Соцвиплати під час війни або ваш родич у біді: ТОП-7 шахрайств на Тернопільщині

Соцвиплати під час війни або ваш родич у біді: ТОП-7 шахрайств на Тернопільщині
  • Поліцейські б’ють на сполох, адже лише на Тернопільщині від початку року шахраї виманили у тернополян понад 1 500 000 гривень.
  • Як розрізнити, коли це аферисти і вас розводять на гроші і що робити, радять у поліції. 

Змінюються сценарії шахрайських тем і суми, які видурюють в тернополян — у поліції б’ють на сполох, адже від початку року правоохоронці зареєстрували понад 1000 кримінальних проваджень за фактами вчинення шахрайства. Зі слів заступниці начальника слідчого управління Нацполіції в Тернопільській області Оксани Цвігун, майже третину шахрайських дій вчинили у кіберпросторі.

Загалом за кілька місяців 2023 року з тернополян та тимчасових жителів Тернопільщини шахраї виманили понад 1 500 000 гривень.

Щодня — 10-15 злочинів

— Щодня слідчі поліції Тернопільської області вносять до Єдиного реєстру досудових розслідувань дані про шахрайство. В середньому це 10-15 кримінальних проваджень як злочинів, так і проступків. Якщо порівнювати статистику за аналогічний період минулого року, то за ці ж п’ять місяців 2022 ми зареєстрували 200 кримінальних проваджень. Попри повномасштабне вторгнення, кількість шахрайств збільшується, — каже вона.

Відео дня

Керівник сектору психологічного забезпечення Нацполіції у Тернопільській області Михайло Козюк розповідає, як діяти у випадку, коли шахраї намагаються виманити гроші телефоном.

— Якщо шахраї вам зателефонували і намагаються виманити гроші на визволення рідних чи щось схоже, то я раджу людям переключити увагу на чотири різні предмети в кімнаті. Ви маєте зрозуміти, що це за предмети, для чого вони потрібні. Далі попросіть людину повторити вам інформацію, а також вчергове поточніть її дані. Можна ще сказати про те, що ви зараз зателефонуєте рідним і вони детальніше вам все розкажуть або спростять цю інформацію. У жодному разі не довіряйте на 100% незнайомим людям. Не слідуйте їх алгоритму дій, адже він переважно ще більше заганяє людей в паніку та підштовхує на неправильні дії, — наголошує Михайло Козюк.

Правоохоронці кажуть, що такі справи дуже важко розслідувати, адже дзвінки часто надходять з місць позбавлення волі та з окупованих територій. І навіть якщо шахраїв затримали, вкрай важко довести їх провину.
 

ТОП-7 шахрайств на Тернопільщині

«20 хвилин» зібрали найпопулярніші види «розводів» та що потрібно знати, аби не стати жертвами шахраїв.

Ваш родич у біді

«Ваша правнучка потрапила в ДТП, терміново потрібно робити операцію, для цього треба кошти», — старенькій, яка проживає на Лепкого у Тернополі, зателефонувала незнайомка. Дзвінок був на стаціонарний телефон. Спочатку говорила «лікарка». Потім, заливаючись сльозами, нібито правнучка благала бабусю допомогти. Та, рятуючи кровинку, не задумуючись, передала «медсестрі» все, що в неї було — 20 тисяч гривень. Купюри були і по 500, і навіть по 10 і 5 гривень…

Шахрайку затримали і судили — вона відбулась умовним терміном.

 

Купівля-продаж онлайн

До співробітників Тернопільського районного управління поліції із заявою про шахрайство звернулася жителька обласного центру. Зі слів потерпілої, з її банківської картки зникло майже десять тисяч гривень, повідомили у відділі комунікації головного управління Нацполіції в області.

Жінка напередодні на одному з сайтів розмістила оголошення про продаж взуття. Згодом до неї зателефонував начебто покупець для узгодження умов купівлі. Домовилися про безпечну доставку і невідомий скинув тернополянці посилання за яким вона мала оформити відправлення товару. Проте посилання виявилося фейковим і потерпіла, ввівши дані банківські картки, втратила власні кошти.

Аби не потрапити на гачок аферистів, поліція рекомендує громадянам купувати та продавати товари лише на перевірених сайтах, не переходити за сумнівними посиланнями, надісланими сторонніми, уважно перевіряти URL-адресу, адже один зайвий символ на адресній панелі може означати, що ви потрапили на фішинговий сайт.

 

Соціальні виплати під час війни

Жителька Почаєва в месенджері отримала повідомлення про ймовірне надання матеріальної допомоги. Перейшовши за вказаним в повідомленні посиланням, жінка ввела дані своєї банківської картки. Після цього у неї з рахунку зникло майже 39 000 гривень, натомість допомоги вона не отримала. За даним фактом розпочато кримінальне провадження за ст. 190 (шахрайство) Кримінального кодексу України. Тривають оперативно-розшукові заходи для розкриття злочину.

Аби не потрапити у тенета шахраїв, не вірте оголошенням та повідомленням, які обіцяють якісь виплати. Інформацію про програми підтримки від держави завжди публікують офіційні джерела. Не можна надавати дані банківських карток, особисті дані та паролі невідомим людям, — застерігають у поліції.

Із заявою про зникнення всіх заощаджень із банківських карток до Кременецького райвідділу поліції звернулася жителька Ланівців, 1955 року народження, повідомляють у Головному управлінні Нацполіції Тернопільської області.

Виявилось, що постраждала ще у листопаді минулого року побачила в соцмережах оголошення про грошову допомогу для пенсіонерів, яку нібито можна отримати через єПідтримку.

У поліції розповідають, що жінка попросила доньку зареєструвати її для отримання коштів. Родичка перейшла за посиланням, залишила усі анкетні дані мами, вказала номери карток та іншу особисту інформацію.

Допомоги пенсіонерка так і не отримала. Натомість за декілька місяців, перевіряючи свої картки, зрозуміла, що невідомі зняли з них усі гроші, а це – 26600 гривень.

 

Дзвінки від «банкірів»

До співробітників відділення поліції у місті Збараж поліції звернулася місцева жителька із заявою про шахрайство. Потерпіла розповіла, що напередодні їй на мобільний зателефонував чоловік, назвався співробітником служби безпеки банку та повідомив, що її картка заблокована. Запропонував допомогу, але для цього потрібно було перекинути кошти на інший рахунок. Виконавши всі умови незнайомця, жінка так і не дочекалася повернення своїх заощаджень, як було обіцяно.

Відомості за даним фактом внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за частиною 1 статті 190 (шахрайство) Кримінального кодексу.

Жителів області правоохоронці закликають не довіряти особам, котрі в телефонному режимі пропонують свої послуги, які стосуються вашої банківської картки. Перш ніж повірити незнайомцеві, що ваша картка заблокована, чи є загроза втратити кошти – наберіть номер гарячої лінії фінуставнови, в якій ви обслуговуєтеся, а найкраще – завітайте до найближчого відділення банку.

Ще двоє мешканців Тернопільщини потерпіли днями від дій аферистів. Додзвонювачі представлялися працівниками банку і повідомляли краянам про можливість збільшення кредитного ліміту. Громадяни погоджувалися на вигадані умови й повідомляли персональні дані для активації послуги. Однак, вже згодом розуміли, що стали жертвами злочинів, коли отримували сповіщення про списання грошей.

Так житель Тернопільського району втратив 14800, а Чортківського – 145000 гривень.

За фактами шахрайств працівники поліції розпочали досудові розслідування відповідно до статті 190 Кримінального кодексу України.

— Громадяни продовжують довіряти невідомим особах, які представляються співробітниками фінансових установ. Аферисти розповідають потенційним жертвам про блокування рахунків, збій системи та просять назвати персональні дані. Натомість, місцеві мешканці, після спілкування з пройдисвітами отримують сповіщення про зняття готівки, — йдеться у повідомленні. — Тож поліцейські вкотре застерігають, як не стати жертвами шахраїв.

 

Продаж дешевих товарів та авто

Шахрайство, пов’язане з купівлею автомобіля, розслідують співробітники Чортківського районного відділу поліції. Потерпілий перерахував 90 тисяч гривень незнайомцю, який пообіцяв йому допомогти пригнати мікроавтобус з-за кордону.

Про це повідомили в поліції Тернопільської області

Як встановили правоохоронці, заявник на одному із сайтів знайшов оголошення про продаж автівки. Зв’язався з продавцем, який запевнив, що машина наразі знаходиться в Європі, і він готовий доставити її в Україну. Попросив завдаток за послуги. Для переконливості зловмисник скинув потерпілому в месенджер копію нібито свого паспорта.

