ТОП-5 схем шахрайств на Тернопільщині у 2019 році дослідили журналісти «20 хвилин» спільно з правоохоронцями. 472 випадки зареєстрували поліцейські від початку року. Завданні людям збитки - 4 млн.320 тис. грн.
Найпопулярнішою схемою «розводу» і надалі залишається «Ваш син-брат-онук у поліції. Терміново потрібні кошти» - таких випадків зареєстрували майже сотню. Дзвонять аферисти вночі і переважно літнім людям. А ті, щоб врятувати від в’язниці онука чи сина, віддають останнє.
Популярними залишаються «проблеми з банківською карткою» та продажі – в інтернеті і «вживу». Доки старенькі шукають готівку, чи йдуть мити банку, аби віддати «продавцям меду», з хати виносять всі гроші. Траплялись і випадки «добрих соцпрацівників», які готові обміняти стареньким так звані застарілі гроші на «новенькі купюри, які щойно ввели в обіг». Натомість залишають пенсіонерам грошову «ляльку». А ті втрачають все, віддають навіть «похоронні гроші».
Ми підготували для вас ТОП-5 шахрайств, які стались на Тернопільщині цього року. Будьте пильними, вкотре розкажіть вашим батькам і бабусям з дідусями, як поводитись. Адже, як виявилось, літні люди найчастіше потерпають від шахраїв. І, якщо вже сталась біда, негайно телефонуйте 102.
Схема стара як світ і вже давно, на жаль, залишається на лідируючих позиція ТОП-шахрайств на Тернопільщині. Від початку 2019 року у поліції зафіксували 91 випадок. Збитки - 1 млн. 225 тис. грн.
Такі злочини дуже важко розкривати, кажуть у поліції. Адже телефонують зазвичай з місць позбавлення волі або окупованих територій.
Читайте також Тернополянин переказав шахраям тисячу гривень, аби «відкупити» знайомого від криміналу
Як не стати жертвою:
Не довіряти незнайомцям і ретельно перевіряти будь-яку інформацію, за яку вимагають кошти.
Збитків від початку року - майже мільйон грн. Дзвонять з «інтертелекомівських» номерів, просять назвати пін-код або інфу конфіденційну інформацію. Люди повідомляють реквізити карток – гроші щезають.
Читайте також Афера з мобільними: шахраї запитують останні набрані номери, а потім з картки "зникають" усі гроші
Читайте Псевдопрацівники банків видурили в тернополянок майже 60 тисяч гривень
Як не стати жертвою:
У телефонному режимі працівники банку ніколи не міняють паролі, не продовжують строки дії карток!
Активізувались злодії та шахраї ромської національної. Під приводом купівлі-продажу пір’я, меду, перепеленати дитину заходять до помешкання і обкрадають його. Діють переважно по двоє або більше. Доки одна пеленає дитину, інша нишпорить у хаті та викрадає кошти, тягне золото з сервантів, обшуковує під матрацами, де люди часто ховають гроші. Частина злочинів кваліфікована як шахрайство, частина - як крадіжки.
Читайте також На Тернопільщині роми видурили у жінки 50 000 гривень, які вона тримала в шафі під одягом
Як не стати жертвою:
Не впускайте до хати невідомих!
Про чужинців, що завітали до вашого села чи містечка, та, ходячи по домівках, пропонують товар чи просять допомоги, варто негайно повідомити поліцейським, дільничному інспектору чи сільському голові. Працівники поліції ретельно перевірять дану інформацію.
Шахраї представляються працівниками соціальних чи комунальних служб, Червоного хреста. І оббирають стареньких та немічних людей. Аферисти під приводом працівників соцслужб чи Червоного Хреста приходять до них додому, міняють гроші, проводять інші операції. В результаті пенсіонери отримують «фантики» замість справжніх грошей.
Загалом зареєстровано 7 таких фактів, загальна сума збитків - 143 тис.
Представляючись працівниками газової служби, пропонують, скажімо, поміняти лічильник. Але просять дати завдаток. Суми незначні.
Дайте подзвонити, сталась біда – беруть телефон, дзвонять комусь, де розповідають «слізну історію», притуплюють увагу і тим часом потихеньку відходять в бік, за кут. Тоді тікають разом з мобільним. Добігають до найближчого ломбарду, здають за мізерні суми для того, аби придбати «дозу». Діють так наркозалежні. Лише за останній час в Тернополі зафіксували таких 6 епізодів.
35 тисяч гривень втратила старенька тернополянка після візиту російськомовної "працівниці міськради"
Як не стати жертвою:
не пускати до власних помешкань незнайомців, котрі можуть представлятися співробітниками різних структур: пенсійного фонду, водоканалу, електромереж, газової контори, соціальних служб.
У вас товар, ми готові його купити. Переказуємо гроші. Й справді приходить смс, що певну суму переказали на рахунок. Однак, коли товар віддають, гроші з рахунку зникають. Все тому, що протягом пів години можна анулювати проведену операцію.
Телефоном чи через інтернет-сайти продають дешеве пальне, колеса, запчастини, одяг, золото. В результаті люди залишаються без товару і без грошей.
Як не стати жертвою:
Як приходять гроші, прийшло смс про суму на рахунку, - одразу знімайте готівку чи перекиньте на іншу картку.
Продають мед. Злочинці заходять до оселі. Просять принести банку і розрахуватись. Дивляться, де людина тримає гроші і викрадають їх.
Читайте також Ні грошей, ні телефону: довірлива тернополянка втратила «Apple» і 20 тисяч
Як не стати жертвою:
Найкраще переконатись, що на ваш рахунок надійшли кошти, це зателефонувати на гарячу лінію банку.
Олександр БОГОМОЛ, начальник головного управління нацполіції в області:
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер