Як отримати від 50 до 250 тисяч на власний бізнес? Реальний досвід тернополян, які вже це зробили

Як отримати від 50 до 250 тисяч на власний бізнес? Реальний досвід тернополян, які вже це зробили
 • Мрієш про власну кав’ярню, магазин або цех для виготовлення одягу чи меблів? То не зупиняйтеся, адже з грантами від держави та іноземних донорів, ваша мрія цілком може стати реальністю.
 • Те, що відкрити або розвивати бізнес за кошти грантів можливо – доводять тернополяни. 
 • На кого розрахована підтримка, які є нюанси в отриманні, яких помилок варто уникати – ми дізнавалися реальні поради з досвіду.
 • Здійснено за підтримки Асоціації «Незалежні регіональні видавці України» у рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.

У 2022 році жителі Тернопільщини та переселенці показали, вони можуть робити класний бізнес і залучати грантові кошти навіть під час воєнного стану. 81 учасник програми мікрогрантів незабаром отримає 18,8 мільйонів гривень грантової допомоги для розвитку своєї справи.

— Переробна промисловість, надання послуг у сферах освіти, краси, відпочинку, харчування, комп'ютерного програмування, робота у сфері торгівлі – найбільш поширені види діяльності. Також учасники програми будуть пекти хліб та хлібобулочну продукцію, виготовляти вироби з дерева та текстилю, напівфабрикати та дегідровану їжу для потреб ЗСУ, м’ясні вироби, працюватимуть у сфері торгівлі та послуг, — розповідає директор Тернопільського обласного центру зайнятості Василь Олещук.

Відео дня

Якщо проаналізувати минулий рік, то з 81 отримувача грантових коштів 51 особа – вже діючий підприємець, 12 юридичних осіб. А подавалися лише для того, щоб розширити свій бізнес. Натомість 18 людей взагалі не мали власної справи, і цей грант став поштовхом для чогось нового. Кожен з них отримає від 75 до 250 тисяч гривень. Реалізація поданих бізнес-планів дасть змогу створити більше 220 нових робочих місць.

– Було чимало класних ідей від жителів Тернопільщини. Пам’ятаю, що одне фермерське господарство отримали грант на теплиці. Є у нас тернополянка, яка відкрила курси ораторського мистецтва. Також центр розвитку дитини. Але ви розумієте, що ще не всі отримали гроші, хтось тільки облаштовується. Це ж не так, що ви подали заявку, і вам одразу профінансували її. Все поступово, –  каже керівниця центру «Дія.Бізнес» в Тернополі Оксана Качурівська.

Треба діяти тут і зараз!

Саме так відповідають більшість підприємців, коли ми питаємо у них, чому вирішили відкрити або розширити бізнес під час війни. Також вони нас переконують, ніколи не буде слушного часу, щоб відкривати свою справу. Бізнес – завжди ризик, але коли досягаєте бажаного результату, тоді вдвічі приємно.

До прикладу, тернополянка Ілона Левицька отримала від держави грант на 245 тисяч 500 гривень і розширила власний центр раннього розвитку дітей «Мудрик». Пошук приміщення, проведення ремонтних робіт, закупівля меблів та підбір персоналу. Зі слів бізнес-леді, було не страшно. І вона задоволена, що одного разу натрапила на інформацію про гранти від держави.

– Я раніше постійно дивилася телемарафон новин і саме там вперше почула про цю програму. Але інформація пройшла повз мене, бо здавалося, що це складний процес і я не дуже розбираюся у всіх цих бізнес-планах. Потім аналогічну інформацію мені надіслав чоловік і казав, щоб я спробувала. І в цей же день мені з роботи відправили цю інформацію і теж закликали спробувати. За тиждень я заповнила необхідні документи та бланки. А далі запрошення на онлайн-співбесіду з працівниками Тернопільського обласного центру зайнятості та підтвердження про обрання до числа переможців, – каже дівчина.

Під час заповнення всіх бізнес-планів дівчина покладалася виключно на свій досвід, адже розуміла, скільки і що приблизно коштує, без чого нереально обійтися, а що ще почекає. А ось свою заявку на участь відправила в останній день одного з потоків. І як бачимо, все вийшло.

