Партнер рубрики Події

Третій рік війни, а в деяких лікарнях Тернополя і досі немає укриттів: «20 хвилин» перевірили

Третій рік війни, а в деяких лікарнях Тернополя і досі немає укриттів: «20 хвилин» перевірили
 • Третій рік повномасштабної війни, а укриття в лікарнях Тернополя, як перевірили журналісти «20 хвилин», подекуди не ремонтували взагалі. На що витрачали кошти, які виділяли для відновлення сховищ? 
 • Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Станом укриттів у лікарнях Тернополя журналісти «20 хвилин» зацікавилися ще восени 2022 року. Тоді нам повідомили, що на ремонти міських лікарень виділили понад 4,5 млн грн із бюджету громади. Зокрема, міська лікарня №2 отримала майже три мільйони, лікарня №3 – 870 тис. грн. А ось лікарня швидкої допомоги планувала отримати 566 тис. грн. Але, що зробили за ці гроші, — показувати навідріз відмовлялися. 

Директори медзакладів аргументували це тим, що Тернопільська міська рада не дає дозвіл, бо дбає про добробут пацієнтів та працівників. Натомість журналісти все одно намагалися потрапити у сховища та показати, що зробили чи не зробили за виділені гроші. У частині на вході висів замок. 

Відео дня

У січні минулого року ми побували в укриттях. Тоді в підвалі лікарні швидкої допомоги вже була вентиляція, побілені стіни та стояли стільці. Коридор в укритті лікарні №2 був занедбаним, де стояли старі табуретки. Інші двері зачинили на замок. Укриття в лікарні №3 навіть за вказівками знайти не вдалося. Ми розшукали лише один підвал, на дверях якого був замок. 

Побачене свідчило про те, що ремонти не провели, а пацієнти змушені були сиділи в обшарпаних підвалах. На ті заклади, куди не впустили, ми поскаржилися в Міністерство охорони здоров'я. Зараз, через рік після попередньої інспекції, журналісти редакції вирішили перевірити, що змінилося.  

Скільки витратили на укриття

Від начальника відділу охорони здоров’я та медичного забезпечення Тернопільської міськради Василя Даньчака дізнаємося актуальні суми на травень 2024 року. 

— Найбільше коштів виділили лікарні №2 — 2 989 058 гривень. Фінансування у розмірі 825 000 гривень на облаштування укриття отримала лікарня №3, а лікарня швидкої допомоги — 566 433,79 гривні, — прокоментував Василь Даньчак. 

Тобто, як бачимо, за цей рік дофінансування на сховища не було. 

З облаштуванням укриттів в обласних медзакладах, як ми дізналися, ситуація складніша. Зокрема, за понад два роки повномасштабного вторгнення Тернопільська обласна клінічна лікарня не отримала жодної копійки від держави та області на ремонтні роботи, про це редакції «20 хвилин» розповів директор медзакладу Василь Бліхар. 

— Наразі ми розробляємо проєктно-кошторисну документацію. На ремонт двох пристосованих приміщень під укриття треба 45 мільйонів гривень. Ні у 2022, ні у 2023 році ми не отримали цих коштів. Бо лікарня й область таких грошей не мають, — розповідає пан Василь. — Два роки поспіль звертаємося в МОЗ України, тож і там, і в ТОВА знають про стан укриття і необхідні витрати. І тільки зараз міністр охорони здоров’я України пообіцяв посприяти виділенню коштів із держбюджету. Скільки саме і коли – поки не можу сказати. 

Самотужки змушені облаштовувати укриття і в обласній дитячій клінічній лікарні. Скільки грошей витратили — не кажуть. Зі слів директора Григорія Корицького, питання щодо коштів тільки-но почали вирішувати на обласному та державному рівнях. 

— Зараз розробляємо проєктно-кошторисну документацію. За попередніми підрахунками, облаштування укриття обійдеться у 20 мільйонів гривень. Лікарня та область таких коштів не мають. Будемо подавати заявку на державну програму. 70% витрат має покривати держава і лише 30% – з місцевого бюджету чи обласного бюджетів, – каже Григорій Корицький.

На момент публікації матеріалу інформації щодо витрат на облаштування укриттів у медзакладах обласного центру від департаменту охорони здоров’я ОВА ми не отримали. Як журналістам повідомили у пресслужбі адміністрації, наш запит потрапив у папку спам, де пролежав 12 днів. Тому відповіді не надали. Як тільки ми отримаємо інформацію – додамо її. 

Подекуди немає туалетів та вентиляції

У Тернополі працюють спецкомісії, які мають перевіряти, чи придатні об’єкти під споруди подвійного призначення. Зі слів Василя Даньчака, укриття в міських лікарнях привели у належний технічний та санітарний стан. 

— Відповідно до обстеження та актів комісії, підвали в лікарні №1 та №2 можна використовувати як найпростіше укриття, а ось у лікарні №3 — як захисну споруду цивільного захисту. У всіх приміщеннях є централізоване водопостачання, крім того, наявні інші бутлі для питної води, централізоване опалення, укомплектовані резервні системи освітлення та засобами пожежогасіння та забезпеченні WiFi, — прокоментував Василь Даньчак. 

Також у відділі охорони здоров’я та медичного забезпечення наголосили, що на видимих місцях у лікарнях встановили покажчики руху до захисної споруди. У кожному лікувальному закладі призначили відповідальних осіб за підпорядковані захисні споруди.

Чи справді це так? Аби перевірити, восьмого та дев’ятого травня журналісти «20 хвилин» відвідали укриття в шести лікарнях Тернополя. Ми на власні очі побачили, у якому стані сховища, та які умови на випадок бомбардування пропонують пацієнтам, медикам.

Від стану деяких укриттів журналісти шоковані і досі, адже вони більше нагадують покинуті забудови, де є пліснява та купа бруду. Про кожну лікарню розповідаємо окремо. 

Лікарня швидкої допомоги 

Загальна площа укриття – 143,46 кв. м, де одночасно поміщаються до 90 осіб. Знайти його легко навіть без супроводу працівників, адже на кожному поверсі розклеїли вказівники з відповідними написами. Нагадаємо, що на облаштування сховища заклад отримав 566 433,79 грн. 

Спустившись сходами донизу, журналісти «20 хвилин» побачили коридор, три кімнати для перебування та одну вбиральню. Стіни у коридорі побілені, на підлозі частково плитка та бетон. 

У кімнатах встановили стільці, крісла та ліжка. За потреби ліжками може скористатися будь-який пацієнт. Також забезпечили запас питної, технічної води, аптечка з базовими медикаментами, захисні костюми та маски. 

Перебувати в укритті можна необмежений час, розповідає головна медсестра Марія Гладка, адже працює нова система вентиляції, є електроенергія, розетки. 

— Тут є все, щоб перечекати повітряну тривогу чи обстріл. Єдине – операційні та лабораторія на поверхах. Якщо буде потреба, то вже знайдемо, як перенести у безпечніше місце, – каже Марія Гладка. — Наше укриття завжди відкрите для пацієнтів, аби вони могли сховатися. Та помічаємо, що все менше людей користуються цими приміщеннями, вже не так бояться, як у перші місяці.

Для пацієнтів інфекційного відділення у напівпідвальному приміщенні облаштували окреме укриття, побачили журналісти. Там є коридор, одна невелика кімната та вбиральня. У кімнаті встановили три ліжка, кілька стільців та поличку з медикаментами. 

На підлозі досі стара плитка, а на стінах частково злущилась фарба, подекуди є невеликі дірки. Вентиляційну систему не встановили, але замінили старі каналізаційні труби. У вбиральні класичний набір —  унітаз та рукомийник. Подекуди відчувається запах плісняви. Змін у сховищі наразі не планують. 

Лікарня №2

Взяли майже три мільйони, але що зробили? У другій лікарні одне з найбільших укриттів серед медзакладів – 409 кв. м. Натомість відремонтували його лише частково – у двох корпусах. Воно доступне як для пацієнтів, так і персоналу, кажуть у закладі. 

Нарешті нам вдалося побачити укриття, яке було за замками у січні 2023 року. Кімнати у підвалі умовно розділили на відділення «Педіатрія», «Кардіологія», «Операційна», «Дитинство та пологова діяльність» та інші. Зі слів медичного директора з медичного обслуговування населення Віктора Кміти, так зручніше для всіх працівників, адже вони знають, за яку територію відповідають і що там ще варто зробити. 

— Облаштоване напівпідвальне приміщення перевірили, спецслужби дозволили його використовувати як укриття. До грудня 2022 року тут були обшарпані стіни і постійно проривали каналізаційні труби. Наразі провели вентиляцію, побілили стіни, встановили нові двері, облаштували вбиральні з гарячою водою. Ми відділили укриття для пологового та інших пацієнтів, щоб вагітним було комфортніше. Але підземними коридорами можна дійти до будь-якого іншого кабінету, — каже Віктор Кміта. 

