Як тернополянам відкласти на пенсію: розповідаємо про умови та пропозиції

Як тернополянам відкласти на пенсію: розповідаємо про умови та пропозиції

Жителі Тернопільщини отримують найменшу середню пенсію в Україні. Які накопичувальні програми діють в Україні та чи користуються ними тернополяни – дізнавалися «20 хвилин». 

 

У 2024 році розмір середньої пенсії на Тернопільщині – 4436,41 гривні. За даними Опендатабот, це на 24% менше за середню по Україні.

Враховуючи підвищення тарифів на комунальні послуги, цін на продукти та ліки – державні виплати часто не здатні покрити навіть базових потреб пенсіонерів. Тому їм доводиться шукати додатковий дохід, про що свідчать дані з Пенсійного фонду України Тернопільської області. Станом на вересень, 60 700 з 270 347 пенсіонерів Тернопільщини продовжують працювати. 

Відео дня

Чи накопичують тернополяни?

У телеграм-каналі «20 хвилин» провели анонімне опитування та запитали читачів, чи користуються вже накопичувальною системою пенсійного страхування? Ми запропонували три варіанти відповідей: «Так, дбаємо самостійно про себе», «Ні, бо не маю коштів», «Нехай про мене дбає держава». На момент публікації матеріалу участь в опитуванні взяли 1 052 людини. Як проголосували – дивіться на фото нижче.

Також тернополяни активно обговорюють тему страхових накопичень у соціальних мережах. Думки людей розділилися. Одні переконують, що всі програми – нажива для шахраїв, а інші – реальна можливість зібрати на безбідне життя у пенсійному віці. 

– Це у всьому світі пенсійні програми, а у нас – лохотрон. Моя знайома в такому брала участь, гроші вкладала. Почалася війна, і власник фонду забрав гроші, втік за кордон. Ось і вся пенсія, – пише пані Ірина. 

– Мій знайомив мав програму і загинув в автокатастрофі. Його жінка отримала гроші, за які купила квартиру. Це було ще 15 років тому. Тому перед тим, як оформлювати поліс, потрібно добре вивчити історію цієї компанії, ознайомитись детально з умовами програми, яку купуєте, – пише пані Наталя. 

– Знімати з пенсійних накопичень завчасно не можна. Це вам не банківський депозит, а от отримання після завершення програми – таких випадків в Україні вже багато. Я знаю про це особисто, бо відкладаю в іноземних компаніях, які багато років легально працюють в Україні. Також всім рекомендую, – пише Оксана Пелех. 

До 60 років матиму понад 1000 0000 грн

Тернополянка Олена десятки років користується спеціальною програмою та має пенсійний полюс у дочірній компанії австрійського фінансового концерну GRAWE – «Граве Україна Страхування життя». 

– Я сплачую 16 000 гривень щороку до 60 років. У мене прогнозований розмір страхової виплати на випадок дожиття – 1 493 312 гривень. На випадок смерті зобов’язуються сплатити 676 022 гривень. Вважаю, це – немаленькі кошти, якщо ще врахувати те, що я відкладала лише частину, а інше – інвестиційний дохід компанії, – розповідає тернополянка. 

Шість років тому накопичувальна програма врятувала батькові пані Олени життя. 

— Батькові я подарувала накопичувальну програму на 10 років. На дев’ятому році він потрапляє в лікарню і треба було за операцію віддати 100 000 гривень. Я звернулася до компанії з проханням призупинити програму і видати гроші вже. Представники вислали страховий акт, ми підписали, відправила рекомендованим листом і протягом п’яти днів батько отримав свої збереження з відсотками. Він має мізерну пенсію – 2500 гривень і як людина може сплатити собі за лікування? — каже пані Олена. 

Як скористатися недержавним пенсійним фондом

Як варіант забезпечити собі безбідну старість – скористатися недержавними пенсійними фондами України (НПФ). Це – неприбуткові організації, функціонують з метою накопичення пенсійних внесків, а також здійснює пенсійні виплати своїм учасникам.

Станом на вересень поточного року, в Україні налічують 60 таких установ, з яких: 50 відкритих, 6 професійних та 4 корпоративних. Більшість людей надають перевагу фондам саме відкритим формам. 94 200 учасників отримали чи в процесі отримання своїх коштів. Про це журналістам «20 хвилин» повідомили в Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку в Україні.

– Учасниками відкритих недержавних пенсійних фондів можуть стати будь-які фізичні особи. Засновником корпоративного є кілька юридичних осіб, до якого можуть приєднуватися роботодавці-платники. Щодо професійних, то засновниками можуть бути об’єднання громадян, професійні спілки, а ось учасниками – люди, які пов’язані за родом їхньої професійної діяльності. Фізична особа може бути учасником одразу кількох недержавних пенсійних фондів, — розповів «20 хвилин» голова комісії Руслан Магомедов. 

Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в Україні Руслан Магомедов

Кожен учасник укладає та підписує контракт, де вказує обраний ним розмір та порядок сплати пенсійних внесків. Одна людина може одночасно долучатися до кількох недержавних пенсійних фондів. Їм відкривають індивідуальний пенсійний рахунок, тож людина особисто може слідкувати за накопиченням коштів. 

– Вкладати кошти може учасник, його роботодавці, професійна спілка, подружжя, діти, батьки, рідні брати й сестри, дід і баба. А ось отримати пенсійні виплати можуть як учасники фондів, так і їхні спадкоємці. Цей нюанс обговорюють під час укладання та підписання договору. Наразі пропонують два варіанти виплати коштів – пенсія на визначений термін (загальну суму розділяєте на маленькі й отримуєте її протягом бажаного часу) та одноразова пенсійна виплата (всю суму віддають одразу). Отримати кошти можна у кількох випадках: досягнення пенсійного віку, отримання інвалідності, критичний стан здоров’я, виїзд на постійне проживання в іншу країну або смерть, – додає Руслан Магомедов. 

Що пропонує GRAWE та MetLife

Серед тих, хто вже десятками років працює в Україні – дочірня компанія австрійського фінансового концерну GRAWE – «Граве Україна Страхування життя» та провідний міжнародний холдинг у сфері страхування та пенсійного забезпечення MetLife. 

Приклад розрахунку від GRAWE UKRAINE

Зі слів представниці міжнародного брокера «Євролайф» Наталії Бобрик, недержавні пенсійні фонди та іноземні страхові компанії – гарна можливість забезпечити собі пенсію, відкласти кошти на навчання дитини, зібрати на коштовну покупку. Пані Наталія розповідає на прикладі. 

Є програма «Інвест План». Наприклад, чоловік вирішив заощадити кошти на пенсію. Отже, протягом 10 років він відкладатиме по 10 000 гривень. За розрахунком, орієнтовна кінцева страхова сума – 106 383 грн, а ось капітал – 158 962 грн. Під час розрахунку враховують стать, вік, річну суму і термін дії програми, – розповідає Наталія Бобрик. 

Також є програма «Юніор Екстра» підходить для накопичення капіталу дитині, додатково можна оформити для дитини пакет «Нещасний випадок». Це додатковий захист зі страховою сумою 25 000 або 50 000 гривень. 

– Наприклад, застраховані особи: 30-річна жінка та 5-річна дитина. Строк страхування – 20 років. Щодо щорічного страхового платежу, то за головною програмою – 10 000 грн, за пакетом «Нещасний випадок» – 150 грн. Гарантована страхова сума за головною програмою – 223 714 грн, а за пакетом «Нещасний випадок» – 50 000 грн, – додає пані Наталія. 

Акцентує Наталія Бобрик увагу і на тому, якщо з платником стається нещасний випадок – аварія, бурулька впала на голову, то компанія завжди подвоює страхову суму і спадкоємці отримують 400 000 гривень. Але варто підтверджувати офіційними документами. Також є страховий соціальний захист. 

– Якщо клієнт отримує інвалідність другої групи, то компанія звільняє його від обов’язкових платежів, самостійно робить внески до кінця дії цього договору. Якщо – отримує інвалідність першої групи, то до внесків від компанії додається ще й страхова сума, яку виплачують одразу. Всі ризики, умови, страхові суми одразу проплачують у договорі. Як і те, хто має отримати гроші на випадок смерті учасника, — наголошує Наталія Бобрик. 

Кожного року Державний фонд статистики виставляє дані про рівень інфляції в Україні, і страхові компанії пропонують проіндексувати суму, враховуючи інфляцію. Це роблять для того, щоб зберегти купівельну спроможність.

– Тобто, якщо минулого року я сплачувала 10 000 гривень, а цьогоріч Державний фонд статистики показав 10% інфляції, то компанія пропонує сплатити 11 000 гривень. Якщо я індексую суму, то у мене автоматично збільшується страхова сума, і в кінці буде більша капіталізація. На виході замість обіцяних 200 000 гривень може бути і 300 000 гривень, і 400 000 гривень, – каже пані Наталія. 

Провідний міжнародний холдинг у сфері страхування та пенсійного забезпечення MetLife має більше переваг для тих, хто хоче оформлювати накопичувальну програму з медичним покриттям. 

– Клієнтам молодшого віку пропонуємо брати програми з медичним покриттям. Якщо ви отримали опіки, переломи, то компанія покриває від 30 000 до 50 000 гривень, хірургічне втручання – від 50 000 до 100 000 гривень. Також турбуються про жіноче здоров’я. Наприклад, якщо учасниця програми захворіла на онкологію, то розмір фінансового захисту від 100 000 гривень мінімум, – додає Наталія Бобрик.