Завдяки гранту тернополянин Володимир Кухаренко став власником магазинів напівфабрикатів. На початку жовтні чоловік відкрив перший магазин у місті Кременець, а в кінці – магазин у місті Тернопіль. Раніше чоловік працював на підприємстві, де виготовляють напівфабрикати. Ця сфера сподобалася, тож він вирішив відкрити щось своє. Чоловік планує, що у майбутньому це буде мережа магазинів з продажу заморожених напівфабрикатів – вареники, пельмені, млинці, котлети. На відкриття справи він отримав 250 тисяч гривень.

– Я прочитав на Фейсбук-сторінці Тернопільської обласної служби зайнятості про те, що стартувала програма з надання мікрогрантів на створення та розширення бізнесу, почав рухатися до своєї мрії. Отож, ознайомившись з умовами грантової програми, вже в перших хвилях проєкту подав через портал свою заявку на створення власної справи. Проте, бізнес-план був відхилений оскільки потребував доопрацювання. У кінці серпня подав бізнес-план повторно і отримав схвальну відповідь. На момент подачі заявки ще не був підприємцем, тож через портал «Дія» за кілька днів зареєструвався як ФОП, уклав договір на отримання мікрогранту. Наступні роки реалізації проєкту маю намір максимально охопити мережею магазинів напівфабрикатів найбільші міста області, – каже чоловік.

А ось Тарас Матла розвиває квіткове господарство Matla Flowers. Він вирощує та імпортують насіння, цибулини, клубні квітів. У квітковій діяльності чоловік з 2007 року. А грант – як допомога для розвитку.

– Дізнавшись про можливість отримати мікрогрант від держави, вирішили модернізувати теплиці, закупити обладнання та створити кілька нових робочих місць. Заповнили бізнес-план та подали заявку. Після перевірки уповноваженим банком ділової репутації, оцінки бізнес-плану та співбесіди у Тернопільському обласному центрі зайнятості я отримав схвальне рішення, – каже пан Тарас.

Грантові кошти пан Тарас отримав. Його родина бажає бачити нашу Україну, кожну оселю красивою і квітучою, отож, підходять до своєї справи з професіоналізмом та чистим серцем, аби відповідати вимогам.

Чи є зміни у 2023 році?

Держава продовжила фінансування програми «єРобота». Зі слів Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, у 2023 році реалізація програми потребуватиме не менше, ніж 30 мільярдів гривень, частину з яких планується направити з державного бюджету. Акцент роблять на «єРобота: власна справа», адже за 2022 рік саме цей напрямок обирали для себе як більшість тернополян, так і українців загалом.

– Ми знаємо, що у 2023 році Уряд України планує видати понад 7 000 мікрогрантів на розвиток малого та середнього бізнесу. Люди можуть отримати від 50 до 250 тисяч гривень. Витратити ці кошти підприємці зможуть або на лізинг обладнання, закупівлю матеріалів, сировини, оренди приміщення. Але в жодному разі не покривати зарплати найманих працівників. До речі, у рамках грантів підприємці повинні працевлаштувати одного або двох осіб. Все залежить від тієї суми, що вони отримали, – розповідає керівниця центру «Дія.Бізнес» в Тернополі Оксана Качурівська.

У рамках програми «єРобота» підприємцям пропонують одразу шість варіантів грантів:

 • мікрогранти для створення власного бізнесу;
 • гранти для розвитку переробного підприємства;
 • державне фінансування закладки саду;
 • кошти для розвитку тепличного господарства;
 • грант на реалізацію стартапу, у тому числі в сфері ІТ;
 • кошти на навчання ІТ-спеціальностям.

Коротко нагадуємо про особливості кожного варіанту. Адже вони значно відрізняються від напрямку діяльності до виділених коштів.

«Робота: СВОЯ СПРАВА»

У рамках даного гранту підприємець може отримати безповоротне фінансування до 250 тисяч гривень. Кошти надаються на запуск або розвиток власної справи. Це може бути і магазин одягу чи взуття, салон краси, кав’ярня – будь-що. Головна умова отримання коштів – створення двох робочих місць та сплата податків протягом трьох років. Подаватися можуть нові підприємці, а також вже створені ФОП та юридичні особи. Важливо, ваше підприємство має бути зареєстроване або перенесене на територію України, де наразі не проводяться активні бойові дії.

«Робота: НОВИЙ РІВЕНЬ»

Грант на вісім мільйонів гривень можуть отримати підприємства у сфері переробки. Це може бути як створення нового підприємства, так і розширення вже існуючого. Здебільшого це стосується металургії, деревообробка, виробництво меблів.

Співфінансування держави та підприємця відбувається у співвідношенні: 70\30% або 50\50%. Головною умовою є створення щонайменше 25 робочих місць та сплата податків.