У підземних відділеннях є ліжка як для дорослих, так і новонароджених. В одному кабінеті одночасно лежачи можуть поміститися до 10 людей. Також є стільці та столи для сидіння. У кожній кімнаті журналісти помітили ліки та спецтехніку. 

— Є кувез, дефібрилятор, кисневі станції. За потреби знесемо й інше обладнання. Також є операційний стіл, тож ургентні операції проведемо, — розповідає пан Віктор. — Аптечки з базовими ліками одразу є в укриттях. Наші медики систематично перевіряють термін придатності. І хоча наразі пацієнти сюди не спускаються, але маємо бути готовими до будь-яких сценаріїв. 

Потрапити в укриття можна як з вулиці, так і зсередини лікарні. Працюють два ліфти на випадок оперативної евакуації важкохворих чи вагітних. 

На випадок надзвичайної ситуації лікарня має власну свердловину та три генератори, що забезпечать водою та електроенергією всі корпуси. 

Лікарня №3

Укриття у третій лікарні облаштували у підвальному приміщенні. Всередині медзакладу є вказівники. Разом з відповідальною особою Володимиром Щербанем в укриття потрапляємо на ліфті. Зі слів чоловіка, наявність технічної споруди у підвалі дозволяє швидше евакуювати людей на випадок обстрілу. 

З ліфта до укриття ще кілька хвилин довгими та старими коридорами. Зверху помічаємо каналізаційні труби, які обгорнули спеціальною плівкою. А також подекуди чималі дірки від старих труб. 

У приміщенні, яке виділили для укриття, є дві вбиральні та душові. Туалети нещодавно оновлені, з необхідною сантехнікою та гарячою водою. А ось душові вже давно потребують ремонту. Там оббита плитка, іржа, стара сантехніка.  Далі потрапляємо в приміщення, де пацієнти можуть полежати або посидіти. Тут встановили ліжка з матрацами та білизною, стільці, пуфики, столи. 

— Одночасно всередині можуть перебувати 100 людей. Наразі ліжкомісця розгорнули лише для 21 особи, але за потреби ми готові доставити ще. Окремо кабінетів для лабораторії та проведення операцій під землею не маємо, – розповідає Володимир Щербань. – Але є інтернет, місце для зберігання медикаментів та питної води. 

Додаткові кімнати виділили для спецобладнання. Генератор забезпечить укриття електроенергією на випадок відключення, а вентиляційна система очистить повітря. Загальна площа укриття – 395 кв. м.

— Ключі від укриття завжди у чергового лікаря. Як тільки лунає сигнал повітряної тривоги, він відкриває підвальне приміщення. Керівництво провело з усіма працівниками лікарні відповідний інструктаж, тож вони знають, як діяти у різних випадках, —  каже Володимир Щербань. 

Міська дитяча лікарня 

Укриття облаштували у звичайному підвалі. Працівники наголошують, все робили власними зусиллями, але це далеко не європейський рівень. Та й чи витримає цей підвал під час удару – питання, яке досі залишається без відповіді. 

У коридорі сховища встановили крісла для сидіння, а в окремій кімнаті — шість ліжок з подушками, ковдрами та постільною білизною. Також там є холодильник, запас води та медикаменти, складені в один великий контейнер. 

Укриття без вентиляції та каналізації. У разі обстрілу замість унітазів використовують біотуалети, пояснюють працівники.

Укриття потребують капітальних ремонтів

Потрапити в укриття обласної клінічної лікарні та обласної дитячої клінічної лікарні журналістам «20 хвилин» було складніше. Ми неодноразово телефоном зверталися до речників та керівників медзакладів, проте постійно чули відмови. Аргументували нам надскладною ситуацією в Україні, а також небезпекою для пацієнтів та медперсоналу.  Ми особисто приїхали до лікарень і нашому приїзду не зраділи. 

Директор медзакладу обласної лікарні Василь Бліхар повідомив, що пристосоване приміщення для укриття в лікарні ще не відповідає вимогам, тож показувати його та коментувати облаштування категорично відмовляється. І це, попри те, що вже минуло понад два роки повномасштабної війни. А де перебувають пацієнти на випадок тривоги?

— Ви взагалі уявляєте, як це спустити 300 пацієнтів з поверхів? Вони в такому стані, що нікуди не спускаються. Вони на апаратах, після операцій, — говорить Василь Бліхар. — За бажанням люди спускаються у підвали. Там вимили, почистили, є вода, місця для сидіння. Така наразі реальність. Але показувати та коментувати на камеру я нічого не буду. 

Та восьмого травня журналістам «20 хвилин» все ж таки вдалося потрапити в укриття медзакладу. Нам допомогли вказівки, що є на території. Як ми з’ясували на місці, у лікарні два укриття і зайти туди можна з вулиці або відділень. 

Зайшовши туди, ми зрозуміли, чому директор лікарні Василь Бліхар був категорично проти нашого візиту. З перших секунд ми бачимо обшарпані стіни та оббитий кахель. Далі – довгі коридори та покинуті кімнати, де встановлені старі стільці, ліжка, столи.  

У кімнатах також оббитий кахель та є пліснява. Подекуди знайшли пластикові пляшки, бутлі з написами «Чиста вода». Аптечки, інтернет, медичне обладнання – відсутні. 

Не помітили ми в укритті і вентиляцію. А стара вбиральня лише одна на два підземних приміщення. Натомість є ліфт, але невідомо, чи працює він наразі. 

Обласна дитяча лікарня

Зі скандалом потрапили в укриття й дитячої обласної лікарні. Керівник не у захваті від нашої наполегливості потрапити в укриття, але все ж таки вмовили. 

Укриття в обласній дитячій лікарні розташоване у підвальному приміщенні. Під травмпунктом в укритті встановили ліжка та стільці, щоб при потребі можна було перечекати загрозу. Всередині є аптечка, ліки, запас води. Також у коробках є іграшки. В укритті немає санвузла. Замість туалетів – спеціальні туалетні відра.

Це приміщення розраховане на 30 людей, розповів відповідальний за укриття лікарні Іван Шалабай. Однак це не єдине місце, де можна перечекати повітряну загрозу. В іншій частині підвалу облаштували укриття на 300 осіб. Його розділили – для кожного відділу лікарні визначене своє місце в укритті. Є відділення патології новонароджених, онкогематології, терапії тощо.

Там встановили старі ліжка, стіни закрили ковдрами та шторами. У підвалі кілька відділених приміщень для туалетів, щоправда, замість унітазів – відра.

Окремо є кімната з підписом «Лабораторія», однак всередині крім стільця нічого немає. Як пояснює Іван Шалабай, у разі критичної необхідності, в укриття можуть перенести необхідне обладнання з лабораторії, щоб продовжувати роботу. Там провели електроенергію, тож апаратуру можна під'єднати до мережі.

 Є підготовлене місце для операційної. Кімнату, де можна провести екстрену операцію, відділили клейонкою та дерев’яними панелями. Там є операційний стіл, лампи, шафи з ліками та обладнанням. Поруч – післяопераційна. У підвалі на початку повномасштабного вторгнення облаштували точки доступу до кисню, розповів відповідальний за укриття Іван Шалабай.

Також там є генератор, який за потреби зможе забезпечити укриття електроенергією. Зі слів Григорія Корицького, в підвальному приміщенні потрібно зробити нормальний ремонт, щоб привести його до ладу. Все, що є наразі – за кошти лікувального закладу. Тож не завжди та і не всіх пацієнтів медики спускають до укриття, а просто дотримуються правил двох стін. 

— Якщо під час операції починається повітряна тривога, то наші медики продовжують надавати допомогу. Ніхто пацієнтів не залишає, — каже пан Корицький. — Є діти, які не підлягають евакуації, то ми їх вивозимо у коридор, де немає вікон. На першому поверсі лікарні облаштували рентгенкабінет, операційну, палати. Це все робимо для безпеки наших пацієнтів. 

Також під час огляду укриття в дитячій обласній лікарні ми познайомилися і з пацієнтами та їхніми батьками. Проте, зі слів людей, в укриття медзакладу переходити не доводилося, адже не було масових атак ворожими дронами та ракетами. 

Як у січні 2023 року повідомляла редакції «20 хвилин» директорка департаменту охорони здоров'я ТОВА Ольга Ярмоленко, жодних коштів на облаштування укриттів в обласних лікарнях не виділяли. Наразі редакція очікує актуальну інформацію. 

Як бачимо, за понад два роки, укриття в лікарнях зробили або частково, або взагалі не облаштували. З надією на те, шо не прилетить. При цьому, чому на одні сховища знайшли гроші, а на інші досі не виділили — питання риторичне. 

 

 

 

Читайте також:

Теплиці, майонез і дитячий клуб: історії трьох бізнесів, які переїхали на Тернопільщину

Безоплатне житло, виплати та субсидія: як переселенцям отримати допомогу на Тернопільщині

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (5)
 • Читач72

  Головні лікарі в теперішній час стали мільйонерами і мільйонерами доларовими. Для початку нехай прокурор головний пояснить як так що головний лікар лікарні швидкої допомоги Чайківський Ярослав Федорович після винесеної судом корупційного штрафу продовжує займати посаду керівника.Адже законодавство зобов'язує мінімум на рік відсторонення від керівної посади, де прокурорський нагляд. до яких пір в лікарнях Братимуть гроші за протези, суглоби, хрусталики очні, стенти та інші запасні частини людського тіла, адже медична допомога в Україні безкоштовна за Конституцією.
 • Mihey777

  Взагалі то, 10 рік війни...
  3 рік для тих, кому по-приколу...
  І ви, імфузорії, заслуговуєте саме таких укриттів...
 • Sergiy

  Здрастуйте Шановні Українці!!! Дуже вибачаюсь за незручності, але я прошу трохи вашої уваги. Моє ім'я Дзюба Сергій, я переселенець з міста Харкова. Прийшлося уїхати з міста тому що зараз там мені ніде жити, бо коли почалася війна у місті були "прильоти" майже кожного дня і нажаль моє житло стало непридатне для життя, там був "прильот". Зараз там немає вікон, опалення, сусіди з'їхали, є обвали споруди. Не знаю коли і хто це все буде відбудовувати щоб жити як раніше. Та й зараз у Харкові досі небезпечно знаходитися. Роботу там знайти дуже складно, житло орендувати менi не по кишені. Та й уїхав оскільки у Харкові в мене більше нікого немає, ні сім'ї, ні родини, нi дiтей. Жінка вмерла у грудні 2020 році від Covid-19. Тому благаю Вас люди добрi будь ласка допоможіть хоч якою небудь копійкою. Реально зараз мені нема за що купити звичайної їжі та засобів гігієни.Також зі мною мої два кота, їм теж щось треба купити поїсти. ВПО щомісячну виплату тепер я вже не отримаю, бо з першого березня 2024 її відмінили!!!!! Тільки для інвалідів першої та другої групи, пенсіонерів та у кого є діти до 14 років залишили виплати. Роботи де я зараз знаходжусь просто немає. Її немає навіть у сусідніх містах областi. В ЗСУ мене не беруть тому що я знятий з обліку ще з 2015 року за станом здоров'я. Якщо треба я покажу довідки в приватнiй розмовi, хвороб у мене по яким не беруть навіть у військовий час багато, але з 18 травня 2024 по новому закону побачимо що буде далі, бо всім чоловікам треба з'явитися до воєнкомату (18-60 р.н.). Пробачте мені за моє прохання, але виходу іншого на жаль зараз в мене просто немає. Благаю Вас допоможіть!!! Буду вдячний будь-якій допомозі від Вас, хоч гривні!!! Нехай кожен з Вас вирішує сам чим мені допомогти. Тільки є одне велике прохання для деяких людей, прошу якщо Ви не в змозі допомогти або просто не бажаєте, то будь ласка пройдіть повз моє повідомлення, непотрібно писати усяку маячню про мене або звинувачувати мене що я шахрай і т.п. Я лише прошу допомогу на їжу собі та моїм котам а не на якісь там "забубони". Усі докази тим хто допоможе я звісно покажу в приватнiй розмовi !!! Велике спасибі за розуміння !!! Це номер банку для тих хто може та хоче мені чимось допомогти № 5355 2800 1812 9351 (ПУМБ). З Повагою до всіх Вас та величезне від щирого серця спасибі, усім тим хто відгукнувся на моє прохання хоч невеликою допомогою в цю скрутну хвилину. Бажаю всього Вам самого найкращого та мирного неба!!! Слава Україні !!!
 • Юра

  Щось не видно , що це укриття...Туалет дуже вже закрутий ...І взагалі знімають якісь незрозумілі коридори'..

keyboard_arrow_up