Що пропонує «Відкритий пенсійний фонд «Династія»

Окрім того, в Україні працює «Відкритий пенсійний фонд «Династія». Людям пропонують відкладати фіксовані суми через банки. Команда фонду інвестує ваші заощадження на довгий термін. У період виходу на пенсію, ви починаєте отримувати свої накопичення. Аби зрозуміти, скільки орієнтовно коштів ви отримаєте після завершення програми, на сайті є калькулятор розрахунків. 

– Наприклад, протягом 20 років ви плануєте вносити по 1000 гривень щомісяця і розраховуєте на річну дохідність активів 15%. То в результаті матимете 5 700 522 гривень пенсійних виплат. Якщо розділити на 15 років, то щомісяця ви отримуватимете 31 670 гривень. Зазначимо, що 10 років – мінімальний термін, на який укладається договір про виплату пенсії, — роз’яснюють працівники. 

Учасником програми може бути будь-яка фізична особа, а ось вкладником – його діти, батьки, подружжя, роботодавці, професійні об’єднання. Обов’язково відкритий пенсійний фонд укладає з людиною пенсійний контракт. Після підписання та передачі документів адміністратору ви отримаєте доступ до особистого кабінету, де зможете переглядати та поповнювати свій пенсійний рахунок.

Що пропонує фонд «ЄВРОПА»

Доступний для тернополян і «Відкритий недержавний пенсійний фонд «ЄВРОПА». Учасником можуть бути як приватні особи, так і підприємці. Аби долучитися, то треба надіслати заявку онлайн або зверніться в офіс, укладіть пенсійний контракт, відстежуйте збільшення пенсії в особистому кабінеті. 

– Наприклад, щомісяця протягом 10 років ви вносите 500 гривень. Також щомісяця 1.5 дохідності від фонду. У результаті отримаєте 692 789,92 грн (за мінусом податку). Загальна сума та сума виплат є приблизними, тому що залежать від фактичної кількості днів у місяці та фактичної кількості днів на рік, – повідомляють в фонді.

Важливо! Фонд не оподатковує суми виплат учаснику, якщо він отримав інвалідність І групи, суми виплати пенсії на визначений строк, якщо вік учасника понад 70 років. Також при виплатах спадкоємцям, які вважаються членами першого ступеня споріднення, податок стягується за нульовою ставкою. 

При виплатах спадкоємцям, які не вважаються членами першого ступеня споріднення, податок стягується за ставкою 5% від суми виплати у день здійснення такої виплати. Ця норма не поширюється на спадкоємців, які є інвалідами, дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування. При виплатах таким спадкоємцям застосовується нульова ставка оподаткування.

Умови та пропозиції «ПриватФонд»

Пропозиції щодо заощаджень має і відкритий пенсійний фонд «ПриватФонд». Пенсійний вік визначаєте для себе самостійно. Станом на 2024 рік, для всіх учасників програми мінімальний вік – 50 років. 

– Наприклад, ви щомісяця вносите по 400 гривень протягом 20 років. Отож, ви вкладаєте 96 000 гривень. Враховуючи очікувану річну дохідність – 16%, то на виході з програми ви отримаєте орієнтовно 4 329 202 гривні. Якщо обрати термін отримання пенсії 20 років, то щомісяця вам будуть виплачувати 18 038 гривень, – повідомляють в «ПриватФонд». 

Приклад розрахунку 

Пропонують два варіанти виплати пенсії: одноразово чи щомісяця, щоквартально, щорічно (не менше 10 років). 

УВАГА! Отримати всю суму одноразово можна лише у випадку виїзду за кордон на постійне проживання, через інвалідність, критичний стан здоров’я. Також, якщо розрахована місячна виплата менше 50% місячного прожиткового мінімуму.

Важливо! Якщо людина офіційно працевлаштована, то може самостійно звернутися до Податкової інспекції за місцем проживання, аби отримати відшкодування від держави. Під час звернення треба заповнити декларацію, надати довідку з місця роботи, копію платіжки, копію полюса. Держава до 30 днів повертає клієнтам на вказані реквізити 18%. 

Читайте також:

Як отримати від 15 до 37 тисяч на навчання? Реальний досвід студента з Тернополя

Війна розлучила з домом: як на Тернопільщині облаштовуються люди евакуйовані з Покровського напрямку

Субсидії на опалювальний сезон перерахують з 1 жовтня: кому потрібно подати заяву

Щонеділі видають безкоштовні обіди потребуючим: як працюють волонтери проєкту «Жовтий фартух»

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі (18)
×
0%
  • Halyna Harnyk/Янковська) 7 жовтня 2024 р.

    Дві сімсот 😁
  • Halyna Harnyk/Янковська) 7 жовтня 2024 р.

    Дві
  • Halyna Harnyk/Янковська) 7 жовтня 2024 р.

    Давні сімсот😁😂
  • Євгенія 7 жовтня 2024 р.

    Нехай депутати і мери економлять а людям і так завʼязали руки і позакривали роти
keyboard_arrow_up