У залежності від стадії реалізації проекту підприємець може залучити від 750 тисяч до трьох з половиною мільйона гривень безповоротного гранту від Фонду розвитку інновацій або від трьох з половиною до восьми мільйонів гривень поворотної фінансової підтримки від Національного фонду інвестицій України.

«Робота: СТАРТ В ІТ»

Даний грант підійде для тих, хто бажає навчатися і покращувати свої навички у сфері ІТ. Це стосується графічних дизайнерів, розробників, інженерів програмного забезпечення.

Витратити кошти можна виключно у затверджених в рамках гранту школах. Заявки учасників разом з пакетом документів приймаються центрами зайнятості. Одержувачам гранту надається електронний сертифікат для професійного навчання, який гарантує оплату навчальних послуг. Учасники програми мають використати сертифікат протягом 10 робочих днів з дня видачі, уклавши на його підставі договір із закладом освіти.

Люди, які отримали сертифікат, зобов’язані пройти навчання протягом 30 днів, а після влаштуватися на роботу або ж відкрити власну справу.

«Робота: СТАРТАП»

Ви вже маєте достатньо знань і бажаєте розвивати ІТ-стартапи? Тоді цей варіант грантів ідеально підходить для вас. Такі підприємці можуть отримати безповоротно від 750 тисяч гривень до трьох з половиною мільйонів гривень.

Якщо вам необхідно від трьох до восьми мільйонів гривень, то такі суми доведеться повертати. Адже це вважається поворотною допомогою. Фінансування відбувається на конкурсній основі, а отримані кошти можна витратити на зарплати, маркетинг.

Звичайно ж, обов’язково необхідно створити від трьох до 10 робочих місць. Проте, все залежить від стартапу.

 «Робота: СВІЙ САД»

Грант надається на висадження нових фруктових чи ягідних садів, а також виноградників. На розширення власного агробізнесу ви можете отримати до 400 тисяч гривень на гектар.

Співфінансування держави та підприємця відбувається у співвідношенні: 70\30% або 50\50%. Кошти виділяються тільки у тому випадку, якщо ви вже маєте у власності земельну ділянку. За правилами, площа вашого нового саду не може перевищувати 25 га землі.

Також важливим аспектом є створення від трьох до 20 сезонних, постійних нових робочих місць, і звичайно ж, сплата податків.

«Робота: СВОЯ ТЕПЛИЦЯ»

Грант на побудову нових теплиць трохи схожий на свій сад. Лише у теплицях можна вирощувати не лише ягоду, а й овочі. На розширення тепличного бізнесу влада готова виділити кошти до семи мільйонів гривень.

Ключова вимога – після отримання гранту, ви маєте працевлаштувати на роботу 40 робітників і постійно вчасно сплачувати податки. Кошти виділяються виключно за наявності землі, а ось витратити їх ви можете на обладнання, посівний матеріал, систему поливу.

Для першої тисячі заявок держава компенсує 70% від вартості проекту, для всіх наступних заявок – 50%. Для тих, хто планує закласти сад, передбачається співфінансування в залежності від типу рослин, що висаджуються: для першої тисячі гектарів держава компенсує 70% вартості проекту, для наступних – 50%.

– Якщо ви хочете дійсно отримати кошти і розвивати свою справу, то подавайте заявку і обов’язково приділяйте час бізнес-плану. Ми зіштовхувалися з такими випадками, коли людина просто хотіла отримати кошти, купити транспорт і возити людей. Або подавали гранти на придбання одного трактора. Ви маєте чітко прописати, навіщо вам та техніка, як ви зможете заробляти кошти. Під час перегляду вашого бізнес-плану люди повинні зрозуміти, що це буде працювати, – додає пані Оксана. – Звертайте увагу на терміни подачі. А то часто телефонують підприємці і говорять, що термін подачі за кілька днів і вони не встигають. А їм треба обов’язково і терміново. То наголошую, що визначено етапи заявок і якщо ви не потрапили до цього етапу, краще підготуйтеся нормально і подайте свій проєкт на наступний етап. Розклад цих етапів у вільному доступі. Таким чином донор спростив собі роботу і не ставить у жорсткі рамки бажаючих взяти участь. Це все робиться через портал «Дія». 

Також вже незабаром на базі центру «Дія.Бізнес» в Тернополі стартуватиме програма розвитку жіночого підприємства. Її реалізовуватимуть спільно з компанією Visa. Це буде акселератор жіночого підприємництва, за підсумками якого переможці зможуть отримати фінансову винагороду.

До речі, від першого лютого вже в Україні стартував новий етап прийому заявок на мікрогранти. Тож, не впустіть можливість відкрити свою справу за підтримки держави.

Гранти від іноземців та інші пропозиції

Оксана Качурівська наголошує, «єРобота» – не одна доступна програма для українських підприємців. Насправді є чимало грантів та пропозицій від інших організацій, зокрема й іноземних. Нас детальніше ознайомлює з ними.

– До прикладу, для підприємців, які працюють в сфері креативної індустрії доступні гранти і від Українського культурного фонду. Для стартаперів вже є доступні можливості від Київської школи економіки. Там проводять Bootcamp, за результатами якого три учасники можуть отримати грант до 5 000 доларів на розвиток власного стартапу. Також є програма для жінок-підприємець, її реалізовує Ukrainian Women Entrepreneurs. Для жінок проведуть навчальну програму, за підсумками якої вони можуть отримати грант у сумі 4 000 доларів. Тобто обрати є з чого, треба постійно моніторити гранти, дивитися, що підходить саме для вас і потім подаватися, – каже вона.

Зокрема, на Українському культурному фонді зараз триває прийом заявок за таким напрямком, як «Культурна спадщина». Мета програми – підтримати проєкти спрямовані на дослідження, збереження, відновлення, захист та популяризацію української культурної спадщини.

Бюджет програми на 2023 рік – 35 мільйонів гривень. Подати проектну заявку на конкурс можна до 28 лютого (до 18.00 за київським часом).

Ще доступна програма під назвою «Культура. Регіони». Вона спрямована на популяризацію історії, культури корінних народів Криму, Приазов'я та Причорномор'я України.

Бюджет програми на 2023 рік –  22  мільйона гривень. Подати проектну заявку на конкурс можна до 6 березня (до 18.00 за київським часом).

Щодо Київської школи економіки, то в них також є низка грантів, що дійсно будуть цікавими для тих, хто бажає робити більше в своїй країні і розвивати власну справу. Зокрема, команда пропонує допомогти понад 300 українським підприємцям долати наслідки війни. Детальніше про кожну можливість можна дізнатися на офіційному сайті школи

– Крім того, постійними донорами, які регулярно оновлюють програми для розвитку підприємництва, є USAID. Зокрема, їх програма «Конкурентоспроможна економіка України». Також німецький фонд та Міжнародна організація з міграції. У них регулярно з’являються програми, тому бажано час від часу переглядати оновлення і обирати те, що вам подобається, – каже пані Оксана.

За оновленнями USAID «Конкурентоспроможна економіка України» можна слідкувати на їх сторінці у Фейсбук. 

А ось як подавати заявки без помилок на порталі «Дія» чи де отримати безкоштовні консультації по грантах, читайте у нашому матеріалі: Кошти на бізнес: як відкрити власну справу за підтримки держави. Розповідаємо покроково.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (7)
 • Galina Sukharevskaya

  Класно, гранти можуть сильно допомогти підприємцям з відновленням бізнесу чи розширенням його

  Але все ж успішність бізнесу часто залежить від  вибору та використання комерційної нерухомості, не так легко обирати приміщення, які відповідають потребам бізнесу та по можливості з максимально доступною вартістю)

  Я переглядаю потенційні об'єкти для власної справи зазвичай на https://komertsiya.com.ua/  і отримую  консультації щодо вибору комерції у ріелторів агентства. Дякуючи грантами та вірній стратегії вірю, що зможемо збільшити прибуток, навіть враховуючи сьогоденні умови

 • Polina Daineha

  Нереально класно, коли люди ризикують від час війни і розвивають бізнес🙏 молодці
 • Віталій Роберт

  Школа, що у рівному такого не має,це дуже продуктивна ідея,всі будуть у плюсі

  Віталій Роберт reply Віталій Роберт

  Polina Daineha це де я можу проконсультуватися,у якій установі?

  Polina Daineha reply Віталій Роберт

  Віталій Роберт там подаєте заявку і пишете бізнес-план🫶🏻 у вас все вийде

  Віталій Роберт reply Віталій Роберт

  Polina Daineha думаю не всі можуть переконати держслужбовців щоб почати працювати

  Polina Daineha reply Віталій Роберт

  Віталій Роберт доброго дня! Програма державна. Вона доступна для всіх жителів України. Заявку через додаток «Дія» може подати кожен

keyboard_arrow_up