ТОП-5 шахрайств на Тернопільщині
Фінансова піраміда: людям пропонують вигідно вкласти гроші і отримати шалені відсотки. Перші вкладники збагачуються, як і «батьки» піраміди. Решта не лише залишається без відсотків, а й часто позбувається вкладених коштів.
Серед ошуканих – клієнти Ощадбанку і ПриватБанку. Телефонують навмання - переважно з місць позбавлення волі. Повідомляють, що шахраї хочуть зняти кошти з картки. Щоб цього не сталось – треба змінити пін-код. Представляються службою безпеки банку. Мовляв, прийде смс з кодом – повідомте нам. Номера беруть зазвичай з сайтів оголошень. Змінюють код і знімають всі гроші.
Зазвичай нічний дзвінок. Потрібні гроші, бо скоїв ДТП чи інший злочин і мене посадять. Вночі люди з просоння і не надто усвідомлюють, що їх ошукують. Шахраї давлять на жалість і тримають на лінії, аби жертва не передзвонила родичу. Зазвичай жертвами стають старші люди.
Входять у довіру до людей на заправках, пропонують придбати дешеве пальне, мовляв, мені зарплату дають талонами. Готові віддати навіть за 19 грн за літр. Перекидайте гроші на картку, чи давайте готівку. Ми вам – талони. Йдуть ніби по талони до машини – і тікають. Останній випадок - перерахували 100 тис. грн за солярку. В результаті ні грошей, ні пального.
Продавці дають оголошення про продаж дитячих товарів, весільних суконь чи запчастин до авто. Шахраї телефонують і домовляються про купівлю товару. Перераховують гроші на картку. Продавець отримує смс, що кошти надійшли. Шахраї протягом години скасовують операцію. В результаті втрачають товар і не отримують коштів.
339 кримінальних проваджень за шахрайство внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за чотири місяці 2017 р. За аналогічний період минулого року таких злочинів було 249. Тобто, у 2017 році мешканціd Тернопільщини дурять на третину частіше.
Найбільше ошуканих – у Тернополі. Тут зареєстровано 88 випадків. Найменше – у Підволочиському та Заліщицькому районах. Про це повідомив начальник відділу комунікації головного управління нацполіції в області Сергій Крета.
Наразі поліція розслідує 191 кримінальне провадження за фактами шахрайств. Ще 134 злочин є нерозкритими.
Шахрай з Бучача розвів людей з 6 областей
Поліцейські тернопільщини за підозрою у вчиненні шахрайства в особливо великих розмірах затримали 33-річного жителя Бучача. Гроші зловмисникові надходили з усіх куточків України, та жоден з покупців так і не отримав товару, оголошення про продаж якого 33-річний бучаччанин розміщував на сайті OLX.
Як розповів начальник Бучацького відділення поліції Ярослав Побуринний, 33-річний житель райцентру на безкоштовному сайті оголошень розмістив інформацію про те, що продає мобільний телефон iPhone 6. Ціну вказав привабливу, тому дзвінки надходили один за одним. За дзвінками слідували грошові перекази – люди надсилали хто п’ять тисяч гривень, хто десять – в якості завдатку.
Спочатку обдурених покупців вдавалося водити за ніс, годуючи обіцянками, однак на початку січня до поліцейських надійшла перша заява від жителя Хмельниччини. Чоловік втратив майже 11 тис. грн.
Зловмисник, змінюючи номери телефонів, подавав все нові й нові оголошення про продаж неіснуючих гаджетів.
Наразі до поліцейських звернулися понад двадцять осіб, що потерпіли від дій шахрая. І в кожному випадку втрати становлять не менше десяти тисяч гривень. Потерпілі - з Тернопільщини, Київщини, Хмельниччини, Одещини, Житомирщини, Львівщини, Закарпаття, Волині та інших регіонів.
Нові потерпілі у схемі «Ваш син у поліції»
У шахрайській схемі «Ваш син у поліції» потерпіли жителі обласного центру. Як результат, з кишень тернополян зникло більше 80 000 гривень.
Зі заявою до правоохоронців звернулась жителька Тернополя. Жінка повідомила, що до свекрухи зателефонував невідомий та представився працівником правоохоронних органів.
Чоловік повідомив, що її син вчинив злочин і йому загрожує кримінальна відповідальність. Псевдопрацівник розповів, що вихід зі ситуації є, але потрібно заплатити. Пенсіонерка погодилась та перерахувала через термінал на вказаний рахунок 3 000 гривень. Жінка зрозуміла, що потрапила на гачок аферистів, коли все розказала рідним.
Ще один факт шахрайства задокументували поліцейські. Схема аналогічна, але жертва інша. У даному випадку аферист розповів, що син жительки обласного центру вчинив ДТП, в якому є потерпілі. Тернополянка віддала 2 500 американських доларів. Згодом жінці зателефонував син та спростував всю інформацію.
Дурять «соцслужби» і «водоканал»
3 000 гривень видурили шахраї у літньої тернополянки. Як повідомила потерпіла, того дня у помешканні пролунав дзвінок у двері. На порозі стояли невідомі чоловік та жінка, які представилися працівниками соцслужби. Спочатку аферисти увійшли в довіру, а потім розповіли старенькій історію, про те що сьогодні вони мають можливість поміняти українські гривні на іноземну валюту за вигідним курсом. Пенсіонерка погодилась та віддала пройдисвітам 3 000 гривень, а взамін отримала сувенірні кошти - 600 американських доларів та 1000 гривень.
Після успішної афери шахраї сіли в іномарку та зникли у невідомому напрямку. Старенька зрозуміла, що стала жертвою злочинців, коли все розповіла родичам.
Одразу двоє людей в один день потерпіли від дій працівників так званого «водоканалу».
Одна з потерпілих, 63 – річна тернополянка розповіла, що додому прийшов чоловік, який представився працівником водоканалу. Чоловік зазначив, що йому необхідно зняти показники лічильника. Пенсіонерка пустила незнайомця до помешкання.
Допоки жінка поралась на кухні, псевдопрацівник знімав показники. Зайшовши до квартири, зловмисник одразу помітив в коридорі сумку власниці. Коли шахрай, покидав помешкання, прихопив з собою і гаманець пенсіонерки, в якому були 1200 гривень та золоті сережки. Жінка зрозуміла, що її обікрали, коли помітила відсутність свого майна.
Знімають пороби і ворожать. А зникають гроші
Заволодіння чужим майном шляхом обману інкримінують збаразькі поліцейські двом мешканкам Чернігівщини. Жінки виманили в місцевої мешканки 12 000 гривень та золоті вибори.
За словами начальника Збаразького відділу поліції Віталія Присяжнюка, шахрайки їздили по селі Колодно та скуповували горіхи. Зайшовши на подвір’я, зав’язали розмову з господинею. Одна з покупців попросила води. Жінка не відмовила та запросила гостей до хати. У ході розмови шахрайка запевнила власницю помешкання, що всі проблеми в родині через пороби. Гостя переконала жінку, що її приятелька - відома цілителька і зможе вже зараз зняти прокляття.
Псевдоворожка розповіла, що необхідно принести всі кошти, які є в вдома та загорнути їх в газету. За вказівками цілительки жінка зібрала всі цінності та поклала до своєї кишені.
Під час ритуалу шахрайка просила витягнути згорток та, тримаючись за нього руками, читала над ним молитви. Ці дії вона повторювала декілька разів. По закінченню, ворожки запевнили господиню, що всю порчу знято та, попрощавшись, покинули оселю.
Через деякий час господиня вирішила покласти збереження на місце. Розгорнувши газету жахнулась - у ній не було ані грошей, ані прикрас.
Читайте також Як не стати жертвою «знімачів поробів» і «соцпрацівників»
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 39 від 27 вересня 2023
Читати номер
Діонісій
Петро Білецький
Герасимчук Ростислав