Ювенальна юстиція – це судоустрій і судочинство у справах про правопорушення неповнолітніх. Відрізняється вона від звичної системи роботи із малолітніми правопорушниками тим, що спрямована передусім на профілактику та виховання, а не власне покарання підлітків.
"В Україні ювеналки ще немає"
- Це система роботи із неповнолітніми правопорушниками! Наголошую – саме правопорушниками. - каже начальник відділу методичного забезпечення Тернопільського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Світлана Шимчук. – Дуже часто є нерозуміння поняття ювенальної юстиції, або ж свідомо про це придумують міфи. Це не система, яка узаконює забирання дітей із сімей. Це система виховання і попередження порушень.
Світлана Шимчук наголошує на тому, що втручання в родину і процес позбавлення батьків батьківських прав – компетенція певних органів системи соцзахисту. Але це дуже довгий і складний процес. Аби забрати дитину із родини, треба довго спостерігати за родиною, мати підтвердження порушень прав дитини і лише потім у судовому порядку піднімати питання про позбавлення батьків батьківських прав. Але цим займаються органи опіки разом із працівниками міліції. І найголовніше – весь цей процес не має жодного стосунку до ювенальної юстиції.
- Немає в Україні ще системи ювенальної юстиції. Є якісь документи, наміри,перші кроки. – стверджує пані Шимчук. – Однак для того, аби вважати, що ми впровадили цю систему, слід спершу створити ювенальні суди, адвокатури, прокуратури, які будуть працювати із проблемними підлітками та дітьми по зовсім інших принципах, ніж з дорослими правопорушниками.
"Виховувати дитину має усе суспільство"
Начальник кримінальної міліції у справах дітей УМВС України в Тернопільській області Петро Тихович стверджує, що ювенальна юстиція в Україні впроваджена ще з початком дії Указу Президента №597 від 24.05.2011 "Про Концепцію розвитку кримінальної юстиції щодо неповнолітніх в Україні" .
- Якщо раніше наша робота із проблемними підлітками та дітьми мала кримінальний характер, тобто ми переважно затримували і забезпечували покарання правопорушників, то зараз основне місце – профілактиці. – розповідає Петро Тихович. – Зараз ми проводимо активну профілактично-просвітницьку роботу у школах області. За кожною школою закріплений працівник нашого відділу. У більш "проблемних" школах роз'яснювальні бесіди з дітьми проводимо частіше.
Пан Тихович стверджує, що подібний формат роботи уже дає свої результати. Мовляв, якщо у 2013 році було зафіксовано 159 злочинів, скоєних неповнолітніми, то у 2014 році вже на 19% менше – 129 злочинів.
Однак, наголошує чоловік, виховання молоді і профілактична робота з ними – клопіт не лише міліції та соцслужб.
- Вихованням мають займатись і батьки – щодня. І хоча може бракувати часу, але на дитину час треба знайти завжди. – каже Петро Тихович. – Та і суспільство повинне долучатись. Не продавати цигарок дітям, висварити сусідських дітей, якщо застали їх за пляшкою чи цигаркою і тому подібне. Тоді з порушень буде менше. Адже ювенальна юстиція – це в основному виховання і профілактика!
Небезпечних для суспільства дітей дуже мало
Про те, що дитину, яка має схильність до правопорушень, або вже їх скоїла, треба не карати, а виховувати і перевиховувати, стверджує і психолог Наталія Гаєвська.
- Чи часто ми задумуємось, наскільки дитяча та підліткова психіка крихка та ранима? І наскільки легко через покарання, що не враховує вікових і психологічних особливостей, "зламати" життя дитині, яка в силу різних причин оступилася і здійснила правопорушення? – каже Наталія Гаєвська. - Уявіть 14-річного підлітка, який скоїв злочин. Це людина, яка росте і формується, в якої закладаються основні моделі поведінки, цінності та переконання, що будуть мати вплив на все подальше життя. Якщо таку дитину на певний час вилучити із суспільства і помістити в дитячу колонію чи інший виправний заклад ізольованого типу, де вона перебуватиме в обмеженому просторі серед людей, в яких досить часто вже є чітко сформована кримінальна поведінка, то це дуже шкодить дитячому розвиткові і в жодному випадку не сприяє подальшій соціалізації, якої, в першу чергу, потребує дитина, що скоїла правопорушення.
Психолог стверджує, що таке покарання юного порушника так, як і дорослого, може призвести до емоційних, поведінкових та розумових розладів. Дитячий, зокрема, підлітковий вік тим і є складний, що дитина потребує хорошого, гідного прикладу для наслідування. Не маючи чітко сформованої власної позиції в силу вікових особливостей, діти схильні абсолютно некритично копіювати своє найближче оточення. Власне, цим і є небезпечне перебування неповнолітніх у виправних закладах закритого типу - підсвідоме, а часто і свідоме копіювання, перебирання кримінальної поведінки та психології злочинця.
Наталія Гаєвська зауважує, що позбавлення волі – це крайня міра і має застосовуватись лише щодо дітей, які є реально небезпечними для суспільства, а таких є досить небагато. Значно ефективніше запобігти серйозному правопорушенню через профілактичну роботу з сім'єю дитини, в якій, як правило, є багато невирішених проблем, з якими сама сім'я справитись не в силах.
- Сімейне неблагополуччя, - це не обов'язково алкоголізм чи наркоманія одного із членів родини, а передусім емоційне і досить часто фізичне насилля щодо дітей, як до найнезахищеніших та слабких в сім'ї. – каже психолог. - Така дитина перебуває в групі ризику і надзвичайно важливим у системі роботи з цими дітьми є вивчення їх основних потреб та запобігання повторному злочину. До кожної дитини повинен бути індивідуальний підхід, тобто, - оцінка ризику скоєння повторного правопорушення, аналіз способу життя неповнолітнього, складання плану реабілітації та підбір відповідних соціальних втручань - робота з психологом, корекція агресивної поведінки, лікування наркотичної чи алкогольної залежності, тощо.
За інформацією аналітиків Інформаційної кампанії «Сильніші разом!», «страшилки» про ювенальну юстицію – один із найбільш поширених у мережі неекономічних антизахідних міфів. Але фахівці різних сфер одностайні у своєму баченні цієї системи роботи з неповнолітніми: ювенальна юстиція дуже потрібна для українського суспільства, для нормального виховання молодого покоління.
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер