Найпоширеніший вид шахрайства - злочини вчиненні в мережі – Інтернет. Зазвичай громадяни мають намір придбати або купити різноманітний товар довіряючи розміщеним оголошенням, а як наслідок втрачають кошти, які переказують на рахунки аферистів.
Правоохоронці розповідають, що в пастку спритних аферистів потрапляють не тільки покупці, але і продавці. Зловмисники вигадують різні види шахрайства і схеми розводу, що потрібно бути дуже пильним при користуванні сервісом.
Зазвичай шахраї застосовують такі методи:
1. 100% передоплата. Перед відправкою продавець просить заплатити повну вартість або аванс. Отримавши гроші, зникає, блокує номер, не відповідає на особисті повідомлення або відразу видаляє аккаунт.
2. Бракований товар. Покупцеві відправляють товар низької якості або з браком. При цьому продавець може відправити річ наложкою, коли впевнений, що визначити брак на поштовому відділенні неможливо.
3. Дуже дешева вартість. Основна особливість, за якою можна розпізнати і заблокувати шахрая.
4. Занадто «молодий» аккаунт. Такі, як правило, заводять менеджери з продажу з поганими відгуками, або злочинці, які після "успішної операції", видалили минулий. Якщо при цьому вимагають сплатити 100% - подумайте гарненько, це може виявитися той самий розвод по передоплаті.
Також злочинцями бувають не тільки продавці, але й покупці.
Вони працюють за наступними схемами:
1. Просять підтвердити переказ. Покупець-аферист дзвонить, цікавиться товаром і погоджується сплатити повну вартість. Після стверджує, що переказ здійснено, але гроші не впали на рахунок, оскільки були перераховані з картки іншого банку. Продавця просять повірити на слово і вислати товар, або підійти до банкомату і дозволити переказ грошей. Дотримуючись інструкцій зловмисників, продавець відправляє аферистам гроші зі свого рахунку.
2. Дзвінки від банківських службовців. Продавцю дзвонить нібито співробітник фінустанови, який повідомляє, що на його рахунок прийшли гроші від юрособи, текст бажано схвалити паролем з SMS. В результаті з'ясовується, що зазначена в SMS сума, не зарахована на рахунок продавця, а навпаки.
3. Додаткові дані. Намагаються дізнатися додаткові дані про картку продавця: CVV-код, термін придатності картки. Роблять це дуже майстерно, втираючись в довіру. В результаті продавцеві залишається тільки заблокувати свою картку.
• Завжди перевіряйте інформацію про покупця/продавця. Простий спосіб - ввести дані і номери телефонів в рядок пошуку в будь-якому пошуковому ресурсі і перевірити, чи є відгуки в мережі.
• Ні в якому разі не повідомляйте стороннім особам дані своїх карток (паролі, дані з SMS-повідомлень, які приходять на ваш номер).
• Не розголошуйте реквізити картки.
• Вас просять провести будь-які дії з карткою в банкоматі, щоб підтвердити зарахування коштів? Не піддавайтеся на вмовляння!
• Не відправляйте передоплату, не перевіривши дату реєстрації аккаунта на ресурсі.
• Обов'язково перевіряйте номер телефону. Зазначений в оголошенні може відрізнятися від того, з якого вам будуть передзвонювати.
Відділ комунікації поліції
Тернопіль
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
№ 27 від 2 липня 2025
Читати номер
Я чесно кажучи не розумію,чим займається кіберполіція,просто існує....