, де встановили 10 столів, стільці, лавки, тумбочки. Аби під час перебування в укритті дітям не було сумно, підготували розмальовки, іграшки, розвиваючі засоби.

— Ми маємо WI-FI в укритті, тож підключаємо до інтернету ноутбук і вмикаємо розвиваючі відео, мультфільми. Також у кожного вихованця є свій портфель, де носять печиво, водичку, вологі та сухі серветки, теплу кофтинку, іграшку. Наша психологиня постійно працює з дітками, тож вони вже не бояться тривог, а швиденько збираються і переходять в укриття разом з вихователем. Вони грають, дістають свої смаколики, п’ють водичку, — каже Галина Ковалець.

Також окремо є шафа, де вихователі зберігають питну воду, індивідуальні марлеві пов’язки, бейджики з іменами дітей, контактами батьків та адресою проживання. А на столі помітили аптечку з ліками, термометром, ватою, бинтами.

Облаштували й маленьку спальню з п’ятьма ліжками. До кожного є матрац, ковдра, подушка, постіль. Зі слів Галини Ковалець, ними переважно користуються найменші вихованці, коли затяжна повітряна тривога.

Щодо вбиральні, то там є два унітази, рукомийники, дзеркало та запас технічної води. Її можуть використовувати на випадок відключення централізованого водопостачання.

У двох коридорах залишили дитячі шафи та лавки, а також додали протипожежний стенд з вогнегасниками. Якщо у закладі зникне електроенергія, то працівники можуть увімкнути генератор. Перевагою є те, що вентиляція працює не лише від світла, а й за допомогою механічних способів, наголосила журналістам «20 хвилин» Галина Ковалець.

На момент нашого перебування в укритті було чисто, а вихованці залишалися в групах, адже не лунав сигнал повітряної тривоги.

Садок №16

За аналогічним принципом облаштували первинне укриття і в цьому дошкільному закладі. Працівники підрядної компанії демонтували вікна, замурували цеглою віконні отвори, встановили витяжну систему вентиляції та пофарбували стіни.

Зі слів т.в.о. директора Тетяни Навасардян, це – гарний варіант, адже кількість вихованців зменшилась зі 160 до 97, а приміщення групи площею 57 кв.м залишалося порожнім.

— Під час будівництва нашого садка не зробили повноцінний підвал, де можна облаштувати укриття. Є маленька кімнатка, але там не вистачить місця для комфортного перебування вихованців та працівників. Тому комісія прийняла рішення облаштувати укриття на першому поверсі. Маючи відповідні дозволи, бригада виконувала ремонтні роботи. Обійшлися вони в 536 958 гривень. Кошти виділили з міського бюджету, — каже пані Тетяна.

В укритті є три кімнати, де одночасно поміщаються 130 людей – вихованці та працівники. Найбільшу кімнату умовно розділили на кілька зон: ігрова, місце усамітнення та мінікухня.

— У нас є куточок, де зберігаються тарілки, ложки, чашки. Використовуємо їх у тому випадку, якщо повітряна тривога почалася перед сніданком, обідом чи вечерею. Це дуже зручно, бо з кухні приносять діткам їжу в укриття. Вони сідають за столи і їдять. Потім працівники все швиденько прибирають і можна вже гратися чи малювати. Також є мийка з теплою водою, де можна помити посуд, — розповідає Тетяна Навасардян.

В зоні ігрової є 12 столів, стільці, лавки. У шафах журналісти «20 хвилин» помітили конструктор, ляльки, пазли, олівці та розмальовки. На килимі встановили великий пластиковий будинок, який можна застосовувати під час вистав чи казок. На одній зі стін прикріпили дошку для вільного малювання крейдою. Там діти можуть проявляти свої творчі здібності. За потреби вихователі можуть увімкнути телевізор та інтернет.

— Крім цього для кожної групи є бокси з печивом, вологими та сухими серветками, запас питної води. Окремо зберігаємо аптечку з ліками, портативні ліхтарики та гучномовець. Все заряджене, адже маємо бути готовими до будь-яких сценаріїв, — говорить т.в.о. директора садочка.

Окрему кімнату виділили для спальні. Там встановили п’ять двоповерхових ліжок, на кожному з яких є матрац, подушка, ковдра, постіль. Ліжками можуть скористатися як найменші, так і старші вихованці.

Стіни вбиральні обклали кольоровим кахлем, встановили по два унітази та рукомийники. Є також піддон з теплою водою, де за потреби можна помити дітей.

У коридорі журналістам «20 хвилин» показали протипожежні засоби: лопата, сокира, вогнегасник, запас піску. На випадок пожежі є автоматична сигналізація, яка подає сигнал до рятувальників і вони виїжджають за адресою.

На вході-виході з укриття оновили двері, сходи та встановили металеву навісну конструкцію.

Хто отримав кошти?

За даними порталу публічних закупівель Prozorro, управління освіти і науки Тернопільської міської ради провели два тендери для створення та облаштування укриття у садочку №18.

Перший тендер на проведення капітального ремонту укриття. Вартість – 519 970, 80 гривень. Єдиний учасник, а отже і переможець – будівельне управління «Житлобуд-2» ТОВ «Тернопільбуд». Вони мали виконати всі роботи до кінця 2023 року.

Другий тендер – здійснення технічного нагляду за виконанням робіт в укритті садочка №18. Вартість – 12 555, 60 гривень, а отримало ці кошти комунальне підприємство фірма «Тернопільбудінвестзамовник».

Також два тендери провели на облаштування укриття і в садочку №16. Залучили аналогічні підприємства, лише суми трохи відрізняються – 536 958 гривень за ремонт і 12 928,80 гривень за технагляд.

Журналісти «20 хвилин» промоніторили інші закупівлі Тернополя на Prozorro і з’ясували, що будівельне управління «Житлобуд-2» ТОВ «Тернопільбуд» систематично перемагає та проводить ремонти у місцевих закладах освіти. Підрядник проводить ремонти в укриттях, спортивних залах, проведення вентиляційної системи, ремонт сходів. Зокрема, одне з останніх і найбільших – капітальний ремонт садочка №32 за 1 393 935 гривень.

Вже на порталі YouControl ми знайшли, що директором будівельного управління «Житлобуд-2» ТОВ «Тернопільбуд» є Сергій Кошалко, а ось власником – відомий всім тернополянам Василь Лило.

Читайте також:

Третій рік війни, а в деяких лікарнях Тернополя і досі немає укриттів: «20 хвилин» перевірили

Укриття в жахливому стані: у Тернополі за це судитимуть підприємство

Підвал на 15-го Квітня затопило фекаліями. Тернополянка скаржиться, а ЖЕК обіцяє прибрати

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (1)
  • Denuk Semenuk
    Зразу видно ,що меблів і тд закуплено на кожну школу по 500 тис)корупція одним словом

keyboard_arrow_up