Аферист декілька тижнів годував обіцянками замовника і видурював у нього гроші. Загальна сума, яку перерахував потерпілий, – 90 тисяч гривень. Проте продавець своїх обіцянок не виконав, кошти не провернув та перестав виходити на зв'язок.

За даним фактом розпочато кримінальне провадження за ст. 190 Кримінального кодексу України (шахрайство). Тривають оперативно-розшукові заходи для розкриття злочину.

Поліцеські з'ясували, що шахрай використав чужі документи. Вони належать людині, яка теж потрапила у пастку афериста.

 

«Грошова реформа»

У жительки села Малий Ходачків Великобірківської громади невідома жінка видурила 44 000 тисячі гривень. Зловмисниця назвалася соцпрацівницею.

До помешкання самотньої пенсіонерки прийшла невідома жінка. Потерпіла, котрій 81 рік, не змогла описати зовнішності незнайомки, лише пам’ятає, що та говорила їй про грошову реформу, що будуть обмінюватися «старі» гроші на «нові», повідомляє відділ комунікації поліції Тернопільської області. Після того, як зловмисниця пішла, з помешкання зникли 44 000 гривень.

Поліцейські Збаразького відділення поліції вживають заходів, аби встановити особу зловмисниці. Вирішується питання про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Жителів області правоохоронці застерігають не довіряти незнайомим людям, не впускати їх до помешкань і не вірити словам про грошову реформу, про вигідний обмін грошей чи інші шахрайські вигадки.

 

Виграші призів

Шахраї вивчають та застосовують різні психологічні прийоми, які допомагають впливати на жертву та не викривати зловмисників.

— Тернополянину повідомили про перемогу в розіграші. Головний приз — автомобіль. Тоді шахраї попросили у чоловіка кошти на перереєстрацію автомобіля та сплату податків. Коли він з легкістю відправив ті гроші, зловмисники почали пропонувати вдосконалити авто. Наприклад, встановити кондиціонер, щось нового додати. Він постійно вірив і перераховував кошти. Така схема тривала не один день. Тоді чоловік втратив понад 400 тисяч гривень. І тільки після того, як ці люди перестали відповідати на повідомлення та телефонні дзвінки, тернополянин зрозумів, що в жодному розіграші не брав участі. У цьому випадку спрацювала психологія. Чоловік вже уявляв, як він буде їздити на новому авто. Але залишився без авто та ще й власних коштів, — каже речник Нацполіції в Тернопільській області Сергій Крета.

 

Чи є покарання для шахраїв?

Оксана Цвігун наголошує, шахраї можуть отримати покарання за статтею 190 Кримінального кодексу України. 

— Якщо говорити за частину першу, то це є кримінальний проступок і позбавлення та обмеження волі тут не передбачають. Якщо говорити за частину другу, то це нетяжкий злочин і тягне на обмеження або позбавлення волі від двох до чотирьох років. Частина третя – тяжкий злочин і зловмисник може отримати від трьох до восьми років позбавлення волі, — каже вона.

Оперативним працівникам та працівникам кіберполіції вдалося довести провину понад 70 осіб, а це понад 200 кримінальних правопорушень за фактами шахрайства.

— Досудове розслідування кримінальних правопорушень за фактом шахрайство триває довго. Щоб ви розуміли, виконання однієї ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить банківську таємницю, чи інформації від операторів мобільного зв’язку може займати місяць. А таких ухвал треба в середньому три-чотири в одному кримінальному проваджені. Також є інші нюанси, про які шахраям вже не варто знати. Але запам’ятайте: легко потрапили «на гачок» шахрая, але довести його провину дуже важко, — розповідають правоохоронці.

Попри те, за 2023 рік до суду вже направили майже 100 кримінальних проваджень. Чи притягнуть зловмисників до відповідальності – питання відкрите, адже важливо мати чимало доказів, що саме ця особа причетна до того чи іншого факту шахрайства.

 

 

Читайте також: 

Понад мільйон гривень віддали шахраям на Тернопільщині. Як діяти у таких випадках та чи реально покарати?

Жінка з Чортківського району втратила понад 17 тисяч гривень, шукаючи роботу в Польщі

Шахрай видурив у чоловіка 90 тисяч гривень за доставку автомобіля з Європи

Судитимуть двох жителів Шумщини, яких звинувачують у заволодінні гуманітаркою на 367 тисяч гривень

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up